Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Statii de metrou cu semnal GSM/CDMA...

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#37
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Concluzia: daca te duci cu metroul poti sa cam uiti de telefon <_< cel putin intre statii.

#38
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, pacat ca este asa.

Astazi am Netmonitorizat putin prin metrou în Paris (cu un 8310 pe care tocmai l-am cumparat si i-m pus si Netmon-ul), reteaua Orange F : acoperirea este dualband 900/1800, celulele 1800 sunt în mare parte Barred (deci rezervate comunicatiilor), RAM-ul celulelor 900 Mhz a fost urcat la -106 dBm (fata de -103 dBm la celulele normale), si exista din pacate unele probleme în BA_List-uri, care duc la pierderea semnalului în proportie de 95% din cazuri la iesirea metroului din tunel spre exterior (aici metroul are si parti aeriene). In tunele semnalul este bun, pentru ca pun câte o antena la fiecare extremitate a lui.

#39
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 rvic77, on Mar 28 2006, 13:56, said:

Cu cat frecventa e mai mare, cu atat penetrarea in beton e mai buna. Teoretic Cosmo ar trebui sa intre mai bine decat Conex si decat Zapp. Dar mai ramane si problema de putere. Practic pe 1800 nu se depaseste 1 W, in timp ce pe 900 poti merge pana in 2 W, iar la Zapp nu stiu, dar banuiesc ca raman cel putin 2 W.
In camp situatia este invers intradevar, banda de 450 Mhz merge cel mai bine la distanta fata de 900 si 1800.
Eu am facut experiente in banda de 27 Mhz, 144 si 432 Mhz, in aceleasi conditii de antena si putere. Cel mai bine la distanta a mers 144 Mhz, nu a fost 27 Mhz datorita zgomotului de fond (se intra deja in scurte). In conditii indoor cel mai bine a mers 432 Mhz, la diferenta mica de 144 Mhz in timp ce pe 27 Mhz nu se auzea absolut nimic.
O mica argumentare : lungimea de unda la 430 Mhz e de aprox 70 cm
Hmmm, sa fie diferentele de receptie datorate mai degraba folosirii aceleiasi antene? Zic si eu... :)

#40
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 Masterboy, on Mar 28 2006, 19:03, said:

Altul care a lipsit de la orele de fizica  :death:  E exact invers. Si am dat exemplu cu infrarosul care utilizeaza o frecventa f mare si care nu penetreaza
aprospe deloc prin pereti de ex. telecomnada TV e cel mai bun ex
Ok, dar era vorba de unde radio pana la urma si nu de lumina. Oare de ce telefoanele fara fir se fac acum pe 900 si pe 1800 Mhz si nu pe 27 Mhz cum se faceau inainte ?!! probabil ca sa bata mai putin in casa :death: . Ok am lipsit la fizica dar am facut cateva experiente practice.
Pt crz : Chiar crezi ca am pus un bat si am vazut cum merge pe diferite frecvete :cursing: ?!!



'La aceeasi putere de emisie/receptie un terminal pe 450 mhz va receptiona mai bine semnalul provenit din refractie ca unul pe 900/1800/2100'

Pai vad ca suntem de acord : eu m-am referit la unda directa si nu la refractie, dupa care mai vorbim si de puteri diferite!

#41
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Lumina, ca si unda scurta radio, ca si microunda, este o unda electromagnetica :). Difera doar frecventa intre ele :).

#42
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 rvic77, on Mar 30 2006, 11:21, said:

eu m-am referit la unda directa si nu la refractie, dupa care mai vorbim si de puteri diferite!

In ambele cazuri:

"The higher the frequency the higher the speeds and less penetration.
The lower the frequency the better the distance and penetration through obstacles"

Acum sper ca te lamuresti si de ce in statiile de metrou semnalul Zapp de la suprafata penetreaza mai bine.

#43
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Un comunicat de presa, de prin anul 1999.

Quote

Connex covers 2 Bucharest metro stations - so far

Bucharest - Connex is the first mobile telephone operator to cover Bucharest metro stations. Universitatii and Piata Iancului stations have already been connected to this service, announces a Connex communique.

In a few weeks, all the important metro stations of Bucharest will enjoy Connex coverage, including: Unirii 1 and 2, Piata Romana, Piata Victoriei 1 and 2, Stefan cel Mare, Obor, Piata Muncii, Dristor 1 and 2.

Considering the increasing need for communication, Connex, supported by Metrorex, has started to carry out the metro coverage project, which is being implemented right now. Thus, for the first time in Bucharest, passengers will no longer lose important calls while they are in a metro station.


#44
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 alinushi, on Mar 26 2006, 17:56, said:

Am pus cu verde pe statii unde este semnal connex,  cine stie alte statii sa editeze poza.

Circul mult cu metroul si am observat toate modificarile in timp.

E corecta harta ta, doar ca exista deja acoperire Vodafone si la Nicolae Grigorescu si Piata Sudului, si asta de mai mult timp.

Toate statiile marcate cu verde au acoperire indoor, si am observat ca Vodafone a inceput sa-si mute antenele in ultima luna de zile, plasandu-le mai aproape de tunel, astfel incat sa se propage semnalul cat mai mult.

Ca noutate, ieri 24.05.2006 am observat ca s-a acoperit si statia Izvor (unde Orange era de mult).
Acum e semnal full Vodafone pe toata distanta Eroilor-Izvor-Unirii si Unirii-Universitate-Romana-Victoriei.
:coolspeak:

Despre Orange, are acoperite aceleasi statii ca si Vodafone iar in plus are acoperire in toate statiile de la Unirii pana la Aparatorii Patriei.
Ca minus, nu are in statiile Iancului si Muncii.

Despre Cosmote si Zapp, nu pot sa spun nimic, dar nu am vazut antene indoor ale lor in nici o statie.

#45
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

 remedayin, on Mar 25 2006, 02:05, said:

eu am orange si intre unirii - universitate si romana am semnal ,chiar si in tunel. e drept, sunt si aproape statiile, si pe la mijloc ai doar 1 linie
au fost zile in care am vorbit la tel intre unirii si romana, au fost zile in care sa pierdut legatura

victoriei-romana-univesitatii-unirii este semnal full (inclusiv tunel)


--------

"creste arpu lu' tanti lili" :D :D

Edited by FireEyes, 25 May 2006 - 12:53.


#46
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006

 FireEyes, on May 25 2006, 13:48, said:

victoriei-romana-univesitatii-unirii este semnal full (inclusiv tunel

Da ce antena tiai pus la telefon?Ca eu nu prind semnal peste tunel decat d la conex intre romana si universitate unde orange pica. In toate celelalte situatii pica dupa c pleci din statie d la orice operator.

Edited by dolcegabbana, 25 May 2006 - 13:58.


#47
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

 dolcegabbana, on May 25 2006, 13:58, said:

Da ce antena tiai pus la telefon?Ca eu nu prind semnal peste tunel decat d la conex intre romana si universitate unde orange pica. In toate celelalte situatii pica dupa c pleci din statie d la orice operator.


Nu am antena.
Pur si simplu e semnal si se poate vorbi.
Nokia 6310i

#48
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006

 FireEyes, on May 25 2006, 15:08, said:

Nu am antena.
Pur si simplu e semnal si se poate vorbi.
Nokia 6310i

Mi se pare ciudat pt ca eu nam avt semnal peste tunel  in afara d univ-romana cu nici un telefon pina acum...nici din ala cu antena nici fara...si am avt 4 telefoane...

#49
alinushi

alinushi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.05.2005

 asyst72, on May 25 2006, 13:43, said:

Circul mult cu metroul si am observat toate modificarile in timp.

E corecta harta ta, doar ca exista deja acoperire Vodafone si la Nicolae Grigorescu si Piata Sudului, si asta de mai mult timp.

Toate statiile marcate cu verde au acoperire indoor, si am observat ca Vodafone a inceput sa-si mute antenele in ultima luna de zile, plasandu-le mai aproape de tunel, astfel incat sa se propage semnalul cat mai mult.


Am pus pe harta unde stiam ca este sigur acoperire VF. De aceea am rugat pe cineva care stie mai multe statii cu acoperire VF sa editeze poza.

#50
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

 dolcegabbana, on May 25 2006, 14:16, said:

Mi se pare ciudat pt ca eu nam avt semnal peste tunel  in afara d univ-romana cu nici un telefon pina acum...nici din ala cu antena nici fara...si am avt 4 telefoane...

Cand ai mers ultima data ?

#51
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006

 FireEyes, on May 25 2006, 16:47, said:

Cand ai mers ultima data ?
Inainte nu stiam cei aia netmonitor dar dupe ce am aflat cat d cat cu c se manana am inceput sal folosesc pt a vedea mai precis reteaua.De fapt stiam d meniu ascuns cand aveam alcatel dar nu stiam cu c se mananca. Si ma uitam doar sa vad cat la% mai am din baterie.
Ieri am mers cu metrou ultima data...si o sa mai merg pina imi expira abonamentu p luna asta  :) .Am cartela cosmo si la metrou din cauza ca nu am acoperire cosmo dect la obor ea intra intrun fel d roaming zic eu  :P  p retelele disponibile ca sa poata 112  in caz d ceva. Am observat si eu ca la izvor au acoperit conexu pt ca inainte nu aveau...dar e d ceva timp nui d luna asta... Insa cum am zis in am vzt p net monitor ca semnalu d la o celula dispare in majoritatea cazurilor inainte ca telefonu sa prinda celula din statia urmatoare.
Deci nu stiu cum poate sa tina convorbirea in felu asta + a in unele situatii imediat cum pleaca din statii pierde celulele si zice waiting pina aproape d statia urmatoare.Asta inafara d univ si romana unde am vzt ca celulele se prind d la o statie la alta...in romana imi prinde celula din romana connex dar si p cea d la universitate. Orange mi se pierde intre cele 2 statii.In convorbire nam vzt niciodata orange pt ca nam avt tangente cu ei dar p netmon vad celulele lor. Iar conexu am zis am incercat si cu tel cu antena si fara in tunel si nu tine dect intre statiile astea 2 si mam mir cum ajunge la unii d la victoriei pina la unirii...dar ma rog

#52
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 dolcegabbana, on May 25 2006, 17:01, said:

Inainte nu stiam cei aia netmonitor dar dupe ce am aflat cat d cat cu c se manana am inceput sal folosesc pt a vedea mai precis reteaua.De fapt stiam d meniu ascuns cand aveam alcatel dar nu stiam cu c se mananca. Si ma uitam doar sa vad cat la% mai am din baterie.
Ieri am mers cu metrou ultima data...si o sa mai merg pina imi expira abonamentu p luna asta  :) .Am cartela cosmo si la metrou din cauza ca nu am acoperire cosmo dect la obor ea intra intrun fel d roaming zic eu  :P  p retelele disponibile ca sa poata 112  in caz d ceva. Am observat si eu ca la izvor au acoperit conexu pt ca inainte nu aveau...dar e d ceva timp nui d luna asta... Insa cum am zis in am vzt p net monitor ca semnalu d la o celula dispare in majoritatea cazurilor inainte ca telefonu sa prinda celula din statia urmatoare.
Deci nu stiu cum poate sa tina convorbirea in felu asta + a in unele situatii imediat cum pleaca din statii pierde celulele si zice waiting pina aproape d statia urmatoare.Asta inafara d univ si romana unde am vzt ca celulele se prind d la o statie la alta...in romana imi prinde celula din romana connex dar si p cea d la universitate. Orange mi se pierde intre cele 2 statii.In convorbire nam vzt niciodata orange pt ca nam avt tangente cu ei dar p netmon vad celulele lor. Iar conexu am zis am incercat si cu tel cu antena si fara in tunel si nu tine dect intre statiile astea 2 si mam mir cum ajunge la unii d la victoriei pina la unirii...dar ma rog


Eu chiar ieri am incercat si am putut sa tin o convorbire neintrerupta de la Eroilor pana la Unirii,
cu Nokia 1100.

#53
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006

 asyst72, on May 26 2006, 00:51, said:

Eu chiar ieri am incercat si am putut sa tin o convorbire neintrerupta de la Eroilor pana la Unirii,
cu Nokia 1100.
:w00t:  Felicitari  :w00t:  Eu nam avt niciodata norocu asta :rolleyes:

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
In general cade pentru ca desi e semnal poate sa nu apuce sa faca handover-ul la timp si sa piarda conexiunea, totusi cateodata merge, am reusit si eu cu un Philips, insa sunt cateva observatii de facut pentru ca sa cresti sansele de handover corect in mijlocul tunelului.
Metroul sa nu fie aglomerat (biomasa atenueaza mult semnalul prin absortie), sa fii o persoana inalta astfel incat telefonul sa vina peste capetele celorlalti, sau sa folosesti handsfree (apropierea de cap il atenueaza putin) sa stai cat mai aproape de mijlocul trenului sau mai in fata, astfel ai sanse sa vada mai repede celula de preluare din statia urmatoare, si asta ajuta destul de mult ca daca esti in spate si semnalu scade prea mult si nu vede nimic in fata din cauza ercanajelor trenului ai pierdut. Un alt aspect foarte important este ca tunelul sa fie de preferat dublu (gen cum e de la Eroilor spre Unirii), astfel semnalul are mai mult spatiu de propagare/reflexie, si alt aspect demn de mentionat, traseul intre statii sa nu contina curbe.
Unul din cele mai bune locuri identificate de mine demult ar fi intre Semanatoarea si Grozavesti; intruneste toate lucrurile mentionate mai sus dar din pacate, operatorii GSM nu au amplasat antene acolo... :(

Edited by andreic, 26 May 2006 - 01:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate