Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Legatura dintre Evocatie si Rugaciune

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Biserica, de orice fel, nu a fost in stare nici macar sa invete oamenii cum sa se roage corect.

TESTAMENTUL LUI SOLOMON

" Ma cheama Onoskelis , sunt un duh plasmuit in trup , locuiesc prin pesteri, am tot felul de indeletniciri , uneori sugrum oamenii, alteori ii abat de la fire, adesea ma insotesc cu oamenii care ma cred femeie.... la un moment regele Solomon spune , : Ce inger te rapune ? – el intreaba pe toti demonii si de la fiecare gaseste un raspuns, un nume de inger inafra de aceasta , care răspunde : " Cel care e si in tine , o rege" Regele socoteste ca a zis in bataie de jos si pune pe soldati sa o loveasca, dar ea spune : " Doar ti-am spus ,o rege, ca intelpciunea pe care ti-a dat-o Dumnezeu ma rapune" ....

Nu o sa luam cuvant cu cuvant acest fragment, cum se ia biblia, altfel nu ne-am da seama ca demonii, ingerii si Dumnezeu nu exista altundeva decat in mintea omului si sunt stari ale constiintei. Sunt entitati cu intentionalitate pasiva in lumea noastra. Intentia lor se manifesta prin noi. Dumnezeu i-a dat omului un dar foarte complex, ratiunea prin detasare de sine. Oamenii iluminati din ziua de azi o numesc credinta in Univers, dar nu inteleg nimic din ea. In lipsa acesteia, omul devine decat o masinarie reactiva la evenimentele din jur.

OCULTISMUL

Contrar convingerilor din 2020, in toata istoria erei noastre, ocultul a fost inaintea omului de rand cu cel putin 200-300 de ani.
La nivel de etimologie, cuvantul ocult inseamna cunostinte peste nivelul curent de intelegere al omului.
Ocultul stie ca demonii, ingerii si Dumnezeu nu au forma fizica, cel mult sunt niste simboluri ale mintii. Ca sa te "rogi" ai nevoie sa evoci starea de constiinta respectiva mai intai, iar toata legatura ta cu entitatea evocata se intampla in planul mintii, apoi rugaciunea ta se va putea manifesta in imediata realitate.

De ce e important sa stii asta?

Pentru ca tu daca te duci la biserica si te rogi sa ai bani, avere, faima, succes etc, nu o sa te rogi de fapt catre Dumnezeu sau catre vreun inger. O sa te rogi de fapt la unul dintre cei 72 de demoni ai lui Solomon, in functie de ce dorinte egocentrice ai, iar multi credinciosi, de orice fel de religie, doar asta fac...

Aveti grija de voi si invatati cum sa va rugati!Posted Image

Edited by gammadark81, 21 November 2020 - 19:37.


#2
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Bine ca ai venit tu sa ne inveti cum sa ne rugam. Nu cum, ci pentru ce si cui. Nu-i vorba, am intalnit destule persoane care mai in gluma mai in serios afirmau ca se roaga pentru lucruri imposibile dpdv biblic. E nevoie de putina auto-analiza in sensul asta, adevarat. Raspunsul la anumite cereri poate veni si dupa...ani multi. Dar de aici pana la a sugera ca toti crestinii se roaga la demoni sau ingeri cazuti si pentru bani, masini si vile...e epic fail. E genul ala de generalizare si exagerare inutila. Uita-te la un exemplu clasic de rugaciune, documentat biblic si vei intelege de ce o simpla "rugaciune" are o  putere formidabila, starneste valuri atat in Cer dar si printre demoni. Raspunsul vine abia dupa 21 de zile, dupa ce ingerul respectiv are de dus ceva lupte spirituale cu fortele adverse.

https://old.ebible.r...escu/daniel/10/

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,168
  • Înscris: 30.04.2007
evocatie ... ?!?! intrebare cheie in EBAica?

#4
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 Xlander, on 21 noiembrie 2020 - 19:47, said:

Bine ca ai venit tu sa ne inveti cum sa ne rugam. Nu cum, ci pentru ce si cui. Nu-i vorba, am intalnit destule persoane care mai in gluma mai in serios afirmau ca se roaga pentru lucruri imposibile dpdv biblic. E nevoie de putina auto-analiza in sensul asta, adevarat. Raspunsul la anumite cereri poate veni si dupa...ani multi. Dar de aici pana la a sugera ca toti crestinii se roaga la demoni sau ingeri cazuti si pentru bani, masini si vile...e epic fail. E genul ala de generalizare si exagerare inutila. Uita-te la un exemplu clasic de rugaciune, documentat biblic si vei intelege de ce o simpla "rugaciune" are o  putere formidabila, starneste valuri atat in Cer dar si printre demoni. Raspunsul vine abia dupa 21 de zile, dupa ce ingerul respectiv are de dus ceva lupte spirituale cu fortele adverse.

https://old.ebible.r...escu/daniel/10/
Te rog sa purtam o discutie civilizata si indreptata spre cunoastere.

E un exemplu bun cel dat de tine, dar nu stiu de ce ai pus accent pe perioada de timp. Postul e si el foarte important, postul total, specificat nu numai in biblie, dar nu uita ca cel rau iti va da orice iti doresti, doar ca sa te faca al lui. Cunosti meditatia sfantului Ignațiu de Loyola legata de cele doua directii ale sufletului?

Daca tot te-ai indreptat spre rugaciuni din biblie, sa-mi spui ce raspuns a primit David in Psalmi.

 r_murphy, on 21 noiembrie 2020 - 19:50, said:

evocatie ... ?!?! intrebare cheie in EBAica?
Da, asa imi place sa-i zic. Probleme.
https://en.wiktionary.org/wiki/evocare
Ce discut aici nu e adresa oricui.

Edited by gammadark81, 21 November 2020 - 20:06.


#5
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Discutia este foarte civilizata. Tu n-ai de unde sa stii ce a facut orice biserica de orice fel ar fi ea. Pana la Loyola si altele, ne izbim de aceleasi premise incorecte de la care pleaca rationamentul. Daca ai reusi sa faci ceva constructiv, insa fara sa ataci imprastiat asa "orice biserica", ar fi minunat.

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 19:37, said:

Biserica, de orice fel, nu a fost in stare nici macar sa invete oamenii cum sa se roage corect.

Aveti grija de voi si invatati cum sa va rugati!Posted Image


#6
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 Xlander, on 21 noiembrie 2020 - 20:16, said:

Discutia este foarte civilizata. Tu n-ai de unde sa stii ce a facut orice biserica de orice fel ar fi ea. Pana la Loyola si altele, ne izbim de aceleasi premise incorecte de la care pleaca rationamentul. Daca ai reusi sa faci ceva constructiv, insa fara sa ataci imprastiat asa "orice biserica", ar fi minunat.
Poti sa nu mai citesti acele doua randuri si doar sa te concentrezi pe esenta.

Legat de Daniel si rationament. E doar o profetie. Dovedeste-mi ca acele evenimente s-au intamplat si povesteste-mi despre ce a facut David si de ce s-a rugat atat in biblie.

Edited by gammadark81, 21 November 2020 - 20:22.


#7
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
titlul topicului e pus gresit

corect este asa:

Ruptura dintre Evocatie si Rugaciune

#8
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 20:21, said:

Poti sa nu mai citesti acele doua randuri si doar sa te concentrezi pe esenta.

Legat de Daniel si rationament. E doar o profetie. Dovedeste-mi ca acele evenimente s-au intamplat si povesteste-mi despre ce a facut David si de ce s-a rugat atat in biblie.
@Xlander Legat de acest challenge. Sunt curios daca dupa atata studiu de biblie, ti-ai dat seama care a fost darul psalmilor. Raspunsul incepe cu S.

Edited by gammadark81, 21 November 2020 - 20:27.


#9
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 20:21, said:


Poti sa nu mai citesti acele doua randuri si doar sa te concentrezi pe esenta.

Legat de Daniel si rationament. E doar o profetie. Dovedeste-mi ca acele evenimente s-au intamplat si povesteste-mi despre ce a facut David si de ce s-a rugat atat in biblie.
Ok, te iert de data asta din moment ce ti-ai facut o mica auto-critica constructiva. Deci nu vorbim de biserici, de cler, ce masini conduc, cat de corupti sunt unii damd. Ne-am saturat, vedem si noi, dar asta nu schimba cu nimic realitatea credinciosului de rand. Doctrina conteaza.

Este si o profetie, dar este si un exemplu de ce anume se intampla atunci cand cineva se roaga. In cazul nostru, Daniel, nu oricine. Cat despre profetii, care urmeaza in cap.11, sunt implinite in totalitate pana la versetul 35. Dupa 35, evenimentele sunt centrate in ultima saptamana, a 70 a. Poti lectura aici cum sunt implinite, cum am luptat ca eroul necunoscut doar pentru a asterne niste randuri si date istorice in mijlocul unui bruiaj sinistru. :coolspeak:

https://forum.softpe...zazileisudului/

Edited by Xlander, 21 November 2020 - 20:38.


#10
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 19:37, said:

La nivel de etimologie, cuvantul ocult inseamna cunostinte peste nivelul curent de intelegere al omului.

De fapt ocult inseamna ascuns.
Si de ce m-as duce la Biserica sa ma rog pentru bani?

#11
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 Xlander, on 21 noiembrie 2020 - 20:37, said:

Ok, te iert de data asta din moment ce ti-ai facut o mica auto-critica constructiva. Deci nu vorbim de biserici, de cler, ce masini conduc, cat de corupti sunt unii damd. Ne-am saturat, vedem si noi, dar asta nu schimba cu nimic realitatea credinciosului de rand. Doctrina conteaza.

Este si o profetie, dar este si un exemplu de ce anume se intampla atunci cand cineva se roaga. In cazul nostru, Daniel, nu oricine. Cat despre profetii, care urmeaza in cap.11, sunt implinite in totalitate pana la versetul 35. Dupa 35, evenimentele sunt centrate in ultima saptamana, a 70 a. Poti lectura aici cum sunt implinite, cum am luptat ca eroul necunoscut doar pentru a asterne niste randuri si date istorice in mijlocul unui bruiaj sinistru. Posted Image

https://forum.softpe...zazileisudului/
Nu pot sa neg ca pari expert in profetiile lui Daniel, dar cred ca vii cu ele in orice topic ca sa te flexezi si le vezi ca pe un trofeu. E amuzant ca acest Daniel apare si in islam si vorbeste tot despre apocalipsa. Hai sa vorbim despre rugaciuni doar.

Edited by gammadark81, 21 November 2020 - 20:53.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,855
  • Înscris: 07.02.2003

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 20:05, said:

Te rog sa purtam o discutie civilizata si indreptata spre cunoastere.
Din contra, cred ca e o discutie artificiala...

#13
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 andreic, on 21 noiembrie 2020 - 20:56, said:

Din contra, cred ca e o discutie artificiala...
Am scris un topic artificial despre colesterol. Cred ca te poate ajuta. Posted Image

#14
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 20:26, said:

Sunt curios daca dupa atata studiu de biblie, ti-ai dat seama care a fost darul psalmilor.

Nimeni nu poate descifra sfintele scripturi, oricât s-ar strădui, însă există un canal viu de comunicare între Dumnezeu și oameni... asta trebuie să căutăm și să găsim...

#15
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 20:52, said:

Nu pot sa neg ca pari expert in profetiile lui Daniel, dar cred ca vii cu ele in orice topic ca sa te flexezi si le vezi ca pe un trofeu. E amuzant ca acest Daniel apare si in islam si vorbeste tot despre apocalipsa. Hai sa vorbim despre rugaciuni doar.
M-ai intrebat, ti-am raspuns. Nu e vina mea ca pasajul respectiv contine in primul rand o rugaciune, despre asta era vorba, ok ? Si ce forte se pun in miscare cand cineva se roaga. Ai intrebat de profetii, iar nu e vina mea ca intamplator am scris pe un topic la obiect in mijlocul offtopicului, mai toti fiind obsedati de pacanele, ia sa vedem, China cu aia, US cu aia, cherry cherry cherry, au picat 5 fise.  Apropos, de unde stii ca ma flexez si vin cu ele in orice topic ? Sa inteleg ca si tu esti o clona a altei clone a altei clone samd ? :) Ne-am saturat frate, zau, va veni curand o zi cand aria asta va deveni un cimitir al paganilor, ereticilor, astrologilor, manipulantilor de ozeneuri si sef peste voi va fi epicureanul sfantul andreic.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 20:05, said:


Ce discut aici nu e adresa oricui.
Ok! Și noi te iubim!
Posted Image

#17
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 Xlander, on 21 noiembrie 2020 - 22:03, said:

M-ai intrebat, ti-am raspuns. Nu e vina mea ca pasajul respectiv contine in primul rand o rugaciune, despre asta era vorba, ok ? Si ce forte se pun in miscare cand cineva se roaga. Ai intrebat de profetii, iar nu e vina mea ca intamplator am scris pe un topic la obiect in mijlocul offtopicului, mai toti fiind obsedati de pacanele, ia sa vedem, China cu aia, US cu aia, cherry cherry cherry, au picat 5 fise.  Apropos, de unde stii ca ma flexez si vin cu ele in orice topic ? Sa inteleg ca si tu esti o clona a altei clone a altei clone samd ? Posted Image Ne-am saturat frate, zau, va veni curand o zi cand aria asta va deveni un cimitir al paganilor, ereticilor, astrologilor, manipulantilor de ozeneuri si sef peste voi va fi epicureanul sfantul andreic.
Haha

Nu sunt nicio clona. Mi-ai dat un topic din August, am vazut in ce maniera eroica scrii despre aceste profetii, iar faptul ca te-ai laudat cu el asa de triumfator m-a dus la acea concluzie.

Nu ma consider pagan, poate din perspectiva ta par, cred in Dumnezeu la fel de mult ca tine, insa am alta filozofie. Iti recomand sa studiezi totul, nu te rezuma doar la un lucru. Nu pot nega ca ai cunostinte de interpretare foarte bune ale bibliei si respect asta, dar asta nu inseamna ca le cred la fel ca tine.

Iti recomand sa studiezi legatura dintre cele 72 de virgine din islam si cei 72 de demoni.

 heart_of_ice, on 21 noiembrie 2020 - 21:59, said:

Nimeni nu poate descifra sfintele scripturi, oricât s-ar strădui, însă există un canal viu de comunicare între Dumnezeu și oameni... asta trebuie să căutăm și să găsim...
Am scris cate ceva aici despre acest lucru. Desigur, trebuie o curatare a mintii, post, gandirea trebuie sa o transformi in ceva universal, altfel s-ar putea sa nu intelegi nimic din ceea ce inseamna Dumnezeu.
https://forum.softpe...-corect-visele/

Profetiile au si ele o denumire stiintifica, precognitie si sunt studiate de stiinta in ziua de azi. Apar din ce in ce mai multe dovezi ca sunt reale. Intr-o buna zi, visele oamenilor vor fi conectate la un AI si analizate.

.

 ericmario, on 21 noiembrie 2020 - 22:14, said:

Ok! Și noi te iubim!
Posted Image
Te salut! Multumesc ca nu ai dat cu hate.

Edited by gammadark81, 21 November 2020 - 22:17.


#18
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 19:37, said:

Biserica, de orice fel, nu a fost in stare nici macar sa invete oamenii cum sa se roage corect.

TESTAMENTUL LUI SOLOMON

" Ma cheama Onoskelis , sunt un duh plasmuit in trup , locuiesc prin pesteri, am tot felul de indeletniciri , uneori sugrum oamenii, alteori ii abat de la fire, adesea ma insotesc cu oamenii care ma cred femeie.... la un moment regele Solomon spune , : Ce inger te rapune ? – el intreaba pe toti demonii si de la fiecare gaseste un raspuns, un nume de inger inafra de aceasta , care răspunde : " Cel care e si in tine , o rege" Regele socoteste ca a zis in bataie de jos si pune pe soldati sa o loveasca, dar ea spune : " Doar ti-am spus ,o rege, ca intelpciunea pe care ti-a dat-o Dumnezeu ma rapune" ....

Nu o sa luam cuvant cu cuvant acest fragment, cum se ia biblia, altfel nu ne-am da seama ca demonii, ingerii si Dumnezeu nu exista altundeva decat in mintea omului si sunt stari ale constiintei. Sunt entitati cu intentionalitate pasiva in lumea noastra. Intentia lor se manifesta prin noi. Dumnezeu i-a dat omului un dar foarte complex, ratiunea prin detasare de sine. Oamenii iluminati din ziua de azi o numesc credinta in Univers, dar nu inteleg nimic din ea. In lipsa acesteia, omul devine decat o masinarie reactiva la evenimentele din jur.

OCULTISMUL

Contrar convingerilor din 2020, in toata istoria erei noastre, ocultul a fost inaintea omului de rand cu cel putin 200-300 de ani.
La nivel de etimologie, cuvantul ocult inseamna cunostinte peste nivelul curent de intelegere al omului.
Ocultul stie ca demonii, ingerii si Dumnezeu nu au forma fizica, cel mult sunt niste simboluri ale mintii. Ca sa te "rogi" ai nevoie sa evoci starea de constiinta respectiva mai intai, iar toata legatura ta cu entitatea evocata se intampla in planul mintii, apoi rugaciunea ta se va putea manifesta in imediata realitate.

De ce e important sa stii asta?

Pentru ca tu daca te duci la biserica si te rogi sa ai bani, avere, faima, succes etc, nu o sa te rogi de fapt catre Dumnezeu sau catre vreun inger. O sa te rogi de fapt la unul dintre cei 72 de demoni ai lui Solomon, in functie de ce dorinte egocentrice ai, iar multi credinciosi, de orice fel de religie, doar asta fac...

Aveti grija de voi si invatati cum sa va rugati!Posted Image
Miroase a poftă și/sau invocare în evocare pentru lipsă de confuzie în rugă.

 gammadark81, on 21 noiembrie 2020 - 20:26, said:

...care a fost darul psalmilor.
Psalmii nu pot dărui, Psalmii sunt rugaciuni.
Sper să nu te superi.
Sănătate!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate