Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cariera IT part time

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
AndreeaHoratiu

AndreeaHoratiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2020
Salut!
Momentan lucrez in domeniul farmaceutic pe un salar de aprox 7000lei net. Imi place tare mult ceea ce fac,insa as vrea sa mai castig niste bani in plus. Asa ca m-am gandit la IT; ii auzi pe toti ca se castiga bine si te influenteaza(dar asta bineinteles ca dupa ani de munca).  Nu doresc sa fac vreo performanta in IT(nu am niciun fel de facultate in domeniu, doar niste notiuni cat de cat despre "cu ce se mananca").
In general m-a atras tehnologia , imi place sa lucrez pe calculator (sunt tipa care-si ajuta prietenele cand li se mai defecteaza ceva prin telefon /pc Posted Image)) . Ma gandesc sa merg pe partea de software, sau ce alte idei aveti pt mine? Exclus limbaje de programare,  e deja too much. Nu vreau sub nicio forma sa renunt la jobul actual. M-am gandit eu asa ca nu strica inca 2500- 3000-3500lei in plus daca e sa studiez un an sa zic si sa incerc sa ma angajez pe la vreo firma.
Mentionez ca sunt din Cluj.
Mersi de sfaturi! Astept cu interes ironiile ce vor urma Posted Image))

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai aici e problema - se cauta doar pe partea de programare...

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
m-am uitat pe olx la niste salarii, nu sunt chiar asa pe cat iti imaginezi. cel putin pentru incepatori.....

#4
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
nu merge asa cum crezi, nu e farmacie.

#5
AndreeaHoratiu

AndreeaHoratiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2020
Nu se mai gaseste chiar nimic in afara de partea de programare? Te uiti ca mâța-n calendar pe limbajele alea. :)
Imi doresc bebe in viitorul apropiat si ziceam sa mai strang niste bani acolo .

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Software ?
Job-urile de software sunt in India, China, si (inca) in Romania.
In plus,farmacia nu prea se loveste cu software deci nu cred ca te incadrezi software engineer nici macar software developer asa ca, nu mai visa la banii aia

#7
AndreeaHoratiu

AndreeaHoratiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2020

View Postrich1974, on 23 noiembrie 2020 - 11:19, said:

m-am uitat pe olx la niste salarii, nu sunt chiar asa pe cat iti imaginezi. cel putin pentru incepatori.....
Ce salarii ai gasit si pe ce subramura mai exact?

#8
inu123

inu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 16.07.2006
Daca esti familiara cu bussiness-ul de farma, cred ca ai putea sa lucrezi pe partea de software qa/testing intr-o companie care face aplicatii pentru industria farmaceutica. Pentru a fi tester trebuie sa faci niste traning-uri de cateva luni si apoi poti intra incet ... incet in paine.

#9
AndreeaHoratiu

AndreeaHoratiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2020

View Postinu123, on 23 noiembrie 2020 - 11:34, said:

Daca esti familiara cu bussiness-ul de farma, cred ca ai putea sa lucrezi pe partea de software qa/testing intr-o companie care face aplicatii pentru industria farmaceutica. Pentru a fi tester trebuie sa faci niste traning-uri de cateva luni si apoi poti intra incet ... incet in paine.
Mulțumesc de idee!

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
Andre jos pălăria

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Part time, 2500-3000 de lei din IT, pentru un om care nu are pregatire si nu a avut tangenta cu domeniul, sunt vise umede (fara suparare).

Foarte bine ca ai initiativa, asta e de laudat.
Poti incepe prin a verifica daca exista vreo posibilitate de internship, in conditiile tale. Sau poti investi in ceva cursuri online. Udemy are cursuri destul de bune.

#12
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Poti incepe prin a nu fi troll, ar fi un bun inceput de cariera in IT

#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Cu farmacia ai fi reușit cu câteva noțiuni introductive să te angajezi? Cu ce-i diferit?

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Farmacia nu o poti invata treptat, din cursuri online. Hai sa nu exageram. Omul a zis ca vrea sa faca cateva cursuri inainte.

#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Daca vrei mai mult de 7000 RON net din IT tre sa fii destul de skilled !
Crezi ca merg cainii cu covrigi in coada in zona IT ? Salarii de 100 milioane doar asa, dupa 1 an experienta ? si de inceput macar 1500 Euro ?

#16
AndreeaHoratiu

AndreeaHoratiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2020

View PostAlexEn, on 23 noiembrie 2020 - 12:31, said:

Farmacia nu o poti invata treptat, din cursuri online. Hai sa nu exageram. Omul a zis ca vrea sa faca cateva cursuri inainte.
Exact:) Bine punctat. Sunt anumite meserii pe care nu ai cum sa le inveti stand in fata unui pc.
IT' istii ce fac? Nu stau toată ziua cu ochii pironiti in calculator?
Am auzit de Udemy. Chiar voiam sa ma interesez mai pe îndelete,
Mersi, Alex !

View PostInTech, on 23 noiembrie 2020 - 12:36, said:

Daca vrei mai mult de 7000 RON net din IT tre sa fii destul de skilled !
Crezi ca merg cainii cu covrigi in coada in zona IT ? Salarii de 100 milioane doar asa, dupa 1 an experienta ? si de inceput macar 1500 Euro ?
Tu ai citit cu atenție ce am scris?? Unde am scris eu ca visez la astfel de salarii? Macar 1500-2000 lei net pt început dupa ce studiezi un an sa zicem:)

Edited by althea, 23 November 2020 - 12:50.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
A zis ca vrea o suplimentare a venitului cu 2000-3000 de ron, nu salariu peste 7000.

@initiatoare, vezi si topicul de aici. Colegul zice ca in acest moment ia 3500 net pe programare.

#18
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Pai la $10 pe ora inseamna $600 la 60 de ore. Si la $10 gasesti numai niste incapabili, cel putin ca programatori.

E o problema extinsa. Fara bani, evident ca stai pe loc ca nu iti gasesti oameni. Sunt foarte putini cei care duc lipsa de bani dar au un produs de succes. De obicei fie n-au nici bani, nici un produs, fie au un produs si, deci, si bani.

Oricum, lumea e mare, unele proiecte chiar nu au nevoie de oameni full-time si la pret foarte mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate