Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Andrei, Petru sau Luther?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 15:09, said:


Normal ca nu.
Eu spun doar ce crede si sustine  Biserica Ortodoxa.

Daca patriarhul ecumenic Bartolomeu al Constantinopolului zice ca Andrei e fondatorul bisericii ortodoxe si al patriarhiei, e treaba lui. :)
https://basilica.ro/...apostol-andrei/
Aia ar zice orice sa aiba si ei un miez de importanta.

#20
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Protestantii nu sunt pana la urma niste catolici?  Dar catolici care protesteaza impotriva coruptiei papale?
Luther cica justifica pozitia Papei ca urmasul lui Petru si vicarul lui Christos.

Edited by rihan, 17 November 2020 - 15:14.


#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 13:48, said:

Care dintre acesti trei mari intemeietori ai  bisericilor crestinitatii ar trebui sa aiba intaietate morala? Care biserica crestina ar trebui considerata ca fiind cea autentica si cea care respecta cu adevarat invataturile lui Christos ?  
Acesta e un exemplu de cum vine Satana si baga batul prin gard!

La asemenea intrebari cei trei ar pleca capul in pamant, ar face un pas inapoi si ar zice ca nu sunt vrednici de asa ceva. Cred ca ii zice smerenie.

Edited by Bursul, 17 November 2020 - 15:14.


#22
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Protestantii nu sunt pana la urma niste catolici?  Dar catolici care protesteaza impotriva coruptiei papale?
Luther cica justifica pozitia Papei ca urmasul lui Petru si vicarul lui Christos.
Dar considera ca papalitatea ca institutie a devenit una corupta de lacomie.
Iar protestantii, ca niste catolici, isi desfasoara ritualurile si cultul catolic in felul lor, asa cum s-ar fi efectuat in timpul "bisericii crestine timpurie".

Edited by rihan, 17 November 2020 - 15:15.


#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmaistoru, on 17 noiembrie 2020 - 15:10, said:

nu i-a inmanat nicio piatra

ia zis tu esti Chefa (Piatra/Petru) si pe piatra credintei tale ( Simon , mai tarziu Petru, tocmai marturisise credinta ca Iisus este Fiul Lui Dumnezeu ) Imi voi intemeia Biserica ( adica religia, nu cladirile )


Nu stiu de ce piatra a credintei vorbesti insa cand am citit eu ultima data biblia in citatul ala nu scria asa.

18. Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
19. Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri.

A zis cineva ceva despre vreo inmanare a unei pietre? Nu inteleg unde bati.

#24
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
I-a inmanat CHEILE IMPARATIEI CERURILOR, nu piatra.

Simon apostolul era PIATRA, adica Petru.  
Ca pe Petru il chema initial  Simon.

#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 13:48, said:

Care dintre acesti trei mari intemeietori ai  bisericilor crestinitatii ar trebui sa aiba intaietate morala? Care biserica crestina ar trebui considerata ca fiind cea autentica si cea care respecta cu adevarat invataturile lui Christos ?  

Niciuna. In biblie e scris: "Isus e singurnascutul dintre multi frati". Nu exista ierarhie in crestinism. asa zis "biserica catolica" sau "biserica ortodoxa" etc. sunt ierarhii..
Mai departe, biblia iti zice ca fiecare om e o biserica. Biserica < basileia - imparatie. Isus e imparat(basileus), iar "multii frati" sunt aidoma lui Isus, fiii lui Dumnezeu.
la popalaii din asa zisele "biserica catolica", "biserica ortodoxa" etc. e o ierarhie de numa numa, o serparie, is toti incolaciti intre ei, nu-i mai descurci: episcopi si arhiepiscopi, mitropoliti, singheli, protosingheli, cardinali, erei si arhierei, primati, diaconi, sergenti, maiori, locotenenti, caporali, popi simpli, popi complecsi, ieromonahi, monahi, calugari, shaolini, etc.

Edited by criztu, 17 November 2020 - 15:28.


#26
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postcriztu, on 17 noiembrie 2020 - 15:23, said:

Niciuna. In biblie e scris: "Isus e singurnascutul dintre multi frati". Nu exista ierarhie in crestinism. asa zis "biserica catolica" sau "biserica ortodoxa" etc. sunt ierarhii..
Mai departe, biblia iti zice ca fiecare om e o biserica. Biserica < basileia - imparatie. Isus e imparat(basileus), iar "multii frati" sunt aidoma lui Isus, fiii lui Dumnezeu.


Dar uite ca Isus i-a inmanat cheile imparatiei cerurilor lui Simon Petru.
Nu i-a inmanat oricarui alt apostol, nu a inmanat cheile oricui frate crestin.

Ci doar lui Simon Petru!

#27
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdan1980_25, on 17 noiembrie 2020 - 15:15, said:

Nu stiu de ce piatra a credintei vorbesti insa cand am citit eu ultima data biblia in citatul ala nu scria asa.

18. Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
19. Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri.

A zis cineva ceva despre vreo inmanare a unei pietre? Nu inteleg unde bati.
haiu sa vedem si versetele dinainte. asta cu scosul din context e sport "national" la neoprotestanti

13. Şi venind Iisus în părţile Cezareii lui Filip, îi întreba pe ucenicii Săi, zicând: Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul Omului?
14. Iar ei au răspuns: Unii, Ioan Botezătorul, alţii Ilie, alţii Ieremia sau unul dintre prooroci.
15. Şi le-a zis: Dar voi cine ziceţi că sunt?
16. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
17. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit eşti Simone, fiul lui Iona, că nu trup şi sânge ţi-au descoperit ţie aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.
18. Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.


deci
de ce nu i-a zis " Tu esti Petru/Chefa si pe tine imi voi zidi Biserica " ? ci i-a zis " pe aceasta piatra " ???

#28
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 15:26, said:

Dar uite ca Isus i-a inmanat cheile imparatiei cerurilor lui Simon Petru.
Nu i-a inmanat oricarui alt apostol, nu a inmanat cheile oricui frate crestin.

Ci doar lui Simon Petru!

Pai deci tu nu citesti Biblia in ansamblu, tu te uiti la un verset, si apoi presupui tu ce poti si tu si ce intelegi, neavand intelegere.. Imparatia lui Dumnezeu e in tine - Luca 17:21
Deci cand ii da Isus cheile lu Petru, nu ii da cheile de la motocicleta lui personala.
Nimeni nu ajunge la Tatal decat prin mine - Ion 14:6
Deci Isus este "cheile imparatiei lui Dumnezeu".
Adica daca nu il ai pe Isus, nu poti intra in imparatia lui Dumnezeu, care in tine este.

Tu intelegi profanitati: dom'le, i-a lasat Isus lu Petre cheile la biroul lui de presedinte al consiliului judetean, baron local, el taie si spanzura, la el se strang banii, el are conturile.
Tu trebuie sa intelegi scriptura cu intelegere spirituala
Omul sufletesc(profan) nu poate primi cele ale Spiritului lui Dumnezeu caci i se par nebunie si nici nu le intelege caci acestea se inteleg spiritual - 1cor 2:14

Edited by criztu, 17 November 2020 - 15:40.


#29
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
"Tu (Simon)  esti Piatra si pe aceasta Piatra  (la Simon se refera) voi zidi Biserica Mea".

Deci Isus  a spus clar.
Simon este  Piatra si   pe el se va zidi biserica lui Christos, ceea ce legitimieaza pozitia si existenta bisericii catolice si a papalitatii.

View Postcriztu, on 17 noiembrie 2020 - 15:35, said:

Pai deci tu nu citesti Biblia in ansamblu, tu te uiti la un verset, si apoi presupui tu ce poti si tu si ce intelegi, neavand intelegere.. Imparatia lui Dumnezeu e in tine - Luca 17:21
Deci cand ii da Isus cheile lu Petru, nu ii da cheile de la motocicleta lui personala.
Nimeni nu ajunge la Tatal decat prin mine - Ion 14:6
Deci Isus este "cheile imparatiei lui Dumnezeu".
Adica daca nu il ai pe Isus, nu poti intra in imparatia lui Dumnezeu, care in tine este.

Tu intelegi profanitati: dom'le, i-a lasat Isus lu Petre cheile la biroul lui de presedinte al consiliului judetean, baron local, el taie si spanzura, la el se strang banii, el are conturile.
Tu trebuie sa intelegi scriptura cu intelegere spirituala
Omul sufletesc(profan) nu poate primi cele ale Spiritului lui Dumnezeu caci i se par nebunie si nici nu le intelege caci acestea se inteleg spiritual 1cor 2:14


Oamenii au inteles de-a lungul timpului ca Petru chiar a primit cheile de la poarta Raiului!
[ https://s3.amazonaws.com/lowres.cartoonstock.com/death-key-lock-locked_in-locket_gates-locked_doors-dre0734_low.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://jeffreyhill.typepad.com/.a/6a00d8341d417153ef019b02683e19970b-600wi - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://markarmstrongillustration.files.wordpress.com/2013/07/pearlygate-wp.jpg?w=584 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Petru e prezentat in iconografia crestina cu niste CHEI.  

[ https://www.spesinchrist.com/wp-content/uploads/2015/09/St.-Peter-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://c8.alamy.com/comp/D727NB/statue-of-st-peter-holding-the-key-to-the-gates-of-heaven-in-front-D727NB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 15:40, said:

"Tu (Simon)  esti Piatra si pe aceasta Piatra  (la Simon se refera) voi zidi Biserica Mea".

Deci Isus  a spus clar.
Simon este  Piatra si   pe el se va zidi biserica lui Christos, ceea ce legitimieaza pozitia si existenta bisericii catolice si a papalitatii.

Pai daca tu stii deja, si totu e clar pt tine, la ce mai pui intrebari pe forum? Daca stii deja tu cum e corect si clar si astea?

Daca te intereseaza parerea mea, iti repet: tu nu ai intelegere spirituala, si faci din scriptura un ghiveci. Mai devreme imi ziceai ca i-a dat cheile "imparatiei cerurilor", acum imi zici ca Isus zideste o biserica pe pietrele lu Petre.
Tu intelegi ce e limbajul spiritual? Sau tu crezi ca Isus toarna beton armat in schinarea lu bietu Simon, si sudorii si macaralele ridica mastodontu ala de 300 de metri, bunkeru neamului?

Daca intelegi ca "Petre" e "piatra". cheile reprezinta si ele ceva. Sau pt tine daca auzi "chei", gata, e vorba de cheile de la biserica, iar biserica e o cotineata din beton armat.
Deci inca o data: daca chiar vrei sa stii, primu lucru e sa fii onest: habar n-ai ce zice in Biblie. Deci eu n-am cum sa te invat invatatura spirituala a Bibliei.
Stiu ca n-ai cum sa capeti intelegere brusc, ca te-am certat eu. Dar in intelegerea spirituala, "piatra" inseamna chestii complexe...

Edited by criztu, 17 November 2020 - 15:51.


#31
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postcriztu, on 17 noiembrie 2020 - 15:46, said:

Pai daca tu stii deja, si totu e clar pt tine, la ce mai pui intrebari pe forum?  


Pentru ca vreau sa stiu care va intra garantat in rai:  catolicul, ortodoxul sau protestantul? Posted Image

Dupa conceptia crestineasca, doar CATOLICII  ar trebui sa intre in rai pentru ca   sunt adeptii   adevaratei biserici a Mantuitorului  Christos si al Sfantului Apostol  Petru caruia i-a inmanat cheile imparatiei cerurilor.

Iar ortodocsii si protestantii ajung toti in IAD!

Edited by rihan, 17 November 2020 - 15:54.


#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmaistoru, on 17 noiembrie 2020 - 15:29, said:


haiu sa vedem si versetele dinainte. asta cu scosul din context e sport "national" la neoprotestanti

13. Şi venind Iisus ĂŽn părţile Cezareii lui Filip, ĂŽi ĂŽntreba pe ucenicii Săi, zicând: Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul Omului?
14. Iar ei au răspuns: Unii, Ioan Botezătorul, alţii Ilie, alţii Ieremia sau unul dintre prooroci.
15. Şi le-a zis: Dar voi cine ziceţi că sunt?
16. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
17. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit eşti Simone, fiul lui Iona, că nu trup şi sânge ţi-au descoperit ţie aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.
18. Şi Eu ĂŽţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.


deci
de ce nu i-a zis " Tu esti Petru/Chefa si pe tine imi voi zidi Biserica " ? ci i-a zis " pe aceasta piatra " ???
Ca sa gasesti rasounsul poti pleca de la greaca veche dar si de la aramaica.
In greaca veche Isus i-a dpus lui Petru, Petros. In aramica e Chefa.
Deci citarea doar cu traducerea numelui ar suna in greaca asa:
"Tu esti <<Petros>> si pe aceasta <<Petra>> voi zidi biserica mea" Petra e echivalentul feminin a lui petros. Daca autorul ar fi vorbit de o simpla piatra a credintei asa cum sustii, ar fi folosit cuvantul "litos"
In aramaica, echivalentul lui "petros" si "petra" este "chefa".
Isus vorbind aramaica ar fi folosit cuvantul piatra in felul urmator" "Tu esti <<Chefa>> si pe aceasta <<chefa>> voi zidi biserica mea".

Povestile cu piatra credintei sunt doar denaturari ortodoxe timpurii menite sa renege primatul papilor.
Oricum o iei si o citesti pe toate partile, nu ai cum sa argumentezi bazaconia aia cu piatra credintei. Ce a spus Isus e foarte clar, interpretarile sunt doar niste rastalmaciri grosolane.

#33
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Ortodocsii si protestantii ajung in iad dupa catolici pentru ca neaga  adevarata biserica a lui Christos si statutul lui Petru de PRIM-APOSTOL si Vicar al lui Christos.

Plus ca catolicii platesc indulgente  din timpul vietii  ca sa-si reduca timpul de spasire a sufletelor lor  in Purgatoriu.

Cu toate ca nu scrie nicaieri in Biblie ca ar trebui sa platesti indulgente, nici nimic despre Purgatoriu. Acolo scrie doar despre Iad si Rai. Nema purgatoriu. Posted Image

Edited by rihan, 17 November 2020 - 15:57.


#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 15:55, said:

Ortodocsii si protestantii ajung in iad dupa catolici pentru ca neaga  adevarata biserica a lui Christos si statutul lui Petru de PRIM-APOSTOL si Vicar al lui Christos.

Facepalm_statue.jpg

#35
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Apoi scrie ca Dumnezeu , dar si  simplul om  pot  ierta pacatele altor oameni.
Si ca nu trebuie sa fii   vreun papa,   vreun episcop,   vreun preot sau un simplu calugar ca sa efectuezi spovedanie.  
Nici impartasanie.  
Sau botez ori casatorie.

View Postmario_bril, on 17 noiembrie 2020 - 15:57, said:

Asa cred catolicii.  
Daca ai stii si ce cred despre musulmani si evrei.


Ai citit Infernul de Dante Aligheri?

#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
De fapt, nu trebuie nimic, nici măcar Dumnezeu, pentru voi, ereticii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate