Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Parere bac istorie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kavni

kavni

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.12.2020
M-am uitat recent peste subiectele de la istorie, in mare parte toate asemanatoare la primele doua subiecte.

Totusi, ce parere aveti despre primele doua subiecte de la istorie? Va las mai jos bacul din 2018.
Numa mie mi se pare ca bacul la istorie e un simplu test de cultura generala? Daca ne axam strict pe promovarea bacalaureatului la istorie, primele 5 puncte de la subiectul 1 si subiectul 2 iti garanteaza nota 5,60 fara sa deschizi caietul deloc, ai nevoie doar de o atentie buna in citirea textului la prima vedere.

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Așa a fost întotdeauna. Dar na. Sunt și analfabeți.

Întotdeauna de vreo 10 ani. ;)

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
La toate obiectele primul subiect, de nota 5, este ultra ușor, din păcate, nu ajuta.

#4
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Eu am luat 10 la istorie la bac

#5
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Si cum este cu egalitatea in sanse? Fara Bac este mai greu sa realizezi in viata. S-a introdus obigativitatea liceului pentru a ocupa o functie publica. Este cinstit? Multi primari si chiar secretari de stat (vezi Laurentiu Baranga) sa nu mai vorbim de parlamentari, directori si alti angajati au fost obligati sa i-a bac-ul acum cand sunt adulti si chiar in pragul pensionarii, ajungand de ras si fiind umiliti.
Pe vremea lui Ceasca puteai fi orice si cu 4 clase.
Propun sa se scoata bac-ul sau sa fie doar o formalitate. Imi amintesc cand am fost profesor la liceul Mihai Viteazul din Zalau prin 2005 a trebuit sa acordam Bac-ul la vreo 7 persoane adulte (cativa in pragul pensionarii) ca de nu li se desfacea contractul - erau si ei maistri, profesori, administratori etc la stat evident.
Ca sa nu rada liceenii de ei i-am pus in sala separata si nesupravegheati. Evident ca toti au primit de la 9 in sus. Nici nu li s-au corectat lucrarile le-am dat note asa.
Decat sa mai repet situatii din astea mai bine sa nu existe bac. Ca daca vor sa lucreze la stat oricum se rezolva daca esti conectat politic, in orice partid ai fi.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde cum ai invatat materia. Eu am dat istoria si la Capacitate, si la Bac. Am avut noroc de profesori care isi faceau meseria cu drag si in permanenta ne aratau contextul evenimentelor.

Legat de subiectele de examen, au trecut 16 ani de cand am avut emotiile si as fi ipocrit sa zic ca mi s-au parut usoare. Am invatat materia de placere si am rasfoit manualul (de istorie) ca pe o poveste inainte de examen. N-am luat 10 (doar 9, incurcand, dintr-o greseala copilareasca niste date, pe care, la momentul respectiv le-am vazut: aveam in cap ceva si am scris altceva. Mi-a zis ulterior proful de istorie ce greseli am avut, fiind prieten bun cu cei care au corectat lucrarile pentru liceul nostru).

Legat de subiecte: sunt facute sa fie promovate (adica Sfantul 6), iar materiile de genul istoriei sau geografiei sunt puse sa creasca media.

@Aztec: pe perioada comunismului, directivele de partid primau in fata societatii. Era nevoie de soferi de basculante? Nicio problema: elevii din liceele industriale sau scolile profesionale erau indrumati sa isi ia carnet categorie C (transport marfa), desi, dupa revolutie, ca sa ajungi profesionist, ai nevoie de categoria B (amator pe 4 roti).

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
@AztecWarrior: pe vremea lui nea Nicu cu 4 clase puteai sa ajungi presedinte saiu "savant de renume mondial" :P

PS De-aia e atat de injurat Funeriu, pentru ca a bagat camerele la bac si astfel de situatii nu se mai pot produce.

On: un bun prieten, profesor de istorie, mi-a zis acelasi lucru: ca daca esti atent la texte, iei cel putin 6 fara probleme. Dar multi elevi sunt atat de tolomaci ca nu reusesc sa faca nici macar atat :ciocan: Ceea ce se tot spune despre analfabetismul functional e adevarat, din pacate. Ma lovesc si eu de problema asta, desi predau alte discipline. In fiecare clasa exista macar 3-4 elevi care nu inteleg nici cele mai simple enunturi si scriu/raspund cu totul altceva (eu le spun: te intreb cat e ceasul si tu raspunzi ca e vineri). Cred ca scoala ar trebui sa se bazeze mai mult pe intelegerea cerintelor, pentru ca degeaba ai informatie, daca nu stii ce sa faci cu ea.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Trecand putin peste 10 ani de la ultima scoala, inteleg  ca e nevoie de dezvoltare pe partea cognitiva a subiectului (in special la materiile la care se poate face dezbatere/comentare pe subiect). Sunt prea multi care nu reusesc sa duca o discutie in contradictoriu pe baza de argumente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate