Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie iPhone

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
danut19

danut19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2017
Salut. Dupa multi,multi ani de utilizator andrioid as vrea sa trec la ios. Nu sunt genul care sa dea 1000 E pe un telefon,asa ca oscilez intre a imi cumpara un XR refurbished de pe flip.ro ( aprox 2000 lei ) sau a mai suplimenta bugetul pentru un 11 nou nout. Am inteles ca diferenta majora intre cele doua ar fi in principiu camera,aspect pe care nu pun neaparat accentul.Sugestii?

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
eu am avut android, am trecut pe microsoft pe cand erau lumia, dupa aceea android si m-a mancat in cur ala cu coarne sa trec anul trecut pe apple. cea mai mare mizerie existenta. de abia astept sa imi sparg telefonul sa revin la android. asadar, pentru un om care foloseste in mod real telefonul, nu doar verificare de instagram si facut selfie-uri, IOS e tare bolovan

#3
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Eu as merge pe un 11 Pro, eventual Max.
Este un telefon foarte robust si cu o autonomie foarte buna.
Acum, pentru unii, trecerea de la un ecosistem la altul poate fi dificila.
In cazul meu, am incercat 3-4 terminale cu Android si dupa nici o luna eram inapoi pe Apple.
Ar mai fi de amintit si costurile aplicatiilor, deloc de neglijat, in cazul meu. Terminalul este un cost dar aplicatiile costa mai mult uneori.
Deci, ia-l joaca-te cu el si decide.
Pe aici pe unde locuiesc eu 11 Pro Max si N20U Qualcomm au preturi aproape identice, iar N-ul este tehnic superior.
On topic, daca Pro-ul nu intra in calcul mergi pe 11.

Edited by hyper1971, 05 December 2020 - 13:12.


#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
am crezut ca spui de Johanes Posted Image

#5
danut19

danut19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2017

View Postzile_san, on 05 decembrie 2020 - 12:59, said:

eu am avut android, am trecut pe microsoft pe cand erau lumia, dupa aceea android si m-a mancat in cur ala cu coarne sa trec anul trecut pe apple. cea mai mare mizerie existenta. de abia astept sa imi sparg telefonul sa revin la android. asadar, pentru un om care foloseste in mod real telefonul, nu doar verificare de instagram si facut selfie-uri, IOS e tare bolovan
eram fan huawei,doar ca mi-as complica foarte tare existenta cumparand un p40 cu appgallery ul lor

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Mergi direct pe 11.Specificatiile sant de Ulefone in afara de IOS si husa are o gaura sa se vada marul muscat.

#7
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Am primit acum un an jumate un iphone x (ca altfel nu mi-as fi luat niciodata singur) si pot spune ca la inceput cand avea ios 12 tot asa pot spune ca era "bolovan". Acum am ios 14 si cred c-a evoluat destul de mult, acum daca ar fi sa iau alt tel apple cred ca doar pretul m-ar mai opri.
Folosesc in paralel doua telefoane ios si android, amandoua folosite cu adevarat nu doar o poza si facebook.

PS: pe android eu mi-as lua doar pixel, e tare suportul software al celor de la apple, cred ca e un aspect important daca vrei sa ti mai mult timp telefonul

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postodastramosilor, on 05 decembrie 2020 - 13:16, said:

am crezut ca spui de Johanes Posted Image
Fiecare cu fricile si obsesiile proprii Posted Image

On-topic: Eu am avut si Android si Apple (acuma am un iPhone 11 cu doua numere pe el). Prefer Apple pt ca am integrarea foarte buna cu Mac-ul si iPad-ul. La ce folosesc eu se potriveste perfect si integrarea merge foarte bine.
In locul tau as alege 11 in loc de XR. Parere personala.

Edited by jm2010, 05 December 2020 - 13:52.


#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdanut19, on 05 decembrie 2020 - 12:50, said:

Salut. Dupa multi,multi ani de utilizator andrioid as vrea sa trec la ios. Nu sunt genul care sa dea 1000 E pe un telefon,asa ca oscilez intre a imi cumpara un XR refurbished de pe flip.ro ( aprox 2000 lei ) sau a mai suplimenta bugetul pentru un 11 nou nout. Am inteles ca diferenta majora intre cele doua ar fi in principiu camera,aspect pe care nu pun neaparat accentul.Sugestii?
Folosesc ambele sisteme de operare simultan, in viata de zi cu zi diferentele sunt insesizabile, IOS e intr-adevar mai stabil => are unele limitari...care sunt sesizabile doar pentru power useri.

Edited by doxan, 05 December 2020 - 13:58.


#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdanut19, on 05 decembrie 2020 - 12:50, said:

Sugestii?
11 pentru ca e mai nou si o sa aiba suport mai mult cu 1 an.

View Postzile_san, on 05 decembrie 2020 - 12:59, said:

, pentru un om care foloseste in mod real telefonul
Sunt curios, ce inseam a sa folosesti in mod real telefonul? Intreb din perspectiva unui (power?) user care foloseste atat iOS cat si Android si care  le gaseste pe ambele la fel de functionale, diferentele fiind minime din punctul asta de vedere.

#11
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Deci pe Xr dai 2000 lei. Cat ar costa un 11 refurbished? Cu cat este superior 11 fata de Xr, mai ales daca ar fi sa eliminam camera, care spuneai ca nu prea te intereseaza? Sa zicem cu maxim 25%. Deci MAXIM! Acum luam 25% din 2000, care este 500. Deci daca 11-le e peste 2500 atunci nu merita diferenta de pret.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu asa se calcueaza. Trebuie sa adaugi si un an extra la update-uri, lucru care ii mareste valoarea.

#13
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

View Postzile_san, on 05 decembrie 2020 - 12:59, said:

eu am avut android, am trecut pe microsoft pe cand erau lumia, dupa aceea android si m-a mancat in cur ala cu coarne sa trec anul trecut pe apple. cea mai mare mizerie existenta. de abia astept sa imi sparg telefonul sa revin la android. asadar, pentru un om care foloseste in mod real telefonul, nu doar verificare de instagram si facut selfie-uri, IOS e tare bolovan
Iar tu ești foarte relevant, nu-i așa? 🤦🏻 🤣
Cum "folosești in mod real telefonul"? Și cât timp? Un an, doi? Că după aceea, adio update! 🤣

Acum te poți întoarce liniștit la petardele chinezești cu Android! :P

#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
prima data ar trebui sa citesti asta: https://www.gsmarena...-news-46605.php
diferentele dintre xr si 11 nu cred ca sunt sesizabile. de la xr la 12 era ceva. diferenta dintre xr si 11 e camera aia si un pic de baterie in plus. altfel tot ecranul ala lcd cu rezolutia aia trista si cu notch-ul ala cat china.

la noi iphoanele sunt mai scumpe ca in USA, pe langa faptul ca oricum sunt scumpe de fel. nu cred ca se poate vorbi la momentul de fata de vreun avantaj al telefoanelor facute de APPLE. pana si samsung ofera acum 3 ani de OS update la telefoanele midrange, incepand de la a51 in sus. oricum update-urile astea sunt overrated in cele mai multe cazuri.

daca nu te intereseaza nici camera, cred ca si un telefon de 600 de ron cu android poate sa-ti satisfaca cerintele. ok, o sa astepti o secunda in plus ca sa se incarce facebook si whatssapp. nu stiu ce e un power user la telefon. mi se pare ”lame” sa te joci pe telefon sau sa vezi filme pe ecranul ala alungit si mic. poate astia cu afaceri mai dau un email. in rest chrome,youtube, facebook, whatsaap asta cred ca fac 99% din oameni.

telefoane refurbished, hmm... nu stiu ce sa zic, nu mi-as lua. au fost la vodafone oferte de oferte, stiu ca s-a discutat pe topicul de black friday. cat despre psihologia tarii sarace unde oamenii vor sa iasa in evidenta, s-a mai discutat. daca la tablete inteleg de ce ti-ai lua un IPAD, sau chiar si un macbook cu procesorul asta nou M1 pe arhitectura ARM, la telefoane nu cred ca mai e cazul sa ne uitam la APPLE.

Edited by bobitad, 05 December 2020 - 16:43.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pana la urma , ce ii recomanzi? XR sau 11 ? Omul asta a intrebat.

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postr_ionescu, on 05 decembrie 2020 - 16:07, said:

Acum te poți întoarce liniștit la petardele chinezești cu Android! :P
Nu credeam ca mai exista astfel de... 😄.... in 2020.

View Postdanut19, on 05 decembrie 2020 - 12:50, said:

Parerea mea mai bine iei ceva nou, adica mai pui ceva si iei 11.
Sau daca nu mai vrei sa pui bani, te poti orienta si la ceva pe android, doar daca nu ai in casa mai multe device uri cu ios si ar fi recomandat sa iei tot ios pentru compatibilitate.

#17
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
mi se pare mie sau numele topicului era altfel dacat acum? de aia au si aparut comentarii ... ios vs ...
omu inreaba ... dar recititi voi

#18
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Mergi pe iPhone 11 pt ca sta mai bine la semnal și este mai rezistența sticla de pe 11 fata de cea de pe xr .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate