Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cariera IT part time

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Femeia vrea sa fie in concediu maternal si sa primeasca banii aferenti. Pe langa asta ar vrea sa lucre partime de acasa sa faca un ban in plus.

Aici nu stiu daca se poate legal ceea ce vrea ea si probabil la asta se referea daemon.

Edited by qew, 27 November 2020 - 17:54.


#38
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
În momentul în care ai alte venituri legale, nu mai primești indemnizația.

Singura modalitate să facă banii ăia e să se apuce de ceva simplu gen WordPress și să facă site-uri simple pentru oameni care sunt dispuși să dea banii ăia cash și fără facturi. Există și ăia, știu oameni care fac asta pe lângă job. Dar tot în IT lucrează sau au ceva noțiuni.

De-aia am zis la negru, oricât vă inflamați, că asta e.

Și de-aia e mai greu, că nu cred că în doi ani dobândești atâtea cunoștințe să și le aplici, pe lângă crescutul de copil.

Edited by daemon, 27 November 2020 - 18:08.


#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdaemon, on 27 noiembrie 2020 - 18:07, said:

În momentul în care ai alte venituri legale, nu mai primești indemnizația.

Mai citeste legea.

#40
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Ai dreptate. Totuși puteai să dai detalii dacă am greșit, superioritatea asta nu ajută.
Poți realiza venituri de maxim 6250 de lei pe an, peste valoarea asta se suspendă plata indemnizației.

Până acum era parca 3750, adică unul sau două salarii mici și ai sărit limita, așa că nu a putut fi luat în calcul.

Nu știu cat mai e salariul brut minim, dar tare ma tem că și cu el în 3 luni depășești plafonul. Chiar și cu PFA e greu să faci asta.

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Nu este nicio superioritate. Doar ma astept ca cine face afirmatii sa le si verifice inainte :)

#42
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Trecusem prin exact asa ceva și ma informasem.

Nu am căutat să văd dacă a crescut plafonul, degeaba lucrezi part time dacă din câteva salarii îl depășești.

#43
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostAndreeaHoratiu, on 23 noiembrie 2020 - 10:55, said:

Salut!
Momentan lucrez in domeniul farmaceutic pe un salar de aprox 7000lei net. Imi place tare mult ceea ce fac,insa as vrea sa mai castig niste bani in plus. Asa ca m-am gandit la IT; ii auzi pe toti ca se castiga bine si te influenteaza(dar asta bineinteles ca dupa ani de munca).  Nu doresc sa fac vreo performanta in IT(nu am niciun fel de facultate in domeniu, doar niste notiuni cat de cat despre "cu ce se mananca").
In general m-a atras tehnologia , imi place sa lucrez pe calculator (sunt tipa care-si ajuta prietenele cand li se mai defecteaza ceva prin telefon /pc Posted Image)) . Ma gandesc sa merg pe partea de software, sau ce alte idei aveti pt mine? Exclus limbaje de programare,  e deja too much. Nu vreau sub nicio forma sa renunt la jobul actual. M-am gandit eu asa ca nu strica inca 2500- 3000-3500lei in plus daca e sa studiez un an sa zic si sa incerc sa ma angajez pe la vreo firma.
Mentionez ca sunt din Cluj.
Mersi de sfaturi! Astept cu interes ironiile ce vor urma Posted Image))

Daca nu dadeai raspunsuri la feedback-urile de aici ziceam ca faci misto. Subestimezi masiv nivelul de cunostinte pe care trebuie sa-l ai.
In alta ordine de idei, exista part-time si in IT. Evident, nimic serios. Poti sa inveti SQL si sa faci rapoarte spre exemplu (pentru banci). Salariul e de 1000-2500 de lei (bun pentru o activitate pe care o face orice maimuta). De asemenea trebuie sa fii pregatita sa nu te ia lumea in serios.
Nu e chestia ca nu poti sa castigi 2500-5000 lei part time in IT (cunosc devops care ia 13.000 la main job si inca 4000 din alta parte part-time). E chestia ca nu ai cum sa castigi 2500 cu 0 experienta, 1 an de cursuri pe net si background in farma. Oricat ar rade lumea, IT-ul inca nu a ajuns un gig.
In locul tau as cauta sa lucrez part-time in farma. Iti si place si ai castiga mai mult pentru ca acolo ai si experienta.

Edited by crs12decoder, 27 April 2021 - 01:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate