Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Amplificator 2 ohmi boxe 4 ohmi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Salut, am si eu un amplificator Toxic tx 1600n si 2 difuzoare JBL CS1214 250w rms fiecare. Ampliticatorul nu am idee ce putere scoate la 4ohm in punte dar am inteles din specificatii ca scoate 400rms x 2 la 2 ohmi. Eu acum difuzoarele nu le am legate intre ele, fiecare difuzor este in punte la 4 ohmi. Legate in paralel, folosite la 2 ohmi se aud ceva mai tare insa mi-e teama ca nu cumva sa ard amplificatorul, de asta va cer si voua parerea. Sunt sanse sa il ard folosind ambele difuzoare legate in paralel la 2 ohmi pe 2 canale in punte ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Amplificator Toxic TX 1600N

Caracteristici tehnice:
-MOS-FET
-4x 400 W, 2x 800 W
-10 - 40 000 Hz
- 2 Ω
-(B x H x T) 420 x 57 x 308 mm
-3.1 kg

Quote

MOS-FET PWM Power Switching Supply with Softstart
adjustable High-Pass 40 Hz - 240 Hz
adjustable Low-Pass 40 Hz - 240 Hz
Bass-Boost 0,6,12dB switchable
Line Out
Specification
Max Output Power: 4 x 400W, RMS 4 x 200w
Max Bridged Output Power: 2 x 800W , RMS 2 x 400
Highpass: 40Hz - 250Hz
Lowpass: 40Hz - 250Hz
Frequency Range: 10Hz - 40KHz
S/N Ratio: 100dB
Dimensions: 420x57x308mm
Damping Factor: 180

Edited by waterman, 13 November 2020 - 14:20.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
Este posibil sa nu se intample nimic (dar nu m-as risca) totusi, mai mult ca sigur, puterea transmisa se va reduce proportional.
Adica - amplificatorul nu va "scoate" 400rms deci, mare branza nu faci

Edited by Naijax, 13 November 2020 - 14:22.


#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,721
  • Înscris: 24.10.2015
Ala e pentru masina. In masina il folosesti?

#5
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

 vinciun, on 13 noiembrie 2020 - 14:39, said:

Ala e pentru masina. In masina il folosesti?
Da, in masina il folosesc

#6
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Andrei2221, on 13 noiembrie 2020 - 14:08, said:

Salut, am si eu un amplificator Toxic tx 1600n si 2 difuzoare JBL CS1214 250w rms fiecare. Ampliticatorul nu am idee ce putere scoate la 4ohm in punte dar am inteles din specificatii ca scoate 400rms x 2 la 2 ohmi. Eu acum difuzoarele nu le am legate intre ele, fiecare difuzor este in punte la 4 ohmi. Legate in paralel, folosite la 2 ohmi se aud ceva mai tare insa mi-e teama ca nu cumva sa ard amplificatorul, de asta va cer si voua parerea. Sunt sanse sa il ard folosind ambele difuzoare legate in paralel la 2 ohmi pe 2 canale in punte ?

Răspuns scurt:    Nu merge.

Detalii mai jos.

REGULĂ:

Punerea în bridge (punte) a unui amplificator înseamnă dublarea puterii maxime și a impedanței minime.  

Pbridge =  2 * Pmax/channel la o impedanță egală cu 2* Z min/channel  

În cazul tău:

2 x 400w/2ohmi   - în bridge va avea 800w/4ohmi.

Tu ai două difuzoare de 4ohmi pe care dacă le legi în paralel o să rezulte o sarcină de 2 ohmi.
Nu este ok să folosești un amplificator de tipul pe care îl ai conectat în punte,  pentru că nu poate funcționa pe o sarcină atât de mică. Poate rezista dacă este folosit la o putere mică,  pe termen scurt,  sau poate crăpa foarte rapid.

În general,  amplificatoarele în clasă D  sunt protejate din alimentare.    Adică chiar dacă tu îi ceri mai mult curent,  peste ceea ce poate acesta,  sursa de alimentare este limitată și nu livrează mai mult curent decât este setată. Dar sugestia mea ar fi să nu te bazezi pe asta,  pentru că modelul tău este unul low cost și nu ai nicio garanție că va ține la tăvăleală.

Îți sugerez să legi fiecare difuzor pe câte un canal.   În felul acesta sistemul va funcționa în parametrii de siguranță.

Sau să cumperi un amplificator capabil să scoată 1000w/2ohm în bridge.    Asta ar însemna că puterea pe canal ar trebui să fie de 500w/1ohm.  
Sau un amplificator de 2x500w/4ohmi ar fi și mai ok. Difuzoarele tale au 250w.   Se poate da cu dublul puterii (adică cu 500w) dacă te vei menține într-un nivel de distorsiuni sub 1-2%.

#7
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

 tomaso, on 13 noiembrie 2020 - 14:57, said:



Răspuns scurt:    Nu merge.

Detalii mai jos.

REGULĂ:

Punerea Ă®n bridge (punte) a unui amplificator Ă®nseamnă dublarea puterii maxime și a impedanței minime.  

Pbridge =  2 * Pmax/channel la o impedanță egală cu 2* Z min/channel  

ĂŽn cazul tău:

2 x 400w/2ohmi   - Ă®n bridge va avea 800w/4ohmi.    

Tu ai două difuzoare de 4ohmi pe care dacă le legi Ă®n paralel o să rezulte o sarcină de 2 ohmi.    
Nu este ok să folosești un amplificator de tipul pe care Ă®l ai conectat Ă®n punte,  pentru că nu poate funcționa pe o sarcină atât de mică.     Poate rezista dacă este folosit la o putere mică,  pe termen scurt,  sau poate crăpa foarte rapid.

ĂŽn general,  amplificatoarele Ă®n clasă D  sunt protejate din alimentare.    Adică chiar dacă tu Ă®i ceri mai mult curent,  peste ceea ce poate acesta,  sursa de alimentare este limitată și nu livrează mai mult curent decât este setată.     Dar sugestia mea ar fi să nu te bazezi pe asta,  pentru că modelul tău este unul low cost și nu ai nicio garanție că va ține la tăvăleală.

ĂŽți sugerez să legi fiecare difuzor pe câte un canal.   ĂŽn felul acesta sistemul va funcționa Ă®n parametrii de siguranță.

Sau să cumperi un amplificator capabil să scoată 1000w/2ohm Ă®n bridge.    Asta ar Ă®nsemna că puterea pe canal ar trebui să fie de 500w/1ohm.  
Sau un amplificator de 2x500w/4ohmi ar fi și mai ok.     Difuzoarele tale au 250w.   Se poate da cu dublul puterii (adică cu 500w) dacă te vei menține Ă®ntr-un nivel de distorsiuni sub 1-2%.
In momentul de fata difuzoarele sunt conectate in punte,fiecare pe cate 2 canale doar ca nu sunt legate intre ele si avand in vedere ca statia functioneaza in punte la 2 ohmi iar difuzoarele sunt de 4 ohmi puterea se injumatateste din ce stiu eu. Cat timp le-am folosit asa nu am avut nici un fel se problema insa ma tot gandeam daca solicit prea tare amplificatorul legand difuzoarele in paralel ca sa functioneze la 2 ohmi pe 2 canale in punte deoarece se simte un plus de putere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate