Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Va vaccinati?

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#865
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
De ce sunt aberante contraexemplele?

#866
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMosu007, on 25 octombrie 2021 - 21:48, said:

Cu riscul de a ma repeta, te-am supraestimat !
My bad !
Nu ai priceput nimic , lucru care se vede si din aberatiile de contraexemple postate care nu au vreo legatura cu exemplele mele.

Io stiu unde bati.
Mai am un fost coleg de facutlate si armata care e ca tine, d-astia de cauta perfectiunea intr-o tara ca Romania.
Zici ca esti destept, da?
Atunci cum ai pretentia sa tii primariile deschise dar fara functionari nevaccinati?
Te duci sa-ti rezolvi o problema, dar nu e nimeni, pentru ca cei nevaccinati ii da afara.

Cum angajezi si in cat timp ii pregatesti?

Sau, care e alternativa???
Sa nu se schimbe nimic.
Si mortii, mortii cine-i ingroapa?

Asa au gasit o solutie balbaita care tie nu ti se pare normala, dar mie da, pentru ca alta cale nu exista.

Ce sa faca in instante? Sa nu mai judece? Sa nu mai admiti martori?
La fel, o solutie de compromis.

Cei care-s vaccinati si pozitivi, cum ii separi de restul pe strada?
Pune-te-n locul lui Arafat. Cum ai opri tu pandemia?
Mergi doar pe ipoteza ca cei vaccinati se contamineaza greu, contamineaza pe altii intr-un ritm inferior

In cazul meu era simplu.
Orice imbecil care imi canta prin piete imnul antivaxx-ului, PARNAIE cel putin 30 de zile
Orice televiziune / post radio / presa / website care incurajeaza pe idioti, SUSPENDATI si amenda
In iunie restrictionam din nou circulatia de noapte pentru cei nevaccinati, sa oblig si vitele sa mearga la vaccin.

Ei, mi-am revenit acum?

Edited by Tsunnnami, 25 October 2021 - 22:02.


#867
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

View PostBucsaMobilul, on 25 octombrie 2021 - 21:49, said:

De ce sunt aberante contraexemplele?
Fiindca eu am dat exemplu unor aberatii legate de asa zisele masuri care implica relatii directe cu institutiile statului si discriminarea evidenta iar el despre ce fetishuri nu isi poate indeplini el personal desi unele sunt si au fost realizate de unii sau altii.


Edited by Mosu007, 25 October 2021 - 22:04.


#868
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Păi libertatea se cam termină când o întrepătrund și pe a altora.

#869
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

View PostTsunnnami, on 25 octombrie 2021 - 22:00, said:




Cei care-s vaccinati si pozitivi, cum ii separi de restul pe strada?

Ti se pare normal ca DSP-ul dupa confirmarea VACCINATILOR ca fiind POZITIVI sa NU ii CARANTINEZE ?
Asta e tot o solutie de compromis ?
Eu ii zic discriminare, ori se carantineaza TOTI pozitivii , ori niciunul !
Ps: ca sa iti revii trebuie sa fii consecvent, nu sporadic !


View PostBucsaMobilul, on 25 octombrie 2021 - 22:07, said:

Păi libertatea se cam termină când o întrepătrund și pe a altora.
Ce intrepatrunzi daca arzi o lady pe o banca in parc ?
Wtf, se ard aia pe stadioane si ii dau in fullscreen si nu se mai simte nimeni INTREPATRUNS !
Alearga unii in pielea goala pe strazi si nu se mai intrepatrunde nimeni !
Care e asemanarea cu faptul ca daca nu esti vaccinat nu te poti duce sa iti iei un membru al familiei de la aeroport de la niste sute de km la..1 noaptea !

Edited by Mosu007, 25 October 2021 - 22:13.


#870
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Păi nu îs carantinati?

#871
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
NU toti, depinde de cine dai la telefon.

Edited by Mosu007, 25 October 2021 - 22:14.


#872
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostTsunnnami, on 25 octombrie 2021 - 22:00, said:



Asa au gasit o solutie balbaita care tie nu ti se pare normala, dar mie da, pentru ca alta cale nu exista.


Corect...
Un rahat, dar asta e, asta e soluția. :(

Toate actele de acum sunt discriminatorii in draci, dar asta e, dacă vitele nu înțeleg de bună voie să intre în grajd că vine furtuna, le dai cu biciul pe spinare, măcar în al 12 lea ceas.

#873
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMosu007, on 25 octombrie 2021 - 22:10, said:

Ti se pare normal ca DSP-ul dupa confirmarea VACCINATILOR ca fiind POZITIVI sa NU ii CARANTINEZE ?
Asta e tot o solutie de compromis ?
Eu ii zic discriminare, ori se carantineaza TOTI pozitivii , ori niciunul !
Ps: ca sa iti revii trebuie sa fii consecvent, nu sporadic !

Ai vreun exemplu in care pozitivul nu e carantinat?
Vaccinat sau nu.

Nu, aici iti dau dreptate
Tot sporadic, :lol:

View PostMosu007, on 25 octombrie 2021 - 22:10, said:

Care e asemanarea cu faptul ca daca nu esti vaccinat nu te poti duce sa iti iei un membru al familiei de la aeroport de la niste sute de km la..1 noaptea !

Stii ce-mi place mie la astia jmekerii ca tine?
Mah manca-v-ar sensei pe voi, voi aveti pretentia ca lumea si administratiile sa se comporte exemplar fara balbaieli, fara greseli IN VREME DE CRIZA. Adica acolo unde nu stii ce e maine si nu poti explica ce a fost ieri.

Vrei discriminari?
Iti arat eu in Canada si State.
Cand ma hotarasc sa vin in Romania, cu o gramada e bani in Canada, eu locuind in State.

Incerc sa transfer banii din Canada in State.
"Nu merge, trebuie sa te prezinti personal!"
Granita inchisa de peste 7 luni
"Cum sa vin?"
"Nu e treaba noastra!"
Banii mei, stransi de mine nu-i pot folosi.

Noroc ca a fost un moment sporadic de am gasit un artificiu.

#874
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostDarthBane, on 25 octombrie 2021 - 22:26, said:

Toate actele de acum sunt discriminatorii in draci, dar asta e, dacă vitele nu înțeleg de bună voie să intre în grajd că vine furtuna, le dai cu biciul pe spinare, măcar în al 12 lea ceas.

Toate actele astea ce restrictioneaza libertatile sunt discriminatorii, si in Romania, si in Italia, si in Australia. Ce, australienii aia au avut lockdownuri in orase mari si la cateva zeci de cazuri. Halep a stat inchisa in hotel vreo 2 saptamani inainte de Australian Open desi avea teste, vaccin, etc. Alea-s regulile, te supui, n-ai ce face.

Oamenii nu inteleg ca practic traim in vreme de razboi, nu stii ce se intampla peste 1-2 saptamani, poti lua decizii care afecteaza lumea de azi pe maine, etc.

Ce nu inteleg eu e de ce aia de la CCR se tot pun ei contra curentului,  de ce in alte tari se stabilesc restrictii, exista oameni care le critica, contesta, etc insa nu se prea anuleaza nimic. Doar in Romania CCR-ul ala parca-i pus acolo doar sa f**a meciul.

#875
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
Nu,nu vreau sa ma vaccinez cu toate ca seful meu,imi zice ca toti colegii mei sunt vaccinati si ar fi bine sa ma vaccinez si eu ca daca nu ma izoleaza intr-un birou separat de toti ceilalti si dupa 30 zile ma da afara.
Va intreb: daca am trecut prin boala acum 1 an,poate sa mi se dea certificat verde de la DSP caci am trecut prin boala?Mi-a zis asta,o doctora(amica) renumita in orasul nostru si ar fi ideal sa fac si un test de anticorpi.Mi-a mai zis ca pana apare legea obligatorie,pot prezenta sefului,odata la 3 zile un test dinacela la 15 lei din farmacie,cum ca sunt negativ si nu mai comenteaza nimic....deci?

#876
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Daca ai trecut prin boala si esti inregistrat la DSP, ai certificat verde 6 luni. Tu, avand 1 an de la boala, nu mai e cazul.
Testele de anticorpi nu sunt standardizate si oricum nu se cunoaste nivelul minim necesar, deci ori doctora aia habar nu are ce vorbeste, ori nu ai inteles tu ce ti-a zis.
Chestia cu testele la 3 zile parca nu prea mai e reglementata, dar ar trebui sa fie ok.

#877
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postregelemar, on 26 octombrie 2021 - 20:37, said:

Nu,nu vreau sa ma vaccinez cu toate ca seful meu,imi zice ca toti colegii mei sunt vaccinati si ar fi bine sa ma vaccinez si eu ca daca nu ma izoleaza intr-un birou separat de toti ceilalti si dupa 30 zile ma da afara.
Va intreb: daca am trecut prin boala acum 1 an,poate sa mi se dea certificat verde de la DSP caci am trecut prin boala?Mi-a zis asta,o doctora(amica) renumita in orasul nostru si ar fi ideal sa fac si un test de anticorpi.Mi-a mai zis ca pana apare legea obligatorie,pot prezenta sefului,odata la 3 zile un test dinacela la 15 lei din farmacie,cum ca sunt negativ si nu mai comenteaza nimic....deci?

Io-ti doresc sa te testezi cu boala.
Ca mie-mi plac vitejii care se imbolnavesc de COVID

#878
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
@regelemar  Daca ai trecut prin boala, vrei sa mai treci o data? Am cunostiinte care au trecut prin boala, cu forme destul de grele, unii avand nevoie de oxigen si toti s-au vaccinat. Ai vreo garantie ca vei face o forma usoara din nou sau mergi la risc?

#879
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostTsunnnami, on 26 octombrie 2021 - 21:47, said:


Io-ti doresc sa te testezi cu boala.
Ca mie-mi plac vitejii care se imbolnavesc de COVID
Am o cunostinta , antiv. convinsa ....prinsa de guvid acu 3 saptamani . Internat 2 saptamani in sp , luat de acasa cu ambulanta mai mult mort decat viu.  Ieri l-au adus acasa , in dimineata asta am vb cu el .    Intr-o discutie telefonica de 50 secunde atat mi-a zis cu o voce stinsa  :    MARE BOU AM FOST !

Cei vaccinati au obligatia de a sta carantinati minim 8 zile fata de 14 cat stau cei nevaccinati.

#880
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postregelemar, on 26 octombrie 2021 - 20:37, said:

Nu,nu vreau sa ma vaccinez cu toate ca seful meu,imi zice ca toti colegii mei sunt vaccinati si ar fi bine sa ma vaccinez si eu ca daca nu ma izoleaza intr-un birou separat de toti ceilalti si dupa 30 zile ma da afara.
Va intreb: daca am trecut prin boala acum 1 an,poate sa mi se dea certificat verde de la DSP caci am trecut prin boala?Mi-a zis asta,o doctora(amica) renumita in orasul nostru si ar fi ideal sa fac si un test de anticorpi.Mi-a mai zis ca pana apare legea obligatorie,pot prezenta sefului,odata la 3 zile un test dinacela la 15 lei din farmacie,cum ca sunt negativ si nu mai comenteaza nimic....deci?
De ce mai asteapta 30 de zile?

#881
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postregelemar, on 26 octombrie 2021 - 20:37, said:

Nu,nu vreau sa ma vaccinez cu toate ca seful meu,imi zice ca toti colegii mei sunt vaccinati si ar fi bine sa ma vaccinez si eu ca daca nu ma izoleaza intr-un birou separat de toti ceilalti si dupa 30 zile ma da afara.
Va intreb: daca am trecut prin boala acum 1 an,poate sa mi se dea certificat verde de la DSP caci am trecut prin boala?Mi-a zis asta,o doctora(amica) renumita in orasul nostru si ar fi ideal sa fac si un test de anticorpi.Mi-a mai zis ca pana apare legea obligatorie,pot prezenta sefului,odata la 3 zile un test dinacela la 15 lei din farmacie,cum ca sunt negativ si nu mai comenteaza nimic....deci?

Si cum dovedești șefului faptul ca testul respectiv e făcut în acea zi și nu refolosesti (prezinți ca dovada) teste negative, din zilele anterioare? Sau ai de gând sa faci testul în fata șefului, de fiecare data?
Ca sa nu mai zic, testele respective au rata mare de valori fals negative. Colega mea de birou, bolnava de covid, cu simptome evidente, a făcut 2 astfel de teste, cumpărate din farmacie. Ambele au ieșit negative. Le-a făcut și copiilor, la fel, negative, deși ambii aveau simptome. Abia testul pcr i-a confirmat boala.

Edited by corinadaniela, 27 October 2021 - 11:53.


#882
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Se pare ca vaccinarea a inceput sa o ia din loc in Romania, mai bine mai tarziu decat niciodata. M-am interesat la centrul de vaccinare din orasul in care locuiesc cand e mai bine sa merg duminica asta pt a nu aglomera centrul si mi s-a spus ca nu voi scapa de coada, vaccineaza 400 de persoane pe zi. Asta intr-un orasel cu cca 17000 locuitori.

Edited by unknown_35, 28 October 2021 - 18:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate