Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina electrica vs. maș...

Curiozitați

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 

Competiție (shootout) Panasonic TX-55HZ2000E contra (versus) LG OLED55CX3LA

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#199
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Sincer, nu cred că a făcut nimeni un studiu statistic pe un mare număr de exemplare măsurate din 25 în 25 ore sau mai des. Ca multe dintre miturile care se aruncă în online și apucă să se răspândească într-un fel sau altul, nu știe nimeni de unde a plecat, pe ce se bazează și dacă e realitate sau invenție pură.

Edited by Jean-Luc_Picard, 02 December 2020 - 11:11.


#200
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Cum se explica "fenomenu" de imbunatatire a imaginii dupa un anumit numar de ore de functionare ?

#201
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Nu știu despre ce fenomen este vorba. Eu unul nu am văzut așa ceva și nici n-am auzit până acum.

#202
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Atunci schimbari in imagine ? (nu m-am exprimat eu bine mai sus).

#203
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Electronicele au o curbă de îmbătrânire în formă de U foarte lat, este rapidă la început de tot, lentă în zona de mijloc (care poate dura mulți ani) și devine din nou rapidă către depășirea duratei de viață.
Ideea este să depășești zona inițială și să ajungi în zona de platou (fundul U-lui). Sunt diverse procese fizico-chimice care au loc. Deși nu este direct legată, imaginează-ți evaporarea resturilor unui solvent, unele electronice emană un miros în primele ore de la punerea în funcțiune, după care dispare.

#204
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Am inteles.

E posibil ce zice asta ?
"And yes give your oled bit more time some say 50hrs some say 200hrs to settle in and details will look much better."
https://www.avforums...286262/page-297


#205
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Eu nu am văzut îmbunătățire în timp de redare a detaliilor.

#206
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Cu tot respectul pentru toata munca depusa, pentru nivelul de cunostinte, profesionalism, etc.

Totusi, eu, ca un profan, nu inteleg dezamagirea unora. Comparam totusi niste televizoare la categorii diferite. Unul este in intervalul 6000-7000, celalalt sare de 15000.

Daca calitatea ar fi apropiata sau mai mult, cel mai ieftin ar fi PESTE cel mai scump, ar reprezenta cu adevarat o problema si nu ar justifica diferenta enorma de pret.

Va rog sa ma lamuriti.

#207
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
CX e (mai puțin componente care nu țin de imagine, GX-ul are un sistem de sunet din aceeași categorie cu HZ2000-ul, dar același panou și același procesor de imagine ca CX-ul) top-of-the-line la LG. HZ2000 e top-of-the-line la Panasonic (și are diferențe și pe imagine față de cel imediat inferior, HZ1500). Am vrut să vedem care sunt diferențele și cât de mari sunt. Nu s-a dorit o comparație de produse cu același nivel de preț, s-a dorit o comparație la nivel de imagine între ce are cel mai bun de oferit LG și ce are cel mai bun de oferit Panasonic. Am mai dorit să vedem într-o comparație directă mai completă și mai bine documentată față de ceea ce am găsit prin alte părți dacă HZ2000 își merită coroana de cel mai bun televizor al anului 2020 (și, opinie persoană, din toate timpurile) și dacă o obține la distanță mare sau „la mustață”.

#208
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,427
  • Înscris: 23.05.2003
A fost o plăcere să-ți urmăresc testele JLP. Mai ales eu fiind un profan.

Chapeau!

#209
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Adrian,nu ne-ai spus dacă până la urma vizionezi filme pe HZ2000 cu gamma 2.4 sau ai rămas tot cu gamma 2.2?
Pe CX ce mod (ISF Day sau ISF Night) recomanzi pt.vizionat filme?

#210
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Pe HZ2000 acum pot să mă uit și pe gama 2,4. Dacă aș fi avut CX, cred că aș fi folosit în continuare 2,2.

#211
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Vineri am calibrat un alt 55HZ2000. Interesant este că - condițiile de vizionare nefiind chiar întuneric total - am căzut de comun acord la un mod SDR intermediar cu luminanță maximă de 160 cd/m2 și gama 2,3. 2,4 cu 100 cd/m2 era prea închis și făcea dificilă perceperea detaliilor pe scene întunecate, iar 2,2 cu 200 cd/m2 era prea deschis și pierdea ceva detalii pe scene luminoase (scădea contrastul relativ între diverse elemente din imagine, în particular textură facială - pistruii și mici cute ale Andreei Riseborough în „Oblivion”.
Iată un alt beneficiu al calibrării, pe lângă aducerea în standard, se poate particulariza imaginea pe preferințele posesorului.

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 December 2020 - 01:27.


#212
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo, ai returnat CX ?
Daca da, ce impresie a avut proprietaru la preluare ?

Il mai are in proprietate sau la returnat si luat Panasonic ? :)

#213
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
L-am dat înapoi imediat după 1 decembrie.
Eu zic că o impresie bună.
Nu cred că HZ-ul intra în buget :), mai are și alte planuri pe partea de Home Cinema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate