Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Salam de 70 de lei/kg

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcraciuncostel, on 11 decembrie 2020 - 21:27, said:

gusturile vechi se vor uita.
E deja o realitate. Oamenii evolueaza. Ca e bine ca e rau, habar nu am.

Eu sunt old fashion. Imi fac singur ce am pofta si ce ce pot, dar nu cumpar chestii dubioase de doua ori. Poate ca incerc o singura data.

Edited by pasilla, 11 December 2020 - 21:40.


#20
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 17.05.2014
Pe vremea lui Stalin, comuniștii s-au gândit să schimbe numele orașului Sibiu în „Orașul Stalin”,dar apoi s-au răzgândit, pentru că nu știau cum să-i spună celebrului salam. Ieșea salam de Stalin , așa ca au schimbat numele Brașovului.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,180
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxcit, on 11 decembrie 2020 - 21:05, said:

dar salamul de vara dat prin faina si tinut intre geamurile duble comuniste, agatat in cui si tinut 3 luni ca sa semene cu ala de sibiu ai uitat? Posted Image)) Nu-mi zice ca nu stii reteta

Sa mor daca stiam de asa ceva.Imi vine sa innebunesc,nu alta.
Bine ca mi-am aruncat privirea pe acest subiect,eram curios sa vad cine-s naivii care cad in plasa capitalista cu asa-zisul salam de Sibiu,care-i o porcarie ordinara.Si inca cate alte super produse nu sunt de aceiasi teapa.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Rusii nu aveau cum sa aibe asemenea fineturi.

#23
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,890
  • Înscris: 15.04.2007

View Postadisz, on 11 decembrie 2020 - 21:41, said:

Sa mor daca stiam de asa ceva.Imi vine sa innebunesc,nu alta.
Bine ca mi-am aruncat privirea pe acest subiect,eram curios sa vad cine-s naivii care cad in plasa capitalista cu asa-zisul salam de Sibiu,care-i o porcarie ordinara.Si inca cate alte super produse nu sunt de aceiasi teapa.
E o porcarie astazi.Pana in "90 facea diferenta intre viata si moarte dat unui medic.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadisz, on 11 decembrie 2020 - 21:41, said:

Sa mor daca stiam de asa ceva.Imi vine sa innebunesc,nu alta.
Bine ca mi-am aruncat privirea pe acest subiect,eram curios sa vad cine-s naivii care cad in plasa capitalista cu asa-zisul salam de Sibiu,care-i o porcarie ordinara.Si inca cate alte super produse nu sunt de aceiasi teapa.
Chiar daca este o postare ironica,   imi pare rau ca nu ai avut ocazia sa gusti un salam de vara comunist invechit.

#25
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 06.03.2005
Atentie ca denumirea de salam de Sibiu este generica, conteaza enorm cine il produce, sunt multe versiuni pe piata si doar unele bune sa nu zic unul.Fiecare producator scoate altceva, trebuie doar sa bifeze niste caracteristici si sa inregistreze produsul ca fiind salam Sibiu, gustul si calitatea difera foarte mult.
Oricum sunt salamuri mult mai bune si mult mai scumpe produse la noi, salamul de Sibiu este ceva ordinar, nu special, un salam obisnuit, nimic extraordinar chiar si in versiunea buna.

#26
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Salamul de Sibiu vandut acum e o palida replica a salamului de Sibiu din anii lui de glorie. Asta de-acum, zic unii, e cam ca salamul cu barba la gust.

#27
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,898
  • Înscris: 29.06.2006
ala de agricola se mai apropie de salamul de sibiu, alte marci n-au nicio legatura cu el

View Postvictord36, on 11 decembrie 2020 - 21:49, said:

E o porcarie astazi.Pana in "90 facea diferenta intre viata si moarte dat unui medic.
in aceeasi punga de 1 leu cu kentul sau sapun rexona sau FA

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postxcit, on 11 decembrie 2020 - 22:13, said:

ala de agricola se mai apropie de salamul de sibiu, alte marci n-au nicio legatura cu el
Se apropie. E ca Marte, cea mai apropiata planeta.

#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Fa ti acasa cel mai bine. Cel mai simplu este "parizerul" de casa, dar nu are nici o legatura cu zgarciurile gelatina si...chestiile care se vand in supermarket sub numele de parizer.
Iei pulpe de pui, le toci pui condimente, infasori in folie de plastic alimentara, pui la fiert 45 min si gata parizerul.
Este cu mult peste mezelurile care se vand in market.

Edited by alin62, 11 December 2020 - 22:25.


#30
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
E ok sa te mai delectezi cu ceva specialitati din cand in cand, cei care sustin ca mananca numai chestii scumpe si fine sunt niste grandomani. Am auzit din gura unor bucatari celebri, acasa mananca mancare normala snitzele, cirobe, oua in tigaie, fripturi samd, nu chestii de fine dining carora nu le poti pronunta numele.

#31
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 29.10.2017
Chestia e ca daca iei de mai multe ori la diferenta de timp nu nimeresti sa aiba acelasi gust,,,cateodata e mai bun cateodata nu; cred ca are legatura si data cand a fost fabricat, ca daca sta mai mult grasimea din el se lichefiaza
Dar depinde si de paine, daca nimeresti o paine pave calda la 500g cum au la carrefour si auchan

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,873
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbotoxy, on 11 decembrie 2020 - 20:31, said:

Am luat cel mai scump salam din supermarket asa de curiozitate.Salam de sibiu cu 70 de lei /kg.
Mie imi place salamul german Zimbo, e pe la vreo 62lei/kg. Dar e sublim, se poarte taia subtire etc...
SI vezi ca sunt si mai scumpe de 70, alea rafinate straine.
[ https://lh3.googleusercontent.com/proxy/JCTAKTkfLLA7zkYB2WxDHXbKEMcfWbC6W9yjlWiqzSrk0i2tGBwFsbmTJ3qnbdHhH_gQ762jjSSYcjGU3P7NFOCU-wxyMkMphOVC982V3N4z0OttuIF9BQ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostFC72, on 11 decembrie 2020 - 22:06, said:

Atentie ca denumirea de salam de Sibiu este generica, conteaza enorm cine il produce, sunt multe versiuni pe piata si doar unele bune sa nu zic unul.
Asa este, multi fac cica salam de Sibiu dar nu au nicio treaba cu ala stiut de pe vremuri.

Edited by andreic, 11 December 2020 - 22:34.


#33
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,890
  • Înscris: 15.04.2007

View Postxcit, on 11 decembrie 2020 - 22:15, said:

ala de agricola se mai apropie de salamul de sibiu, alte marci n-au nicio legatura cu el


in aceeasi punga de 1 leu cu kentul sau sapun rexona sau FA
N-ai prins vremurile.Sapunul era la moasa la maternitate.Daca erai la ATI pachetul era sibiu,Kent,Alvorada,benzina.

#34
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Placerea de a manca salam de sibiu se dobandeste in timp - "acquired taste" dupa cum zicea cineva in primele posturi.

Cam tot ce e procesat si contine o cantitate cat de cat mare de carne(chiar si 50%), e mai scump decat carnea neprocesata - materie prima. Pentru a observa asta nu trebuie sa cumperi salam de sibiu, se observa lejer la gramezile de soiuri de carnati cruzi foarte simpli care uneori par ca au mai multa grasime decat carne, si aia proasta cu zgarciuri. Iar salamul de sibiu contine peste 100g de carne(cruda, nepreparata) la 100g de salam preparat(carnea si grasimile scad datorita prepararii)

In rest, aiureli(ca procul de la tara e mai bun decat ala de ferma, ca salamul de sibiu ar fi mai prost decat pe vremuri etc. :lol:)

View Postescher, on 11 decembrie 2020 - 21:36, said:

Pe vremea lui Stalin, comuniștii s-au gândit să schimbe numele orașului Sibiu în „Orașul Stalin”,dar apoi s-au răzgândit, pentru că nu știau cum să-i spună celebrului salam. Ieșea salam de Stalin , așa ca au schimbat numele Brașovului.
OMFG, asta chiar e real! "salam de stalin" ... pfff... suna cumva... cred ca riscau sa fie executati! :roflmao:

#35
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,898
  • Înscris: 29.06.2006

View Postvictord36, on 11 decembrie 2020 - 22:37, said:

Sapunul era la moasa la maternitate.
lui aia ii dadea vek sau vikend, sau DS(drumul spitalului pt cine nu stie), le-am prins destul de bine si nici nu le pot uita vreodata, wienerul din shop la care ghertoii ii ziceau viena....cu un pachet de wienner luam juma de porc de la veterinar :))))

#36
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,691
  • Înscris: 16.03.2007
atentie cum taiati feliile. trebuie subtiri, ca foaia de ziar. nu taiati ca taranii de doo dejte.

Edited by laffin, 11 December 2020 - 23:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate