Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Se raceste repede in casa!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Legat de seism, la noi nu prea sunt, sau sunt foarte rare, legat de structura am 14 stalpi la o suprafata de 55m. Aviz ironicilor care stau in palate, sunt case din paianta care au rezistat la zeci de cutremure si nu au picat! Nu vreau sa deviem de la subiect, in pricipiu am gasit o parte din probleme care imi scade drastic temperatura aceasta fiind de la termopane, intra mult aer rece pe langa garnitura de etansare a geamului. O sa vina sa mi le faca! In cele din urma voi opta pt 5 cm suplimemtar de polistiren!

Edited by liviustefan89, 01 December 2020 - 22:09.


#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Tu glumesti nu ? Ca parca ai trola...

Cu 5 cm de polistiren nu faci nimic.
Acum si aia de au facut tamplaria au fost la fel de idioti ca cele 3 echipe de mesteri ? Nu are cum sa intre aer pe langa "garnitura" de etansare - geamul ar trebui sa aiba minim 2 garnituri si n-au cum sa nu fie etanse. Ca doar nu le-au montat strambe. Evident asta daca nu cumva ti-au plecat peretii la plimbare cu tot cu geam... dar trebuia sa se sparga geamul daca era strambata tamplaria..

Edited by eiffel, 02 December 2020 - 16:01.


#57
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 liviustefan89, on 01 decembrie 2020 - 22:09, said:

Legat de seism, la noi nu prea sunt, sau sunt foarte rare, legat de structura am 14 stalpi la o suprafata de 55m. Aviz ironicilor care stau in palate, sunt case din paianta care au rezistat la zeci de cutremure si nu au picat!
Da, dar alea nu au planseu de beton peste parter si nici etaj nu au de gand sa le faca.

#58
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 Beko10, on 29 noiembrie 2020 - 15:05, said:

Ba dar bca-ul asta, e la moda acuma?
Sunt curios peste 10-20 de ani daca mai exista casa.
La țară am casă din BCA făcută în 92. Fără cadre de beton și rezită bine fără crăpături sau alte probleme. De ce nu ar rezista una făcută pe cadre?
Ai făcut tu ceva experimene științifice și ai ajuns la concluzia că se evapora BCA-ul?
Plus că izolează termic mai bine decât cărămida de aceași grosime.
Singura problema aici e grosimea prea mică, nu materialul de construcție. Clar e necesară termoizolație.

Edited by PoeOvidiu, 04 December 2020 - 07:33.


#59
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 PoeOvidiu, on 04 decembrie 2020 - 07:32, said:

Singura problema aici e grosimea prea mică, nu materialul de construcție.
Si stalpii care nu-s prea stalpi...

#60
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Planseul are aprox 6.5mc.
Asta vine in jur de 1 tona/ stalp. Nu neaparat uniform distribuita greutatea aia.
Restul, ce e deasupra nu mai stiu.

#61
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Un stalp facut corect sustine 12N/mm2.
Stalpii lui sunt de 150x150mm. Asta inseamna o sectiune de 22.500mm2.
La 12N/mm2 ar inseamna maximul suportat de niste stalpi facuti calumea sa fie de 27 de tone pe fiecare stalp. Oricat de prosti ar fi ai lui tot vor tine cateva tone/bucata.

Sunt blocuri de 10 etaje care stau pe cativa stalpi la parter unde e spatiu comercial si care, pastrand proportiile, arata ca o casa pusa pe scobitori.

#62
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Gravitational e ok-stalpii sunt supusi doar la compresiune.La cutremur apar si alte solicitari-incovoiere si forfecare.

#63
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aia e valoarea din normativ pt calcularea stalpilor unei case. Mi se pare imensa dar asta e.
Daca e acolo si e pt chestia asta, ia in calcul toate solicitarile. Bineinteles ca si cantitatea de fier e foarte importanta.

#64
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Acea valoare este rezistenta betonului la compresiune la o anumita clasa a betonului (deci depinde de clasa, nu e fixa).
Rezistenta la intindere e cam de 10 ori mai mica, iar la seism conteaza mai mult rezistenta la intindere.
Evident ca nu preia betonul intinderile, acolo intra in actiune armatura.
Oricum, la structuri in cadre, dimensiunea minima a stalpului pe orice directie e 30 cm, iar la structuri pe zidarie portanta aria samburelui trebuie minim 625 cm2 putand fi de 25x25 cm.
Deci "stalpi" cu dimensiune de 15 cm nu se incadreaza la nimic. E prea subtire sa se comporte ok la orice solicitare in afara eventual de compresiune centrica.

#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Acuma dgeaba faceti voi calculele...
Ca parca vad ca "mesterii" care au facut stalpii au pus doar 3-4 bare de fier-beton iar cimentul l-au amestecat cu lopata pe pamant... pus ochiomeric...
La cum se plange ca i-a fost facuta casa si tamplaria eu n-as avea pretentii la beton..

Asta daca nu a trollat, ca imi pare imposibil ce zice ca are si cum gandeste...

#66
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Asa e cand iti faci casa in "regie proprie".Nu zic sa angajezi un diriginte de santier, dar macar un prieten-cunostinta-ruda inginer constructor tot poti gasi.
Daca e sa va spun cate nebunii am gasit eu pe la constructii -am lucrat 12 ani la o firma de reparatii si consolidari structuri beton-cred ca as scrie o carte.
Cea mai  tare a fost un planseu facut "covata" dupa decofrare, cu fisurile de rigoare.Burta la mijloc vreo 15 cm.
Proprietarul vroia sa ii injectam fisurile, apoi punea el  tavan fals jos si dusumea deasupra dupa care casa la vanzare.
Pana la urma a demolat tot planseul.
Sau la o cladire importanta din Pipera, planseu turnat cu zapada in cofraj, beton rece, dupa decofrare puteai "verifica" armatura de la partea inferioara.Vreo 500mp de planseu.
Sau diafragme goale la partea de jos, tot din cauza de turnat beton peste gheata.
Etc.etc

Edited by rinaldoparaipan, 06 December 2020 - 10:56.


#67
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, trist.
Si trist si in cazul lui. Si mesterii aia cand au vazut ca astia-s banii, asta-i lucrarea, au tras si ei mai mult pe manopera decat pe materiale daca nu ajungeau banii pentru ambele.
De cazut probabil ca nu va cadea dar nici nu-i ce ar trebui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate