Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Ajutor racordare calorifer orizontal pus vertical

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
56 răspunsuri în acest subiect

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

 florin71_skoda, on 15 noiembrie 2020 - 11:25, said:

Cred ca nu ai facut corect incarcarea si aerisirea si ai aer pe tur, in robinetul de tur.

-Inchide robinetul de retur, complet
- Deschide turul la maxim.
- Scoate 1-2 cani de apa din radiator, fie pe la aerisitor, fie pe la robinetul de golire
Sau poate, in locul aerisitorului manual, sa puna un aerisitor automat montat in capul unui prelungitor de alama (FI-FE) de 10 cm, si asa ajunge cu aerisitorul automat deasupra robinetului termostatat.

Si nu mai scoate nimic din radiator, ca-si face singur treaba aerisitorul.

Eu la radiatoarele mele am pus aerisitoare automate la toate.
Sa-si faca treaba singure.
Sa le fac manual aerisirea la 17 radiatoare, n-ar fi fost definitiva niciodata.
Si-asa mi-or fâsâit intermitent aerisitoarele cam o luna dupa ce-am dat drumul la instalatie.

Editat de Hunor_66, 15 noiembrie 2020 - 20:48.


#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Hunor, in cazul de fata nu merge cum vrei tu.

Se poate monta si aerisitor automat, insa nu in locul celui manual aflat pe radiator. In cazul de fata problema este ca robinetul de tur este punctul cel mai inalt si acolo trebuie aerisit. A spus foarte bine Underb ca acolo trebuia un teu cu aerisitor manual (sau automat, cum zici tu).

O alta varianta (care este imposibila acum) ar fi sa monteze un alt teu GEBO pe coloana de tur, care sa fie in drept cu robinetul de tur, sau chiar mai sus fata de robinetul de tur.  Astfel problema aerisitului se va muta la vecinul de deasupra si pe initiator nu-l mai doare capul.

#21
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
Doua sau trei calorifere de tabla, puse unul peste altul , exact de 600 lungime si 600 latime, puse in ,,spic,, adica partea lor de jos apropiata de perete si cea de sus departata de perete exact cat este defazat cel de sus.

Alimentare cu teava de 22 , colector comun  si , eventual, pompa pe retur.

Colector si pe retur

Colector si pe partea opusa turului, cu aerisitor automat in varf.

Ce este acum, O MARE MIZERIE!

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce propui tu ar fi o porcarie inestetica.
Ce este acum, poate fi ok daca radiatorul ar fi legat corect.


Fiecare cu parerea lui :D

#23
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
inestetica dar cu randament superior celui de acum.

sau.....radiator din teava , cum aveam in halele industriale...



Poftim si varianta aleasa de mine..

Fișiere atașate


Editat de autom2, 15 noiembrie 2020 - 21:44.


#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
De ce crezi tu ca varianta ta ar avea randament mai bun ?

Indiferent ce radiator sau radiatoare ai avea, 1 mp de tabla degaja tot aita caldura. Asa ca nu inteleg de unde are varianta ta un randament mai bun, daca respectam metri patrati de tabla. Cine-i sporeste randamentul ?

Editat de florin71_skoda, 15 noiembrie 2020 - 21:42.


#25
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 26.01.2007
faptul ca aerul din incapere ,,spala,, elementul care cedeaza cadura.

Cum este pus acum, este total atehnic. Practic numai pe fata exterioara se face schimbul de caldura...


In fine, reparam un lucru facut prost !

O solutie este sa fie agatat cumva in lateral, fara sa aiba capacele laterale montate ( lateralele care au devenit capace sus/jos )

Editat de autom2, 15 noiembrie 2020 - 21:50.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.848
  • Înscris: 07.02.2003
Calorifere verticale.

[ https://www.eradiatoare.ro/pics/large/7948_1970_prd.jpg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://www.oferte-radiatoare.ro/pics/large/1770_1856_prd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de andreic, 15 noiembrie 2020 - 22:00.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.196
  • Înscris: 19.09.2005

 gerys, on 15 noiembrie 2020 - 07:36, said:

Salut. Am pus acest calorifer orizontal Ăźn poziție verticală din cauza spațiului ( foto ). Problema este că se Ăźncălzește doar Ăźn partea de sus , pĂąnă la jumătatea lungimii lui , puțin sub repartitor. Vă rog pe cei care vă pricepeți să mă sfătuiți și pe mine ce am putea face ca să se Ăźncălzească pe toată lungimea lui. Ar fi o soluție dacă aș muta turul din dreapta sus Ăźn dreapta jos ? Mulțumesc.
in pozitia actuala iti trebuie aerisitor automat.
eu as muta turul putin mai sus intrarea in calorifer. teava de tur trebuie sa coboare in panta de la coloana la calorifer.
teava de retur coboara de la calorifer la coloana.
instalatia centralizata de umple pe retur si tot aerul se strange in tur, sus unde exosta o teava care coboara in subsol pentru aerisire.

oricum in caloriferul ala nu ai flux de aer... adica cucu convectie. poate ai reusi ceva cu ventilare fortata.

 andreic, on 15 noiembrie 2020 - 21:59, said:

...
se gasesc. dar sunt un pic cam scumpute

https://www.dedeman....-elem/p/2017270


si culmea sunt unele din tabla care nu au tablele din interior si pot fi montate oricum.

Editat de arg, 15 noiembrie 2020 - 22:14.


#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

 autom2, on 15 noiembrie 2020 - 21:47, said:

O solutie este sa fie agatat cumva in lateral, fara sa aiba capacele laterale montate ( lateralele care au devenit capace sus/jos )
Pai am spus si eu treaba asta. Dupa ce-si rezolva problema cu aerul si circulatia, va trebui sa-si confectioneze alti suporti si sa dea jos "lateralele"

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.196
  • Înscris: 19.09.2005

 florin71_skoda, on 15 noiembrie 2020 - 22:13, said:

..., va trebui sa-si confectioneze alti suporti si sa dea jos "lateralele"
oricum nu-l ajuta ca e tip 22k orizontal nu 22


https://www.vogelund...act_hygiene.htm

Editat de arg, 15 noiembrie 2020 - 22:21.


#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Ei nu. De ce nu ar ajuta ?
Da-o naibi de ea aritmetica. Citi wati pirde omul ca are "aripioarele" interne doar 50% functionale ? Chiar conteaza ?

Problema omului este ca nu are circulatie prin radiatoar si asta trebuie rezolvata.

Initial a avut un radiator de aproximativ 22x600x600. Acum a montat unul de 22x600x1600. Daca asta nou, asa prost montat, radiaza cit unul de 22x600x1500 (care nu exista), nu-i bine ? Sau daca radiaza cit unul de 22x600x1400, nu-i bine ?
Ma pis pe ele aripioar si pe ea convenctie, atita timp cit am un radiator care degaja mai mult de dublu fata de cel vechi. Ce treaba mai am eu cu povestile legate de bine sau rau, atita timp cit am caldura dubla?
Normal ca nu-i perfect ce a facut initiatorul. Dar si asa prost, ar trebuie sa aibe caldura mai mult de dubla fata de inainte. Ori asta este sopul pina la urma. Asa ca ce mai conteaza ca pus invers pierde citiva zeci de wati. Fix pix fata de ce a avut inainte.

Editat de florin71_skoda, 15 noiembrie 2020 - 22:26.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.196
  • Înscris: 19.09.2005
nu dubleaza nimic.
asta mare e posibil sa aiba un randament mai prost deca ala vechi.
+ ca si plateste aiurea avand repartitor.


daca ma intebi pe mine daoua puse unul deasupra altuia cu un spatiu de 20-30cm intre ele era solutia perfecta. plus turul pus pe coloana cum am scris mai sus.


de e rece de la juma? pt ca nu are debit de apa suficient in el. retea neechilibrata + dop de aer.

Editat de arg, 15 noiembrie 2020 - 22:31.


#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Dubleaza Arg. Garantat dubleaza. Si inca face mai mult decit dublu, in cazul de fata.

De crezi tu ca 2 una peste alta ar fi fost functionale ? Sint curios :D

Pai si cine vrei sa echilibreze instalatia ? RADET-ul ?

Eu zic ca-i dop de aer. Insa cum nu sint la fata locului, nu pot baga mina in foc. Dar 99,99% este vorba de aer. Instalatia blocului este prosata si ce-l mai mic "aer' produce surprize.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.196
  • Înscris: 19.09.2005
la mine au schimbat tevile in subsol si s-a ales praful... byby echilibrare....
pe cateva coloane merge brici si la mine canci... + tur incurcat cu retur.
... le-am mai bibilit eu din robinetii de tur de pe coloane... 3 camere aveau tur si retur rece ca totul trecea prin coloana de la baie... in special prin caloriferul meu... asa ca am inchis robitul de tur din subsol spre 80-90%... iar acum e cat de cat ok.

 florin71_skoda, on 15 noiembrie 2020 - 22:54, said:

...
De crezi tu ca 2 una peste alta ar fi fost functionale ? Sint curios :D
...
bun prima data punem turul la locul lui.

doua unul peste altul au stratificarea termica corecta, cald sus si rece jos. curgerea apei prin elenti va fi cea priectata, nu o improvizatie.

fluxul de aer (convectia va fi cum trebuie), etc.

#34
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Bun asa .

Deci prima treaba este despre o instalatie prost facuta. Deci nu-i vina radiatorului ca nu da caldura.

A doua treaba este o poveste de adormit copii mici.
La tine acasa de ce ai radiatoare cu H=600 ? De ce nu ai montat sub fiecare geam, doua cu H=300, una peste alta, ca sa se stratifice prostia corect ? Prostia mare deasupra si aia naiva mai jos :D Si sa fie tur cald si retur rece (de parca nu-i asa oricum as face) si sa mearga apa cum vor muschi mei si mintea mea si sa nu mai asculte de legile fizici Posted Image

Editat de florin71_skoda, 15 noiembrie 2020 - 23:44.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.196
  • Înscris: 19.09.2005
te faci ca nu pricepi, nu e frumos din partea ta, te stiam om serios.

la  mine caloriferele de 600 sunt montate corect, au convectia pe verticala.

la el canalele de convectie sunt orizontale, nu are flux de aer prin calorifer.

exista calorifere verticale cu coloane orizontale, dar cu grile laterale, iar in interior sunt altfel alcautite lamelele.

https://www.vogelund...va_vertical.htm

Editat de arg, 15 noiembrie 2020 - 23:59.


#36
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Bine mai domnu, hai sa o luam si cum vrei tu, de parca acele aripioare pe care le numesti tu canale de convectie chiar conteaza asa de mult

M-am uiat in tabel ca sa vad ce si cum
- Un radiator de 22x600x1000 are pentru temperaturile de 70/60/22 cam 1.371W
- Un radiator de 22x900x1000 daca o luam dupa regula de 3 simple ar trebui sa aiba cu jumatate mai mult. Adica 1.371/2 + 1.371 =  2.056,5 W
- In realitate., datorita convectiei si a stratificari aeruluii si a etc, are doar 1.882 W. Deci se pired  174,5W din cauza inaltimi.
Deci ai dreptate cind zici ca se pierde, dar pierderea nu este datorata canalelor de convectie mult laudate 9care la uni nici nu exista), ca este datorata inaltimi radiatorului.

In cazul de fata, chiar conteaza cit se pierde datorita inaltimi si ale acelor aripioare de convectie ? Initiatorul oricum nu poate pune radiator pe lungime ca deaia a recurs la metoda de a mmonta unul pe inaltime, chiar daca pare o metoda "neortodoxa".
Pe urma sa nu uitam ce exista o gramada de radiatoare fara acele asa zise aripiioare de convectie si nu tusec, nu au covid, si fac caldura.
Si pina la urma acel aripiare nu sint de nici o comvectie. Sint doar metri patrati in plus de tabla care se incalzeste.

Si hai sa revenim la subiect. Pe initiator nu-l inetreseaza citi wati degaja radiatorul lui. El vrea mai mult decit a avut inainte. Treaba asta sa rezolvat datorita marimi radiatorului. Mai ramine sa-si rezolve circulatia prin radiator.

(Am montat si eu radiatoare asa, dar cu centrala proprie si nu cu (virgula) caldura de la radet unde avem tevi obturate si debite incerte. Chiar ieri am montat unul si merge fare nici o problema )

LE
In pagina precedenta spunea colegul Romi_ ceva legat de diametrele coloanelor.
Cind m-am uitat prima data la poze, am zis ca sint eu beat. Dar se pare ca sint 2 beti prin zona care vad ca teava de tur este mai subtire fata de teava de retur. Deci cine sa intre in radiator ? Intra unul si pleaca doi.
Sau cum zice bancul cu olteni:
3 Olteni trecura Oltul. Inapoi trecu' Radoi (sau pentru ascultator, trecura doi). Citi olteni trecura Oltul, inainte si-n-napoi

Editat de florin71_skoda, 16 noiembrie 2020 - 00:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate