Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Avem un Mercedes. Cum procedăm?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Situația stă în felul următor: am luat pentru soție, în leasing, în 2018, drept cadou surpriză, această mașină. Surpriza a fost însă pentru mine: nu o folosește aproape deloc. Motiv pentru care am pus-o în vânzare. Dar mă gândesc că, decât vânzare, mai bine o păstrez și o dau fie la închiriat (recent am autorizat și CAEN 7711), fie la Black Cab sau altele similare (adică să angajez un băiat să îl pun pe Uber / Black Cab).
Context: un bun prieten a căutat recent să închirieze un off-roader sau măcar SUV pentru un week-end (ca să mergem împreună pe munte) și nu a găsit, peste tot i s-a spus că toate mașinile sunt deja date de acum câteva săptămâni deja.
Întrebarea este: ce aș putea face cu mașina? Să dezvolt un „compartiment de rent-a-car” al firmei? Să mai iau 1-2 SUV-uri în leasing și să le pun pe toate la închiriat cu tot cu E-klass? Bănuiesc că nu e chiar lipsit de stress, tre să mai angajez o persoană care să se ocupe de predat/primit/îngrijit mașina sau mașinile, CRM șamd. Sau să angajez un șofer și să-l predau la pachet cu mașina deja existentă către Black Cab? Mie nu-mi trebuie decât să acopăr costurile: cu leasingul (2500 lei TVA inclusă), Casco (cca 500 de lei) și eventuale reparații (mașina tocmai a ieșit din garanție, dar are doar 44.000 km).

#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Vezi ca e un topic recent,neamanole cauta un E ca asta,cu motor de masina de spalat...poate va lipiti....

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu l-as face cado la amanta....

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Si data viitoare ia-i un Mini, s-ar putea sa ai o surpriza, o s-o foloseasca. A, sa nu uit, sa fie rosu.

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
De ce motor de masina de spalat? la 190+ CP e destul cat are nevoie pentru mers normal si confortabil, sigur nu punem sportivitatea in discutie dar nu vorbim de AMG E 63 aici, nu?

#6
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Daca ai fi mers cu Mercedes cu mai mult de 4 cil nu ai fi pus intrebarea asta.Deci nu ai mers,asa ca nu iti explic,risc sa nu intelegi.Intre motorul entry-level de taxi diesel si E 63 nu mai sunt motoare?

Edited by mcd2020, 03 November 2020 - 23:13.


#7
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

 GlCA_Contras, on 03 noiembrie 2020 - 22:55, said:

Eu l-as face cado la amanta....
Păi asta am și făcut. Ultima căsătorie a fost cu amanta pe care o aveam când eram căsătorit cu penultima soție.

 slai, on 03 noiembrie 2020 - 22:56, said:

Si data viitoare ia-i un Mini, s-ar putea sa ai o surpriza, o s-o foloseasca. A, sa nu uit, sa fie rosu.
Râdem, glumim, dar good point. Am surprins-o de multe ori cum se uita nu la Mini roșu, ci la Smart fortwo portocaliu.

 AWE, on 03 noiembrie 2020 - 22:59, said:

De ce motor de masina de spalat? la 190+ CP e destul cat are nevoie pentru mers normal si confortabil, sigur nu punem sportivitatea in discutie dar nu vorbim de AMG E 63 aici, nu?
Ei..., omul vrea și el să mai facă mișto, să mai trolleze, să aibă la ce să meargă berea acum seara, să nu se plictisească pe topicurile altora.

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 mcd2020, on 03 noiembrie 2020 - 23:12, said:

Deci nu ai mers,asa ca nu iti explic,risc sa nu intelegi.Intre motorul entry-level de taxi diesel si E 63 nu mai sunt motoare?

Eu cred ca tu nu intelegi ceva si mai faci si supozitii fara nicio baza, n-ai de unde sa stii ce am condus eu in ultimii 32 de ani de cand am permisul de conducere. La ora actuala ma indoiesc ca vrei un motor cu multi cilindri si litraj mare de pe vremuri care e mai slab decat cele de acum, daca ne uitam la cifre. Ai idee cat e impozitul la 3.0L? Dar la 4.0L?
Apropo, ce motor ziceai ca ai pe masina aia? 2.2L? :)

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
@ initiator

Vinde-o și gata.
E păcat de mașina aia sa își bată unu joc de ea la rent-a-car sau pe Uber

@ certăreți

Știți ca sunteți și off-topic și faceți și flame ?

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
@waterman: bine mah, am inteles :D On-topic: vad ca se pomeneste de leasing, deci de fapt masina aia cat costa cu totul, incluzand ratele de leasing ramase? Ca din postul initial nu reiese care e pretul final cu care s-ar vinde! Sau e doar preluare de leasing? In cazul asta, cat a mai ramas de plata?

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ete mah pe litere

“Pret - 21300EURO + TVA deductibila = 25.350 EURO “

Greu, huh?

#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
@waterman: Da ma, eu ma refeream la fraza asta: "Mie nu-mi trebuie decât să acopăr costurile: cu leasingul (2500 lei TVA inclusă)", n-am inteles daca atata e leasingul pe luna sau aia e valoare reziduala sau ce ma-sa e Posted Image Oricum si eu sunt de parere ca ar fi bataie de joc sa bagi masina aia pe Uber sau Black Cab, am niste horror stories de la prieteni care au investit in masini ca sa le dea "la produs" si in cateva luni au devenit semi-epave.

Edited by AWE, 03 November 2020 - 23:39.


#13
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 GILOFFICE, on 03 noiembrie 2020 - 23:16, said:

Păi asta am și făcut. Ultima căsătorie a fost cu amanta pe care o aveam când eram căsătorit cu penultima soție.

In acest caz, cel mai bun sfat il poti primi de la Tariceanu. Abia la a 4-a sotie, mercedesul va fi folosit.

#14
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@slai, Mini are probleme cu motorizarea (motorul nu este fiabil) din ce am citit pe forum.

#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca erai in Londra, mergea treaba cu taximetria de lux, pt ca am un prieten care are o astfel de firma si inafara faptului ca trebuie sa aiba grija sa nu se calce pe bombeuri cu rusii (au cea mai mare parte a pietei), ii merge f bine, pt ca are clienti stabili, in general araboaice venite la shopping.
Am un alt prieten care a incercat asta in Bucuresti si s-a jurat ca nu mai face prostia asta vreodata. La capitolul asta, Bucuresti = Peizanland :D
Prin urmare, vinde masina si urmeaza sfatului lui slai: ia-i o masina gen Mini, Mazda MX-5 (aka Frauenporsche :D), Peugeot 208 XY (au un mov interesant in oferta, special pt dansele) sau Fiesta ST.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 AWE, on 03 noiembrie 2020 - 23:39, said:

@waterman: Da ma, eu ma refeream la fraza asta...

El a luat-o in leasing ca scade cheltuielile pe firma.
De vândut acum o vinde cu cât scrie acolo.

#17
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

 AWE, on 03 noiembrie 2020 - 23:26, said:

@waterman: bine mah, am inteles Posted Image On-topic: vad ca se pomeneste de leasing, deci de fapt masina aia cat costa cu totul, incluzand ratele de leasing ramase? Ca din postul initial nu reiese care e pretul final cu care s-ar vinde! Sau e doar preluare de leasing? In cazul asta, cat a mai ramas de plata?
E de vânzare cu cât scrie în anunț, 25 350 EUR TVA deductibilă, asta acoperă doar ratele rămase la leasingul actual, Alpha. Cumpărătorul ori plătește toți banii odată și mașina e a lui, ori preia leasingul la Alpha, ori face leasing la o nouă societate care îi plătește lui Alpha ratele de capital restante. În fine, mă așteptam oarecum să vină opinii de la cei care au deja câteva mașini la rent-a-car sau la Black Cab / Uber / Bolt / șamd. Dacă e doar de distracție, ne distrăm, nu-i problemă, râdem și glumim pe aici. Chestia la care voiam răspuns e dacă merită să pun mașina la rent-a-car sau să angajez un băiat să o bag la Black Cab, dar fără prea mult stress, căci și așa nu am timp destul ca să mă ocup de business-ul principal (15 angajați, 1 mil. € c.a.), care și produce faptic banii cu care m-aș juca eu de-a rent-a-car și alte floricele la care încă nu mă pricep, dar aș putea să o fac cu simț de răspundere dacă mi se pune pata și mai ales dacă merită.

 ericmario, on 03 noiembrie 2020 - 23:39, said:

Întrebarea mea e: de ce trebuie să faci publice cheltuielile tale?
Ce faci tu cu E-Class e doar treaba ta.
Da, ai dreptate, doar că chiar nu mă interesează fff mult treaba cu mașina asta, voiam dpar să găsesc o rezolvare, dădeam de lucru și unui băiat pe care să-l angajez ca șofer și îmi rămânea și mașina la dispoziție dacă voiam să merg cu ea. Toate drumurile cu ea tot eu le-am făcut mai ales la drumuri lungi în afara țării, e mai rapidă și consumă fix la jumătate cât Grand Cherokee 2016, de care nu mă pot despărți fiindcă îl scot des pe coclauri și prin noroaie cât casa și cu care am scos și TIR-uri din impas, îmi e mai apropiat decât Mercedesul.

 AWE, on 03 noiembrie 2020 - 23:39, said:

@waterman: Da ma, eu ma refeream la fraza asta: "Mie nu-mi trebuie decât să acopăr costurile: cu leasingul (2500 lei TVA inclusă)", n-am inteles daca atata e leasingul pe luna sau aia e valoare reziduala sau ce ma-sa e Posted Image Oricum si eu sunt de parere ca ar fi bataie de joc sa bagi masina aia pe Uber sau Black Cab, am niste horror stories de la prieteni care au investit in masini ca sa le dea "la produs" si in cateva luni au devenit semi-epave.

 Thuraya_123, on 03 noiembrie 2020 - 23:41, said:


In acest caz, cel mai bun sfat il poti primi de la Tariceanu. Abia la a 4-a sotie, mercedesul va fi folosit.
Da, e o idee. Să nu schimb mașina, să schimb soția!

 AWE, on 03 noiembrie 2020 - 23:39, said:

@waterman: Da ma, eu ma refeream la fraza asta: "Mie nu-mi trebuie decât să acopăr costurile: cu leasingul (2500 lei TVA inclusă)", n-am inteles daca atata e leasingul pe luna sau aia e valoare reziduala sau ce ma-sa e Posted Image Oricum si eu sunt de parere ca ar fi bataie de joc sa bagi masina aia pe Uber sau Black Cab, am niste horror stories de la prieteni care au investit in masini ca sa le dea "la produs" si in cateva luni au devenit semi-epave.

 Lowrider, on 03 noiembrie 2020 - 23:55, said:

Daca erai in Londra, mergea treaba cu taximetria de lux, pt ca am un prieten care are o astfel de firma si inafara faptului ca trebuie sa aiba grija sa nu se calce pe bombeuri cu rusii (au cea mai mare parte a pietei), ii merge f bine, pt ca are clienti stabili, in general araboaice venite la shopping.
Am un alt prieten care a incercat asta in Bucuresti si s-a jurat ca nu mai face prostia asta vreodata. La capitolul asta, Bucuresti = Peizanland Posted Image
Prin urmare, vinde masina si urmeaza sfatului lui slai: ia-i o masina gen Mini, Mazda MX-5 (aka Frauenporsche Posted Image), Peugeot 208 XY (au un mov interesant in oferta, special pt dansele) sau Fiesta ST.
Mulțumesc pentru aceste opinii, deci mai bine mă abțin, o vând și gata. Chiar m-ar durea creierii să o văd hăndrălită, când am întreținut-o atât de bine, nu are nicio minimă zgârietură, exterior sau interior.

 waterman, on 04 noiembrie 2020 - 00:01, said:

El a luat-o in leasing ca scade cheltuielile pe firma.
De vândut acum o vinde cu cât scrie acolo.
Corect.

#18
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Cunosc FOARTE bine segmentul legat de Ubereala/Bolt etc. Tarifele sunt de rahat acolo (adica FOARTE mici). Nu ai ce cauta cu acea masina acolo. Decat daca te bagi tu sofer pe ea sa mai agati ceva gagici da e mai greu si cu astea ca acum se lucreaza de acasa la greuPosted Image)))))
Lucrurile erau de kkt inainte de pandemie acum este mai nasol, stau baietii cate 10 ore pentru 13-15 curse = incasari de vreo 150-200 lei din care scazi 20% comisionul aplicatiei, combustibil etc...

Black Cab cred ca s-a dus la vale nu mai vad in oras nici 10% din cat erau in trecut. Astia faceau bani buni inainte sa ia amploare aplicatiile clasice gen Uber,

ma tem ca pt masina ta singura varianta este sa o dai inapoi la firma de leasing dar nu stiu care sunt detaliile contractului.

Edited by bossake, 04 November 2020 - 00:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate