Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Caine nu vrea sa manance

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Am un caine de talie mare - ciobanesc german care sta la curte. Are suprafata mare la dispozitie, gazon etc.

Eu ii dau oase de 2 ori pe zi si le fierb ca sa le manance mai usor.
Si pe langa asta ii pun si boabe.
El mananca/roade oasele dar nu si boabele, decat cateva din cand in cand.
Am incercat cu toate felurile de la cele mai ieftine la cele mai scumpe, chappy etc.

Nu inteleg din ce traieste acest caine. Nu cred ca oasele acelea ii ofera nutritia de care are nevoie ca nu au nu stiu ce carne pe ele. Sunt luate din magazin si aia le razalesc la maxim ca disperatii.
Este ceva psihologic, e caine prost, ii lipseste instinctul de conservare?
Eu daca nu as avea altceva ce sa mananc decat boabe logic ca le-as manca si pe alea decat sa stau infometat

Edited by cutzu_rexi, 05 November 2020 - 19:00.


#2
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
E cainele tau , tu l-ai crescut ? Daca-i arunci o ceafa de porc bine rumenita , o manca ?

#3
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Da este al meu. Ceafa sigur ca ar manca. ii mai dau si resturi cu carne din cand in cand si le inghite pe loc in 50ms

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
edit

Edited by MembruAnonim, 05 November 2020 - 19:21.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Il crezi prost ?

#6
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
E forma lui de protest impotriva fast food. E un caine mai traditional care vrea sa se hraneasca la fel cu stramosii sai.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă 1-2 zile sa nu-i mai dai deloc oase, ii lași la dispoziție doar boabele și apa proaspătă. De foame va manca și boabe. Conserve pentru câini ai încercat să-i dai?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 corinadaniela, on 05 noiembrie 2020 - 19:12, said:

Încearcă 1-2 zile sa nu-i mai dai deloc oase, ii lași la dispoziție doar boabele și apa proaspătă. De foame va manca și boabe.
Daca are caracter, s-ar putea sa fie insuficient 1-2 zile :)

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Cainele (Cannis Familiaris) si pisica (Felix Catus) sunt prin definitie CARNIVORE, deci vor prefera carnea inaintea oricaror altor alimente.
Boabele pe care le iei tu de la magazin nu vor putea suplini vreodata nevoia animalului de a musca, de a sfasia hrana.

Cainele acela al tau nu mananca orice ii dai pentru un motiv simplu... este satul!

#10
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 MembruAnonim, on 05 noiembrie 2020 - 19:08, said:

Poate il dor dintii.. poate nu mai poate roade oasele.
Mai citeste de 10 ori primul post ....

#11
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Sa stii ca am incercat, si a stat o zi fara sa manance nimic apoi a mancat boabele.
Dar nu pot sa fac tot timpu asa. In momentul in care primeste os, se reia filmul.
A primit si conserve si parca le manca ceva mai bine decat boabele dar nu cu mult. Aproape tot timpul galustele alea ramaneau acolo toata ziua si se stricau. Asa ca acum dau conserve doar la pisici ca sa nu fac risipa. Boabele pot sta mai mult timp

#12
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Vezi ca nu orice boabe ii plac , trebuie sa le incerci pe toate pana gasesti varianta cu " bingo "
Teckelu meu manca doar un sortiment si numai ala de puppy , la boabele pt adult nici nu se uita .

#13
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017

 bonygy, on 05 noiembrie 2020 - 19:16, said:

Cainele (Cannis Familiaris) si pisica (Felix Catus) sunt prin definitie CARNIVORE, deci vor prefera carnea inaintea oricaror altor alimente.
Boabele pe care le iei tu de la magazin nu vor putea suplini vreodata nevoia animalului de a musca, de a sfasia hrana.

Cainele acela al tau nu mananca orice ii dai pentru un motiv simplu... este satul!

Satul de la ce? Oase? Sa stii ca nu e gras deloc. Mie personal nu mi se pare nici slab, dar multi mi-au zis ca este.
Cand ii pui mana pe abdomen se simt oasele. Nu stiu daca e normal.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 smddms, on 05 noiembrie 2020 - 19:19, said:

Teckelu meu manca doar un sortiment si numai ala de puppy , la boabele pt adult nici nu se uita .
Oare de ce Posted Image  Ai studiat eticheta ?

 cutzu_rexi, on 05 noiembrie 2020 - 19:17, said:

Dar nu pot sa fac tot timpu asa. In momentul in care primeste os, se reia filmul.
Omul te face Posted Image

Daca tu stii ca un produs este bun pentru el, trebuie sa insisti sa il inveti cu acel produs. Alfel cainele tau va avea de suferit.

Edited by pasilla, 05 November 2020 - 19:24.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Acum pe bune, cât de hrănitoare sa fie niște oase cu ceva măduva prin ele? El își umple stomacul cu oase mărunțite, dar care nu ii asigura aportul nutrițional corect.
Ai încercat sa ceri și părerea unui veterinar?

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 corinadaniela, on 05 noiembrie 2020 - 19:24, said:

Acum pe bune, cât de hrănitoare sa fie niște oase cu ceva măduva prin ele?
Crezi ca un caine se gandeste la asta? Lui ii pasa cat de gustoasa i se pare mancarea.


Bubico, daca mananci bobitele, primesti osul.....

Edited by pasilla, 05 November 2020 - 19:31.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca are caracter, s-ar putea sa fie insuficient 1-2 zile Posted Image
Daca are caracter s-ar putea sa-i faca si alte surprize.
Ciobanescul german e destul de razbuntor. Nu uita ca te-ai purtat rau cu el si ti-o serveste cu prima ocazie.

Initiator - verifica si cu un veterinar.

#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Oricand un caine va prefera oasele naturale fata de chimicale . Asta nu se va schimba niciodata , e un caine destept . Tu ce ai prefera o friptura din carne naturala sau o chiftea de fast-food ?
Chiar daca vor sari multi , ciobanescul german nu are voie sa manance oase . Ii pot perfora intestinele plus multe altele .
La boabe incearca la ce aroma e ''disponibil'' ! Unii sunt disperati dupa peste , altii dupa pui , altii dupa vita si altii dupa miel . Desigur cele mai ieftine boabe contin orice...mai putin carne !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate