Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Credeti ca evolutia ne va face mai buni?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 09:56, said:

Intrebarea de 1000 de puncte este: ne nastem rai, lenesi, plini de ura, rasisti, invidiosi, dusmanosi,
Da!

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 09:56, said:

sau nu cumva astea le capatam pe parcursul vietii?

Nu le capatam, ne naștem cu ele.

#56
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Deci le avem in gene? Atunci e mai grav decat credeam....

#57
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMarianG, on 21 decembrie 2020 - 10:06, said:


sigur, un nou nascut este intruchiparea rautatii si dusmaniei.
Este, doar ca nu poate încă s-o manifeste.

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 11:09, said:

Deci le avem in gene? Atunci e mai grav decat credeam....
Deh, mai înveți și tu pe parcurs,  ca noi toți de altfel. Adica nu chiar ca noi toți  pt ca unii nu învață niciodată.
Da, le avem în gene și dincolo de gene pt ca există o realitate mult dincolo de gene.

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 10:52, said:


Asta inseamna ca INCA suntem pe o treapta evolutiva inferioara, adica nu am alungat definitiv animalul din noi.
Intrebarea era daca putem alunga animalul intr-un milion de ani(daca specia va supravietui)
Din contră, evoluția nu diminuează animalul din noi ci îl sporește.

#58
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 11:09, said:

Deci le avem in gene? Atunci e mai grav decat credeam....
Avem in noi (ne nastem cu ele) cruzimea naturala si instinctele primare, care ne-au ajutat sa supravietuim si sa devenim specia dominanta. In functie de compozitia mediului in care ne nastem si la care trebuie sa ne adaptam existenta, acestea se pot manifesta ca atare sau se pot atenua, luand forma urii, invidiei, dusmaniei, etc

#59
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTestosteron, on 21 decembrie 2020 - 11:14, said:

Din contră, evoluția nu diminuează animalul din noi ci îl sporește.
Asta nu cred fara o argumentatie serioasa.

#60
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 13:18, said:

Asta nu cred fara o argumentatie serioasa.
Pentru ca specia sa supravietuiasca 1 milion de ani, este necesar sa isi mentina instinctele animalice care l-au ajutat pana acum.
In mod sigur intr-o perioada atat de intinsa ca ani, se va intampla de nenumarate ori sa avem nevoie de ele.
Poate problema nu este neaparat la noi ca specie, ci la acest univers in care nu putem "trai" ci doar "supravietui".
Doar pe "Pandora" s-ar putea intam[pla altfel, dar si Pandora este tot o plasmuitre a omului.
Si pana la urma chiar si Pandora a fost salvata de un pamantean si instinctele lui animalice.Posted Image

Edited by menaloty, 21 December 2020 - 13:35.


#61
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmenaloty, on 21 decembrie 2020 - 13:31, said:

Pentru ca specia sa supravietuiasca 1 milion de ani, este necesar sa isi mentina instinctele animalice care l-au ajutat pana acum.

Totusi progresul fie tehnologic fie artistic inseamna in linii mari, pace, cooperare,libertatea individului etc.
Cu razboaie sau dictaturi de exemplu imi este greu de crezut ca vom evolua...

#62
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 13:36, said:

Totusi progresul fie tehnologic fie artistic inseamna in linii mari, pace, cooperare,libertatea individului etc.
Cu razboaie sau dictaturi de exemplu imi este greu de crezut ca vom evolua...
Imi amintesti de nazistii care in timp ce unii erau gazati la ordinul lor, ascultau Bach si Beethoven. Asta este culmea ratiunii si a evolutiei.
Evolutia umana este o spirala si ciclic vom trece prin astfel de momente. Se pare ca se apropie un astfel de moment si tot asa.

Edited by menaloty, 21 December 2020 - 13:46.


#63
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmenaloty, on 21 decembrie 2020 - 13:40, said:

Imi amintesti de nazistii care in timp ce unii erau gazati la ordinul lor, ascultau Bach si Beethoven.
Uciderea acelor civili a fost una din grozaviile lumii care nu trebuia sa se intample.
A fost posibil doar datorita faptului ca omul este inca o fiinta primitiva, experimentul Milgram a dovedit-o.

#64
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 13:18, said:


Asta nu cred fara o argumentatie serioasa.
Păi observa tu singur ca nu-i greu de observat.

#65
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 13:50, said:

Uciderea acelor civili a fost una din grozaviile lumii care nu trebuia sa se intample.
A fost posibil doar datorita faptului ca omul este inca o fiinta primitiva, experimentul Milgram a dovedit-o.
Cauza pentru care fiintele rationale sunt depresive grav, este ca nu vor sa fie ceea ce sunt, adica niste animale evoluate, care se intorc mereu la starea initiala.
Tocmai asta se incearca acum. Eradicarea tutror factorilor pe care unii ii cred responsabili de caderile periodice ale fiintei umane la starea de animal.
Stii ce va reusi? Ca atunci cand se va manifesta ca un animal, omul sa nici  nu-si mai dea seama de asta si sa creada ca este o manifestare a unei persoane evoluate.

Edited by menaloty, 21 December 2020 - 14:09.


#66
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTestosteron, on 21 decembrie 2020 - 13:51, said:

Păi observa tu singur ca nu-i greu de observat.
Adica tu vrei sa spui ca chiar si de vom ajunge sa colonizam intreaga Galaxie vom fi la fel ca azi cu toate tarele astea dupa noi ?

#67
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 14:02, said:

Adica tu vrei sa spui ca chiar si de vom ajunge sa colonizam intreaga Galaxie vom fi la fel ca azi cu toate tarele astea dupa noi ?
Vom fi atat de evoluati incat vom gasi calea sa ne mintim frumos ca nu suntem animale.
Si probabil pana atunci va inventa cineva o "poveste" cum ca nu ne-am trage din animale, dar mai frumoasa ca cea de acum.Posted Image

#68
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postursamajor, on 20 decembrie 2020 - 20:41, said:

"Adaptarea", cum am pus-o eu intre ghilimele, inseamna potrivirea/mularea la/pe alte conditii,

Potrivirea la alte condiţii înseamnă "schimbare". Asta înseamnă termenul "evoluţie", pe care cei mai mulţi oameni îl percep ca "schimbare în bine", ceea ce nu e aşa în primul caz, cel darwinist.

"Supravieţuirea celui mai puternic şi mai adaptat", teorie a lui Alfred Wallace şi Charles Darwin, şi termenul "evoluţie" al filosofului Herbert Spencer, sunt două concepte care au fost menite să aibă acelaşi sens. Însă primul e despre adaptarea la mediu şi supravieţuirea celui mai puternic, în special fizic, iar al doilea, ce vine din latinescu "evolutionem" (deschiderea cărţilor), expune supremaţia individului asupra grupurilor, şi a ştiinţei asupra religiei. De fapt termenul de "evolutie" creat de Spencer, era o ironie la adresa preoţilor din secolul 19.

Edited by lupini, 21 December 2020 - 14:32.


#69
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postlupini, on 21 decembrie 2020 - 14:20, said:

Potrivirea la alte condiţii, înseamnă "schimbare".
Lupini, tu nu erai asa. Raspiunsurile astea scurte si seci imi amintesc de atei hard din urma cu ceva ani. Ai devenit unul ca ei. Nu as fi crezut vreodata.Posted Image
Asta da "schimbare".

Edited by menaloty, 21 December 2020 - 14:24.


#70
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Menaloty pai subiectul asta cred ca se adreseaza mai mult ateilor sau agnosticilior pt.ca un zeu ca cel biblic face de la bun inceput fiinte perfecte, nu-i lasa sa se macelareasca intre ei mii de ani sperand ca doar asa vor evolua Posted Image

#71
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 14:30, said:

Menaloty pai subiectul asta cred ca se adreseaza mai mult ateilor sau agnosticilior pt.ca un zeu ca cel biblic face de la bun inceput fiinte perfecte, nu-i lasa sa se macelareasca intre ei mii de ani sperand ca doar asa vor evolua Posted Image
Pai ma incadrez, ca agnostic. Asta cu zeii a fost o mica gluma.
Dar stii care ar fi prima mea intrebare catre primul extraterestru pe care l-as intalni? L-as inttreba cum se numeste zeul lui.Posted Image

Edited by menaloty, 21 December 2020 - 14:35.


#72
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View PostValmont43, on 21 decembrie 2020 - 09:56, said:

Intrebarea de 1000 de puncte este: ne nastem rai, lenesi, plini de ura, rasisti, invidiosi, dusmanosi, etc sau nu cumva astea le capatam pe parcursul vietii?
Pt.ca daca le capatam pe parcusul vietii atunci mediul si/sau educatia sunt de vina, dar daca ne nastem cu ele atunci le avem in gene....

Comportamentul ţine de o combinaţie între moştenirea genetică şi mediul social. Moştenirea genetică ce ţine de comportament, poate fi între 20 şi 60 %. Sigur, ne naştem ca "tabula rasa" în privinţa convingerilor, ele formându-se şi adaptându-se fiecărui individ pe măsură ce acumulăm cunoştinţe.

E o cugetare care îmi place, ce zice aşa: "Omul e ca o carte de oaspeţi, în care cei ce trec pe-acolo de-a lungul vieţii, îşi scriu gândurile".

Concluzia acestei cugetări e că, moştenim inteligenţa şi comportamentul într-o oarecare măsură, însă, anturajul şi societatea sunt cele care ne scriu în minte...ideile lor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate