Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Avantaje și Dezavantaje Lenovo Legion 15ARH05 și alternative mai bune.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AlexandRo46

AlexandRo46

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2019
Salutare!Planuiesc sa imi achizitionez un laptop nou.Momentan am un ideapad 110-15ibr 80t7 cu procesor Intel Pentium N3710 cu 4GB RAM.
Vreau sa il schimb pentru ceva pana in pretul maxim de 4000 lei. Desi as fi vrut foarte mult un model ASUS am observat ca cele de gaming de la ei
nu se racesc foarte bine.Am gasit modelul acesta de la Lenovo. Legion 15ARH05.De care pot spune ca aproape m-am indragostit.
Insa,pana sa il achizitionez as vrea mai multe pareri de la persoane diferite!As vrea pro si contra despre acest laptop,si alternative.
De precizat ca il vreau pe AMD.Am fost socat cand am vazut ca un laptop de 2499 ron de la Asus,mai exact un Ryzen 5 2500u cu 8GB ram si SSD cu GPU integrat poate duce fara nici o problema GTA V,ETS2,etc si editare foto video de inalta calitate,mai exact full hd.Pe un laptop intel nu puteam face asa ceva si nici in acest buget.De aceea m-am atasat de AMD foarte mult.
Deci as vrea sa fie neaparat pe AMD,sa aiba cel putin 8GB RAM si placa video foarte buna.Pe scurt cel mai performant laptop in acest buget(4000 LEI),acum ca sare cu vreo 3-400 nu ma deranjeaza.Dar sa nu Fie 5000ron.. Nu ma intereseaza tot felul de luminițe trăsături de gaming sau ceva,ma intereseaza sa fie cel mai performant.Sa nu ma lase la greu.Sa duca orice.Ca placa video as vrea NVIDIA,cred ca GTX 1650 este ok,daca sunt alternative mai bune la aceasta placa fie ea AMD SAU NVIDIA as fi bucuros sa vad alternative.

Tin sa mentionez ca lapopul va fi folosit la jocuri precum PUBG lite,ETS2 cu moduri,GTA V cu moduri,programare,editare foto/video full hd,proiecte scolare,scoala online.De asemenea o sa il iau cu mine peste tot unde ma deplasez cand este nevoie de el,dar nu imi prea pasa de cate kilograme are sau chesti de genul deoarece il voi tine intr-un ghiozdan special pt. laptop.Daca se poate as dori sa ma tina bateria macar 8 ore pentru taskuri simple gen descarcare de iso-uri via torrent,de programe,vizionare un clip scurt pe youtube,cautare de informatii,google meet.O sa am mereu alimentatorul pentru el dar nu se stie niciodata unde sunt si nu am priza.

Si va rog nu ma sfatuiti sa achizitionez un PC desktop caci imi este inutil sa il tin numai in camera.Am nevoie de portabilitatea unui laptop.

#2
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Asta numai unul care are acest laptop iti poate spune.
Alternative mai bune: Razer si Alienware
https://www.razer.co...display:17+inch

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Bre! Avioanele alea de la Razer sunt in euro, nu in lei, omul a specificat buget de 4000 de lei.
Da, si eu as recomanda Alienware, am avut asa ceva si a fost racheta, 8 ani de zile a functionat fara cusur.

Laptop de gaming cu baterie puternica nu am pomenit, 8 ore sunt in teritoriul ultrabook si MacBook. Am un var care si-a luat un HP in bugetul tau si este foarte fain, ecran pe 144Hz, placa 1650, i5 8th gen, SSD M2 NVMe.
As recomanda un HP Omen sau similar, musai cu ecran 144Hz, nu vei atinge acel framerate in jocuri, dar la desktop se va simti mult mai placut decat la 60Hz.

2020 este un an prost pentru luat laptop nou din cauza penuriei si preturilor mari. Ultrabook-ul meu HP s-a scumpit cu peste 1000 de lei doar ca i-au pus procesor 10th gen, restul ramand neschimbat. La fel si in segmentele inferioare, unde totul este supraevaluat. Recomand sa mai stai pana in q2 2021 cand se mai linistesc apele.

Uite ceva similar cu acel HP, dar cu Ryzen in loc de Intel si placa Ti.

#4
AlexandRo46

AlexandRo46

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2019
Placa video 1650Ti este de ok pentru urmatorii 5-6 ani de zile?Sau sa ma uit la un 1660TI?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca laptopurile erau ideala si puternice, oamenii nu mai foloseau desktop sau le faceau multmai mici.

Un laptop all-in-one are de bicei 2 mai probleme:

1. Greutatea
2. Performanta marita => autonomie mare MICA.

Edited by Adm, 27 November 2020 - 16:13.
autonomie


#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Personal nu recomand laptop pentru gaming din cauza constrangerii privind temperaturile, upgrade si durabilitate. Un desktop este sfant la jocuri, dar in cazul tau trebuie sa fac pact cu diavolul si sa iei ceva portabil. Eu as mai sta ca nici 1660 nu este cea mai rasarita placa, este mai buna decat multe placi, dar acum se pune accentul pe ray tracing.

#7
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
ce diferenta de preturi iti da 1650 ti la pret mai mic , emagu nu are preturi
https://www.emag.ro/...m/pd/D1ZB4YMBM/
https://mediagalaxy..../LAP82EY0080RM/
al doilea link e acelas producator ce ai cautat dar cu procesor decent pentru 6 ani si placa video mai ok
in caz ca vrei ceva de aratat la colegi https://altex.ro/lap...APTM420IEC061T/

#8
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
https://youtu.be/DT6Y9Z6Nn30?t=255
eu as astepta 5 luni ca vor scoate alte procesoare AMD
eu am luat in aprilie un laptop si cred ca anu viitor vor scoate tot in aprilie alte modele

Edited by edgar400, 28 November 2020 - 10:10.


#9
AlexandRo46

AlexandRo46

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2019
Ce diferența este intre cele două?Legion 5 și Ideapad-ul acela??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate