Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Qashqai 1.3 DIG-T DCT 158HP N-Connecta

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Ce inaltime si greutate ai de nu ai gasit poziția comoda la volan si ti-a rupt ficatii? Este putin mai dura cu rotile pe 19, dar sa-ti rupa ficatii este o exagerare. Poate avea presiunea 4 in roti ori ai circulat pe drum facut praf, altfel nu are cum sa fie asa.

#74
Phthirus-pubis

Phthirus-pubis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2021
1.80.
Traseul a fost pe bd. Timisoara, sector 6.
Câștigătorul a fost 3008.

#75
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 26.04.2005
Eu tocmai de la 3008 am plecat, exact pe acelasi motiv, ca avea suspensia prea rigida Posted Image
Si apropo de spatiu in Qashqai, sa iti mai spun un "secret": verifica si inaltimea scaunului cand te urci in masina. Eu initial la Nissan am vrut sa imi iau Qashqai, m-am urcat in masina si mi s-a parut ca nu am loc (eu am 1.86) si efectiv l-am intrebat pe vanzator daca una mai inalta nu au; asa am ajuns la Xtrail, decizie pe care nu o regret. Venind la o verificare cu Xtrail in service, cat asteptam, m-am mai urcat odata in Qashqai si acum aveam loc. Concluzie: prima data scaunul era mult inaltat si am crezut ca nu incap....

Edited by bogwol, 31 May 2021 - 06:30.


#76
Phthirus-pubis

Phthirus-pubis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2021
Am condus Qashqai aproape 2000 km (închiriat in portugalia). Stiu bine cum este.
M-am uitat si la x-Trail. Nu s-a încadrat în bugetul propus. Oricum, e alta gama. Si nici nu doream o mașină atat de lungă...
Era fo' 27.000 euro (1.7 diesel).


#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Felicitari pt 3008! Dar nu confortul este calitatea sa fata de Qashqai. L-am incercat si l-am avut in vedere. Suspensia este sa zicem la fel, desi mi s-a parut putin mai dură.
Eu nu l-am luat din cauza motorului pe benzină de 1,2 in 3 cilindri si a bordului situat peste volan. In rest mi-a placut mult, materiale, asamblare, pozitie pe șosea, are destule atuuri.

#78
Phthirus-pubis

Phthirus-pubis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2021
Multumesc! La Qashqai ne-am răzgândit in ultimul moment. La 23.000 si ceva luam cu trapa, automată, 158CP, alb prelat, roti de 19". Plus ca dealer-ul era foarte OK.
Referitor la motorul de 1.2: am cautat un motor întreg! Din această cauză am eliminat si kuga 1.5L.

#79
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
am experienta cu ambele, si am avut chiar qashqai-ul cu roti de 19. spatiu suficient chiar si cu plafonul panoramic, care il coboara putin (am 1,81m). Acum am un 3008 dar cu roti de 18. Per ansamblu parca totusi 3008-ul e putin mai confortabil insa imi lipsesc scaunele de la Qashqai.

#80
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 26.04.2005

 MixMaster, on 01 iunie 2021 - 10:10, said:

insa imi lipsesc scaunele de la Qashqai.

Ce au asa special? Daca sunt aceleasi de la Xtrail, mie dupa 3 ore de condus incepe sa imi amorteasca posteriorul. Nu am mai patit asa ceva la nicio alta masina! Si se mai si laudau ca sunt proiectate in colaborare cu ingineri NASA! Marketing, doar marketing....

#81
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
daca qashqai-ul era tekna si avea scaune de piele cred ca era altceva

#82
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Tekna au fost ambele, si J11 si J10 dinainte. Probabil cele mai confortabile scaune pe care le-am avut. Cel putin pentru mine au fost perfecte. Cele de pe 3008 sunt frumoase, dar nu la fel de confortabile.

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 tatimeu, on 02 iunie 2021 - 09:21, said:

daca qashqai-ul era tekna si avea scaune de piele cred ca era altceva
De unde stiti ca nu este tekna?

#84
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
pai nu stiu tocmai asta era si cauza pentru care am facut acea afirmatie.
nu sunt identice scaunele din tekna cu cele de la accenta de exemplu. Asta era ideea. Alta sustinere, alt sezut etc.

daca iti amorteste posteriorul cred ca ai probleme cu el nu cu scaunul

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mda, deși l-am comandat nu mi-a ajuns mașina la dealer . Abia aștept sa vad ce scaune am si eu la Quashqai

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Așadar, au scos suspensia independenta la motorizarea de 156 cp incepand cu ianuarie 2021.


#87
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 26.04.2005

 tatimeu, on 04 iunie 2021 - 11:55, said:

daca iti amorteste posteriorul cred ca ai probleme cu el nu cu scaunul

si cum explici ca la alte masini/scaune nu se intampla acest lucru? Astept o explicatie savanta...

#88
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
ma lasi .....
nici pe scaunul de lemn de la bunamare din bucatarie dupa 3 ore de stat la masa la povesti duminica nu ma doare buca.

#89
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 26.04.2005

 tatimeu, on 07 iunie 2021 - 09:12, said:

ma lasi .....
nici pe scaunul de lemn de la bunamare din bucatarie dupa 3 ore de stat la masa la povesti duminica nu ma doare buca.

Prietene, eu nu te cunosc - poate esti tu mai tare in ...buca (trecand peste faptul ca ma indoiesc ca tu stai la bucatarie 3 ore fara sa te ridici). Eu vorbesc de experienta personala, de masina proprie, pe care o conduc de 2 ani si cu care am cateva zeci de mii de km. Daca tu nu crezi, e problema ta - nu o sa ma convingi ca de fapt nu imi amorteste posteriorul si ca doar mi se pare, pe baza afirmatiilor tale ca stii tu mai bine cum e.

Asa cum am mentionat si in postul initial "daca sunt aceleasi scaune ca pe Xtrail" - eu am echiparea N_Connecta si scaune textile. Inteleg acum ca cele de pe Tekna sunt diferite; acelea nu le cunosc si posibil sa aveti dreptate cu "cele mai confortabile"

Edited by bogwol, 07 June 2021 - 13:08.


#90
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Va salut. Am adunat 11800 km pana acum. Mașina, asa cum e de așteptat, se comporta ireproșabil. Cutia de viteze și motorul sunt mișto îmbinate. Se simte într un mod foarte cursiv și elastic intreaga experienta de condus. Consum dacă e de interes, 7.3 long term, de pe CB.

Pentru ca m-a întrebat un coleg de dim jante, pun aici poza, poate mai folosește cuiva.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate