Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa setez limite de incarcare/descarcare a bateriei laptop-ului? Este benefic?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DomnDoctor

DomnDoctor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.10.2020
Am auzit recent ca este aceasta tehnica. Nu lasi laptop-ul sa se descarce mai mult de.. 60 sau 40 si nici sa se incarce pana la 80 90. Cu promisiunea ca viata bateriei v-a dura mai mult. Am inteles ca din bios.. unele laptop uri au aceasta functie. Cum functioneaza asta in timpul jocurilor?

#2
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
De exemplu pt Lenovo ai One Key Optimizer.

Depinde de laptopul tau, ce tip de aplicatie a facut producatorul pentru limitarea incarcarii. Pentru Lenovo si Asus sigur gasesti.

Avantaje? Bateria se strica daca o tii mereu la 100%. Cel mai bine e sa o tii intre 50 si 80, si doar cand chiar ai nevoie/pleci in excursie sa ii faci o incarcare completa.

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Lenovo are un utilitar sub Windows in care defineste limitele 20 - 80% incarcare/descarcare baterie....................in cazul meu inutila, baterie de 8 ani, fara management are Health 85%, autonomie peste 3 ore.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cât vrei sa te tina bateria? Câți ani? Cu sau fara încărcare, descărcare comandata, mai mult de 5 ani nu va tine în niciun caz.

#5
DomnDoctor

DomnDoctor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.10.2020
Sunt constient ca nu o sa ma tina o viata.. dar mai bine e mai bine Posted Image). Am un MSI si nu am aceasta posibilitate.. poate alta aplicatie externa? sa din bios daca stie cineva sa mi explice cum

Edited by DomnDoctor, 15 December 2020 - 20:58.


#6
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Nu se face din BIOS, este o aplicatie pt. Windows.
Uite asa arata la Lenovo:
Attached File  Battery.png   39.19K   39 downloads

#7
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
La MSI vad ca se poate cu https://www.msi.com/...center-download

Quote

3 battery options to help you extend battery life cycle; Mobility, Balanced, Best for Battery.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Posttacumd, on 15 decembrie 2020 - 19:37, said:

De exemplu pt Lenovo ai One Key Optimizer.
Eu am 3 laptopuri Lenovo.
Nu am folosit niciun utilitar până acum. Au 6 ani, 5 ani și 1 an.
Crezi că are rost sa folosesc așa ceva? 2 sunt folosite zilnic de copii la școala online și unul de nevasta.
Sigur nu vor "învia" acum sa țină 6 ore bateria.


#9
DomnDoctor

DomnDoctor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.10.2020

View PostSerpent, on 15 decembrie 2020 - 21:07, said:

Nu se face din BIOS, este o aplicatie pt. Windows.
Uite asa arata la Lenovo:
Attachment Battery.png
Bai omule intelege ca nu am lenovo.. citeste bine topicul te rog frumos. E aplicatie excusiva si nu o  sa mearga

View Postpavelescu, on 15 decembrie 2020 - 21:44, said:

La MSI vad ca se poate cu https://www.msi.com/...center-download
Merge dar am modelul msi gf 63 8rc si merge doar o versiune veche de DC care nu are facilitatea aia. Asa s au ganditi ei ca e mai bine :(

#10
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Băi domnule, ti-am dat un exemplu, sa vezi ce ar trebui sa faca... nu s-o instalezi p'asta...
Cauta-ti singur pt. MSI.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdorin_2k, on 15 decembrie 2020 - 20:08, said:

Cu sau fara încărcare, descărcare comandata, mai mult de 5 ani nu va tine în niciun caz.
Te contrazic. Perioada estimata de vuntionare a unei baterii pana scade la 70% din capacitate (moment in care se considera ca trebuie inlocuita) este de cca 10 ani la una de laptop intretinuta cum trebuie.

Mac book pro-ul din dotare, achizitionat in sept 2014 nou nout, din magazin, arata acum la battery stats asa:

Attached File  File_000 (2).jpeg   301.71K   23 downloads

Ma astept sa ma mai tina cca 4 ani ca sa fiu sincer ... dar, oricum, cand ajunge pe la 70-75% ii inlocuiesc bateria.

Edited by ro_explorer, 16 December 2020 - 00:10.


#12
gigideac1

gigideac1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 22.10.2014
la un laptop Asus vechi de 10 ani bateria e detasabila. mare parte din timp nu o folosesc (o detasez dupa ce ma asigur ca e incarcata 100%) .
e folosita doar unde nu am acces la o priza sau la un upgrade de bios. in rest sta in sertar si in momentul de fata e ca noua. mai fac 2-3 cicluri
descarcare- incarcare comlet pe an

#13
DomnDoctor

DomnDoctor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.10.2020
Bine ca vb intre voi dar nu ma ajuta nimeni :)) Sa imi para rau ca am luat msi.. am avut si probleme la el :))

#14
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Nu toate laptopurile au posibilitatea asta. Chiar si de la Asus sau Lenovo, doar pentru anumite modele e posibil. Daca-mi aduc bine aminte, nu e doar o chestie de soft. Bateria trebuie sa aiba suport hardware, un controller integrat care sa ofere aceasta capabilitate.

#15
DomnDoctor

DomnDoctor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.10.2020

View Posteffect, on 16 decembrie 2020 - 18:24, said:

Nu toate laptopurile au posibilitatea asta. Chiar si de la Asus sau Lenovo, doar pentru anumite modele e posibil. Daca-mi aduc bine aminte, nu e doar o chestie de soft. Bateria trebuie sa aiba suport hardware, un controller integrat care sa ofere aceasta capabilitate.
Mersi mult, cautarea mea se incheie aici

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate