Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tarile Nordice

- - - - -
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

#775
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostLeoT, on 18 noiembrie 2021 - 17:31, said:

am calcat si eu prin Novegia de trei ori , cu jobul. Oslo de doua ori si ultima data la Alesund, prin 2016. Deprimant loc si deprimanta tara. Si deprimanti oameni . nimeni pe strada , pe zi-lumina, cat tinea lumina aia, locuri de joaca pentru copii.. fara copii.

un meniu la Mac 15 dolari in echivalent NOK , ma rog nu banii erau problema.

cred ca o saptamana e maxim ce pot suporta intr-un loc din asta fara sa trec pe pastile

la aeroport aveau duty free pe sosire si cu exceptia mea si a unui alt roman din avion, toti ceilalti s-au pus la coada sa-si cumpere tarie (ceva) mai ieftina. la iesirea din duty free ii astepta nenea vamesul, care confisca orice sticla de tarie peste aia unica regulamentara.

dupa o zi, doua , trei m-a luat o pofta nebuna sa beau ceva .. tarie si / sau ceva dulce , ciocolata . eu care beau o bere pe saptamana acum doream tarie . cum tarie se gaseste numai la Vinmonopolet si aia au program redus, am bagat 100 g de dulcegaraie ca sa mai simt ca traiesc ..

nevasta-mea imi zice sa mergem in concediu in Scandinavia, i-am zis sa stea linistita ca in Grecia e mult mai bine si mai avem multe insule in care nici n-am ajuns..
Bine, ce-i drept Norvegia nu e pentru toti si toata lumea iar intr-o oarecare masura te inteleg si anume ca nu stai si traiesti aici ci doar ai fost detasat cu munca. Adica nu aveai familie, casa, masa in Norvegia.
Plus ca ce ai zis tu de Alesund e cam fals...total fals. Si o zic pentru ca locuiesc in Hareid unde e la 30km de Alesund si cunosc extrem de bine zona.
Ca in Alesund chiar ai ce face si daca ai masina te poti misca cat vrea muschiul tau. Ai bazin de inot, ai acvariu, ai Askla, zone de drumetii, pescuit la greu fara sa te deranjeze nimeni, etc.

Da, e o alta cultura total diferita si impactul socio-cultural e mare la prima vedere. Sunt altfel de natie cu alte obiceiuri. In definitiv tu ai venit la ei, nu au venit ei la tine.

N-am inteles care-i faza cu bautura, sincer. Aia cu duty-free e o minciuna. Nimeni nu iti confisca bautura din duty-free daca ai bonul de casa. Am calatorit in aeroportul ala de la Alesund de vreo 30-40 de ori si niciodata nu am fost controlat.
Da, ce-i drept am mai auzit de controale la vama, confiscat bautura tot ce era adus din afara si depasea 1L de alcool si nu era din duty-free, pentru ca aia e considerata bautura de contrabanda

Doi la mana, sa stii ca aici iti poti face bautura singur acasa si multi norvegieni si alte natii isi fac bera si vinul acasa. Unii si tarie. Important e sa stii de unde, cand si cum sa te descurci.
Faptul ca tu nu apucai sa cumperi bautura e fals. Vinmonopolet are sambata deschis pana la ora 16....poti sa cumperi atunci. Bere poti cumpara din orice magazin pana la ora 20.
Eu n-am mai cumparat bautura pentru ca mi le fac singur acasa si ies mult mai ieftin.

Si acum ca tot ziceai de Grecia...in Grecia am fost o singura data si am zis ca nu mai vreau. Nu mi-a placut neam, deloc. M-a lasat cu un gust amar. Prefer in Norvegia decat Grecia.

View Postmdt, on 18 noiembrie 2021 - 20:08, said:

Portofelul insa iti ramane acolo. Continutul lui adica.
Depinde in ce calitate o privesti.
Sunt altii care au alte experiente placute....dar na, cand esti detasat cu munca e gresit sa tragi concluzii ca si cum ai fi turist.

#776
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ce voiam eu sa zic e ca e scump si in Islanda, ca turist. Altfel, e un bucket list-ul meu de locuri unde as vrea sa merg.

#777
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmdt, on 19 noiembrie 2021 - 09:48, said:

e scump si in Islanda, ca turist.
Ca turist e scump oriunde, poate mai putin prin Asia de sud-est.

#778
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
ce doream sa spun e ca am stat maxim o saptamana in NO (delegatii) si nu m-a impresionat in nici un fel , un fel de Suedia mai de la tara.
chiar si fata de suedezi si danezi sunt mai taranosi, rasisti si rigizi (bine, nici aia nu exceleaza cu spontaneitatea, dar ..)

auzi la domnu' coleg de forum, norvegienii isi fac bere acasa .. cat de disperat poti fi ;  daca si un pahar cu bere a ajuns lux ce sa mai zic

cunosteam un norvegian care mi-a zis ca isi cumpara struguri cu ladita (f. scump si pentru ei) ca sa-si faca vin acasa .. penibil

acum e si reversul, pe aia daca ii scapi la bautura fac urat de tot.. danezii se imbata repede si se iau la bataie prin carciumi, la ei asta e tine loc de fun

norvegienii au vorspiel si nachspiel .. vorspiel , adica se cherchelesc acasa , ca e ceva mai ieftin si dupa aia merg sa bea si la pub


tin minte ca in Oslo intr-un pub tipii erau atat de chercheliti si placizi/ abrutizati ca intrau peste ei femeile in toaleta barbatilor, ii plesneau alea peste coor si aia nu le bagau in seama

am rugat-o pe fata de la receptia hotelului (tot Oslo) sa ne cheme un taxi pentru aeroport si cand am plecat i-am lasat un buchetel de flori. a fost atat de bucuroasa si suprinsa de parca primise cine stie ce. se vedea ca nu sunt obisnuite cu asa ceva, femeia e tot femeie chiar si in Scandinavia.

si un sfat : mai usor cu acuzatiile de minciuna. nu suntem toti atat de prosti si neumblati cum crezi

PS: ma duc sa verific temperatura la o sticla de Chardonnay din 2015 .  gasit in Mega Image la promotie, 50 RON

Edited by LeoT, 20 November 2021 - 16:56.


#779
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostLeoT, on 20 noiembrie 2021 - 16:42, said:

cunosteam un norvegian care mi-a zis ca isi cumpara struguri cu ladita (f. scump si pentru ei) ca sa-si faca vin acasa .. penibil
Si eu cunosc romani care cumpara struguri ca sa faca vin....deci unde-i penibiliul ?

View PostLeoT, on 20 noiembrie 2021 - 16:42, said:

auzi la domnu' coleg de forum, norvegienii isi fac bere acasa .. cat de disperat poti fi ;  daca si un pahar cu bere a ajuns lux ce sa mai zic
auzi colegu, faptul ca isi face acasa, nu e vorba de disperare. de curiozitate, ai baut o bere facuta acasa ? Stii cum iese ? Eu recunosc ca berea care o fac eu imi place mai mult decat berea din comert. Dupa 3 luni de baut bere de-a mea sincer aia din comert mi se pare slaba calitativ.
Uite, un filmulet facut de mine pentru un coleg din liceu care la fel, nu credea in berea facuta acasa.

Unii au chiar mini-afacere de familie prin producerea berii. Chiar la un team-building a venit fratele unui coleg de munca care face bere si o vinde, cu diferite sortimente de bere cu diferite gusturi si ne-a explicat in detaliu cum se face, ce-i important de stiut etc....dar na, la altii se vede disperare.

View PostLeoT, on 20 noiembrie 2021 - 16:42, said:

ce doream sa spun e ca am stat maxim o saptamana in NO
....
si un sfat : mai usor cu acuzatiile de minciuna. nu suntem toti atat de prosti si neumblati cum crezi

Pai eu iti garantez ca prin Norvegia esti neumblat. Prin alte parti nu stiu, nu-mi dau cu parerea, dar sa imi spui ca stii tu cum e in Norvegia ma faci sa rad Posted Image
Deci nu e nici o minciuna...doar ca tu vezi distorsionat o natie care este diferita decat esti tu obisnuit, asta nu inseamna ca sunt reci sau mai stiu eu cum.
Pe mine norsci m-au ajutat in momente cand mi-a ars buza fara sa clipeasca si nu mi-au cerut nimic....

L.E. Hai sa-ti spun un lucru colegu...la gradinita, scoala, cand e ziua de 17Mai, ziua constitutiei (un fel de ziua nationala) si cand se fac serbari si alte chestii, alte natii sunt incurajate sa vina in portul lor nativ popular, cu steaguri din tara respectiva si nimeni nu stramba din nas si nu face figuri. Oare cum te simti sa poti flutura steagul romanesc si sa porti port popular romanesc printre norvegieni si ei sa admire treaba asta ?

Edited by tehnics, 20 November 2021 - 20:30.


#780
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
in materie de bere, ma iau si eu dupa aia care au un cuvant de spus in privinta asta: nemtii, cehii si belgienii.
dar nah, daca tie ti se pare ca norvegienii cu berea (ma rog ,,,,) lor fiarta in casa - caci o fierb, o beau calda, nu-i asa ? sunt maestrii in materie, go on.

aa uitasem, parca la astia e ilegal sa fabrici acasa alcool , nu ?

si fereasca Cel de sus cand iti va fi lumea mai draga sa te vada vreun viking din asta in portul tau popular neaos romanesc si sa-ti reaminteasca cum te-au acceptat ei in superba lor tara si cum ar mai trebui sa iei si pozitia ghiocelului cand un autohton oarecare (un sef, de exemplu) e deranjat de tine , chiar daca nu i-ai facut nimic.

Edited by LeoT, 20 November 2021 - 22:35.


#781
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostLeoT, on 20 noiembrie 2021 - 22:28, said:

in materie de bere, ma iau si eu dupa aia care au un cuvant de spus in privinta asta: nemtii, cehii si belgienii.
dar nah, daca tie ti se pare ca norvegienii cu berea (ma rog ,,,,) lor fiarta in casa - caci o fierb, o beau calda, nu-i asa ? sunt maestrii in materie, go on.

aa uitasem, parca la astia e ilegal sa fabrici acasa alcool , nu ?

si fereasca Cel de sus cand iti va fi lumea mai draga sa te vada vreun viking din asta in portul tau popular neaos romanesc si sa-ti reaminteasca cum te-au acceptat ei in superba lor tara si cum ar mai trebui sa iei si pozitia ghiocelului cand un autohton oarecare (un sef, de exemplu) e deranjat de tine , chiar daca nu i-ai facut nimic.
Colegu, hai sa incheiem discutia, zic eu.
In definitiv nu imi pasa ce crezi despre nordici dar e clar ca multe nu stii si doar iti place sa iti dai cu parerea din auzite nu din traite. Si nici despre berea "home made" nu ai habar sau despre multe altele....

#782
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View PostLeoT, on 20 noiembrie 2021 - 22:28, said:

si fereasca Cel de sus cand iti va fi lumea mai draga sa te vada vreun viking din asta in portul tau popular neaos romanesc si sa-ti reaminteasca cum te-au acceptat ei in superba lor tara si cum ar mai trebui sa iei si pozitia ghiocelului cand un autohton oarecare (un sef, de exemplu) e deranjat de tine , chiar daca nu i-ai facut nimic.

Folosesti viking in mod peiorativ?Posted Image Posted Image asta inseamna ca tu arati ca si opusul unui viking...

#783
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 tehnics, on 19 noiembrie 2021 - 08:19, said:

locuiesc in Hareid unde e la 30km de Alesund si cunosc extrem de bine zona.

O sa imi incerc si eu norocul pentru o zi, in nenorocirea aia de Alesund, sper sa nu ma plictisesc in halul asta, la taranii astia de norvegieni betivi!

Vreau sa ma ajuti putin sa incerc sa imi setez ziua. Vin cu o nava de croaziera pe data de 9 August 23.
M-am gandit sa incercam o urcare la Sukkertoppen daca vremea ne permite, apoi sa mergem la Atlantic Sea-Park, ce zici?

Avem 12h in oras, ce mai recomanzi? Ar fi interesant si ceva de gastronomie dca ai idee, restaurant sau ceva dulce, care sa fie "plictisitor" de norvegian.

#784
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postfloraur, on 30 iulie 2023 - 17:03, said:


O sa imi incerc si eu norocul pentru o zi, in nenorocirea aia de Alesund, sper sa nu ma plictisesc in halul asta, la taranii astia de norvegieni betivi!

Vreau sa ma ajuti putin sa incerc sa imi setez ziua. Vin cu o nava de croaziera pe data de 9 August 23.
M-am gandit sa incercam o urcare la Sukkertoppen daca vremea ne permite, apoi sa mergem la Atlantic Sea-Park, ce zici?

Avem 12h in oras, ce mai recomanzi? Ar fi interesant si ceva de gastronomie dca ai idee, restaurant sau ceva dulce, care sa fie "plictisitor" de norvegian.
Pai ar fi asa
Acvariul - (atlantic sea-park)
Aksla : https://www.visitnor...ktspunkt/13893/
Moa - daca ai transport : https://goo.gl/maps/YSobCNYwyoyjYUqH6

Nu stiu de ce ai impresia ca norvegienii sunt plictisitori dar mna, e parerea ta.

#785
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Posttehnics, on 31 iulie 2023 - 22:52, said:

Nu stiu de ce ai impresia ca norvegienii sunt plictisitori dar mna, e parerea ta.

:) Nu man, nu am impresia ta, eram doar ironic.
E chiar naspa abordarea asta, a tipului de mai sus. Nesimtire si marlanie originala, nu vezi decat la noi, romanii.
Nu inteleg de unde atata auto-suficienta, dar in fine... fiecare cu treaba lui!

View Posttehnics, on 31 iulie 2023 - 22:52, said:

Moa - daca ai transport : https://goo.gl/maps/YSobCNYwyoyjYUqH6

Asta e un mall?

View Posttehnics, on 31 iulie 2023 - 22:52, said:


Daca facem la picior Sukkertoppen, mai are sens sa facem si Aksala?
Ma gandeam sa mergem acolo doar daca vremea este inchisa. Cde parere ai, le-ai face pe amandoua?

Mai gandeste-te ce chestii misto ar mai fi prin zona? Esti de ceva timp acolo si suportul tau ne-ar ajuta foarte mult...

#786
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postfloraur, on 01 august 2023 - 08:42, said:

Posted Image Nu man, nu am impresia ta, eram doar ironic.


E atunci daca esti ironic, succes sa gasesti si singur ceea ce vrei sa faci in Alesund

Per general cand cer informatii, sunt foarte serios, nicidecum ironic. Mi se pare de bun simt.

Edited by tehnics, 04 August 2023 - 21:00.


#787
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
OK, nu ne intelegem deloc...
iti spuneam ca eram ironic, dar tu intelegi exact pe dos.

#788
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postfloraur, on 07 august 2023 - 15:39, said:

OK, nu ne intelegem deloc...
iti spuneam ca eram ironic, dar tu intelegi exact pe dos.
Tocmai, pentru ca esti ironic nu ne intelegem...

#789
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Anul viitor în august am dori sa vizitam Norvegia.
Am putea aloca 3 săptămâni. Am zbura din România cu avionul, acolo am dori sa închiriem o mașină.

Ma gândesc sa rezerv în 3-4 zone și de acolo sa vizitam obiectivele...

Ma puteti ajuta cu planificarea concediului?

Multumesc


#790
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postamadeus79, on 03 septembrie 2023 - 18:57, said:

Anul viitor în august am dori sa vizitam Norvegia.
Am putea aloca 3 săptămâni. Am zbura din România cu avionul, acolo am dori sa închiriem o mașină.

Ma gândesc sa rezerv în 3-4 zone și de acolo sa vizitam obiectivele...

Ma puteti ajuta cu planificarea concediului?

Multumesc
Norvegia e lunga...hotarati-va ce anume vreti sa vizitati si apoi discutam. Eu nu-ti pot planifica concediul daca nu stiu ce vrei sa vezi. Vrei ghetari, Svalbard, vrei fiorduri, Geiranger, vrei parcuri de distractii, Hunderfossen/Dyrepark, vrei plimbari cu barca/activitati piscicole, Lofoten.

Iar daca vrei sa inchiriezi masina aici, cauta sa inchiriezi pe luna de la diferiti dealeri, nu de la AVIS/Hertz ...ca aia te jupoaie de bani
https://honk.no/?utm...mpaign=internal

Edited by tehnics, 04 September 2023 - 15:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate