Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

De ce este lenea un păcat capital?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

#145
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostXlander, on 13 noiembrie 2020 - 21:30, said:

Deasupra. Alte probleme mai aveti stimata doamna ? Ar trebui intai sa va informati temeinic asupra continutului debitat de ceva vreme de numitul pe aceasta arie, un fel de emanatii ale unei mase amorfe gelatinoase. Mai ales de cand domnul richelieu ne-a parasit, nu ca inainte era mai ordonata si lipsita de deseuri toxice, jigniri in corpore repetate si constante la adresa crestinilor, in ciuda faptului ca era prezent zilnic pe arie, ba chiar participa la discutii. Are si el o parte minuscula de contributie ca aria asta e mai fun decat aria originala de fun.
Intrebasem doar de ce deranjeaza acea cheie. Atat.
Am inteles ca deranjeaza persoana si implicit tot ceea ce spune. Cunosc sentimentul, senzatia de a vorbi cu un robot, o masina, fara vreo urma de constiinta.
Mie masina mi-a spus sa o pun pe ignore. Imi permit sa va dau acelasi sfat, stimate domn.

Edited by Cr1spy, 14 November 2020 - 03:24.


#146
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlupini, on 13 noiembrie 2020 - 14:24, said:

Iniţial, la trecerea de la economia de tip vânător-culegător al Epocii Pietrei, la cea de agricultor al Epocii Bronzului,
sa nu uitam, sa NU uitam respectabile Lupini, ca noi, poporu roman vajnici urmasi ai uniunii intre un barbat - Traian, si un om -Decebl-, am reusit sa inversam paradigma ce a subjugat omenirea. :)
De la statutu de cultivator, am ajuns la statutu de culegator(am cules bananele, si am taiat bananu sa ne incalzim la foc cu el) .
De la statutu de stat producator, am ajuns la statutu de stat absorbant (de fonduri) - propriu canalelor ce dreneaza dejectii -, fara industrie producatoare, fara... nimic.

Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 November 2020 - 15:09.


#147
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Mie nu mi se pare nimic păcătos in a exista intr-o stare de inerție prin care nu faci rău nimănui.
Dar nu faci niciun bine.

Tu știi de ce acele șapte păcate sunt numite capitale? Te rog să-mi explici ce înțelegi tu prin păcate capitale.

Edited by Megara, 14 November 2020 - 16:53.


#148
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
și de ce ar trebui să fac bine? fac bine dacă vreau eu, nu obligat. nu am semnat nici un contract la naștere cu divinitatea prin care îmi asum că fac bine. să zică mersi că nu fac rău

nu știu exact, presupun că sunt foarte foarte importante aceste păcate și probabil în anumite perioade de timp dacă te prindeau preoții te ardeau pe rug sau ceva

#149
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostFlat, on 14 noiembrie 2020 - 17:29, said:

și de ce ar trebui să fac bine? fac bine dacă vreau eu, nu obligat. nu am semnat nici un contract la naștere cu divinitatea prin care îmi asum că fac bine. să zică mersi că nu fac rău

nu știu exact, presupun că sunt foarte foarte importante aceste păcate și probabil în anumite perioade de timp dacă te prindeau preoții te ardeau pe rug sau ceva
Sa faci binele cu forta, se numeste viol, adica un pacat grav. Nici macar isus nu a facut binele cu forta. Adica stia si el asta.

Dar sunt putorile de preoti si pastori care in viata lor nu au miscat un pai , insa iti baga teoria ca lenea e pacat.
Daca era pacat, era printre cele 10 porunci.

#150
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 14 noiembrie 2020 - 17:38, said:

Dar sunt putorile de preoti si pastori care in viata lor nu au miscat un pai , insa iti baga teoria ca lenea e pacat.
Daca era pacat, era printre cele 10 porunci.
Lenea este trecută la păcate, alături de cele zece porunci, din motive practice. Este lupta indirectă cu duhurile necurate.

View Postbarbu78, on 14 noiembrie 2020 - 00:14, said:

Voi sunteți capabili să dați interpretări până și poruncilor!
Poruncile biblice nu sunt interpretabile!
Doar evreii au nevoie de Talmud pentru instrucțiuni.

Oamenii trebuie să muncească pentrucă trebuie să consume energia care, dacă ar trândăvi, ar fi hrană pentru ceea ce numiți duhuri necurate. Dacă un organism este sleit de energie, duhurile îl evită deoarece nu au cu ce se hrăni.


Până și gândurile trebuie stăpânite, atenția trebuie să fie controlată și îndreptată spre obiectul activității. Dacă nu facem asta, duhurile ne vor controla gândurile.

Edited by barbu78, 14 November 2020 - 19:25.


#151
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
E o glumă nu?

Asta sună periculos de similar cu sloganul "noi muncim, nu gândim". Ce duh necurat, ăla din lampa lui Aladin?

#152
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu este glumă!
Vezi că am postat de câteva ori un interviu. Acolo se zice că duhurile necurate sau ce sunt pleacă dacă nu se pot hrăni.
Preoții, specialiști in demonologie, susțin că duhurile pleacă când "nu mai pot face nimic".
Punând cap la cap o serie de informații, inclusiv din experiența personală, am ajuns la concluzia că asta este realitatea.

Zicala corectă este: noi gandim la ce muncim!

#153
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostFlat, on 14 noiembrie 2020 - 17:29, said:

și de ce ar trebui să fac bine? fac bine dacă vreau eu, nu obligat. nu am semnat nici un contract la naștere cu divinitatea prin care îmi asum că fac bine. să zică mersi că nu fac rău
După răspunsul ăsta bag seama că nu ești creștin și atunci discuția nu mai are niciun rost.

Dar știi vorba aia: ”Pentru ca răul să triumfe e suficient ca oamenii buni să nu facă nimic!”

Iacob 4.17 Aşadar, cine ştie să facă binele şi nu-l face [comite] păcat.

View PostFlat, on 14 noiembrie 2020 - 17:29, said:

nu știu exact, presupun că sunt foarte foarte importante aceste păcate și probabil în anumite perioade de timp dacă te prindeau preoții te ardeau pe rug sau ceva
Sunt capitale pentru că ele sunt sursă pentru multe alte păcate și care, în final, duc la moartea sufletului..

#154
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Lenea nu e lipsa chefului de munca ci e lipsa chefului DE ORICE cum ar fi de exemplu lipsa chefului de a incerca sa evoluezi.

#155
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Rezultă că lenea maximă este lipsa chefului de sex.

#156
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlil debul, on 25 noiembrie 2020 - 11:50, said:

Lenea nu e lipsa chefului de munca ci e lipsa chefului DE ORICE cum ar fi de exemplu lipsa chefului de a incerca sa evoluezi.
Dar cu ce ar fi vinovat omul daca la un moment ii dispare cheful de orice ?
Eu zic ca daca ar avea o motivatie puternica pentru care sa fie mereu "treaz" si activ, cu siguranta astfel de stari nu ar aparea.
Dupa parerea mea, omul uneori poate intra in depresie din lipsa de speranta sau scop. Si aici vina lui e partiala. Ar fi totala daca sustine ca e credincios si sfant.

#157
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
debul, dar de ce sa evoluezi? E obligație de serviciu? Nu poți să trăiești pur și simplu, sa te bucuri de viață, fara sa te zbați sa evoluezi?

View Postbarbu78, on 25 noiembrie 2020 - 16:09, said:

Rezultă că lenea maximă este lipsa chefului de sex.

Se întâmplă. Câteodată un somn bun e mai atractiv :)



#158
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Când obosești prea tare încercând să evoluezi, este posibil să obosești și să nu mai ai chef de sex. Atunci, evoluezi spre purtător de coarne.

#159
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostFlat, on 26 noiembrie 2020 - 07:46, said:

debul, dar de ce sa evoluezi? E obligație de serviciu? Nu poți să trăiești pur și simplu, sa te bucuri de viață, fara sa te zbați sa evoluezi?



Se întâmplă. Câteodată un somn bun e mai atractiv :)
Totul este subiectiv, unii vor sa evolueze permanent, sa performeze, altii prefera linistea. Tu ai dreptate dar si eu am dreptate si nici unul dintre noi 2 nu e mai ciumec.


View Postpacopaco1967, on 25 noiembrie 2020 - 16:29, said:


Dar cu ce ar fi vinovat omul daca la un moment ii dispare cheful de orice ?
Eu zic ca daca ar avea o motivatie puternica pentru care sa fie mereu "treaz" si activ, cu siguranta astfel de stari nu ar aparea.
Dupa parerea mea, omul uneori poate intra in depresie din lipsa de speranta sau scop. Si aici vina lui e partiala. Ar fi totala daca sustine ca e credincios si sfant.
Hai sa interpretam ideea in nota umanitatii la modul general. Oamenii se mai lenevesc dar per total umanitatea trebuie sa avanseze.

#160
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare irațională, ba chiar în contradictie cu celelalte păcate.

Se exemplu, lenea nu poate coexista cu lăcomia, sau cu mândria. Mie nu mi se pare nimic păcătos in a exista intr-o stare de inerție prin care nu faci rău nimănui.

Poate că acest păcat este depășit de timpuri și de evoluția tehnologică, care ne permite prin automatizare și procesare a mâncării să trăim fara prea mult efort, cu 99% asistență robotică

Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat? De ce? Nu faci rău, doar exiști. Fericit chiar. Poți să îți canalizezi întregul timp și energie activităților plăcute sau descoperirii lui Dumnezeu, de exemplu.
lenea inseamna sa nu vrei
deci, de ce sa ai?
cacateai in el sistem

#161
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare irațională, ba chiar în contradictie cu celelalte păcate.

Se exemplu, lenea nu poate coexista cu lăcomia, sau cu mândria. Mie nu mi se pare nimic păcătos in a exista intr-o stare de inerție prin care nu faci rău nimănui.

Poate că acest păcat este depășit de timpuri și de evoluția tehnologică, care ne permite prin automatizare și procesare a mâncării să trăim fara prea mult efort, cu 99% asistență robotică

Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat? De ce? Nu faci rău, doar exiști. Fericit chiar. Poți să îți canalizezi întregul timp și energie activităților plăcute sau descoperirii lui Dumnezeu, de exemplu.

Lenea este legata de frica, iar ”fricosii nu vor intra in imparatia cerurilor”. La lenesi le este lene si sa faca binele! De aceea este un pacat capital.

#162
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019
lenea e pacat capital, depinde de situatie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate