Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Salam de 70 de lei/kg

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 22.11.2007
Nu uitati ca traim in Romania unde acum 20 de ani era chiar un lux sa mananci salam de sibiu. Astazi da, mai iti permiti sa mananci si daca esti om din clasa medie.

asa ca aprecierile scump ieftin trebuie facute dupa puterea de cumparare zic eu. initiatorul indica 70 lei ca fiind o valoare mare si pana la urma are dreptate pt ca probabil compara cu alte salamuri uscate care sunt la 30-40.

Edited by bossake, 13 December 2020 - 02:32.


#74
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi chiar e f mare prețul.
Ok, procesarea costă, nu zic nu, dar faci niste cârnați acasă care te duc la nici 20 de lei kg si e același drac ca si cum ai mânca salam nu stiu de care, in termeni de aport caloric per kg.
Dacă îi si afumi puțin... :)
Plus ca dacă vrei, poți face si salam, chiar nu e vreo mare inginerie.

Edited by CovertTwo, 13 December 2020 - 03:07.


#75
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016

View Postbossake, on 13 decembrie 2020 - 02:31, said:

Nu uitati ca traim in Romania unde acum 20 de ani era chiar un lux sa mananci salam de sibiu. Astazi da, mai iti permiti sa mananci si daca esti om din clasa medie.

asa ca aprecierile scump ieftin trebuie facute dupa puterea de cumparare zic eu. initiatorul indica 70 lei ca fiind o valoare mare si pana la urma are dreptate pt ca probabil compara cu alte salamuri uscate care sunt la 30-40.

E nu era un lux, era un lux foarte mare.
Dintr-un salariu normal nu știu dacă luai 20 de kilograme.

In termeni de aport caloric pe kg, cred ca cel mai ieftin e sa maninci făina cu lingurița. Chiar și uleiul, dacă e prost, e ieftin.

Un pahar de ulei și citeva linguri de făina și poți baga toată ziua.

#76
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ce ironii subtile ai azi in program...
Grasimea animală e cea mai bună pt aport per kg, lipide pure cu cea mai buna rată de metabolizare, mai bune ca uleiul vegetal.

#77
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Asa-i, daca urnaresti AVCul la 48.

#78
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Hai că o tot fredonezi si sari de la una la alta deampulea, doar ca sa fie cum vrei tu.
Bine ma, nu mancam slănină, bem ulei de masline, e mai sănătos, ești fericit acum ?

#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Ideea era ca sa măsori mincarea după calorii e o prostie.

#80
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Băi, uite ce e, salam ori cârnați, nu e mare diferență, apoi a venit comparația mea calorică per kg, ce tot faci pe deșteptul ?
Tu ai venit cu tâmpeniile cu făina si baut de ulei, prostia îți aparține, n ai decat să ti o asumi.

#81
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostKorloff, on 12 decembrie 2020 - 15:16, said:

Cristim tb sa fie ceva nou, ca nu am vazut pana acum... vad pe site la cora ca are 29g protine/100g, deci ar trebui sa fie foarte bun!
Reinert mi se pare mai prost decat agricola, mai moale si cu mai putina proteina..

Tb sa incerc cristim si angst...
E ceva dubios la Cristim. Poate descoperi tu :)
Mie nu mi-a placut in mod deosebit.

View Postvrajitoruldinoz, on 13 decembrie 2020 - 06:02, said:

Asa-i, daca urnaresti AVCul la 48.
Mai conteaza si ce faci cu ce consumi si cat consumi.

#82
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Ma refer la omul mediu. Sportivii d eperfomanta nici aia nu baga salam.

View PostCovertTwo, on 13 decembrie 2020 - 08:08, said:

Băi, uite ce e, salam ori cârnați, nu e mare diferență, apoi a venit comparația mea calorică per kg, ce tot faci pe deșteptul ?
Tu ai venit cu tâmpeniile cu făina si baut de ulei, prostia îți aparține, n ai decat să ti o asumi.

Bine ma, te-am inteles. Cauti o scena.

Edited by vrajitoruldinoz, 13 December 2020 - 09:16.


#83
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostCovertTwo, on 13 decembrie 2020 - 03:06, said:

Păi chiar e f mare prețul.
Ok, procesarea costă, nu zic nu, dar faci niste cârnați acasă care te duc la nici 20 de lei kg si e același drac ca si cum ai mânca salam nu stiu de care, in termeni de aport caloric per kg.
Dacă îi si afumi puțin... :)
Plus ca dacă vrei, poți face si salam, chiar nu e vreo mare inginerie.
Ies la 20 lei/kg doar daca curge zeama din ei cand ii storci. Ceva ok iese cel putin dublu.
Ma pregatesc sa tai porcul intr-o ora. 13 lei in viu (oase, organe nu doar carne). Porc de tara, de la o ruda.

Edited by underb, 13 December 2020 - 09:26.


#84
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 12 decembrie 2020 - 22:47, said:

Excat de asta spun si eu ca nu prea vad cu poti face un salam foarte bun la 70 de lei.
Dacumsanu... stii tu ca erau mai bune salamurile pe vremea lui ceasca, acu' esti si expert in facut de salamuri, stii proces tehnologic, costuri asociate si tot tacamul... LOL de LOL!
:roflmaofast:

View Postgiuliani, on 12 decembrie 2020 - 23:03, said:

Si salamurile de care spune Karhu, alea italiene, clar ca sunt exceptionale dar costa vreo 8€/200g.
La salarii italiene, costuri de materie prima si altele italiene, si nu in ultimul rand impozite italiene...

#85
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011
Dar de ce este absolut necesar salamul? Mai ales astăzi când e așa de simplu să îți faci de mâncare, cu atâtea produse congelate la dispoziție..

#86
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.01.2004

View Postbenis, on 13 decembrie 2020 - 12:06, said:

Dar de ce este absolut necesar salamul? Mai ales astăzi când e așa de simplu să îți faci de mâncare, cu atâtea produse congelate la dispoziție..

Pentru ca e destul de greu sa faci sandvis cu tocanita de cartofi?

#87
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,398
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbossake, on 13 decembrie 2020 - 02:31, said:

initiatorul indica 70 lei ca fiind o valoare mare si pana la urma are dreptate pt ca probabil compara cu alte salamuri uscate care sunt la 30-40.
Cate kg de salam mananca pe luna o familie tipica? Eu cand imi fac un mic dejun rece imi pun doua-trei feliute de salam de vreo 5-7 grame fiecare, deci vreo 10-20 grame in total (sau o felie-doua de sunca/prosciutto/bresaola sau poate cateva feliute de chorizo/alt tip de carnat de obicei uscat) ... inca 20-30 de grame de branzeturi, 2-3 rosii mici cherry, 5-7 masline verzi, o felie de paine, eventual un ou fiert + cappuccino de rigoare (cu vreun cookie/biscuit/cantuccini) si deja e mai mult decat suficient pentru micul dejun (micul dejun ar trebui sa fie pe la 300-400 de calorii). Nu stiu daca am mancat vreodata mai mult de 30 de grame de salam pe zi in ultimii 5 ani, dar media e sub 20 grame pe zi pentru orice tip de mezel/sunca/carnat/etc. Un salam de Sibiu de 300-350 de grame ne ajunge noua linistit o luna (mai ales ca eu mananc rar din el), e un cost nesemnificativ (sub 30 de lei pe luna) pentru oricine are un venit mediu in Romania.

View Postbenis, on 13 decembrie 2020 - 12:06, said:

Dar de ce este absolut necesar salamul? Mai ales astăzi când e așa de simplu să îți faci de mâncare, cu atâtea produse congelate la dispoziție..
Nu e ... dar e rapid sa iei doua-trei felii de salam (mai ales daca e gata feliat), doua de cascaval, etc ca sa-ti faci rapid un mic dejun rece ... lumea nu are timp dimineata sa prepare un mic dejun, de aia de multe ori lumea prefera ceva ce pot pune in farfurie in sub un minut ...

Edited by utopium, 13 December 2020 - 14:10.


#88
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Cine a zis ca e absolut necesar salamul? Dar. Ala mai ieftin e comod cand vrei ceva rapid si hranitor sa mananci(salam+paine=suficient), alea mai scumpe, inclusiv asta de sibiu, delicatese - mananci ca iti place, te mai rasfeti cu una-alta... si nu veniti cu "dar de ce nu te rasfeti cu ailalta?" ... e loc pentru toate...;)

#89
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKorloff, on 13 decembrie 2020 - 11:35, said:

Dacumsanu... stii tu ca erau mai bune salamurile pe vremea lui ceasca, acu' esti si expert in facut de salamuri, stii proces tehnologic, costuri asociate si tot tacamul... LOL de LOL!
Posted Image


La salarii italiene, costuri de materie prima si altele italiene, si nu in ultimul rand impozite italiene...

Ca preparatele d ecarbe erau MULT mai bune pe vremea lui Ceasca e destul de evident, nu trebuie mare stiinta. Le gasesti si acum, insa mai rar si costa mult mai mult decit cele stadard.
Costul salamului se verfica destl de simplu: daca costa sub costul materiilor prime, nu are cum ca nu ar face nimeni salam. Ca sa fie bun trebuie sa costa un multiplu fata de materia prima.

#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007
Hai baietii, bagati comenzile, inca e timp sa ajunga inainte de Craciun:

https://www.onlyital...ts.it/coldcuts/

https://www.amazon.e...ef=nb_sb_noss_1

etc etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate