Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Recomandare masina de gaurit/infiletat fara fir

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@alex....
Pai la banii aia ma gandesc ca ar fi logic sa aiba acumulatori buni, dar asta nu inseamna ca TOATE sculele de la marcile prestigioase au aceeasi acumulatori, vad ca iar te faci ca nu pricepi si ma obligi sa repet.

Am luat un exemplu la intamplare ,al unei scule PROFESIONALE Bosch, cine vrea e liber sa caute si alte comentarii ale sculelor profesionale de la Bosch, voiam sa remarc ca ai spus ca Bosch e subsidiara chiar daca sunt produse in China, Ungaria, etc, de unde ar trebui sa tragem concluzia ca un neamt foarte exigent face controlul calitatii uneltelor si acestea ar trebui sa fie toate perfecte, ca de aia dam niste bani in plus ca scrie Bosch pe ele.
Daca citesti comentariile sculelor de la Total vei constata ca nu au probleme de genul, acum imi vei spune ca astea sunt cumparate de amatorii care habar nu au ce inseamna o bormasina. Eu zic ca orice persoana care a dat cateva gauri la viata ei, realizeaza cand axul , mandrina au bataie, asa ca ceea ce insinuezi tu nu sta in picioare.La fel pot spune si eu, ca cei care nu se pricep, au dat calificative pozitive la modelul respectiv si in realitate nu observa ca scula are probleme. Eu daca as comanda online si as constata ca scula aia nu e conforma cu ceea ce trebuia sa fie, as da retur si as alege alta marca.Este cumparata in draci pentru ca multi traiesc cu impresia ca Bosch e Dumnezeul sculelor , lucru care nu mai are legatura cu realitatea, dupa care constata pe pielea lor pe ce scula PROFESIONALA au dat banii. E cineva acolo care afirma ca a avut Bosch hobby si nu a avut problemele constatate la gama profesionala.
Si cum tu ai recomandat ceva, mi-am permis si eu sa recomand ceva, doar ca ai sarit ca ars ,afisand aere de cunoscator absolut, genul ala care sta cocotat pe piedestal si scuipa seminte in capul fraierilor care isi permit sa aiba alta opinie, cu toate ca mi-am argumentat spusele. Ai preferat sa scrii ""Vulpea care nu ajunge la struguri, spune că sunt acri",    ai trântit-o cu acel Total Industrial ( brand despre care nu vreau să-mi dau cu părerea acum pentru a nu lungii discuția cu tine, discuție deloc constructivă și fără argumente )    Sunt satul de d-ăștia care au văzut ei la un prieten de-al vărului/cumnatului"
Ai luat o decizie inteleapta, discutia a ajuns prea departe si nu prea ai argumente pertinente, e bine ca ai pus punct.

View Postelbjorn, on 10 decembrie 2020 - 19:02, said:

Oameni buni, ia-ti facut praf si pulbere topicul omului!

Ca tot facem teoria chibritului, nu exista decat un singur nume in industria asta Milwaukee.
https://www.sculex.r...incarcator.html

@cosmin.crisan: Ce ai ales ?

https://www.emag.ro/...0/pd/DY0H9GBBM/
Nici Milwaukee nu sunt "miezul" prea multa electronica , daca se strica si nu mai ai garantie, mai bine o arunci. Mai exista Metabo, DeWalt, Makita, dar vorbesc de cele care costa egal sau mai mult cu Milwaukee din postul tau, nu alea pe care doar scrie Profesional si costa 400-500 de lei.
Eu am facut o recomandare, doar ca am fost nevoit sa raspund cu subiect si predicat pentru a realiza cei care citesc pe aici sa nu mai creada in mituri, marcile prestigioase, mai ales cele din gama ieftina, nu mai sunt ce erau odata....chiar daca scrie PROFESIONAL pe ele si sunt vopsite altfel.

#74
cosmin.crisan

cosmin.crisan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2007

View Postelbjorn, on 10 decembrie 2020 - 19:02, said:


@cosmin.crisan: Ce ai ales ?
Am oscilat multa vreme intre Bosch si Metabo (si as fi vrut sa le am pe amadoua :D ), dar pana la urma am ales GSR 12V-30 din mai multe motive: 1. O plaja mai larga de produse la care pot folosi acumulatorii ( fiindca o folosesc mai mult la nivel hobby ar fi pacat de acumultarii aia sa imbatraneasca degeaba; deja am pus ochii pe un aspirator de la ei pe care sa-l folosesc in masina si prin atelier) 2. Review-uri bune la modelul acesta 3. Tehnologie mai noua (brushless). 4. Constructie mai buna (cel putin asa am cazut in review-uri ca nu le-am tinut eu personal in mana) decat la Metabo. 5. Ergonomia manerului mai buna, eu avand maini mici (sincer, acum ca l-am tinut in mana, chiar si Bosch-ul mi se pare cam gros la maner, deci Metabo sigur imi statea mai rau). La Metabo mi-a placut mult ca avea si setul de biti care mi-ar fi prins bine, clema de prindere, cuplu mai mare si bineinteles pretul mai bun. In plus imi place Metabo mai mult ca brand decat Bosch :D Dar celelalte criterii au fost mai importante in cazul de fata, asa ca a trebuit sa ma “multumesc” cu Bosch-ul. Va multumesc inca o data tuturor pentru sfaturi si pareri!

#75
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Sa o stapanesti sanatos si sa o folosesti un timp cat mai indelungat.

#76
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postcosmin.crisan, on 10 decembrie 2020 - 23:44, said:


Am oscilat multa vreme intre Bosch si Metabo (si as fi vrut sa le am pe amadoua :D ), dar pana la urma am ales GSR 12V-30 din mai multe motive: 1. O plaja mai larga de produse la care pot folosi acumulatorii ( fiindca o folosesc mai mult la nivel hobby ar fi pacat de acumultarii aia sa imbatraneasca degeaba; deja am pus ochii pe un aspirator de la ei pe care sa-l folosesc in masina si prin atelier)

Să o folosești cu plăcere! :)

Dacă intenționezi să-ți faci un sistem pe baza acelei platforme, eu zic că ai făcut o alegere foarte inspirată, ai o mulțime de scule interesante care folosesc acel tip de acumulator.

Tot din acest motiv am ajuns să investesc și eu într-un sistem de la Bosch ( 18V, în cazul meu), pentru că la noi în țară cel puțin, au o gamă foarte variată de produse care se găsesc în multe magazine la preturi chiar competitive , în plus ai la dispoziție și un service foarte bun în caz de doamne ferește ( dar nu și tocmai ieftin, din păcate).

IMPORTANT : să-ți înregistrezi produsul pentru a beneficia de o garanție de 3 Ani ( să înregistrezi inclusiv acumulatorii și stația de încărcare).

Inițial am vrut să merg pe un sistem Metabo însă am renunțat la această variantă în momentul în care a trebuit să cumpăr o mașină de înșurubat cu impact și un polizor unchiular cu acumulator, scule care la noi în țară au prețuri destul de piperate. Așa că am ales să păstrez doar mașina de găurit și înșurubat de la ei pentru că mi-a plăcut foarte mult.



#77
cosmin.crisan

cosmin.crisan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttitoo, on 12 decembrie 2020 - 08:58, said:

Sa o stapanesti sanatos si sa o folosesti un timp cat mai indelungat.
Multumesc mult!

View Postalexx20alexx, on 12 decembrie 2020 - 11:31, said:


IMPORTANT : să-ți înregistrezi produsul pentru a beneficia de o garanție de 3 Ani ( să înregistrezi inclusiv acumulatorii și stația de încărcare).


Stiam de inregistrare, dar am uitat complet de asta :)) multumesc mult pt reminder, mi-a fost util. Partea cu sistemul a fost factorul decisiv si la mine, ca de nu mergeam pe Metabo, fiindca mi-a placut mai mult :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate