Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

A eliminat roTLD declarația?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018
Bună ziua!

În urma cercetării site-ului rotld nu am mai putut găsi acea declarația prin care se stipulează transferul cu titlu gratuit al domeniului.
Mai este valabilă acea declarație prin termeni și condiții?
Sau dacă are cineva mai multe informații, îl rog mult să mă ajute în elucidarea misterului.

Cumva s-a eliminat?

Mulțumesc mult!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta

https://rotld.ro/tra...icata-la-notar/

?

#3
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View Postwaterman, on 01 noiembrie 2020 - 10:47, said:

Nu.

"NOTA: Vă reamintim că această procedura se aplică pentru utilizatorii domeniilor solicitate, pentru care deținătorul este radiat/inexistent. În urma acestei solicitări vor fi trecute datele utilizatorului care completează declarația."

Deci, ca să înțelegi, eu aș vrea să știu dacă este legal să pot revinde un domeniu și dacă există pe undeva clauze pentru așa ceva.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.google.r...&sclient=psy-ab

Edited by waterman, 01 November 2020 - 11:11.


#5
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View Postwaterman, on 01 noiembrie 2020 - 11:10, said:

Am căutat, dar nu am găsic nimic actual.
Din câte știu, roTLD a schimbat procedura de transfer al domeniilor în urmă cu câteva luni, iar de atunci nu am mai putut găsi declarația ce este prezentă în primul site al căutării tale.

Eram curios dacă mă poate updata cineva.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din ce știu eu nu e legal să vinzi un domeniu .ro

Dacă ai unul .com, e ok.

Nici eu nu-s sigur, să vedem ce zic colegii.

Ce domeniu ai vrea sa vinzi ? Ce preț ?

#7
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View Postwaterman, on 01 noiembrie 2020 - 11:14, said:

Din ce știu eu nu e legal să vinzi un domeniu .ro

Dacă ai unul .com, e ok.

Nici eu nu-s sigur, să vedem ce zic colegii.

Ce domeniu ai vrea sa vinzi ? Ce preț ?
Momentan am doar câteva idei picante pe care aș vrea să le cumpăr, ele fiind denumiri generice ale unor servicii.
La preț nu m-am gândit, dar o să le ofer la pachet mă gândesc.

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
1. Da, s-a modificat procedura. Vezi mai jos un mail promit de mine de la roTLD:

"Stimate utilizator de domeniu .RO,
Luând în considerare nevoia de eficientizare a anumitor procese în contextul actual și venind în sprijinul utilizatorilor finali ai domeniilor .RO, vă aducem la cunoștință, respectând prevederile articolelor 5 și 20 din Contractul pentru Înregistrare a numelor de domenii .ro disponibil la www.rotld.ro,  că începând cu data de 27.07.2020, procedura Trade (Transfer Drept de Folosință) va fi simplificată după cum urmează:
Noua procedură de Transfer a dreptului de utilizare/folosință va implica în continuare emiterea cheii de autorizare de către actualul deținător și transmiterea acesteia către viitorul deținător, respectiv utilizarea ei pentru completarea formularului online de transfer cu datele viitorului deținător. Prin urmare, Pașii 1 și 2 ai actualei proceduri de Transfer Drept de Folosință vor rămâne neschimbați;
Se elimină pasul care presupune completarea, semnarea și transmiterea documentului de transfer (Cerere/Acord de transfer), actualul Pas 3 al procedurii. Generarea cheii de Transfer drept de utilizare/folosință din panoul de administrare și transmiterea ei către viitorul deținător va reprezenta acordul actualului deținător de a transfera dreptul de folosință/utilizare a domeniului .ro către viitorul deținător.
Toate celelalte aspecte și implicații ale acestui proces vor rămâne nemodificate. Factura aferentă serviciului de transfer drept de folosință și a perioadei de mentenanță aleasă de către viitorul deținător va fi emisă pe baza datelor furnizate în formularul de transfer drept de folosință de către viitorul deținător".

2. Da, este legal sa le vinzi.

3. Nu baga bani multi in ele, sunt greu de vandut, iar costul de reinoire este destul de ridicat.

#9
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View Postbalauru69, on 01 noiembrie 2020 - 11:32, said:


"Stimate utilizator de domeniu .RO,
Luând în considerare nevoia de eficientizare a anumitor procese în contextul actual și venind în sprijinul utilizatorilor finali ai domeniilor .RO, vă aducem la cunoștință, respectând prevederile articolelor 5 și 20 din Contractul pentru Înregistrare a numelor de domenii .ro disponibil la www.rotld.ro,  că începând cu data de 27.07.2020, procedura Trade (Transfer Drept de Folosință) va fi simplificată după cum urmează:
Noua procedură de Transfer a dreptului de utilizare/folosință va implica în continuare emiterea cheii de autorizare de către actualul deținător și transmiterea acesteia către viitorul deținător, respectiv utilizarea ei pentru completarea formularului online de transfer cu datele viitorului deținător. Prin urmare, Pașii 1 și 2 ai actualei proceduri de Transfer Drept de Folosință vor rămâne neschimbați;
Se elimină pasul care presupune completarea, semnarea și transmiterea documentului de transfer (Cerere/Acord de transfer), actualul Pas 3 al procedurii. Generarea cheii de Transfer drept de utilizare/folosință din panoul de administrare și transmiterea ei către viitorul deținător va reprezenta acordul actualului deținător de a transfera dreptul de folosință/utilizare a domeniului .ro către viitorul deținător.
Toate celelalte aspecte și implicații ale acestui proces vor rămâne nemodificate. Factura aferentă serviciului de transfer drept de folosință și a perioadei de mentenanță aleasă de către viitorul deținător va fi emisă pe baza datelor furnizate în formularul de transfer drept de folosință de către viitorul deținător".


Am citit și eu acel comunicat roTLD, dar din spusele lor reiese faptul că nu se schimbă nimic.
Dacă toate celelalte aspecte rămân nemodificate înseamnă că tot procesul ăsta s-a digitalziat în totalitate, drept urmare și acceptul la transferul cu titlu gratuit, pe care nu îl pot găsi niciunde.

#10
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
https://rotld.ro/pro...t-de-folosinta/

#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dacă deja te vezi mare latifundiar de domenii online, atunci e mult mai bine să apelezi la consultanță juridică de specialitate decât avocați de duminică.

#12
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Confirm si eu ca se face totul acum online prin cheie de transfer drept proprietate ( trade ), s-au eliminat hartiile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate