Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Vreau sa invat c++ de la 0

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
P4th0

P4th0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.12.2019
Buna ziua!
Am decis ca e timpul sa invat un limbaj de programare . Am decis sa incep cu c++ pentru ca am auzit ca e bun pt beginners plus ca il facem si la scoala(mai putin conteaza)
Problema cea mai mare e ca nu stiu ce surse sa folosesc.Pe internet gasesti o multime de cursuri,carti si site uri free sau contra cost .Ideea e ca sunt atat de multe surse incat nici nu stiu ce sa folosesc sau cu ce sa incep mai intai.
As dori sa imi recomandati niste carti, siteuri, cursuri pentru incepatori (pentru cei care nu au lucrat in viata lor cu un limbaj de programare ).Nu pot sa zic ca nu stiu absolut nimic despre c++, am mai incercat in trecut sa invat si m.am blocat pe la clase si obiecte ,in fine. Stiu bine engleza deci nu cred ca este o problema in privinta asta, ideea e ca as dori ceva cat mai usor de inteles si cat mai actual !

#2
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Ca sa fi  programator de succes este greu. Trebuie macar 8-10 ore de programare in fiecare zi timp de ani de zile ca sa fi bun. Si mai e treaba ca e mereu ceva de invatat in domeniu ca sa te mentii ca altfel dai inapoi.

Incearca cartea The C++ Programming Language de Bjarne Stroustrup, unul din scriitori lui.

Sa vezi dupa aia daca te tenteaza python ca tot e la moda.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthalflife, on 30 noiembrie 2020 - 15:18, said:

Ca sa fi  programator de succes este greu. Trebuie macar 8-10 ore de programare in fiecare zi timp de ani de zile ca sa fi bun. Si mai e treaba ca e mereu ceva de invatat in domeniu ca sa te mentii ca altfel dai inapoi.

De te-ai tine si tu de sfaturile pe care le dai...

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
Pai incepi cu una care-ti place si care sa te puna pe directie.
Apoi iti propui sa faci un proiect care sa poata fi adaugit. Se exemplu un program de lucru cu matrici pe care-l transformi pe masura ce inveti intr-o librarie.
Poti testa toate aspectele limbajului pe acest proiect. Il scrii, il rescrii oridecateori simti ca poti ingloba concepte noi de limbaj.

Si in final te axezi pe o carte care-ti arata specificatiile complete ale limbajului.
https://en.cpprefere.../w/cpp/language
Sunt unele aspecte care o sa-ti scape la primul ciclu.
Invatarea se produce in cicli.

In specificatiile limbajului (mai ales ultimele versiuni deoarece a mai evoluat in timp) or sa apara concepte mai complicate pentru lucru cu taskuri, asincrone, enumeratori, agregate, programare functionala, lambda expressions, c++managed.  Depinde de ce sursa gasesti si ce compilator folosesti. Daca nu intelegi ceva, mergi mai departe, nu-i bai. Pentru ca sa le intelegi pe asta, trebuie sa mai parcurgi inca un ciclu in care inglobezi si cunostinte din alte paradigme. La ciclul al dolea poti sa sari ce nu intelegi. Ciclul al doilea de invatare ar trebui sa cuprinda totalitatea conceptelor de programare pe obiecte.
Sau in momentul cand vei incepe sa inveti un al doilea limbaj, vei constata ca sunt si alte frameworkuri, alte abordari de lucru. De exemplu poti sa te apuci de C# in paralel, dupa ce parcurgi primele doua cicluri de invatare c++ dupa cum spuneam.

Dar in final invatarea sistematica e motivata de necesitate. De aia trebuie sa-ti alegi un proiect care sa poata fi extins. O biblioteca de matrici sau de arbori iti permite acest lucru. Si fiecare notiune pe care o inveti, o testezi prin modificarea acelui proiect.

Eu cel putin asa am invatat. Sursele pe vremea aiaerau foarte proaste ca si calitate. Am inceput pe o carte de c++ pentru tonti de la teora. Multe culori, font mare si multe desene. Cartea era slaba. Dar am continuat cu helpul integrat in Visual Studio.

Edited by maccip, 30 November 2020 - 15:27.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://i.imgur.com/KZvQV3K.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bai nene, daca n-ar fi youtube-ul pentru toti.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostP4th0, on 30 noiembrie 2020 - 14:56, said:

m.am blocat pe la clase si obiecte ,in fine.
Da, sunt chestii abstracte, care se inteleg in timp.

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
C++-ul de la școală e defapt C cu cin/cout;

Poți să începi cu: https://www.amazon.c...d/dp/0321992784
Caută și ceva proiecte la care să lucrezi.

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Fiind incepator mergi pe documentatia in limba romana
2. Programarea in limbajul C/C++ pentru liceu. Volumul 1-4 EMANUELA CERCHEZ, MARINEL SERBAN- urmareste programa info  liceu

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. C++ nu e pentru incepatori. Pentru incepatori se preteaza mult mai bine PHP sau Python
2. Daca vrei neaparat C++ asta e cartea pentru incepatori: https://www.stroustr...rogramming.html
Direct de la sursa. O gasesti si gratis pe net in format electronic daca stii sa cauti cu fratele google.
Exercitii gasesti cu duiumul pe net.
Nu strica sa te uiti pe site-ul lui Stroustrup ca sa te lamuresti ce si cum. Ai acolo indicatii: https://www.stroustr... .html#learning

Edited by Friskey, 30 November 2020 - 18:12.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostP4th0, on 30 noiembrie 2020 - 14:56, said:

Problema cea mai mare e ca nu stiu ce surse sa folosesc.
Trage un ochi pe cateva, vezi care ti se par digerabile si treci la studiu. Intreaba aici, punctual, unde nu intelegi, mai arunca un ochi si la o alta sursa pe acelasi subiect.
Da, e de munca in acest proces Posted Image dar daca tu nu pui osul la treaba, nu va pune nimeni pt. tine (si nici cartea cartilor nu o cauta).

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Bjarne Stroustrup, Programming: Principles and Practice using C++.
Te ia frumos si te invata programare, folosind C++ (asa cum trebuie), de la zero.

The C++ Programming Language nu e pentru incepatori; altfel e o carte foarte buna.
YouTube e de evitat. "Tutorialele" sunt de evitat. C++ se invata cu seriozitate, sau nu se invata.
CPPReference si alte asemenea site-uri nu sunt pentru invatat programare, ci ca referinta.
Cartile in romana iti formeaza o imagine extrem de gresita despre limbaj.

Motivul pentru care multi spun ca C++ nu este pentru incepatori il reprezinta sursele (carti, tutoriale, Youtube) proaste.
Limbajul este complex, dar in acelasi timp este atat de flexibil incat nu ai nevoie de acea complexitate decat daca e.g. scrii librarii generice la nivel expert.
Pentru un incepator, poate fi la fel de usor ca Python. Nici nu trebuie sa-ti bati capul cu managementul memoriei, decat mai tarziu, cand esti familiarizat cat de cat cu bazele - si atunci, asta devine un lucru pe care e bine sa-l stii, ca programator.
Tot ce trebuie este indrumare.

Edited by TS030, 30 November 2020 - 18:20.


#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Vezi cursuri pe platforme online gen Udemy daca nu vrei sa mori de plictiseala cu cartile.
Am avut tentative cu java si am abandonat crezand ca nu ma duce capul, pana cand am descoperit in primavara cursuri online de la stanford/helsinki/udemy s.a.m.d.
Sunt departe de unde as vrea sa fiu, dar stiu mai multe decat nimicul pe care l-am inteles la liceu/facultate.

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postvimann, on 30 noiembrie 2020 - 18:47, said:

Vezi cursuri pe platforme online gen Udemy daca nu vrei sa mori de plictiseala cu cartile.
Daca "mori de plictiseala cu cartile", nu te avanta la C++ - ceva gen PHP e mai potrivit pentru tine.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ca ar fi mai bine ca inainte de a invata orice sa cauti un pic pe site-uri de joburi sa vezi cam cate oferte sunt pentru junior/tainee/internship cu C++. Dupa care repeta acelasi exercitiu cu Java.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostP4th0, on 30 noiembrie 2020 - 14:56, said:

Buna ziua!
Am decis ca e timpul sa invat un limbaj de programare . Am decis sa incep cu c++ pentru ca am auzit ca e bun pt beginners plus ca il facem si la scoala(mai putin conteaza)
Problema cea mai mare e ca nu stiu ce surse sa folosesc.Pe internet gasesti o multime de cursuri,carti si site uri free sau contra cost .Ideea e ca sunt atat de multe surse incat nici nu stiu ce sa folosesc sau cu ce sa incep mai intai.
As dori sa imi recomandati niste carti, siteuri, cursuri pentru incepatori (pentru cei care nu au lucrat in viata lor cu un limbaj de programare ).Nu pot sa zic ca nu stiu absolut nimic despre c++, am mai incercat in trecut sa invat si m.am blocat pe la clase si obiecte ,in fine. Stiu bine engleza deci nu cred ca este o problema in privinta asta, ideea e ca as dori ceva cat mai usor de inteles si cat mai actual !
Ai un intreg forum pe care sa-l rasfoiesti.

https://forum.softpe...ebui-sa-le-tie/

#16
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
C++ e extrem de imputit pentru primul limbaj de programare.

Dar, cauta pe youtube thenewboston C++.
E un playlist intreg de tutoriale pentru incepatori. Tipul explica scurt si la obiect, beginner friendly. Iti arata exemple simple, barebones, mult mai accesibil pentru un incepator fata de alti tutori. Te trece prin very basics.

View Postmaccip, on 30 noiembrie 2020 - 15:25, said:


Mult mai bine cu niste tutoriale basic, gen "mura-in-gura", pana prinde una alta. In stadiul de acum, cu cppreference se va lasa de dinainte sa inceapa.

Edited by Log-off, 01 December 2020 - 01:42.


#17
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018

View Posthalflife, on 30 noiembrie 2020 - 15:37, said:

Sfaturile le am primit de la programatori de succes de pe forum deci nu pot fi gresite.




Hmm, sa inteleg ca avem vreun castigator al premiului Turing pe aici? Sau cineva care are doctoratul  (Ph.D) luat de la M.I.T/Harvard, Yale, Stanford, Oxbridge, CalTech, etc.


View PostLog-off, on 01 decembrie 2020 - 01:34, said:

C++ e extrem de imputit pentru primul limbaj de programare.
Dar, cauta pe youtube thenewboston C++.
E un playlist intreg de tutoriale pentru incepatori. Tipul explica scurt si la obiect, beginner friendly. Iti arata exemple simple, barebones, mult mai accesibil pentru un incepator fata de alti tutori. Te trece prin very basics.
Mult mai bine cu niste tutoriale basic, gen "mura-in-gura", pana prinde una alta. In stadiul de acum, cu cppreference se va lasa de dinainte sa inceapa.



Mai buna ar fi o carte decat niste informatii complet incomplete. Recomand cartea "Totul despre C/C++" care chiar este pt. incepatori. Se poate gasi gratuit pe internet.

Edited by Patiserul, 01 December 2020 - 02:09.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostP4th0, on 30 noiembrie 2020 - 14:56, said:

Buna ziua!
Am decis ca e timpul sa invat un limbaj de programare . Am decis sa incep cu c++ pentru ca am auzit ca e bun pt beginners plus ca il facem si la scoala(mai putin conteaza)
Problema cea mai mare e ca nu stiu ce surse sa folosesc.Pe internet gasesti o multime de cursuri,carti si site uri free sau contra cost .Ideea e ca sunt atat de multe surse incat nici nu stiu ce sa folosesc sau cu ce sa incep mai intai.
As dori sa imi recomandati niste carti, siteuri, cursuri pentru incepatori (pentru cei care nu au lucrat in viata lor cu un limbaj de programare ).Nu pot sa zic ca nu stiu absolut nimic despre c++, am mai incercat in trecut sa invat si m.am blocat pe la clase si obiecte ,in fine. Stiu bine engleza deci nu cred ca este o problema in privinta asta, ideea e ca as dori ceva cat mai usor de inteles si cat mai actual !
Eu suspectez ca ai deja materiale destul de bune, dar trebuie sa mai lucrezi si la atitudine.

Bun, te-ai blocat. Si ce ai făcut?

Învingătorii citesc secțiunea din carte iar si iar, apoi întreabă pe forumuri, apoi scriu cod in discuțiile de pe forumuri, primesc feedback la cod, il corectează, iar feedback, iar corectat, până când face click in minte.

Apoi dau pagina mai departe.

Așa fac învingătorii. Tu cum faci?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate