Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

este foametea cauzata de dieta?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postaaaa4567, on 10 decembrie 2020 - 11:58, said:

Gseste-ti o ocupatie si-ai sa vezi ca uiti de foame!

Foametea inseamna altceva. E normal ca uneori sa te scoli de la masa doar partial satul. Nu da atata importanta. Nu te hrabesti undeva, dupa ce mananci?
Ce ocupatie ii sugerezi la 4-5 dimineata cand se trezeste mort de foame.

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Eu cred ca problema e de ordin psihologic.

Ca mi se pare ca mananca foarte mult.

Eu mananc doar o data pe zi; foarte rar (poate 1 data pe saptamana) mai ciugulesc ceva dimineata -  si muncesc fizic. Si nu ma trezesc flamand.
Ca exemplu de o zi:
- humus cu salata de ardei + 3-4 felii de paine + un fresh de fructe 300-500 ml (portocale/morcov/mere...etc)  - mananc in jurul orei 16:00 ; 16:30
In alta zi:
- o salata iceberg cu ceapa rosie, ulei de masline, ton + 2-3 felii de paine
In alta zi:
- broccoli + morcov+ ardei + usturoi + rondele de ceapa alba, proaspete, bagate la cuptor impreuna cu o pulpa
In alta zi:
- salata de cartofi cu 2 oua, ceapa, masline si ulei de masline
In alta zi:
- supa cu galuste de gris sau
- salata cu rosii chery, gulie, ceapa, branza feta, ulei de masline
etc.
In fiecare zi bag  300-500ml sucuri de fructe proaspete.

Cum am spus, muncesc si fizic, n-am probleme de sanatate; pana la varsta mea (45, acusica) am avut doar chestii relativ minore - ceva piatra de la rinichi si o hernie cervicala(de la ridicat voinic greutati in tinerete). In rest foarte ok, parul inca pe cap si restul functional 100%.

Edited by florinel, 10 December 2020 - 17:04.


#21
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postflorinel, on 10 decembrie 2020 - 17:04, said:

parul inca pe cap si restul functional 100%.

ouch, asta a durut :D

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Stai linistit ca in ianuarie il dau jos. Parul. Ca in poza din avatar. E tratament anual asta, in ianuarie (ca pot purta caciula) + masaj cu ulei de ricin. Face bine, sa stii.

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Poston64, on 10 decembrie 2020 - 12:38, said:

nu mananc fructe si legume proaspete
nu prea ies din casa sa fac cumparaturi, de aceea prefer congelate
si mai plangi p-aici ca ramai fara par

Edited by EMPP, 10 December 2020 - 22:32.


#24
DavinaClaire

DavinaClaire

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2020

View Poststalker2142, on 10 decembrie 2020 - 11:19, said:

Pai ce mananci tu acolo sunt abia niste gustari cat pentru o domnisoara de 50 kg, de aia esti flamand tot timpul
CE? Mănâncă chiar mult, lol, eu am o singură masă pe zi, în rest gustări ușoare și mă satur.

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
On, la tine problema e mai degraba psihologica. Se vede din postarile tale ca nu duci o viata linistita, ca ai probleme (pe care 99% ti le faci singur, fie vorba intre noi) si probabil de-asta ai si problemele de nutritie. Sincer, cand ai zis ca mananci dimineata 3 oua si 4 felii de paine cu unt am ramas :w00t: Pai la mine astea sunt 2 pranzuri copioase! Daca adaugi si faptul ca nu prea iesi din casa, inseamna ca mananci prea mult pentru cat efort faci. Ceea ce mi intareste convingerea ca problema e in alta parte.

Decat sa mergi la un nutritionist, mai degraba vorbeste cu un psiholog, rezolva-ti problemele interioare si apoi cred ca vor disoarea si cele legae de foame.

#26
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Acuma sunt foartr comfuz
Unii spun ca e prea putin, altii ca prea mult, dar cert e ca tot mi-e foame

#27
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Poston64, on 11 decembrie 2020 - 09:24, said:

Acuma sunt foartr comfuz
Unii spun ca e prea putin, altii ca prea mult, dar cert e ca tot mi-e foame
Unii beau un pahar cu apa si se ingrasa. Altii mananca mult (era unul pe aici care a pus un meniu pe o saptamana, cat mananca el in doua zile eu mananc la o masa, si mananc 4-5 mese pe zi si nu sunt gras, adevarat ca fac si sport) si nu se ingrasa. Depinde de fiecare persoana sa isi gaseasca optimul de calorii necesare. Tu intr-adevar, mananci putin si mananci si prost (as zice eu). Mananca mai echilibrat, mai calitativ si mai variat, asta e parerea mea.

Edited by jm2010, 11 December 2020 - 09:28.


#28
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Asta ar insemna ca toata ziua sa ma plimb pe la cumparaturi si sa stau la cratita

#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Poston64, on 11 decembrie 2020 - 09:39, said:

Asta ar insemna ca toata ziua sa ma plimb pe la cumparaturi si sa stau la cratita
Acuma sincer, vorba aia romaneasca: si cu sula... si cu sufletul in rai.
Mie cand imi este foame, iau din frigider ce gasesc (daca a avut timp nevasta-mea sa gateasca), gatesc eu (daca ea nu a avut timp si am eu timp) sau comand din oras ceva (in perioada asta nu am cum sa merg la restaurant). Adica, gasesc solutii, nu ma plang.
Cauta solutii. Comanda de la catering. Sunt variante multe.

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi la medicul de familie și cere să-ți dea trimitere pentru un set de analize și investigații, poate ai carente de vitamine/minerale, probleme cu glicemia sau tiroida.
Nu ai o alimentație corecta, asta e clar. Îți lipsesc fructele si legumele proaspete, lactatele, pastele, orezul, cartofii.
Nu zice nimeni sa ieși zilnic la cumpărături sau sa-ți gătești zilnic. Poți să-ți gătești 2 feluri (ciorba/supa și felul 2) și ai mâncarea asigurata minim 2-3 zile. Cumpărăturile se pot face și online, cu livrare la domiciliu, dacă ți-e teama sa ieși din cauza covid. Soluții exista, totul e sa vrei sa faci o schimbare, nu este deloc ok stilul tău de viata actual.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
si fructele si legumele in marea lor majoritate pot sa tina saptamani intregi pastrate in camara, nu la congelator, nu se strica de pe o zi pe alta.
Deci nu e nicio problema sa le mananci proaspete.

Practic la tine lipsesc aproape complet fibrele - alea care se umfla in stomac si dau senzatie de satietate.

De vitamine, tinand cont de continutul postarilor tale sigur ai deficit de B-uri si D. Cel putin. Se va vedea la analize, asa cum s-a zis mai sus.

#32
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Mananc paste multe si orez
La legume proaspete hai acuma sa fim seriosi
Cum a supravietuit omul din zona asta geografica atatia mii de ani daca in sezonul iernii nu a putut cultiva legume proaspete?
Ca de rosile si ardeii din sere turcesti ma lipsesc


#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Pai tu singur ai zis ca nu consumi legume și fructe proaspete, am presupus ca nici vara sau toamna nu mănânci asa ceva.
Exista legume, puține ce-i drept, ce pot fi păstrate peste iarna, în anumite condiții. Tocmai de aceea bunicii, părinții noștri făceau conserve toamna, bulion, zarzavat pentru ciorbe, murături, compoturi, dulcețuri, etc. Mai nou, dacă ai o sursa sigura, poți să-ți faci provizii de legume crescute fără chimicale, le pui la congelator.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si pe vremea bunicilor fructele le tineau fara probleme - mere, pere, gutui - stau luni de zile fara sa se strice.
Acum portocalele sau mandarinele si ele pot sta cateva saptamani.

Da, majoritatea legumelor poate nu tin atat - dar cartofii de ex tin destul, fasolea uscata tine, morcovii... si mai sunt.

Tu mananci carne intr-o zi cat mananc eu intr-o saptamana.
Si la mine cam un sfert din ce mananc zilnic sunt fructe. Ca le schimb in functie de anotimp e partea a doua.

#35
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Nu mi se pare ca mananc multa carne
Pe vremea cand mergeam la sala acu 2 ani mancam 4 mese pe zi si consumam in medie vreo 600g de carne mai mult decat dublu din ce consum acum
O sa imi impun de acum sa cumpar si fructe de fiecare data cand ies din casa

Edited by on64, 11 December 2020 - 11:06.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cand mergi la sala si faci efort serios - gen culturism ai nevoie de proteine, deci un regim cu mai multa carne nu strica.
Dar tot ai nevoie si de vitamine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate