Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Politia romana vs politia occidentala

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostObivankenobi, on 08 noiembrie 2020 - 21:54, said:


La asa bani platiti, asa servicii cumperi! Sau te astepti sa fie altfel?
Momentan sunt unii dintre cei mai avantajati angajati din romrnia. De ce nu ar presta corespunzator? Salarii mari, prime de instalare, studiile platite, norma de hrana, norma de haine, pensionare anticipata si s fim seriosi nu e ca si cum ar da la bastoane toata ziua sau sa fuga dupa infractori pe strazi. Daca ne uitam la burtile lor eu vad doar bunastare nicidecum venituri sub mediocre pentru acele 8 ore dintre care 4 freaca menta. I-am vazut o data la spalatorie auto in mijlocul zilei. Au frecat menta o ora. Ce, masinile nu se pot spala dupa program?

#38
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,671
  • Înscris: 24.11.2015
Mie mi-a zis o zi frumoasa si vrajeala multa dupa ce mi-a dat o amenda pentru viteza... Posted Image

#39
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,670
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am avut discutii cu aia care ma opreau pentru un control de rutina... Le-am mai facut educatie cu ocazia asta. In principiu stiau si ei ca nu e regulamentara oprirea, doar ca incercau sa o dea invartita... Isi dau seama imediat cu cine discuta, au nasu format :)

#40
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Eram pe trotuar cu cainele la 200 metri de casa. In dreapta mea vad farurile de la o masina ca opreste ( pe contrasensul lor de mers ) .
Aud:
- buna seara, unde ati fost ?
Ma uit, vad masina cu insemnele...
- buna seara, ma plimb in jurul casei, am stat toata ziua in casa si simt nevoia de miscare.
-declaratie aveti ?
- bineinteles...
In momentul ala din dreapta politistului un jandarm deschide usa brusc, inconjoara masina si vine alert la mine sa-i prezint actele. I le arat, totul in regula, mi le inapoiaza si se duce inapoi la locul lui ocolind masina.  Ii strig, sa ma auda ca mergea motorul, "Sanatate, noapte buna". Imi raspunde sec, plictisit "noapte buna"...

Edited by neks, 08 November 2020 - 22:10.


#41
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,671
  • Înscris: 24.11.2015

View Postneks, on 08 noiembrie 2020 - 22:07, said:

Eram pe trotuar cu cainele la 200 metri de casa. In dreapta mea vad farurile de la o masina ca opreste ( pe contrasensul lor de mers ) .
Aud:
- buna seara, unde ati fost ?
Ma uit, vad masina cu insemnele...
- buna seara, ma plimb in jurul casei, am stat toata ziua in casa si simt nevoia de miscare.
-declaratie aveti ?
- bineinteles...
In momentul ala din dreapta politistului un jandarm deschide usa brusc, inconjoara masina si vine alert la mine sa-i prezint actele. I le arat, totul in regula, mi le inapoiaza si se duce inapoi la locul lui ocolind masina.  Ii strig, sa ma auda ca mergea motorul, "Sanatate, noapte buna". Imi raspunde sec, plictisit "noapte buna"...

La cum ai formulat, erai genul de smecher ce a iesit pe timp de panedmie aiurea cu cainele. Am si eu multi cunoscuti, care in viata lor n-au plimbat cainele, insa in pandemie cand trebuia sa stea naibii in casa, faceau declaratie si ieseau la plimbare sa arate ca pentru ei regulile sunt zero. Plin de plimbatori de caini in pandemie, inainte nici nu stiau ce nume are cainele din curte.

Edited by TruculMagic, 08 November 2020 - 22:10.


#42
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postwaterman, on 08 noiembrie 2020 - 21:22, said:



As vrea sa văd cum reacționează polițiști de pe alte meleaguri când scoți un cuțit la ei și ii înjuri
Iti zic eu, ii canta popa.

Numa la noi faci uz de arma din dotare si dupa te da infractorul in judecata.

Pai sa te duci tu la carabinieri si sa le spui ca le platesti salariul, sa-i injuri si sa-i scuipi, pleci cu dintii in punguta.

#43
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View PostGlCA_Contras, on 08 noiembrie 2020 - 21:58, said:

Asta se cheama discriminare... De ce nu le-ai atras atentia? nu te pot amenda pentru dreptul la libera exprimare Posted Image

Eram odata cu un prieten care vorbea foarte bine germana (de data asta in masina inmatriculata in RO) si dupa ce am fost abordati ca niste infractori le-a spus sa-si revina la realitate ca Hitler a murit de mult si a apus epoca aia.... Merita sa le fi vazut mutrele... S-au inmuiat baietii si cu un ton mieros au zis ca ei nu sunt rasisti. Apoi controlul lor si discutia cu ei a continuat intr-o maniera normala.

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Si eu sunt prieten cu Moș Crăciun

#45
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,670
  • Înscris: 21.03.2020
Unii au bun simt si isi dau seama ca au sarit calul... E bine sa stie ca nu sunt stapanii galaxiei Posted Image
Se intind atat cat le permiti...

Edited by GlCA_Contras, 08 November 2020 - 22:20.


#46
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View Postammaus, on 08 noiembrie 2020 - 21:59, said:

Salarii mari, prime de instalare, studiile platite, norma de hrana, norma de haine, pensionare anticipata si s fim seriosi nu e ca si cum ar da la bastoane toata ziua sau sa fuga dupa infractori pe strazi. ......venituri sub mediocre pentru acele 8 ore dintre care 4 freaca menta. I-am vazut o data la spalatorie auto in mijlocul zilei. Au frecat menta o ora. Ce, masinile nu se pot spala dupa program?

1. Ai idee ce salariu are un politist de la ordine publica/circulatie, adica aia cu care te intalnesti tu pe strada? Crezi ca sunt salarii mari? Atunci de ce un brancardier sau sofer de la salvare castiga, inainte de pandemie, mai mult decat un politist? Prima de instalare se da doar cand vine boboc din scoala si e cat salariul pe o luna. Tinand cont ca salariul se da pe oluna in urma cu ce te astepti sa traiasca ala de vine din scoala o luna de zile? Despre ce studii platite vorbesti? Daca te referi la Academia de Politie sau la Scolile de agenti, absolventii sunt obligati sa se angajeze ca lucreaza cel putin 10 ani in MAI sau platesc scoala. orice alte studii fac si le platesc singuri, mai putin cursurile de formare interne ale MAI (armurieri, conductori animale, etc). Norma de hrana, introdusa de Alexandru Ioan Cuza, a fost bagata pentru ca statutul in cadrul sistemului de aparare si ordine publica este unul militarizat. In caz de mobilizare norma nu se mai plateste ci se da in natura prin bucatariile unitatilor unde este incartiruit. Ar fi stupid ca soldatul roman sau trupele teritoriale sa vina cu mancarea de acasa in bocceluta. Li se dau banii cash pentru ca e mai ieftin pentru statul roman asa. Daca ar trebui sa li se dea alimente conform normativului de hranire, suma s-ar dubla. la fel si in MApN. In unele unitati se dau banii, in altele hrana... dupa aceeasi logica! Norma de haine... nu ai vrea ca tinuta de politie, echipamentul de interventie si arma cu munitia sa fie cumparate din salariul politistului? Glumesti? Dar ce e Politia lui de acasa? La pensie se iese mai devreme pentru ca media de viata statistica pentru pensionarii din sistemul de ordine publica si siguranta nationala e mai mica cu 5 ani. Daca civilii ies la 65 de ani, iar media de varsta e 72 de ani, tot le mai ramane un 7 ani sa se bucure de pensie... Tu ai vrea ca politistii sa moara de batranete direct in serviciu, nu?  Ai vazut tu in Occident politist de 60 ani care sa alerge pe strada dupa hoti?

2. masinile nu se pot spala dupa program. de ce? Pentru ca si asa politistii baga ore suplimentare cat China, ne-platite si ne-recuperate in veci, au si ei probleme, familii la care sa mearga.... iar masina aia o preia alt echipaj la iesirea din tura. Aia nu intra cu alta masina, ci cu aceeasi masina.... pricepi?

Edited by Obivankenobi, 08 November 2020 - 22:31.


#47
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Saracii, ce rau o duc astia din politie si armata la noi in RO. Mor politistii pe capete in actiune, mai ceva ca in SUA. De asta se pensioneaza la maxim 50 de ani.

Edited by Visatoru', 08 November 2020 - 22:28.


#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,670
  • Înscris: 21.03.2020
Mi-am adus aminte ca am avut si eu o discutie cu unu de la circulatie in Bg. I-am zis ca in Romania nu te opreste politia ca sa-ti vada actele... El comenta ca suntem in Bulgaria  si e permis, dar i-am adus aminte ca legislatia e armonizata in toata UE. Era cam bosumflat cand am plecat :)

#49
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View Postwaterman, on 08 noiembrie 2020 - 22:16, said:

Si eu sunt prieten cu Moș Crăciun

Daca cumva ai raspuns postarii mele....  Daca nu. ignora postareal mea...
Atata timp cat ma adresez respectuos si nu ridic tonul in discutiile cu ei ma astept la aceeasi atitudine din partea lor, unii chiar cred ca ei is mai cu mot decat restul si nu tolerez arogantele lor,nu cred ceva ceva gresit in asta... Daca tu accepti o atitudine din asta e treaa ta.

#50
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Experientele difera in functie de individ, situatie si tara. Numai cine nu a circulat prin alte tari si nu a avut experiente cu politia are impresia ca ai nostri se cred mai superiori.

#51
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,671
  • Înscris: 24.11.2015
Politia de la noi actioneaza prea bine. In majoritatea cazurilor dau peste tampiti care le spun ca ei le platesc salariile, sau "ba tu stii cine sunt eu?", "numai un telefon dau si te zbor afara" , sau suna pe cineva care stie acel politist si spera sa scape, merg inca chestiile astea pe baza de rude, prietenii... , asta unde se poate, si ar face orice numai sa nu plateasca amenda desi a incalcat legea.
Sau mai vad ei kkt-uri pe net cu aparatul radar verificat metrologic si apoi se dau inteligenti si ii iau la intrebari pe politisti, in loc sa taca din gura si sa recunoasca, ca au depasit viteza legala, ei cauta nod in papura neasumandu-si vinovatia.
In afara nu cred ca sunt astfel de smecheri, politia e privita ca o autoritate si nu isi pemite nimeni sa ii ia la misto. Daca esti om educat si stii sa te comporti, nu are nimeni nimic cu tine, garantez. Daca te iei in gura cu ei, normal ca te privesc de sus. Specii de politisti ce fac exces de zel sunt peste tot, insa eu vorbeam la modul general.

Edited by TruculMagic, 08 November 2020 - 22:34.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostObivankenobi, on 08 noiembrie 2020 - 21:52, said:

Tu crezi ca politistii din Romania au vreun motiv de a zambi, indiferent de context?
Eu daca as sti ca ies la pensie la 50 de ani as zambi si-n somn...

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostGlCA_Contras, on 08 noiembrie 2020 - 22:29, said:

Mi-am adus aminte ca am avut si eu o discutie cu unu de la circulatie in Bg. I-am zis ca in Romania nu te opreste politia ca sa-ti vada actele... El comenta ca suntem in Bulgaria  si e permis, dar i-am adus aminte ca legislatia e armonizata in toata UE. Era cam bosumflat cand am plecat :)

Am voie sa nu te cred ?

#54
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View PostMembruAnonim, on 08 noiembrie 2020 - 22:44, said:

Eu daca as sti ca ies la pensie la 50 de ani as zambi si-n somn...

Daca ai 25 ani vechime ca politist in operativ si minim 53 de ani varsta, poti iesi la pensie! Aia de care ai auzit prin presa au iesit ori la desfiintarea unitatilor in care activau (vezi trierea facuta dupa ce i-au strigat lui Basescu "iesi afara javra ordinara!") ori pe caz de boala, dar aveau minim 15 ani vechime ca politist si 20 vechime in munca! Din cate am auzit si citit prin presa prevederea a fost abrogata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate