Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#1
bogdans77

bogdans77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.02.2006
Pentru cei ce au astfel de problema va propun urmatoarea solutie.
1. Se decupeaza un mic V la mijlocul unghiei pentru a scade tensiunea la extremitati.
2. Se inmoaie unghia in apa calda cu sare.
3. Si acum partea interesanta: Se va pili toata suprafata unghiei cu o pila de unghii eficienta. La nevoie se continua si in zilele urmatoare, pana se face cat mai subtire si suportati.
Peste cateva zile veti simti ca a disparut durearea din extremitati.
Nu taiati unghia sub nici o forma. Lasati-o sa creasca. Asteptati sa iasa colturile afara, pentru ca mai apoi sa taiati patrat, nu rotund.
Expicatia: Pilind suprafata, informatia de crestere a unghiei se modifica si atunci partea din lateral tinde sa acopere partea pilita.
:peacefingers: Metoda verificata, dupa indelungi interventii chirurgicale.

#2
hultan2003

hultan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2004
ai dreptate ,am avut si eu probleme cu unghiile incarnate , si am aplicat aceeasi solutie , functioneaza!!!

#3
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
și eu am. dar mai am o problemă cu unghiile, am obsesia să le rod :( și pe lângă că am dureri, peste care pot trece, arată ca dracu'. și mi se duce pielea din jurul unghiilor, de fapt se întărește și simt nevoia să o rup. asta din cauză că lucrez cu vopsele, adezivi etc...
s-ar putea să încerc metoda

Edited by Fr3ak, 24 March 2006 - 14:43.


#4
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 bogdans77, on Mar 24 2006, 14:29, said:

Pentru cei ce au astfel de problema va propun urmatoarea solutie.
1. Se decupeaza un mic V la mijlocul unghiei pentru a scade tensiunea la extremitati.
2. Se inmoaie unghia in apa calda cu sare.
3. Si acum partea interesanta: Se va pili toata suprafata unghiei cu o pila de unghii eficienta. La nevoie se continua si in zilele urmatoare, pana se face cat mai subtire si suportati.
Peste cateva zile veti simti ca a disparut durearea din extremitati.
Nu taiati unghia sub nici o forma. Lasati-o sa creasca. Asteptati sa iasa colturile afara, pentru ca mai apoi sa taiati patrat, nu rotund.
Expicatia: Pilind suprafata, informatia de crestere a unghiei se modifica si atunci partea din lateral tinde sa acopere partea pilita.
:peacefingers: Metoda verificata, dupa indelungi interventii chirurgicale.

Aia cu decuprea in forma de V e o prostie.Eu doar las colturile sa creasca si nu le tai niciodata pentru ca se ascut.Bag pur si simplu pila sub ele (deja nu ma doare pt ca sunt moi colturile) si pilesc.
Si de ce trebuie sa pilesc TOATA suprafata unghiei?

#5
bogdans77

bogdans77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.02.2006

 Fr3ak, on Mar 24 2006, 14:43, said:

și eu am. dar mai am o problemă cu unghiile, am obsesia să le rod :( și pe lângă că am dureri, peste care pot trece, arată ca dracu'. și mi se duce pielea din jurul unghiilor, de fapt se întărește și simt nevoia să o rup. asta din cauză că lucrez cu vopsele, adezivi etc...
s-ar putea să încerc metoda
Initial am incercat cu creme, alifii si alte prostii. Nimic nu reusea. Pana la urma tot la chirurg ajungeam. Singura metoda a fost cea de mai sus, care a dat roade. Nu taia unghiile rotund daca esti predispus la astfel de probleme.
Bafta

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Fr3ak, on Mar 24 2006, 14:43, said:

și eu am. dar mai am o problemă cu unghiile, am obsesia să le rod :( și pe lângă că am dureri, peste care pot trece, arată ca dracu'. și mi se duce pielea din jurul unghiilor, de fapt se întărește și simt nevoia să o rup. asta din cauză că lucrez cu vopsele, adezivi etc...
s-ar putea să încerc metoda

Cum naiba sa iti rozi unghiile de la picioare? :w00t:


...a.... vorbeati de alea de la maini... :roflmao: si tau_xxx zice bine, nu vad de ce ar trebui pilita toata unghia.  :mellow:

#7
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 AlexIP, on Mar 24 2006, 16:54, said:

Cum naiba sa iti rozi unghiile de la picioare? :w00t:
...a.... vorbeati de alea de la maini... :roflmao: si tau_xxx zice bine, nu vad de ce ar trebui pilita toata unghia.  :mellow:

Alea de la maini nu se incarneaza.
Si daca o fac, se intampla foarte foarte rar.

#8
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
am sa incerc metoda, pe mine m-au omorat unghiile crescute in carne!

#9
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 tau_xxx, on Mar 24 2006, 16:57, said:

Alea de la maini nu se incarneaza.
Si daca o fac, se intampla foarte foarte rar.

ei na...așteaptă să dăm odată noroc și dacă te uiți bine, ai să vezi :P
dar într-adevăr la degetul mare de la picior e cea mai mare problemă. de fapt și la mână, la degetul mare e buba, cu restul mă mai descurc.

#10
dilema

dilema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 22.02.2006

 tau_xxx, on Mar 24 2006, 14:53, said:

Aia cu decuprea in forma de V e o prostie.Eu doar las colturile sa creasca si nu le tai niciodata pentru ca se ascut.Bag pur si simplu pila sub ele (deja nu ma doare pt ca sunt moi colturile) si pilesc.
Si de ce trebuie sa pilesc TOATA suprafata unghiei?
Ai avut vreodata unghiile incarnate? Daca nu, de aia nu intelegi!

Edited by mufă, 25 March 2006 - 01:12.


#11
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
@dilema
Am facut 2 operatii pana acum.

Edited by mufă, 25 March 2006 - 01:11.


#12
BOY4GIRLS

BOY4GIRLS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.06.2006
am facut 5 operati pana acum la ambele degete mari de la picioare pentru unghii incarnate.. ultima anul trecut in vara.. dar de atunci  vad ca nu mi sau mai incarnat dar zona este foarte sensibila acolo la degete..   daca mai apar probleme o sa incerc si eu metoda..

#13
gabitzz

gabitzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2006
chestie cu decupatul in V si pilitul functioneaza si  pt unghiile de la picioare? :)) .. eu am probleme numai cu degetele mari de la picioare..una din unghii a devenit foarte sensibila si s`a maronit asa pe mijloc.. nu stiu ce are.. o sa incerc si eu sa fac ce s`a recomandat aici desi nu este prea estetic :) ..si desi unghiile cu care am astfel de probleme sunt f tari spre deosebire de celelalte unghii..si voi le aveti la fel?

#14
cornilaradu

cornilaradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2007
Buna,

Povestea mea incepe anul trecut cand o unghie s-a incarnat, piciorul stang degetul mare.
Am ajuns pe masa chirurgului care evident a smuls-o.
La crestere se pare ca ceva a oprit-o si a crescut doar in laterale, incarnandu-se din nou.
Am citit mesajul vostru si intr-adevar daca dau cu pila pe suprafata nu simt durere.
OK... dar ce fac mai departe. A inceput sa ma doara, banuiesc datorita faptului ca unghia incepe sa intre prin piele.
O las sa creasca pana iese afara? Ma va durea la fel de tare? Continuu sa pilesc?  :mellow:
Cand se va rezolva problema? Te rog spune mai multe detalii daca ai trecut prin asta si ai iesit cu bine.

Multumesc,

Radu

#15
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
treaba e ca nu multi doctori fac ceea ce trebuie facut la o interventie pt unghie incarnata. Eu am tras 8 luni cu aceeasi unghie (timp in care am facut 3 interventii). La prima mi-a smuls unghia (duca cca 4-5 saptamani era deja infipta din nou in carne). La a2a, mi-a taiat jumatate de unghie si a curatat locul unde se infectase (duca 4-5 saptamani aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau ...din nou infectie)
La a3a si ultima, am ajuns la un nene care s-a uitat la unghie si mi-a zis ca va trebui sa ma opereze (deja brrr). Operatia a constat in: mi-a taiat jumatate din unghie, a smuls-o, a taiat carnea care acopera unghia pe lateral si m-a cusut. Dupa 1 saptamana m-am dus la control (unde ma luase deja cu stari de lesin din cauza ca degetul arata GROAZNIC>>> taietura pe care o facuse arata urat) El a zis ca degetul arata f bine si ca in 2-3 luni nici macar nu se va mai cunoaste ca am fost operat acolo (a avut dreptate, degetul arata f bine acum, abia se vede o cicatrice mica iar probleme cu unghia nu am mai avut si nici nu voi mai avea (pt ca unghia nu mai este acoperita de carne in laterale decat f f f putin) La inceput imi puteam baga (pila de unghii ....de exemplu) in lateralul degetului (intre unghie si deget).
Daca mai ajungeti la doctor pt interventie de genul asta, vb inainte cu el si intrebati-l exact ce vrea sa faca. Eu recomand genul asta de interventie (nu are efecte negative si nici nu trebuie sa ai grija cum tai unghia pe viitor)
Fratele meu a patit asta de curand (eu l-am trimis la policlinica unde imi facusem operatia, dar acolo nu mai aveau medic pt asa ceva). A fost la un altul care l-a curatat doar (i-a trecut ...dar trebuie sa isi taie unghia cu grija acum).
Sincer nu stiu la cati este eficienta faza cu taiatul drept al unghiei....pt ca eu acum 1 luna (probleme cu unghia de la dreptul)schiopatam deja din cauza asta, nu mi-am mai taiat coltul si imi intrase in carne. Pana nu am stat in apa ca sa il pot taia bine nu mi-a trecut. Eu zic ca daca inmuiati degetul destul de bine (cca 30 min in apa calda) se poate taia coltul fara probleme.
Bafta.

Edited by cicorico, 03 February 2007 - 21:15.


#16
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
Nu se rezolva nimic cu operatia.
Am facut eu operatie pentru unghia de la degetul mare de la picior, in cateva zile a fost nemaipomenit, nu ma mai durea nimic. Apoi a ajuns iar unghia in locul in care impingea in carne ca sa iasa si iar au inceput durerile.
Concluzia: operatie din nou. Am refuzat deocarece eram constient ca iar o sa ajung acolo peste aproximativ un an cand ajungea unghia in aceeasi pozitie.
Am aplicat ceea ce este scris in primul post de pe acest topic, am purtat cat am putut de mult incaltaminte cat mai lejera sau, fiind vara, slapi  :D ; in fiecare zi, chiar si de cate 2 ori pe zi, spalat si dezinfectat cu apa oxigenata si..... indurat durerea pe care o provoca unghia care rupea carnea pentru a trece mai departe.
In acest proces conteaza foarte mult si capacitatea de a va taia unghiile in asa fel incat nici sa nu se incarneze prea mult, dar nici sa taiati prea mult din ele pentru a se mentine deformatia pielii degetului astfel incat sa unghia sa treaca.
Deci trebuie facut un compromis intre durere si eficacitate.

Daca mai aveti intrebari sau nu a fost ceva clar, intrebati, am avut aceasta problema la ambele degete mari de la picior, unul operat si unul tratat prin metode proprii. Cel tratat cu metodele de mai sus s-a vindecat mult mai repede.

Si, nu uitati, purtati incaltaminte cat mai lejera si mai lasati cateodata si unghiile sa creasca mai mult (mai ales pentru cei care le taie "din carne"), chiar daca nu arata frumos, pentru a se aseza pielea dupa forma unghiilor.

#17
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Probleme cu unghiile!? Nu le mai taiati! :lol: Am avut si eu o asemenea problema cand eram mic, am facut "panaritiu" sau cam asa ceva de la o unghie incarnata si mi-a smuls-o chirurgul, apoi am vazut la "teleenciclopedie" ca se taie patrat asa ca de atunci n-am probleme, la picioare normal nu si la maini si nici la picioare toate doar pe cele pe care le cunosc cu potential de incarnare.

#18
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
Problema e ca nu toti medicii fac operatia pe care mi-a facut-o mie nenishorul ala. Eu nu mai am, si nici nu o sa mai am probleme cu unghia de la degetul ala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate