Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Se raceste repede in casa!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Salutare domnilor, se da o casa ce contine: 1 living 20m patrati, bucatarie 15m patrati, baie 8m patrati si o camara de 6m patrati. Constructia a fost partial facuta anul trecut pana la planseu. Anul acesta am reusit sa pun acoperisul, termopane si finasare in interior deci e deja locuibil. casa e facuta cu bca soceram de 15cm, tencuiala la interior de 2cm, planseul de 13cm cu  extrudat de 2cm in interior. Cu toate acestea imi pierde foarte repede caldura, circa 8_10 grade peste noapte. Detin o soba de teracota pe 5 randuri in living sa acopar toata suprafata de. mai sus, stiu ca e mult pt o sobita insa o ajut cu o centrala pe modificata pe gpl. Daca seara pe la ora 20, am 22 c in casa dimineata la ora 8 am intre 13-14c tinand cont ca centrala o opresc pe timpul noptii. Am decis sa izolez partial 2 pereti care se afla spre sud cu  expandat eps 80 10cm, dar nu stiu daca va avea un efect! Astept ceva sugestii de la voi, ma tem cand vor veni notile geroase de - 15 c. Sper ca sa inteles ceva din ce. am scris mai sus :)

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 liviustefan89, on 27 noiembrie 2020 - 09:14, said:

...casa e facuta cu bca soceram de 15cm...
Peretii exteriori ce grosime au? Doar 15cm?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Cand ai inceput sa incalzesti casa? De regula dureaza 2-3 zile de pana se incalzesc bine peretii apoi temperatura incepe sa se mentina si peste noapte.
O alta varianta este ca in loc sa umpli soba cu lemne si sa o incingi la maxim pentru 1h, mai bine lungesti arderea pana spre ora de culcare asa incat sa aiba timp peretii sa "inghita caldura" (sa nu adomi cu focul aprins!)

Dar esti sigur ca ajungi la 13 grade de la 22 intr-o noapte? E cam mult, zici ca e termometrul defect :(

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
mamă-mamă, TU ai pereți de 15+2 cm grosime :o :o :o , iar tavanul e total neizolat???

deci, până nu izolezi corespunzător, nu te gândi la confort termic...

la ce grosime ai la pereți, 10 cm EPS e un fleac..., gândește-te serios la 20 cm...
apoi izolează și tavanul/și tot ce  e deasupra...

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pereti de 15 cm ???
Si te mai miri de ce pierzi caldura
Ar fi trebuit 20 cm + 10 cm termoizolatie exterioara
In plus, faptul ca opresti caldura noaptea nu ajuta absolut deloc

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Baga măcar 10 cm polistiren pe fațadă și minim 20 cm vată sub acoperiș și n-o să mai pierzi atât de multă căldură peste noapte.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Daca intr-adevar peretii sunt de 15cm, atunci cred ca ii trebuie minim 20cm de termoizolatie la pereti.
Polistiren/vata de 8-10cm se foloseste la peretii exteriori de 35-40cm grosime, la temperaturile din tara noastra. Iar in zonele cele mai friguroase din Carpati se foloseste si termoizolatie de 15cm.

Edited by Hider141, 27 November 2020 - 09:39.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Pereții din BCA de 15 sînt taman buni să fie folosiți drept termoizolație pentru pereți de cărămidă de minim 25 cm.
Dacă vrei pereți doar din BCA trebuie să îi faci de 40 cm grosime.
Acum faci ce ți-au spus colegii - 15-20 cm de expandat pe toți pereții, nu doar spre sud. În plus scoți extrudatul de 2 cm de sub planșeu și pui peste planșeu 25 cm de vată minerală. După aia încălzești casa.

Edited by radunic, 27 November 2020 - 09:45.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Foarte multa caldura se pierde prin structura de beton (marginile placii, stalpi) care nu sunt acoperite de BCA.

Cum zic colegii: baga repede niste izolatie exterioara si in pod. Multiplu de 10 cm.

#10
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 01.09.2006
Daca tu ai peretii de 15 cm, cum naiba ai facut stalpii? Sau nu ai mai facut si stalpi?
Stiu ca nu are legatura cu temperatura, dar s-ar putea ca temperatura sa fie mai degraba ultima ta grija ...

#11
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
intradevar, peretii au 15 cm, plus 2cm de tencuiala la interior, iar tavanul are extrudat de 2cm. Cei 2 pereti dinspre sud m. am apucat sa.i izolez  cu polistiren de 10, mai e vreo sansa de modificare la acesti 2 pereti?

#12
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Sigur n-ai bule de aer pe la geamuri sau usi undeva?
Nici mie nu-mi scade la 13 grade intr-o casa la tara unde nu merge caldura seara si am izolat doar exterior cu 5

Edited by FREESH, 27 November 2020 - 09:56.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Mai pui 5-10 peste cei 10 pe care i-ai pus deja. Sau dai jos ce ai pus și refaci curat.

#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 01.09.2006
Dar de ce ai izolat tocmai peretii dinspre sud?
Sa nu cumva sa fie incalziti de soare?

#15
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Ziduri de 15 cm si planseu de beton? Ai stalpi si centuri(grinzi) beton la casa?  Daca raspunsul e nu, nu te mai stresa cu izolatul, nu mai locui acolo.

#16
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 ech, on 27 noiembrie 2020 - 09:56, said:

Dar de ce ai izolat tocmai peretii dinspre sud?
Sa nu cumva sa fie incalziti de soare?

Exact ! Se stie doar : ''Omul gospodar isi face iarna car si vara sanie'' ! Izolatia pe sud are scop exact ce ziceai, sa nu se supraincalzeasca peretele...la vara !

#17
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Ca sa fiu mai inteles, mai am in plan sa ma extind spre vest cu o magazie, camera de depozitare de aceea nu as izola momentan acolo ca ramane izolatia im interior, peretele dinspre nord este chiar pe hotar, acela e facut cu bca de 20cm fiind spre  curtea vecinului asa am decis sa. l fac pentru o mai buna rezistenta. Mai am in plan pe viitor sa fac si etajul de aceea nu as vrea sa il izolez. peretele dinspre est nu se ia in calcul, casa fiind legata de o camera construita deja. E vreo problema daca pun polistiren de 5cm peste cel de 10 deja pus? sau daca izolez si peretii dinspre vest si raman in interior ar fi o problema!?

casa are 14 stalpi si centuri si grinzi de beton pe toata suprafata, lucrarile au facute cu diferiti "mesteri" daca ii pot numi asa! casa a fost zidita cu bca soceram 64x15x24 insa "mesterul" a decis sa puna bca. ul pe verticala "15" pt a scuti consumul de bca. Neffind in cunostinta de cauza am zis ca e ok cum spune! sper sa nu fiu criticat ca am lucrat cu "mesteri" la. mana a 2.a, deoarece banii au fost mereu o problema!

Edited by liviustefan89, 27 November 2020 - 10:22.


#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

 ech, on 27 noiembrie 2020 - 09:48, said:

Daca tu ai peretii de 15 cm, cum naiba ai facut stalpii? Sau nu ai mai facut si stalpi?
Stiu ca nu are legatura cu temperatura, dar s-ar putea ca temperatura sa fie mai degraba ultima ta grija ...

Diafragme :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate