Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Sunt singurul care a ramas cu PC-ul nefolosit ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postr_murphy, on 22 decembrie 2020 - 16:52, said:

dupa asta scriu acum, ce ai tu, este ozn pentru mine ... Posted Image si nu are ssd si placa video dedicata, ca ala de acasa Posted Image

Un desktop din era aia, cu E5200 si placa video 8800GT am donat eu acum doua zile pe olx. L-a luat un pusti si nu-i venea sa creada.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
E fain sa ai mai multe PC-uri si pentru situatia in care se strica unul. Dar pe cel de rezerva nu-l pot conecta la TV ca nu are HDMI, iar TV-ul nu are VGA.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu folosesc smartphone, tableta si PCuri.
Laptopuri nu folosesc.
Am avut si mai am dar nu le folosesc.
Nu-mi plac in general laptopurile.
Au rudele si le ajut sa le foloseasca cand isi prind urechile, doar atunci mai pun mana pe laptopuri.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Initiator am avut si eu Amd Bulldozer FX8150 de cand aparuse, nu l-am folosit. Dupa 4 ani l-am vandut.

View PostInTech, on 22 decembrie 2020 - 16:39, said:

PC-ul meu, un AMD octa-core pe care mi l-am facut prin 2015, cu o sursa strong, SSD, HDD, placa video mid-level pentru vremea aia, pe scurt ceva ar putea valora acu vreo 10 mil ( sa zicem ); sta nefolosit de 3 ani.
Mai am vreo 2 cunostinte in aceeasi situatie.

Toata lumea vrea decat telefoane puternice sau laptopuri.
Un amic tine de aiurea, nefolosit, de 1 an, un PC cu GTX 1060 6GB, a trecut la un laptop si nu-i cumpara nimeni PC-ul.

Ce dracu facem cu ele ? Voi n-aveti asa ceva ramase, care mai de care, fie mai puternice sau mai slabe.
Exact cum ai zis telefoane si laptop. As mai zice tablete.

#23
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Singura chestie la care folosesc telefonul e sa ma uit la notificarile de la Yahoo Mail si eventual cand imi da banca notificare de tranzactie. Cam atat. In rest, doar PC.

#24
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View PostNeaceasca85, on 22 decembrie 2020 - 17:20, said:

Se zicea ce CPU mai tare decat I7 sa mai apara, ca nu are cum, ei nu, iata I9.

E diferenta de la cer la pamant intre prima generatie de i7 lansata in 2008, adica Core i7-920 si ultima, adica, Core i7-10700 lansat in 2020.
https://cpu.userbenc...0700/1981vs4077
Deci nu e acelasi un i7 din 2008 cu acelasi de acu. Anyway, asta e alta discutie.

M-am gandit si la varianta de a gasi pe cineva care are nevoie de un PC. Nu exclud. Dar sa nu aiba nevoie pentru CSGO si GTA5.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdexterash, on 22 decembrie 2020 - 16:49, said:


Te duci cu Laptopul *personal* la restaurant? La shopping? La medic? Sau unde, daca nu sunt indiscret?!
Te muti de pe un pat pe altul

#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View PostInTech, on 22 decembrie 2020 - 16:39, said:

PC-ul meu, un AMD octa-core pe care mi l-am facut prin 2015, cu o sursa strong, SSD, HDD, placa video mid-level pentru vremea aia, pe scurt ceva ar putea valora acu vreo 10 mil ( sa zicem ); sta nefolosit de 3 ani.
Mai am vreo 2 cunostinte in aceeasi situatie.

Toata lumea vrea decat telefoane puternice sau laptopuri.
Un amic tine de aiurea, nefolosit, de 1 an, un PC cu GTX 1060 6GB, a trecut la un laptop si nu-i cumpara nimeni PC-ul.

Ce dracu facem cu ele ? Voi n-aveti asa ceva ramase, care mai de care, fie mai puternice sau mai slabe.
Pentru ca lumea nu prea mai lucreaza serios.Proiectare, chestii. Ce dr@cu poti lucra pe telefonul mobil?

Edited by aaaa4567, 22 December 2020 - 17:59.


#27
DragosMugurel

DragosMugurel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 09.10.2016

View PostEMPP, on 22 decembrie 2020 - 17:57, said:

Te muti de pe un pat pe altul
Depinde care pat Posted Image

Edited by DragosMugurel, 22 December 2020 - 17:59.


#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostInTech, on 22 decembrie 2020 - 16:39, said:

Ce dracu facem cu ele ? Voi n-aveti asa ceva ramase, care mai de care, fie mai puternice sau mai slabe.
eu imi folosesc pc-ul zilnic.
acum sunt plecat din bucuresti si am laptopu si deja mi-e dor de pc, pana si la un amarat de browsing.

ce sa faci cu ele? sa le pui pe olx la un pret corect -  adica mic. nu mai conteaza cai ai dat acu x ani. conteaza cat e dispusa lumea sa dea pe un pc.
si daca vrei sa scapi de el, in general tre sa-i faci un pret mic sa-l vinzi ca altfel ramai cu el...
sunt prea multe pc-uri SH la vanzare asa ca pe langa pret iti mai trebe si noroc sa ti-l gaseasca lumea

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostEMPP, on 22 decembrie 2020 - 17:57, said:

Te muti de pe un pat pe altul
Lol, adica in cele mai cretine locuri de stat cu laptopul. Din mai multe motive. :)

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaaaa4567, on 22 decembrie 2020 - 17:58, said:


Pentru ca lumea nu prea mai lucreaza serios. Ce dr@cu poti lucra pe telefonul mobil?
Romanul toata viata lui youtube manele și facebook. Rar email si olx/lajumate/okazii sa ia lucruri pe care le negocia la pret foarte mic :(

#31
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
nu am avut nicioodata laptop. folosesc exclusiv desktop. si acasa si la servici. ultimul e luat in septembrie. este o tampenie laptopul. stau cu degetele unul peste altul pe 10 cm2 in fata unui ecran in loc sa am o tastatura in brate si un monitor de 25" sa stau linistit sa bat in taste. sotia foloseste laptop, eu evit tot timpul.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View PostInTech, on 22 decembrie 2020 - 17:49, said:


E diferenta de la cer la pamant intre prima generatie de i7 lansata in 2008, adica Core i7-920 si ultima, adica, Core i7-10700 lansat in 2020.
https://cpu.userbenc...0700/1981vs4077
Deci nu e acelasi un i7 din 2008 cu acelasi de acu. Anyway, asta e alta discutie.

M-am gandit si la varianta de a gasi pe cineva care are nevoie de un PC. Nu exclud. Dar sa nu aiba nevoie pentru CSGO si GTA5.

Vrei să-l faci cadou cuiva care să-l folosească la activităţi utile?    :scratchchin:
Un P.C. are o durată mai mare de viaţă, poţi conecta mai multe periferice la el, asta mai îmi place. Plus se poate upgrada mai uşor, nu e cu compomente dedicate, precum sunt unele pe la laptop.

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011
Unde mai gasiti suprafata de lucru pe care o ofera un desktop? Flexibilitate in conectarea perifericelor (ecrane, disp. de stocare etc). Daca e doar e doar despre: "poftiti, domnu', sa va arat ultimul tip de masina, click aici", atunci da, poate...

Chiar si un laptop mare e mic fata de un desktop.

Hai sa zic ca pt stocare ai un server/NAS/etc, atunci da. Dar pentru proiectare, filme etc. E bun laptopul doar in ideea in care te forteaza sa te obisnuiesti cu spatiul redus (util in lucrul pe teren, la client)

View Post220v, on 22 decembrie 2020 - 18:04, said:

Romanul toata viata lui youtube manele și facebook. Rar email si olx/lajumate/okazii sa ia lucruri pe care le negocia la pret foarte mic Posted Image
Nu chiar, dar cred ca 70-80% din populatie nu prea stie altceva in afara de retele sociale, media, e-mail, poate un office la nivel de incepator. Sau ce i-au fortat bosii sa invete prin primarii, scoli etc. Nu mai stiu situatia din ultimii ani, sper sa nu fiu ignorant.

Mie acasa si 2 ecrane mi se par putine uneori.

#34
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017
Păi sunt foarte vechi şi slabe, cam tot ce s-a enumerat pe aici sunt majoritatea la nivel de pentium 4 deci single core comparativ cu cerintele actuale, nu prea cumpără nimeni mai ales la 1000 ron sau cât cereti.
Cu buldozerul ce să faci, e chiar ciudată configuraţia, ăla era ca să faca overclock record in sistem single core ca să fie stabil.

In afara de ceva vorld excel şi jocuri din vreme alor nu prea merge si consumă cât o uzină de o jumate de kilowat sau şi peste.
Dacă mai pui şi chinul cu instalat windows si setări updatări devine sinistru. Unde-i plăcerea utilizării? iar factura când vine e teribilă.

Telefoanele sunt optimizate, merge orice fără probleme.

#35
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Eu folosesc pc-ul zilnic (chiar i-am facut upgrade zilele astea), dar asta si pentru ca lucrez mai mult de acasa.
Laptopurile nu-mi plac, iar telefoanele\tabletele sunt jucarii de copii.

#36
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017

View Postdjl, on 22 decembrie 2020 - 18:06, said:

Un P.C. are o durată mai mare de viaţă, poţi conecta mai multe periferice la el, asta mai îmi place. Plus se poate upgrada mai uşor, nu e cu compomente dedicate, precum sunt unele pe la laptop.
da sigur, crezi că i s-a stricat cuiva tableta sau telefonul in 3 ani?
Nici nu mai contează in ziua de azi că merge ceva mai mult si rezistă. N-are la ce uzura e morală de fapt, dar că incă mai merge e ceva secundar. Si dacia 1300 o puteai duce pe rotile ei si cu motorul propriu la casre cum au si făcut multi bătrâni. intradevăr functiona, era bună, mai mergea si 200 de ani, dar de ce să nu se bucure de un logan nou.

- PC - locomotivă cu aburi, merge si ea cu 40 km/h si cară 2 vagoane numai cu combustibil ptr ea de ce nu,
- tableta smartfone - tren electric tgv cu 400 km/h si consumă de 1000 ori mai putin

PC-ul e un utilaj care era folosit in casele oamenilor ptr internet si jocuri acum mai mult de 10 ani până să apara telefonul inteligent. Asa cum ai avea in casă o masină de rectificat, un strung sau un ciocan de forjă. Tii alea ca să dai găuri odata pe an in hârtie sau să incălzesti apă ptr baie?

Am vreo 3 smartfoane deja iesite din uz, aruncate prin sertare, cam la 2 ani imi iau nou, mă plictisesc de cel vechi devine murdar plus că si softul nu mai e ok si trebuie schimbat până la un punct când nu mai merge..

Edited by cipri2bau, 22 December 2020 - 18:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate