Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Detalii ochelari progresivi - sunt buni sau nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View Postflorinel, on 24 noiembrie 2020 - 19:58, said:

Eu i-am spus din experienta.

In cazul meu e invers - imi trebuie ochelari la distanta, insa nu vad cu ei de aproape (nah, varsta).
Asa ca.... privesc prin ochelari la distanta si pe sub ei cand citesc pe telefon, de exemplu. Nici o problema de acomodare a ochilor, focalizarea se face instant.
Esti tanar .

#20
andruxannd

andruxannd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2018

View Postflorinel, on 24 noiembrie 2020 - 19:19, said:

Pentru problema ta - ca vezi bine la condus, dar nu vezi bine bordul eu ti-as recomanda sa-ti faci niste ochelari obisnuiti, cu lentilele inguste si cu o forma care sa plaseze lentilele in parte de jos a ochilor.

Practic, cand privesti normal catre inainte, prin  parbriz , te uiti peste ochelari - iar cand misti ochii catre bord, navigatie...te uiti prin lentile.
Cred ca e o varianta mult mai ieftina si mult mai comoda pentru ochi, nu mai ai problemele lentilelor progresive

Am incercat dar nu ma descurc asa, ma enerveaza, nu ma pot obisnui sa stau cu ei pe nas si sa privesc peste...nu sunt sofer, conduc doar la servici si nu chiar zilnic dar conteaza.Si vad bine la distanta dar nu chiar ca la 20ani  iar  daca ma duc la doctor sigur mi se recomanda si pt distanta, de fapt simt eu ca am nevoie si de distanta uneori...

#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
anruxannd, deoarece deduc faptul ca nu mai esti foarte tanar si ca, de acum, ai nevoie in toate situatiile de ochelari potriviti, eu iti sugerez urmatoarea abordare practica:
1. Ochelari monofocali pentru citit carti, pentru telefon si pentru migalit la detalii (sa vezi optim la 30 cm).
2. Ochelari monofocali pentru monitor, laptop, tastatura (sa vezi optim la un brat intins, adica la 60...70 cm).

Astea sunt situatiile cele mai obositoare pentru activitate de durata, daca fortezi cu o singura pereche de ocelari monofocali vei obosi si acuitaea vizuala se va dergada mai rapid.
Pare cam exagerata necesitatea 1.,  2., pentru simpla dublare a distantei (30 cm, 60 cm) insa nu poti acoperi intervalul de distante intre citit carte / smartphone si citit monitor desktop cu un singur exemplar de ochelari. Nu este ca la privit la distanta, cand aceeiasi ochelari iti permit vederea buna la 50 m, dar si la dublu 100 m.

3. Pentru distanta, mers pe strada, aruncarea privirii prin magazine, pe litoral etc. iti trebuieste inca o pereche de ochelari monofocali, cu dioptii mai putine.

4. Pentru condus autoturismul, optim ar fi sa ai o pereche de ochelari bifocali, nu in progresie. Lentila bifocala sa aiba suprafata mare (deci fara fite, nu rame din cele cei ingustate). Partea de jos-mijloc (cam 30%) va avea dioptrii mari, pentru citit, vedere clara la 40...60 cm, bordul autoturismului si harta, iar restul suprafetei lentilei sa aiba dioptrii mai putine, pentru vedere clara la distanta, vederea drumului.

Tinand capul drept, relaxat, mainile pe volan, vei vedea foarte bine drumul, coborand putin privirea vei vedea bordul. In rest, pentru stanga-dreapta, vei roti putin capul, asa cum se procedeaza si fara ochelari (si pentru ochiul sanatos vederea clara corespunde unui unghi mic, petei galbene de pe retina, in rest vederea este neclara, orientativa, periferica, trebuie necontenit sa baleiezi cu capul).

Lentilele multifocale (progresive) au benzi orizontale fiecare cu alta distanta focala (aproape, ceva mai departe, si mai departe, departe), trecerea se face gradat (nu se observa o "dunga" ca la bifocala clasica a bunicii) si este un moft pentru comoditate ( o singura pereche de ochelari) si pentru fudulie (cand schimbi ochelarii de distanta cu cei pentru citit, publicul zice: ei, este batran, e chior de-acum!).
Lentilele progresive te obliga sa dai din cap pe verticala, ca un cal care isi scutura capul la stres: trebuie sa nimeresti exact unghiul capului pentru a vedea optim la fiecare distanta: cel mai evident este cand trebuie sa citesti un anunt pe zid si esti nevoit sa dai capul pe spate, sa privesti prin partea cea mai de jos a lentilei (si aceea cea mai murdarita de la obraji...).

Cu cat mai mare este suprafata lentilei, cu atat vei avea mai mult din campul vizual si nici rama ochelarilor nu va obtura din camp.
Orice lentila, mai ales la dioptii mari, va produce curbarea imaginii si descompunerea in irizatii colorate a contururilor la marginile campului vizual, dar nu si in centru campului vizual, acolo unde este atentia, concentrarea privirii.
La origine, lentilel vin de foma circulara, deci o rana prea ingusta elimina mult din lentila si te obliga sa privesti ca printr-o fanta.

#22
andruxannd

andruxannd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2018

View Postiladi, on 24 noiembrie 2020 - 18:49, said:

Pe scurt: DA

Am avut o pereche de progresivi cu ceva lentile facute la Timisoara (cred, parca o licenta germana au o filiala). Daca imi aduc aminte undeva la 1300 de lei perechea de lentile. Si dadeam din cap ca Ray Charles ca sa pot focaliza. Imi aduc aminte ca la tenis, daca priveam pe lateral aveam senzatia ca mingea merge sacadat.

Acum am o pereche de Hoya care au fost aproape 3000 de lei perechea. Cam de acelasi ordin de marime si confortul si campul vizual.

DAR

Dar am facut o examinare si un control personalizat. A durat in jur de 2 ore. Nu-mi aduc aminte sa fi facut vreun consult medical care sa dureze atat de mult pentru vreo afectiune. Cu computere, tablete, polarizari, dreaq mai stie ce mi-a facut acolo. Insa in final a fost o diferenta uriasa fata de primul set de lentile.

Edit: nu stiu daca eram deja obisnuit, dar cu siguranta perioada de acomodare a fost mult mai mica in cazul celor scumpe. Nici la prima nu am avut probleme deosebite (acum imi aduc aminte ca erau varianta "sport" de la firma respectiva)

Mda, asta chiar e neplacut, aici vroiam sa ajung...cat de neplacuta e situatia asta cand claritatea lor e redusa, mersi .

#23
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
- la volan de distanță
- la calculator de apropiere
La cumpărături când citesc etichetele cu calorii sau alte chestii cu scris mic pun peste ochelarii de distanță +1,75 o pereche de ochelari de +2,5 . Ochelarii de +2,5 i-am cumpărat din carrefour cu 20 de lei . Au rama din plastic și intră bine în buzunarul din spate de la blugi . O pereche de ochelari progresivi făcuți prin 2013, cu lentile hoya de 1.400 lei , și purtați cam două zile stau și acum în sertar . Nu-i arunc ca să-mi aduc aminte pe ce varză am dat banii .

#24
andruxannd

andruxannd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2018
Anca12

Varsta isi spune cuvantul chiar daca nu o aratam...Dupa 35-40ani apar si aceste probleme vrand-nevrand.
Punctul 4 mi se pare interesant, am citit atent ce ai scris si o sa ma interesez, chiar daca se vede "dunga" la ei par practici pentru ceea ce am eu nevoie.Stiam ca exista dar ii stiam cu dunga respectiva si grosi in partea de jos, ciudati si urati insa am vazut pe net niste perechi, par mai avansate parca nu mai arata ca pe vremea bunicii Posted Image Posted Image .

Acum asta mi se intampla...la servici trebuie sa stau 8ore cu cei de aproape pe ochi si cand plec si ii dau jos si ma urc in masina vad in ceata...
Nu stiu decat o persoana care poarta progresivi si nu da din cap, nu centreaza ochii sau sa miste capul...mi-a zis ca vede excelent dar a dat pe ei undeva pana in 3000lei...
Testez in continuare situatia si pentru varianta 4 spusa de tine chiar o sa ma interesez sa vad cum s-ar prezenta, mersi.

#25
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@andruxannd,  am 65 de ani si port ochelari bifocali de vreo 15 ani. Conduc masini de mai demult. In plus, am studiat (ca autodidact) optometrie si mi-am facut singur reteta de ochelari pe care ii port acum (de cativa ani).
Din ce ai prezentat pana acum, presupun ca ai hipermetropie. Asta inseamna ca ai nevoie de lentile convergente (cu +) si pentru distanta si pentru aproape. Sfatul (si al meu) e sa-ti faci bifocali, Dar atentie: sunt multe cabinete, din pacate, care prescriu retete eronate (sa nu zic gresite). Din acest motiv, ca am primit 3 retete eronate, am invatat sa mi-o fac singur.
Regula: daca intr-un cabinet optic distanta dintre pacient si optptip (tabelul cu litere) e mai mica de 5m...pleci de acolo!  Mi s-a facut o reteta intr-un cabinet cu 2 m...ochiul focalizeaza exact ca o camera foto/video...trageti concluzia!
In cazul meu, 3 oftalmologi, n-au reusit sa-mi gaseasca lentila cilindrica potrivita (pentru astigmatism) la un ochi, asa ca au zis: "mai bine fara cilindru" :(
Sfat:  pentru masina (si nu numai), eu mi-am facut partea de jos (pastila) la bifocale pentru distanta de 50-60cm...Pentru citit si lucrat de aproape, se face pe 35-40cm. Pentru asta, am a 2-a pereche de ochelari, monofocali, simpli, ieftini (fara fotocromatic, antireflex).
Eu prefer lentilele din sticla (minerala). Toti iti vor recomanda lentile din plastic (sticla organica), care sunt mai usoare, dar se zgarie foarte usor...cu tot tratamentul lor special (platit suplimentar). La plastic, n-ai voie sa le stergi pur si simplu cu carpa (chiar speciala), doar sa le speli, sa le usuci...asta daca vrei sa nu se zgarie prea curand.
Conteaza mult si montajul lentilelor, dar si marca. Eu am Hoya si recomand. Cred ca si Essilor sunt bune. Evita italiene sau...China.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postflorinel, on 24 noiembrie 2020 - 19:58, said:

Eu i-am spus din experienta.

In cazul meu e invers - imi trebuie ochelari la distanta, insa nu vad cu ei de aproape (nah, varsta).
Asa ca.... privesc prin ochelari la distanta si pe sub ei cand citesc pe telefon, de exemplu. Nici o problema de acomodare a ochilor, focalizarea se face instant.

Ma mir, pentru ca spui ca ai o varsta. Focalizarea se face cu ajutorul cristalinului care de la o varsta se intareste. De asta nici nu mai putem focaliza.

View Postdanpet, on 24 noiembrie 2020 - 22:14, said:

am studiat (ca autodidact) optometrie si mi-am facut singur reteta de ochelari pe care ii port acum

Nu stiu cum ai reusit fara aparat.

#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu stiu la ce aparat te referi...probabil .foropter?...se poate si cu o trusa de lentile, chiar una simpla. N-ai idee cate chestii se pot face fara "aparatura speciala". Nici eu n-am crezut cand mi-a spus o opticiana ca ea poate determina centrul optic al lentilelor, fara lensmetru. Asta pana cand am invatat si eu...da, se poate. Si in plus, pot determina si dioptriile. Totul e sa intelegi fenomenele si sa stii ceva din fizica optica :)

#28
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Lentilele de plastic se pătează de regulă de la tenul gras . Odată cu spălatul pe mâini se pot spăla și ochelarii și apoi se pot șterge cu prosoape de bucătărie din hârtie . În cinci ani nu au apărut zgârieturi pe lentile . Nici la cei de 20 de lei și nici la ații de 300 de lei ( tratați și antireflex ) .
O emisiune interesantă despre alte variante la ochelari .
Tableta de sănătate - Ce tip de cristalin artificial să aleg? - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Di4Ir8Lvuhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu pare a fi o soluție în anumite situații , dar e bine de știut.

#29
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007

View Postpcezar, on 24 noiembrie 2020 - 20:55, said:

La cumpărături când citesc etichetele cu calorii sau alte chestii cu scris mic pun peste ochelarii de distanță +1,75 o pereche de ochelari de +2,5

O alta solutie este sa faci poza cu telefonul si sa maresti imaginea :-)

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau o lupa luata din magazin. Kaufland vinde si ochelari. Pui in cos si o pereche de ochelari, nu conteaza ce dioptrie, pentru ca-i folosesti pe post de lupa, tii lentila deasupra scrisului si aproprii si departezi pana cand vezi clar.

#31
maamulos

maamulos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.10.2006
Sa comentez si eu...am o pereche de ochelari progresivi de peste un an dar nu ii pot folosi, nu am deloc vedere perierica ..vederea se face doar pe linia verticala din centrul lentilelor si ca sa vad la distante diferite trebuie sa misc capul incontinuu in sus si in jos si ca sa vad in jur la fel trebuie sa misc capul in laterale chiar si cand citesc scrisul la televizor.

#32
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
O porcarie,  sotia a dat 2500 lei cu reteta de la medic oftalmolog pe niste lentile progresive. Astia sunt niste impostori. Stari de voma, cefalee, migrene. Eu am bifocali si sunt super cu 600 lei. Se vede estetic mai pronuntat pastila, dar sper sa se mai faca peste ceva ani. Reteta de la optician, nu medic escroc. Nicaieri in lume nu o sa vedeti medic oftalmolog cu progresive caci iti distruge sistemul nervos, ataca echilibrul, urechea interna. Solutia ori doua perechi sau cel mai bine bifocali.

#33
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View Postmisu183, on 24 noiembrie 2020 - 19:08, said:

Ce vad scris pe aici ma face sa ma crucesc. Am 1 an de progresivi si nu am probleme. Cand mi i-am pus prima oara mi s-a zis ca la inceput obiectele din lateral o sa mi se para ca se misca/deformeaza pana ma obisnuiesc. A fost doar o usoara deformatie in lateral de care am uitat in cateva ore. Cu ochelari facuti cum trebuie si consultatie ok nu ai treaba. Cu privitul prin partea de jos a lentilelor pt citit a durat un pic sa ma obisnuiesc. La inceput ma uitam numai pe partea din fata pt distanta si vedeam literele cam aiurea. Dupa aia mi-a intrat in reflex.

Cand te uiti la un rand intr-o carte cate cuvinte vezi clar fara sa misti capul?

#34
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Recent adica de vreo 5 ani diagnosticat cu astigmatism la stangul. Am inceput cu un +0,75 pentru aproape, apoi peste 3 ani a sarit pe la 1,75.  Am tot tras de fiecare data de ochelari monofocali dar de vreo juma de an din cauza de schim job, stres, etc, nu mai vedeam fara ochelari la apropiere. La departare e inca ok, dar cred ca doar pentru ca dreptul compenseaza. Insa incepuse sa ma deranjeze si la volan, la apropiere, la telefon etc.
Si stand mult cu ochelarii monofocali, cand ii scoteam era mai naspa..
2 controale  separate la 2 cabinete separate mi-au recomandat lentile progresive Hoya Sync Eyas Sensity 1,6 cu inca ceva in plus+cilindru. Teoretic cu lentilele puse una peste alta vedeam foarte clar, dar nu stiu ce sa fac si daca sa merg inainte cum s-ar zice cu progresivii...
Pana la urma fiind vorba de ochi as incerca si asta, chiar daca lentilele sunt undeva spre 1700 cu reducere... am tot citit in ultimele zile dar pana la urma cred ca adaptarea tine si de fiecare organism in parte...

Acum, intrebarea e, aveti pareri reale de tipul asta de lentile?

#35
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Sunt ca orice scula 3 in 1, adica fac ei ceva dar nimic cum trebuie.
Singurul avantaj ar fi ca ai doar o pereche de ochelari.
Saptamana asta am facut si eu o incercare cu o pereche si dupa 5 zile i-am returnat, erau Essilor Varilux Physio 3.
Vedeam clar doar 3 cuvinte (vezi goto atasata) pe un rand.
La calculator nu se pot folosi, sunt inutili, trebuie sa stai cu capul foarte ridicat - ar merge daca ai un laptop pe care il pozitionezi pe o masuta mai joasa si inclini ecranul, dar nu cred ca este sanatos pentru coloana.
Nu te poti barbieri cu ei deoarece daca inclini capul stanga-dreapta, o sa privesti prin zona cu aberatii si nu mai vezi nimic clar.
Cand mergi pe strada nu vei mai privi drept inainte ci vei sta cu privirea usor coborata.
Nu te poti uita la televizor stand lungit in pat ci vei sta in sezut.

Attached Files



#36
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Foarte pertinent comentariul userului Anca12, postul 21.

Imi pare rau ca nu l-am citit inainte de a da comanda de ochelari progresivi, pe care i-am si returnat dupa o saptamana, ma scutea de cheltuirea fara rost a 2.369 lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate