Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inregistrare program de calculator in ORDA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Criss2202

Criss2202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.12.2020
Salut!
As dori sa ma lamuresc in legatura cu niste aspecte practice, procedurale, in ceea ce priveste inregistrarea unui program informatic in Registrul National al Programelor de Calculator tinut de ORDA. Daca cineva care a trecut efectiv prin procedura asta de inregistrare, m-ar ajuta foarte mult.
Mentionez ca am citit norme, instructiuni, articole si pareri gasite pe internet si totusi...
Este vorba de un program pe care intentionez mai departe sa il comercializez spre utilizare online, in baza unui abonament, utilizatorul logandu-se printr-un user cu parola, de pe un site. (deci nu instalare pe calculatorul utilizatorului, nici vanzarea programului in sine)
Printre altele, mi se cer 2 chestiuni la care nu am inteles urmatoarele:
1. modelul de licenta
Initial, am inteles prin telefon, vorbind cu cineva de la acest registru, ca este vorba de contractul incheiat cu firma de programare caremi-a intocmit si realizat programul si prin care mi s-au transmis drepturile de producere.
Din ce am mai citit pe net, modelul de licenta e cu totul altceva... dar nu m-am lamurit ce si nu stiu de unde sa ma inspir pentru asta (cineva de exemplu, intr-un comment, spunea ca s-a inspirat dupa licenta Bitdefender ca  ar fi cea mai scurta gasita... dar tot nu m-am lamurit).
Deci, pana la urma ce este acest model de licenta? Si ce am de facut mai exact?
2. Tot de la ORDA mi s-a spus ca trebuie sa prezint programul pe suport CD sau DVD
Programatorul meu mi-a explicat ca programul pus pe DVD nu va functiona (mi-a si explicat de ce, dar nu asta e obiectul intrebarii mele) si ca cel mult ar putea sa imi puna codul sursa pe program.
Si totusi, am citit intr-un articol, ca pe ei nu-i intereseaza functionarea lui, nu analizeaza aspectele tehnice – si ca inregistrarea are ca obiect exclusiv programul in formatul final.
Recunosc ca sunt din ce in ce mai mult in ceata...
Cine a trecut prin procedura asta, imi poate spune exact ce a facut intr-o situatie similara?
Multumesc anticipiat

#2
Criss2202

Criss2202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.12.2020
ERATA
Programatorul meu mi-a explicat ca programul pus pe DVD nu va functiona (mi-a si explicat de ce, dar nu asta e obiectul intrebarii mele) si ca cel mult ar putea sa imi puna codul sursa pe program DVD.

Edited by althea, 08 December 2020 - 16:23.
nu răspunde prin citare, încarci inutil topicul


#3
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
realizezi ca iti pierzi vremea cu orda nu ? daca programu tau face ceva util altii vor face si ei in stilul lor. e ca si cum ai incerca sa patentezi cuvintele din lb romana.

#4
Criss2202

Criss2202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.12.2020

View PostWebbbob, on 08 decembrie 2020 - 17:39, said:

realizezi ca iti pierzi vremea cu orda nu ? daca programu tau face ceva util altii vor face si ei in stilul lor. e ca si cum ai incerca sa patentezi cuvintele din lb romana.

Pai ma obliga un picut legea...

EXTRAS din Ordonanța nr. 25/2006 privind întărirea capacității administrative a Oficiului Român pentru Drepturile de Autor
Art. 17. -
(1) Înregistrarea sau, după caz, înscrierea în Registrul național al programelor pentru calculator este obligatoriu pentru:
1. persoanele fizice autorizate și persoanele juridice care desfășoară pe teritoriul României oricare dintre următoarele activități:
a) producere de programe pentru calculator destinate comercializării prin magazine;13/05/2010 - litera a fost modificată prin Ordonanţă de urgenţă 43/2010
b) import de programe pentru calculator;
c) distribuire de programe pentru calculator;
d) închiriere de programe pentru calculator;
e) comercializare de programe pentru calculator prin magazine specializate în vânzarea de programe pentru calculator și echipamente IT;13/05/2010 - litera a fost modificată prin Ordonanţă de urgenţă 43/2010
Art. 20. -
(1) Persoanele fizice sau juridice prevăzute la art. 17 alin. (1), înregistrate în Registrul național al programelor pentru calculator, sunt obligate să înscrie programele pentru calculator în Registrul național al programelor pentru calculator, înainte de introducerea acestora în circuitul comercial.
Art. 43. -
(1) Constituie contravenții următoarele fapte și se sancționează după cum urmează:
a) neînregistrarea sau neînscrierea în registrele naționale administrate de Oficiul Român pentru Drepturile de Autor, conform prevederilor prezentei ordonanțe, cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei;

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate