Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Caine nu vrea sa manance

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postcorinadaniela, on 05 noiembrie 2020 - 19:12, said:

Încearcă 1-2 zile sa nu-i mai dai deloc oase, ii lași la dispoziție doar boabele și apa proaspătă. De foame va manca și boabe. Conserve pentru câini ai încercat să-i dai?

ha ha glumesti?
cainele ala are nevoie de mancare serioasa nu de boabe si apa
conserve si boabe mege la maidanezi, pechinezi din astia mici

Taica-miu cand era la job avea pe una cu care mai venea la intoarcere cu masina si mergea cu ea
Asta se oprea pe la obor de 2 ori saptamnal sa cumpere carne si gatea o oala mare povestea pt 2 ciobanesti tot la curte

Da-I mancare cum trebuie nu tampeni de boabe

#20
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Posteiffel, on 05 noiembrie 2020 - 19:33, said:

Ciobanescul german e destul de razbuntor.
Posted Image ! Corect , poate e prea mult zis razbunatori dar sunt ''ciudosi'' si nu uita !

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posteiffel, on 05 noiembrie 2020 - 19:33, said:

Daca are caracter s-ar putea sa-i faca si alte surprize.
Ciobanescul german e destul de razbuntor. Nu uita ca te-ai purtat rau cu el si ti-o serveste cu prima ocazie.
Am avut cativa [de-a lungul timpului] si au fost intodeauna foarte loiali si  inteligenti.

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postzzhunt, on 05 noiembrie 2020 - 19:39, said:

Da-I mancare cum trebuie nu tampeni de boabe
De fapt un mix intre mancare gatita si boabe de calitate ar fi perfect !

#23
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAlltrack, on 05 noiembrie 2020 - 19:37, said:

,
Chiar daca vor sari multi , ciobanescul german nu are voie sa manance oase . Ii pot perfora intestinele plus multe altele .
,

Adica ala mic are voie si unul ditamai nu.Oasele sunt dizolvate de sucul gastric deosebit de puternic.Nu pot sa-mi dau seama cine ti-a putut spune prostia asta

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostKean, on 05 noiembrie 2020 - 19:43, said:

Adica ala mic are voie si unul ditamai nu.Oasele sunt dizolvate de sucul gastric deosebit de puternic.Nu pot sa-mi dau seama cine ti-a putut spune prostia asta
Am ''decat'' 2 ! Am avut probleme cu amandoi . ''Prostia asta'' mi-au spus-o sefi de catedra de la FMV Bucuresti .

#25
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View Postpasilla, on 05 noiembrie 2020 - 19:22, said:

Oare de ce Posted Image  Ai studiat eticheta ?


Da am studiat inainte sa-i pun in bol . Am incercat si cu boabe special pt Teckel , nu le vrea .
Daca ii pun in bol zacusca o lapaie instant , daca ii dau salata verde, castravete, brocoli sau morcovi la fel le inghite fara mofturi dar la boabe doar un sortiment anume ii place . Conservele pt caini le ignora total .

View PostAlltrack, on 05 noiembrie 2020 - 19:52, said:

Am ''decat'' 2 ! Am avut probleme cu amandoi . ''Prostia asta'' mi-au spus-o sefi de catedra de la FMV Bucuresti .
Ai batut cainii ?! Daca ajungi la faza asta nici nu ma mir ca ti se intoarce karma.

View PostAlltrack, on 05 noiembrie 2020 - 19:39, said:

Posted Image ! Corect , poate e prea mult zis razbunatori dar sunt ''ciudosi'' si nu uita !


#26
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostKean, on 05 noiembrie 2020 - 19:43, said:

Adica ala mic are voie si unul ditamai nu.Oasele sunt dizolvate de sucul gastric deosebit de puternic.Nu pot sa-mi dau seama cine ti-a putut spune prostia asta
Pana sa fie dizolvate,stau in stomac si in miscare,mai ales cele de pui,dupa ce se sparg in aschii, perforeaza tubul digestiv,asta mi-a spus medicul veterinar si e logic.
Doar oase mari de vita se dau,nu in exces.
Eu am crescut doua generatii de lupi si erau sanatosi si frumosi.
Am evitat cat se putea granulele care contin multe porcarii,faceam o ciorba din spinari de pui cu legume,orez,mancau pe rupte si au trait fiecare 13 ani.

#27
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Vinzi cumva câinele? Îl iau eu!

Tu, dacă ai in față 10 mici, și o porție de piftie pe care o alegi?
Câinelui ăsta cred că și dacă îi dai să rezolve o integrală, ți-o face...

Edited by Rhesus, 05 November 2020 - 20:48.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
cainele se hraneste cu oase. stomacul lui le digera. pur si simplu se satura cu acele oase si nu simte nevoia sa manance si granule. oasele de mamifere sunt o hrana foarte buna pt caine.

javroii mei au granule la discretie dar ei tot dupa resturi din casa sau conserve de hrana umeda umbla. daca se intampla sa nu primeasca mai multa vreme merg la granule si le mananca cu aerul "vezi ce rau am ajuns?". le mai mananca daca vine vreun alt catel in vizita la noi si incepe sa manance din granulele lor, atunci ii apuca si pe ei foamea.

Edited by Fane, 05 November 2020 - 20:59.


#29
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postsmddms, on 05 noiembrie 2020 - 20:17, said:

Ai batut cainii ?! Daca ajungi la faza asta nici nu ma mir ca ti se intoarce karma.
Dupa cum ai vazut eu am facut abstractie de postarile tale , se pare ca nu suntem compatibili . Imi iubesc cainii mai mult decat pe mine . Au mancat ''bataie'' cu ziarul !

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am avut cativa [de-a lungul timpului] si au fost intodeauna foarte loiali si  inteligenti.
Sunt. Dar probabil si tu te-ai purtat ok cu el.
Avea o cunostiinta unul, il stiam de cand avea 6 luni. Cum ma vedea avea chef de joaca.
Nu stiu de ce la un moment dat stapanul l-a batut. Dupa 3 saptamani cand i-a dat mancare si s-a intors cu spatele i-a sarit in ceafa si l-a pus la pamant.

#31
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
despre ce mancare de caini e vorba?
ca daca e din aia de supermarket, de 5 lei/kg, ar trebui sa sti ca aia nu e ptr caini, are in proportie foarte mare cereale!
aia e mai buna ptr porci!
incearca cu una de minim 10lei/kg, si mai vorbim!

#32
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
Salut,

Si eu am un beagle si nu prea se atinge de boabe fara sa le amestec cu carne de conserva. (Gran Carno). Incearca asa, a si boabele sa fie ceva calitativ. Nu la 5 ron kg.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View Posteiffel, on 06 noiembrie 2020 - 09:07, said:


Sunt. Dar probabil si tu te-ai purtat ok cu el.
Avea o cunostiinta unul, il stiam de cand avea 6 luni. Cum ma vedea avea chef de joaca.
Nu stiu de ce la un moment dat stapanul l-a batut. Dupa 3 saptamani cand i-a dat mancare si s-a intors cu spatele i-a sarit in ceafa si l-a pus la pamant.
Relatia aia caine - stapan era departe de ce trebuie sa fie daca a ajuns sa-l atace propriul caine...

Edited by Fane, 06 November 2020 - 10:44.


#34
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Poate nu-i place hrana uscata. Nici seniorul meu nu apreciaza boabele, dar mananca foarte bine conservele de la Brit. Mai pun si cativa stropi de ulei de somon pentru blanita si este incantat.  Cred ca mirosul este un factor foarte important.

#35
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sunt caini ca si oameni,cu gusturi nobile la alimente..Am o pisica asa,prefera sa faca foamea daca nu ii place ce ii dai...cind era in putere vina vrabii cind nu ii placea mincarea,acum nu mai vede.Cineva trebuie sa inteleaga ca croacele(mincarea de animale uscata)e un gunoi,convenabil la bani si administrare doar pentru noi.Ciinele in chestiune vrea mincare oldschool,adica de exemplu orez cu organe si oase,fierte gen gatite,si le va manca.Sau eventual conserve de ciini.Multe din animale sunt carnivore,si nu omnivore...

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcutzu_rexi, on 05 noiembrie 2020 - 18:59, said:

Eu daca nu as avea altceva ce sa mananc decat boabe logic ca le-as manca si pe alea decat sa stau infometat

Dar de ce bănuiești că stă înfometat? E ca și cum i-ai da unui copil să aleagă, pizza sau brocoli. De cele mai multe ori va alege pizza, chiar dacă nu va mânca suficient. Nu e ca și cum senzația aia de foame o resimți extraordinar de puternic. Ba mai mult, copilul o să învețe și că dacă mănâncă și brocoli, pe urmă o să primească mai puțină pizza. Așa că, pentru câine, e o mișcare logică și chiar inteligentă, să refuze boabele, care nu-i plac, știind că vei ceda și îi vei da oase. Dacă ar accepta boabele, probabil că va primi mai multe.

Și sunt câini și câini. A mea mănâncă de parcă îmi face o favoare. De cele mai multe ori nu mănâncă de față cu mine, mănâncă pe furiș, când îi pun mâncarea în față o miroase și pleacă, se întoarce mai târziu la ea. Dacă i-aș da carne, ar mânca ca haplea, dar pe urmă ar trebui să stau să facă fițe două-trei zile până mai pune gura pe-o boabă. Așa că nu îi dau altceva, decât boabe.
Până să am cățeaua asta, eram obișnuit cu căței care mănâncă oricând le pui în față. Eu credeam că așa mănâncă mai toți cățeii. Cu ea, a trebuit să dansez puțin, iar dansul ăsta a durat vreo 2-3 luni. Dar acum e pe linia de plutire, mănâncă cât îi pun, e ok, dar cu mențiunea asta, nu îi dau altceva decât boabe. Dacă aș face greșeala să cedez o singură masă să-i dau o halcă de carne, stă două-trei zile nemâncată. Și cred că o personific eu, dar mi se pare că face și pe miloasa, așa.

Plus că avea tot felul de preferințe. Ba voia să îi arunc mâncarea pe jos, ba să i-o dau din mână, ba aia, ba alta. Uite clip cu ea când nu mănâncă din bol, dar bagă de pe jos. Nu vorbesc așa cu ea în general, e clipul pentru o prietena, care mi-a spus că poate fi de la măsele, că îi cresc și eram ironic. Dar "entuziasmul" ăla îl are mereu când mănâncă.

Attached File  aki.mp4   27.11MB   9 downloads

Încearcă și altceva. Joacă-te cu el și dă-i boabele ca recompensă. Asta a fost altă chestie care a ajutat-o pe-a mea. Nu se atingea de ele, dar dacă intra în joacă, făcea de câteva ori șezi, culcat, etc, îi ziceam bravo, se entuziasma și începea să le mănânce ca recompense.

Dar cred că trebuie să te împaci cu ideea că al tău câine nu e de-ăla căruia îi poți da azi oase și mâine boabe.

Edited by SmurfK, 07 November 2020 - 01:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate