Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Achizitionare casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Am vazut cotet pentru gaini mai bine executat decat casa din poza. Fugi!

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Asta e efectul palmasilor care au muncit in constructii pe afara. Vin si construiesc dupa ureche ce au invatat acolo.

Daca esti in zona verde, esti cat de cat OK. In vestul europei unde nu s-a auzit de cutremure, se construieste exact asa.

Attached File  seismic.png   1.89MB   89 downloads

Edited by abac, 16 November 2020 - 09:07.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,689
  • Înscris: 16.03.2007
cum dracu sa fie ok, ma omule?.. in sandramaua aia ti-e frica sa dai si-o basina ca iti cade in cap.

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,078
  • Înscris: 09.08.2005

 stevetlangat, on 16 noiembrie 2020 - 08:35, said:

Daca platesti doar terenul, vezi dupa ce faci cu cotineata asta de gaini.
Dacă plătește doar tereneul să nu uite să scadă costul demolării. Aia nu e de consolidat.

 abac, on 16 noiembrie 2020 - 09:07, said:

Daca esti in zona verde, esti cat de cat OK. In vestul europei unde nu s-a auzit de cutremure, se construieste exact asa.
seismic.png
Uite aici zone și cum se folosește zidărie portantă din BCA funcție de zona seismică.

Edited by radunic, 16 November 2020 - 09:42.


#23
flavius999

flavius999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.06.2012
.

Edited by flavius999, 16 November 2020 - 10:08.


#24
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Vad eu bine ? Cei care au construit au pus cumva BCA ul pe cant iar grosimea peretelui e doar de 20 de cm ? Ca să fie mai productiv ?
Nu le a fost suficient ca n au pus stâlpi si grinzi, au facut si peretii cat foaia de ceapă ?
Da l naiba si de acoperis si de polistiren deocamdată, ia un structurist si vezi ce părere are si ce soluții propune.

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,215
  • Înscris: 15.05.2008
vad ca e si locuita,are perdele la geam

#26
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

 InKwL, on 16 noiembrie 2020 - 07:19, said:

Casa are proiect si autorizatie. Insa cei care au facut-o pur si simplu si-au batut joc . In momentele astea cam ce as putea sa ii mai fac sa o pot consolida?
BCA e de 25 cm. Habar nu am de calitatea lui.
Întrebarea e cum de ai achiziționato? Sau e ceva moștenire?

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,833
  • Înscris: 12.01.2018
oricum să tencuiești și interior și exterior că mai ține și tencuiala un pic șandramaua.pe acoperiș pune tablă iar în loc de polistiren aș pune vată minerală care are pereții întăriți.nu țin minte exact cum se numește.în rest poți s-o folosești liniștit că nu-ți chiar cade in cap.ține și asta 2 generații

ai dat mai mult de 25-30000 pe ea?

#28
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Man, eu stiu ca exista si BCA portant, dar nu avea cum sa fie cazul aici, nu am mai intrat in detalii.

Portanta e data de rezistenta la compresiune, in afara de asta smecher restul "speciilor" de bca nu ajung la rezistenta necesara. Portanta nu are treaba cu activitatea seismica, eu stiu ca pentru ca o zidarie sa fie portanta trebuie sa aiba minim 10 N/mm2 parca indiferent de zona in care se construieste.

Am vazut la un prieten cum si-a constrit casa in franta, intr-adevar nefiind zona seismica structurile sunt mult mai zvelte decat la noi dar chiar si acolo se fac stalpisori de beton la toate colturile.

LE: tencuiala e fix-pix dpdv structural, astea sunt poveste nemuritoare. Singura tencuiala care ajuta dpdv structurala este cea cu beton armat - camasuirea.

Edited by Bylly00, 16 November 2020 - 11:16.


#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,833
  • Înscris: 12.01.2018
acum nu mai exagerați chiar așa că și lutul întins pe nuiele rezistă de zeci de ani și sunt case și acum locuite bine mersi.da nu-i bine dar asta este.o să fie în picioare și peste 50 de ani că 10 deja au trecut de când este facută

#30
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 24.10.2019

 radunic, on 16 noiembrie 2020 - 09:40, said:

Dacă plătește doar tereneul să nu uite să scadă costul demolării. Aia nu e de consolidat.

Neah. Raman la opinia mea.


Depinde cat platesti. Depinde unde se afla. Depinde cat castigi, Depinde cat platesti acum pe chirie.
Depinde daca o sa platesti cash sau credit. Depinde daca poti lua un credit suplimentar.
In general, depinde.

Dar lasa calculele deoparte, ca nu ai cum sa o scoti conform STAS, si sa aiba sens financiar. Aici sunt de acord.
Dar uita-te cum arata.

A stat in picioare vreo 7 ± 3 ani .

Mai sta 2 ani in picioare, fara sa ii faca nimic.

Fundatia aia, pare mare. In locul lui as lua o cazma si as vrea sa vad cat se duce in jos. Daca e 1m, (si posibil sa fie, ca nu pare lasata) as lua cotineata in considerare.

Daca in loc de polistiren si acoperis, rezolva cu stalpi, centura si placa etaj, poate sa stea si linistit.


Dupa 2 ani mai strangi bani, repari si acoperisul. Poate ii faci si izolatia. Si aia e.
Asta bineinteles, daca platesti putin la achizitie si iesi pe la jumatate din costul unei case facute corect.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,210
  • Înscris: 17.01.2012

 EMPP, on 16 noiembrie 2020 - 12:30, said:

acum nu mai exagerați chiar așa că și lutul întins pe nuiele rezistă de zeci de ani și sunt case și acum locuite bine mersi.da nu-i bine dar asta este.o să fie în picioare și peste 50 de ani că 10 deja au trecut de când este facută

lutul n-are dooj de tone pe mp... :(
și nici casă din lut, cu etaj, nu văzui...

coșul cela de fum are măcar 100 în diametru?
atunci POATE îl poți folosi pt o centrală pe peleți
dar în niciun caz pt fo' sobă :(

...și DA, au pus bca-ul pe latura de 20... uf.uf.uf :(
deci instabilitate și mai mare...

#32
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Casa asta nu are rezistenta, eu nu cred ca are fundatie de 1.80, daca nu are stalpi de sustinere. Daca nu ai achizitionat-o, sper sa nu o faci sau macar sa o darami.
Daca ai luat-o deja, vorbeste cu un structurist ce poti face.
Si nu tigle pe care, cel mult tabla.

#33
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 InKwL, on 16 noiembrie 2020 - 07:19, said:

Casa are proiect si autorizatie. Insa cei care au facut-o pur si simplu si-au batut joc . In momentele astea cam ce as putea sa ii mai fac sa o pot consolida?
BCA e de 25 cm. Habar nu am de calitatea lui.
Daca are proiect si nu s-a respectat proiectu unica solutie este sa dai vanzatorul in judecata si sa-ti recuperezi banii .
Si... data viitoare postezi aici ce vrei sa cumperi nu dupa ce ai cumparat !

Casa respectiva ca sa o faci sigura de la momentul actual , te costa de 3 ori cat ai dat pe ea .

#34
InKwL

InKwL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2020
Casa urmeaza sa imi fie lasata mostenire.
Se afla in judetul Salaj unde este o zona verde in calculul seismic.
Dispun de 30.000 de euro si sunt tentat sa o dau jos si sa o refac din caramida.
Insa nu stiu daca cu cei 30.000 o sa imi ajunga pentru toate planuriile si autorizatiile de care am nevoie si sa mai ramana de materiale dupa.

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,750
  • Înscris: 30.08.2017
Bagă o expertiză ca să știi cum stai și ce modificări sunt necesare. .. costa câteva sute de euro. Apoi discuta cu un proiectant și vezi care soluție e cea mai potrivită.

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,210
  • Înscris: 17.01.2012

 InKwL, on 16 noiembrie 2020 - 18:17, said:

Casa urmeaza sa imi fie lasata mostenire.
Se afla in judetul Salaj unde este o zona verde in calculul seismic.
Dispun de 30.000 de euro si sunt tentat sa o dau jos si sa o refac din caramida.
Insa nu stiu daca cu cei 30.000 o sa imi ajunga pentru toate planuriile si autorizatiile de care am nevoie si sa mai ramana de materiale dupa.

1.fiind moștenire poți efectua ceva manevre
2.renunți la etaj
3.cauți, la proiectanți, soluții de întărire a colțurilor clădirii
4.izolezi cu cel puțin 15 cm polistiren/vată bazaltică
5.podul îl faci astfel încât să poți depozita ceva colo
6.reconstruiești coșul de fum în concordanță cu soluția de-ncălzire

30000 sunt suficienți pt așa ceva!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate