Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Avem un Mercedes. Cum procedăm?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
@GILOFFICE

Dacă zic bine domnu Iulian :) vinde mașina.

Repet, e păcat de ea.

Dacă nu esti Iulian, pardon de confuzie dar iarăși vinde-o

Edited by waterman, 04 November 2020 - 00:12.


#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cred că scoți banii pe ea înainte să fie fărîmată, din motive de calitate umană, asta în situația în care o bagi pe mîna unor diverși șoferache".
Mai bine o dai în pierdere, dar nu te mai enervezi cu alte scheme.
Mai era metoda  ,, la rămînere ", dar nu cred că mai merge nici metoda asta, din diverse motive, generate de perioada asta semi tulbure.

#21
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
Cine crezi ca are bani sa ii plateasca eventuala "ramanere"...cei care inchiriaza masini sa faca Bolt/Uber sunt dintre cei care nu au nici macar 1000-2000euro sa isi cumpere masina lor proprie si platesc chirie 250-400 lei saptamanal pe o masina.

iar de banii astia fii sigur ca iti calaresc masina maxim cate 10 ore pe zi 6 sau chiar 7 zile din 7. nu mai zic de genul clientilor care folosesc aceste servicii, acum cativa ani mergea cu astia lumea buna acum s-au prins si bombardierii ca este mult mai ieftin decat la taxi, nu lasi spaga deci e de profitat Posted Image

eventual sa i-o dai unui sofer  d-asta sa o dea dauna totala sa iti recuperezi banii de la casco...ee asa da Posted Image))))))) abia aici vorbim de o afacere :))

Edited by bossake, 04 November 2020 - 00:23.


#22
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postbossake, on 04 noiembrie 2020 - 00:10, said:

Cunosc FOARTE bine segmentul legat de Ubereala/Bolt etc. Tarifele sunt de rahat acolo (adica FOARTE mici). Nu ai ce cauta cu acea masina acolo. Decat daca te bagi tu sofer pe ea sa mai agati ceva gagici da e mai greu si cu astea ca acum se lucreaza de acasa la greuPosted Image)))))
Lucrurile erau de kkt inainte de pandemie acum este mai nasol, stau baietii cate 10 ore pentru 13-15 curse = incasari de vreo 150-200 lei din care scazi 20% comisionul aplicatiei, combustibil etc...

Black Cab cred ca s-a dus la vale nu mai vad in oras nici 10% din cat erau in trecut. Astia faceau bani buni inainte sa ia amploare aplicatiile clasice gen Uber,

ma tem ca pt masina ta singura varianta este sa o dai inapoi la firma de leasing dar nu stiu care sunt detaliile contractului.
Mulțumesc foarte mult, pălăria jos! Chiar nu are rost, și așa nu dorm noaptea din cauza închiderii restaurantelor, care sunt clienții noștri în proporție covârșitoare și din cauza cărora trebuie să reinventez repede și roata, și apa caldă în același timp. Asta îmi mai lipsea, să stau stresat și din cauza unui amărât de fier. Ducă-se!

View Postwaterman, on 04 noiembrie 2020 - 00:11, said:

@GILOFFICE

Dacă zic bine domnu Iulian Posted Image vinde mașina.

Repet, e păcat de ea.

Dacă nu esti Iulian, pardon de confuzie dar iarăși vinde-o
Mulțumesc mult de sfat, nu mă numesc Iulian (primul meu naș se numea așa), dar așa am să fac.

View Postcrisstonne, on 04 noiembrie 2020 - 00:16, said:

Nu cred că scoți banii pe ea înainte să fie fărîmată, din motive de calitate umană, asta în situația în care o bagi pe mîna unor diverși șoferache".
Mai bine o dai în pierdere, dar nu te mai enervezi cu alte scheme.
Mai era metoda  ,, la rămînere ", dar nu cred că mai merge nici metoda asta, din diverse motive, generate de perioada asta semi tulbure.
Mulțumesc frumos pentru sfat! Din fire acord oamenilor prezumția de nevinovăție, dar ei tot insistă să-mi dea țepe; cu sutele de milioane de lei per bucata de om, ei aparent respectabili fiind. Abia după 5 ani de business m-am lecuit și nu o mai creditez nici pe mama. În fine, corect, în condițiile astea, la ce să mă aștept de la un șofer?

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
ai cateva zeci de masini la vanzare, si ne intrebi pe noi ce sa faci fix cu una dintre ele?    :)

on-topic, vinde-o. daca nu este clar profitabila - si inteleg ca nu este, nu merita sa tii banii blocati. altfel, pretul pare bun daca masina e in conditia in care o descrii, daca nu era pandemie poate m-as fi gandit sa vin s-o vad    :)

#24
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postbossake, on 04 noiembrie 2020 - 00:18, said:

Cine crezi ca are bani sa ii plateasca eventuala "ramanere"...cei care inchiriaza masini sa faca Bolt/Uber sunt dintre cei care nu au nici macar 1000-2000euro sa isi cumpere masina lor proprie si platesc chirie 250-400 lei saptamanal pe o masina.

iar de banii astia fii sigur ca iti calaresc masina maxim cate 10 ore pe zi 6 sau chiar 7 zile din 7. nu mai zic de genul clientilor care folosesc aceste servicii, acum cativa ani mergea cu astia lumea buna acum s-au prins si bombardierii ca este mult mai ieftin decat la taxi, nu lasi spaga deci e de profitat Posted Image

eventual sa i-o dai unui sofer  d-asta sa o dea dauna totala sa iti recuperezi banii de la casco...ee asa da Posted Image))))))) abia aici vorbim de o afacere Posted Image)
Jeeeeesus, mai bine să îmi văd de treaba mea, că și așa nu am timp destul pentru ea.

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostGILOFFICE, on 03 noiembrie 2020 - 22:39, said:

Situația stă în felul următor: am luat pentru soție, în leasing, în 2018, drept cadou surpriză, această mașină. Surpriza a fost însă pentru mine: nu o folosește aproape deloc. Motiv pentru care am pus-o în vânzare. Dar mă gândesc că, decât vânzare, mai bine o păstrez și o dau fie la închiriat (recent am autorizat și CAEN 7711), fie la Black Cab sau altele similare (adică să angajez un băiat să îl pun pe Uber / Black Cab).
Context: un bun prieten a căutat recent să închirieze un off-roader sau măcar SUV pentru un week-end (ca să mergem împreună pe munte) și nu a găsit, peste tot i s-a spus că toate mașinile sunt deja date de acum câteva săptămâni deja.
Întrebarea este: ce aș putea face cu mașina? Să dezvolt un „compartiment de rent-a-car” al firmei? Să mai iau 1-2 SUV-uri în leasing și să le pun pe toate la închiriat cu tot cu E-klass? Bănuiesc că nu e chiar lipsit de stress, tre să mai angajez o persoană care să se ocupe de predat/primit/îngrijit mașina sau mașinile, CRM șamd. Sau să angajez un șofer și să-l predau la pachet cu mașina deja existentă către Black Cab? Mie nu-mi trebuie decât să acopăr costurile: cu leasingul (2500 lei TVA inclusă), Casco (cca 500 de lei) și eventuale reparații (mașina tocmai a ieșit din garanție, dar are doar 44.000 km).
te duci, o speli bine, o duci intr-o parcare, ii faci poze din toate unghiurile si o pui la vanzare pe autovit.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrex, on 04 noiembrie 2020 - 00:40, said:


te duci, o speli bine, o duci intr-o parcare, ii faci poze din toate unghiurile si o pui la vanzare pe autovit.

Te pricepi la mașini. Se vede clar
La citit topice te pricepi ?

#27
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postborn2lose, on 04 noiembrie 2020 - 00:37, said:

ai cateva zeci de masini la vanzare, si ne intrebi pe noi ce sa faci fix cu una dintre ele? Posted Image

on-topic, vinde-o. daca nu este clar profitabila - si inteleg ca nu este, nu merita sa tii banii blocati. altfel, pretul pare bun daca masina e in conditia in care o descrii, daca nu era pandemie poate m-as fi gandit sa vin s-o vad Posted Image
Oamenii cu leasingul din anunț nu vând mașinile lor, e un fel de consignație, fiecare mașină are alt proprietar de facto, ei sunt o firmă de leasing care găzduiește mașinile altora, într-un parc auto care poate fi vizitat. Dacă ei vând vreo mașină cash, își iau un mic comision. Dacă o vând în leasing, au de câștigat din leasing. Mă rog, fiecare cu felul său de business, sunt câțiva oameni care din asta trăiesc, e mica lor afacere, eu am lăsat mașina la ei pentru că oricum stă absolut degeaba nefolosită. Da, situația generală actuală generează distorsiuni mari în piață, știu și antreprenori cu vechime în HoReCa, care acum sunt realmente la un pas să-și ia viața, clienți ai mei, știu și oameni deveniți milionari în € peste noapte din teste COVID.

View Postrex, on 04 noiembrie 2020 - 00:40, said:

te duci, o speli bine, o duci intr-o parcare, ii faci poze din toate unghiurile si o pui la vanzare pe autovit.
E deja pe Autovit, dar am înțeles ideea. Mai bine îmi văd de treaba mea, vând mașina și asta a fost.

#28
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Auzi, mai pierde putin timpul si cu mine, te rog.Daca se preiau ratele de la tine(circa 2500 si 500 casco)care e valoarea de vanzare?Cat timp ai ratele?

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
dacă vrei MOARĂ-N cap închiriaz-o la taxi și uber.
dacă vrei să te facă de piese bag-o la rent a car.ți-o închiriază 3 zile și schimbă tot de pe motorul nou cu una care are 300000km și  la tine începe adevărata distracție.deci vinde-o

Edited by EMPP, 04 November 2020 - 09:28.


#30
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postwaterman, on 03 noiembrie 2020 - 23:35, said:

Ete mah pe litere

“Pret - 21300EURO + TVA deductibila = 25.350 EURO “

Greu, huh?

e cat un Duster nou 4x4 adevarat. ma rog cu vreo 4k mia scumpa si de 10 ori mai inutila prin comparatie
masina de fitza ( bine a zis initiatorul cu schimbatul nevestelor si amantelor - ilustreaza perfect)
masina se va vinde si atat. pesemne la un pret mult mai mic din pacate.
spor si Doamne ajuta la casnicie ( sper ca a primit macar binecuvantare la a II incercare).

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postfoxbat, on 04 noiembrie 2020 - 09:32, said:

e cat un Duster nou 4x4 adevarat. ma rog cu vreo 4k mia scumpa si de 10 ori mai inutila prin comparatie


Foarte extrem de inutilă.
Dracu mai sunt și oameni care nu se duc la arat pe câmp, mai sunt oameni care nu au nevoie de cărat varză, lubeniță, lemne - cu mașina.
Sunt oameni de afaceri care au și ei pretenția de a avea o mașină luxoasă.

Și dacă nici Mercedes nu oferă asta...

Ce compari tu aici un Mercedes

Quote

Scaune fata incalzite
Oglinzi incalzite
Lichid parbriz incalzit
Senzori parcare fata + spate
Navigatie COMMAND online
Climatizare 3 zone
Bord imbracat in piele +fete usi imbracate in piele cusuta
Faruri High Performance - DYNAMIC LED HEADLAMPS
Stopuri Led
ACTIVE PARK ASSIST - parcheaza singura
ACTIVE BLIND SPOT ASSIST - asistent unghi mort
ACTIVE LANE KEEPING ASSIST (FAP)
High beam assist faza lunga automata - AUTOMATIC HIGH BEAM SWITCH PLUS (IHC+)
KEYLESS - GO
Masina citeste indicatoarele rutiere si modifica viteza setata la pilotul automat
Apple CarPlay, Android Auto
Jante -19 inch

cu troaca aia cu roți ?

Sunt mașini pentru oameni diferiți cu nevoi diferite.

Edited by waterman, 04 November 2020 - 09:38.


#32
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
@raducut: Nicio problemă. Rata lunară este de 2.170 lei + TVA, casco 1.607 lei la 3 luni, mai sunt 42 de rate lunare.
Dacă se plătește toată suma odată, la leasing trebuie plătit 18.195 € + TVA.
În ambele cazuri (preluare rate sau achiziție), eu rămân cu 3.100 € + TVA.

View PostEMPP, on 04 noiembrie 2020 - 09:27, said:

dacă vrei MOARĂ-N cap închiriaz-o la taxi și uber.
dacă vrei să te facă de piese bag-o la rent a car.ți-o închiriază 3 zile și schimbă tot de pe motorul nou cu una care are 300000km și  la tine începe adevărata distracție.deci vinde-o
Mulțumesc! Chiar nu am timp de așa ceva. Habar nu aveam de faza cu piesele, cazi pe spate.

Edited by GILOFFICE, 04 November 2020 - 10:19.


#33
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postfoxbat, on 04 noiembrie 2020 - 09:32, said:

spor si Doamne ajuta la casnicie ( sper ca a primit macar binecuvantare la a II incercare).
Mulțumesc! Așa a fost.

#34
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

View Postfoxbat, on 04 noiembrie 2020 - 09:32, said:

e cat un Duster nou 4x4 adevarat.

... cu care nu are absolut nicio legatura. Nu inteleg ce e cu comparatiile astea extreme, sau poate toata lumea brusc umbla doar pe coclauri neasfaltate si cara varza si carcase de porc cu masina?

On-topic: daca nu mi-as fi luat masina noua recent (tot MB) foarte probabil as fi fost interesat de masina asta, la 44k kilometri e practic tot ca noua iar la banii asta chiar merita.

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postwaterman, on 04 noiembrie 2020 - 09:38, said:


Ce compari tu aici un Mercedes

cu troaca aia cu roți ?

Sunt mașini pentru oameni diferiți cu nevoi diferite.
și atunci de ce o faci troacă?

#36
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005
N-ai inteles, Dusterul era troaca :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate