Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Salam de 70 de lei/kg

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Postdorin_2k, on 12 decembrie 2020 - 10:23, said:

Mie mi-a recomandat medicul sa nu mănânc carne procesată.
Atunci ai un medic foarte prost. Ori de cate ori auziti de termeni din astia generici gen "carne procesata", "fast food" alaturi de mentiuni legate de sanatate, puteti avea certitudinea ca aveti de-a face cu afoni indopati cu gunoie pseudo-stiintifice si lipsiti de logica elementara.

#56
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpasilla, on 11 decembrie 2020 - 21:55, said:

Chiar daca este o postare ironica,   imi pare rau ca nu ai avut ocazia sa gusti un salam de vara comunist invechit.

Ai cuvantul  meu de onoare ca habar n-am avut de chestia cu geamurile.Aud aici pentru prima data despre aceasta metoda,nu-i nimic ironic in asta.
Nu era nevoie sa se recurga la asa ceva,salamul de Sibiu chiar daca era o raritate,nu era deloc inaccesibil.Printre altele,noua,adica familiei,nu ne-a placut niciodata salamul uscat,asa ca salamul de Sibiu a fost doar o modalitate de a impresiona.Nu stiu daca ai mei au folosit acest salam ca moneda de schimb,spaga sau mita.Eu cu siguranta n-am facut-o.

Cat despre salamul de vara comunist,mi-ar face mare placere sa gasesc in comert,din multitudinea de oferte,un salam care sa fie macar la 40% din salamul comunist.

#57
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,690
  • Înscris: 10.10.2011
mie imi place cel de agricola.in general ce mezel ii peste 60 lei/kg are alta culoare/forma/gust fata de restul produselor. cu toate astea mai imi iau din cand in cand un parizer de ala cu 8 lei kg... gustul ala de plastic procesat nu se compara cu altceva

#58
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,125
  • Înscris: 28.10.2006
io luam parizer de 6 lei+ Kg pentru catel! De la Lidl, Kauf, Cora, etc...
N-am avut niciodata curiozitatea de a-l gusta!
De multe ori, si catelul il refuza, politicos, pisandu-se pe el.

#59
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postzile_san, on 12 decembrie 2020 - 13:39, said:

mie imi place cel de agricola.in general ce mezel ii peste 60 lei/kg are alta culoare/forma/gust fata de restul produselor. cu toate astea mai imi iau din cand in cand un parizer de ala cu 8 lei kg... gustul ala de plastic procesat nu se compara cu altceva
Am incercat de curiozitate si de la Cristim. Vreo 55 lei kg. Era mai bun salamul ala generic K classic tiplat de 33 lei/kg care chiar e ok (nu e de Sibiu).
De obicei iau sub marca lantului de magazine (in functie de lant e facut de Reinert sau Agricola). E acelasi produs ca cel cu brandul producatorului dar mai ieftin.
Cel sub brand Reinert e 80+ lei pe kg de ex.

Eu ma uit la 3 lucruri, procent proteina, continut soia (zic pas daca are si proteina din soia) si pret/ kg. Cel mai ok raport proteina/pret e la kaufland.

Serano de 11 luni cu 31% proteina vreo 60 si ceva de lei. Chiar bun. La altii ceva similar e si peste 100/kg.
Aveau un muschi crud la un mom dat de 38 sau 39g grame proteina la pret f bun dar nu am mai vazut.

Edited by underb, 12 December 2020 - 14:11.


#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,245
  • Înscris: 07.02.2003

View Postzile_san, on 12 decembrie 2020 - 13:39, said:

mie imi place cel de agricola.
Daca te referi la cel de Sibiu Agricola imi pare rau dar... are orice gust numai nu "de Sibiu". E ca un crud-uscat ordinar si suflat sa para alb.
La parizere si procesate avansate singurele cu carne decenta sunt la Caroli. In plus nu folosesc mdm (separatie mecanica a oaselor), care la aproape toti gasesti in parizere, le si simti. Am testat odata de la fiecare producator si cele mai multe simteau resturile de oase si cartilagii pe felie.

Edited by andreic, 12 December 2020 - 14:23.


#61
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si care-i ala bun? Sunt diferente intre ele dar singurul prost, cu iz de salam ieftin, mi se pare Cristim.

De obicei iau facut de Reinert dar rebranduit dar nu evit nici Agricola.

#62
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postunderb, on 12 decembrie 2020 - 14:25, said:

Si care-i ala bun?
Niciunul.
Toate contin procent de grasime mai mare decat ar trebui (maxim 30 %- grasime tare).
Toate contin ascorbat de sodiu/acid ascorbic, care se simte in mod neplacut la gust.
Toate folosesc extract de condimente, in loc de condimente naturale (piper, ienibahar şi usturoi- punct si atat).
Toate au maturare fortata, ceea ce duce la lipsa gustului/mirosului/texturii de Salam de Sibiu.

Edited by pasilla, 12 December 2020 - 15:16.


#63
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Cristim tb sa fie ceva nou, ca nu am vazut pana acum... vad pe site la cora ca are 29g protine/100g, deci ar trebui sa fie foarte bun!
Reinert mi se pare mai prost decat agricola, mai moale si cu mai putina proteina..

Tb sa incerc cristim si angst...

#64
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View PostDihorul Razboinic, on 11 decembrie 2020 - 23:46, said:

Salam+sapun+tigari in acelasi ambalaj? Posted Image Alea arome!

Bai, ce rau traiau romanii!



Doctorii si bisnitarii, vrei sa zici, ca de-aia dadeau unii cate 7 ani la rand la medicina. Cand a fost operat taica-meu de apendicita, adusese mama niste cutii cu ciocolata chinezeasca pe care trebuia sa le "distribuie" la spital. Ingrozitor, stiu, dar eu n-am apucat nici macar o bucata. Mi-a promis ca o sa-mi faca si mie rost dupa ce se rezolva tot. Surpriza, nu s-a mai intamplat. Mi-a ramas si acum amintirea aia, desi aveam doar 6 ani.
Aveam o vecina cardiolog si ta-su era bisnitar, tinuse sa-si vada fata doctorita. Ea le primea, el re-plasa in circuit ce ii prisosea, inclusiv, salam.

#65
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 28.06.2009
Salam Ardelenesc de la Penny e bun, 4 lei suta.

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,209
  • Înscris: 25.06.2007
Care vreți salamuri fine și de calitate, căutați salame artigianale pe Amazon.it
Se livrează și în Ro.

#67
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,651
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvictord36, on 11 decembrie 2020 - 21:49, said:

E o porcarie astazi.Pana in "90 facea diferenta intre viata si moarte dat unui medic.
Vi s-a intimplat dv. asta sau citati din folclor?

View Postvrajitoruldinoz, on 12 decembrie 2020 - 02:24, said:

Nu, din contra (si stiu asta din surse calificate, nu numai dupa papilele mele, desi e foarte evident dupa gust).
Pe vremea aia tehnologia era foarte simpla. Nu exista acces la ce se foloseste azi in industria alimentara, ca s anu mai spun ca o parte din ce se foloseste azi nici in vest nu exista.
De exemplu muschiul tiganesc era muschi d eporc afumat la rece si, e drept, injectat ici colo cu karagenan (era vizibil). Porcul, chiar daca era hranit cu concentrate, era mult mai apripiat la gust de cel de la tarani decit porcul cel mai ieftin de azi.
...................
  Voi probabil ca erati mici sau nu ati prins vremurile alea daca laudati mezelurile din anii 80! pina prin 1980 erau acceptabile, dar dupa, calitatea a fost in continua scadere, se mincau doar pentru ca se dadusera bani pe ele, de multe ori prajite sau facute pane pentru a nu fi aruncate direct!

#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttytysor, on 12 decembrie 2020 - 18:39, said:

se mincau doar pentru ca se dadusera bani pe ele, de multe ori prajite sau facute pane pentru a nu fi aruncate direct!
Se mancau gatite pentru ca nu se gasea carne proaspata, iar  oamenii aveau nevoie si de o masa calda.
Ieseau snitele bune din parizer, sau mancare de mazare cu parizer.
Acum, nu mai ai cu ce sa faci acele specialitati. S
Sunt convins ca multi copii cresc in continuare cu asa ceva, desi calitatea este mult diminuata.
Altfel este ilogica prezenta pe rafturi a acestor produse aproape necomestibile.

Edited by pasilla, 12 December 2020 - 18:55.


#69
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 05.01.2004
Daca salamul de Sibiu e scump la 70 de lei kilul, ce sa spun de foie gras care costa acum vreo patru ani 120 de lei kilul?

#70
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostFeDaYin, on 12 decembrie 2020 - 10:34, said:

De banii aia mai bine luai prosciutto crudo, are un gust divin, in special cel de Parma. Cel San Daniele e mai sarat. Salamul de Sibiu e mai gras ca untura, doar il atingi si ai impresia ca ai bagat mainile in ulei.

Prosciutto de Parma e cam 3€ / 80g, adica iasa undeva la 40€/kg, de vreo trei ori mai mult decat salamul ala de Sibiu.

#71
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,308
  • Înscris: 21.06.2016
Excat de asta spun si eu ca nu prea vad cu poti face un salam foarte bun la 70 de lei.

#72
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 12 decembrie 2020 - 22:47, said:

Excat de asta spun si eu ca nu prea vad cu poti face un salam foarte bun la 70 de lei.

Si salamurile de care spune Karhu, alea italiene, clar ca sunt exceptionale dar costa vreo 8€/200g.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate