Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tehnici noi pentru fotografii vechi (sau de ce e bine sa tragi RAW)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
In discutiile ce compara aparatele foto dedicate cu telefoanele mobile se vorbeste adesea despre cum puterea de procesare a acestora din urma, impreuna cu tot felul de algoritmi, ar conduce la o imagine de calitate similara cu cea oferita de un aparat dedicat.

Dar daca aplicam toti acesti algoritmi pe o imagine captata de un aparat dedicat?

Asadar, invit lumea sa vina cu RAW-uri vechi (chiar si de acum 10+ ani), alaturi de ce au reusit sa obtina atunci din ele pentru a compara cu ce se poate obtine in ziua de azi.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pe mine ma distreaza chestiile astea. Astept si eu sa vad fotografii nocturne facute cu telefoane sau fotografii ce au nevoie de nitel zoom.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
doar ca aparatul de pozat e extrem de mare, ca am inteles ca zoomul fizic este important

#4
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013
Pe langa faptul ca nu mi-ar place ca fotograful angajat la nunta sa ma pozeze cu un P40 PRO, sa zicem, pot spune cu mana pe suflet ca nu am vazut pana acum aparat foto (dedicat) cu telefon incorporat...

View Postdani.user, on 30 noiembrie 2020 - 18:09, said:

...Dar daca aplicam toti acesti algoritmi pe o imagine captata de un aparat dedicat?
Posibil ca algoritmul sa-si dea seama ca e luat la mishto?

View Postdani.user, on 30 noiembrie 2020 - 18:09, said:

Asadar, invit lumea sa vina cu RAW-uri vechi (chiar si de acum 10+ ani), alaturi de ce au reusit sa obtina atunci din ele pentru a compara cu ce se poate obtine in ziua de azi.
Cred ca e o chestie relativa... Cum se obtineau RAWurile acum 10 ani si cum se obtin acum... Pe langa puterea de procesare...
Eu am procesat u RAW din trecut, si (pe langa faptul ca am obtinut o satisfactie vizuala de aprox 5 - 10 procente) am preferat imaginea originala, specifica acelor vremuri...

#5
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Nu-i nimic relativ. RAW-ul era "RAW" si in urma cu 10 ani.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Smecheria este cand tragi fotografia cu acel telefon, de exemplu iPhone 12 cu A14 face procesarea o the fly si rezultatul final ajunge in galerie, ca mai are si functie de raw si altele tot nu-ti da tie direct ceea ce vede senzorul, fata de un DSLR clasic.

Interesant si utopic ar fi sa vedem algoritmii din A14, de exemplu, la bordul unui full frame cu un prime, precum 5D MK4. Cel putin pe camera web de la Macbook Air M1 a facut minuni fata de varianta Intel + T2.

Ca aceasta procesare face corectie de aberatii optice, denoising, corectii de culoare in functie de context, corectii de expunere, lucruri greu de facut de omul de rand.

#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
chiar si aparatele dedicate se lauda cu "noul procesor de imagine xxx, cu un plus de 50% la puterea de procesare".. deci si la aparatele foto se lucreaza la procesor si software..
cred ca prin 2009 eram la nivelul aparatelor foto cu 5-10 mpx.. as zice ca nu merge o comparatie cu dslr-ul actual de 20mpx!
dar pot sa fac o comparatie intre pozele telefonului samsung s9 si dslr..telefonul are hdr si wb mult mai bun decat dslr-ul. dar doar momentan, deoarece, dupa post-procesare cu LR poza dslr-ului devine mai buna decat cea a telefonului.. (poate cu exceptia unor cazuri de contrast puternic, cand telefonul scoate o imagine mai echilibrata decat cea a dslr-ului.. dar asta tine si de modul cum incadrezi, unghiul din care pozezi, etc..) dar cum au zis si altii aici, telefoanele mai au mult de muncit la zoom si la pozele de noapte...
sau putem sa ne imaginam un dslr cu android (probabil exista deja :) ) si cu algoritmii de care vorbesti.. e foarte posibil sa ai probleme cu bateria, sa nu tina prea mult.. si degeaba ai putere de procesare daca atunci cand vine apusul nu mai ai baterie si aparatul nu mai merge..
poate prindem un viitor unde o sa avem baterii mai generoase, o tehnologie si mai miniaturizata si telefoanele vor avea aparate foto de nivelul dslr-urilor actuale.. actuale, nu si viitoare :))

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
aparatele foto vor avea si ele bateriile ce is generoase

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Comparatia pe care o vreau aici e intre ce JPG ai scos din RAWul din 2009 in 2009 versus ce poti scoate acum din acelasi RAW, procesat pe un PC performant cu soft din 2020.

Edited by dani.user, 30 November 2020 - 22:08.


#10
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmadn3ss00, on 30 noiembrie 2020 - 19:11, said:

Pe langa faptul ca nu mi-ar place ca fotograful angajat la nunta sa ma pozeze cu un P40 PRO, sa zicem, pot spune cu mana pe suflet ca nu am vazut pana acum aparat foto (dedicat) cu telefon incorporat...


Panasonic Lumix DMC-CM1 Posted Image  un aparat foto ''mai putin dedicat'' :)

https://www.ephotozi...ne-review-26772

Attached Files


Edited by mircea812, 30 November 2020 - 22:19.


#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdani.user, on 30 noiembrie 2020 - 22:07, said:

Comparatia pe care o vreau aici e intre ce JPG ai scos din RAWul din 2009 in 2009 versus ce poti scoate acum din acelasi RAW, procesat pe un PC performant cu soft din 2020.
pe PC is n softuri ce pot sa refaca , sa clarifice pozele etc
poti sa pozezi cu telefon prost si pe PC sa clarifici poza

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdani.user, on 30 noiembrie 2020 - 18:09, said:

Asadar, invit lumea sa vina cu RAW-uri vechi (chiar si de acum 10+ ani), alaturi de ce au reusit sa obtina atunci din ele pentru a compara cu ce se poate obtine in ziua de azi.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
n-am avut niciodata camere de pozat dar gasisem  pe net site-uri de denoise pentru poze urcate

#14
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

View PostRamuran, on 30 noiembrie 2020 - 19:17, said:

Nu-i nimic relativ. RAW-ul era "RAW" si in urma cu 10 ani.
Îhî... Șî HAUDI era tot HAUDI în urmă cu 10 ani...

View Postmircea812, on 30 noiembrie 2020 - 22:18, said:

Panasonic Lumix DMC-CM1 Posted Image  un aparat foto ''mai putin dedicat'' Posted Image

https://www.ephotozi...ne-review-26772
Sa-mi vina pozarula nuntă cu așa ceva... Îl bat, anulez nunta, fac pușcărie, ies și fac nuntă din nou. Până când vine unul cu un aparat de pozat.

#15
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
E o chestiune nesemnificativa. De ex. eu am DNG-uri mai vechi de 10 ani, iar formatul DNG are la baza standardul de imagine pentru format RAW ISO 12234-2.
Intr-un format standardizat, modul in care e gestionat continutul ramane neschimbat.

Alte aspecte stau la baza discutiei. Tehnicile de imbunatatire a imaginii disponibile in 2020 actioneaza la fel de bine asupra imaginilor facute oricand si in orice format.
Ce treaba are asta cu "RAW-ul"? dani.user ar vrea sa vada comparatii intre ce s-a obtinut in urma cu 10 sau mai multi ani vs ce se poate obtine acum, din RAW.
Se pot obtine rezultate semnificativ diferite (in special pe imagini culese in conditii de lumina dificile) dar demonstratia ar necesita prea mult timp consumat fara rost (dpmdv).

Edited by Ramuran, 01 December 2020 - 17:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate