Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce acte sa ceri cand cumperi o masina de la un samsar?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
Salutare,

Ma duc sa vad o masina la un samsar in alt judet, presupunem ca batem palma, Omul a cumparat masina din Franta si a scos un set de nr rosii(habar n-am ce relevanta are asta )

Ce acte trebuie sa fac/iau de la vanzator ca sa nu am surprize cand incerc sa o trec , inmatriculez pe numele meu? Sigur, pot apela la o firma de acte auto, dar am auzit cazuri cand erau intelesi cu samsarul.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Pana acolo, ai verificat VIN-ul, sa vezi daca nu are peste un milion de kilometri, sau daca nu a fost rostogolita de pe vreun munte si apoi reparata "pe sub mana"?

#3
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
asta se verifica la fata locului nu pe prostii gen carvertical, fara sa o vad am vazut ca are km dati inapoi, dar asta e alta discutie, aici era vorba de acte

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
@costy

Silly me Posted Image am dat 70RON ca sa verific o masina ... o avere. Parerea mea e ca nu ar strica si o verificare pe carvertical dar na
Actele sunt foarte usor de falsificat , mai ales cele de "service"

Ca sa o treci pe numele tau, ai nevoie de contractul vanzare-cumparare, cartea masinii / talon . Si da, din cate stiu iti poti face o asigurare pe ziua respectiva daca vrei sa pleci cu ea. Cred ca ai nevoie si de certificatul de inmatriculare. Cred ca nu am uitat nimic . Eventual gasesti si pe net lista cu acte de care ai nevoie pentru o inmatriculare

Quote

fara sa o vad am vazut ca are km dati inapoi

Si de cate ori avea kilometri dati inapoi ?
Chestia e ca ne si place sa ne mintim singuri. Vezi apoi pe forumuri ca nu-s bune masinile X, ca la 150.000km a picat deja X Y Z, cand defapt masina poate are 500.000 km

Edited by Andreysc7, 30 October 2020 - 15:33.


#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Daca carvertical e prostie iti urma bafta. Verifica tu la fata locului, eventual si actele.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
mereu ma intreb,de ce ”desteptii” mai au nevoie de pareri,ba le mai si cer

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce dracu-i cu voi? Omul intreaba de acte. O fi rasturnata,manarita..treaba lui.
Toti sunteti mecanici cu carvertical.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
iți trebuie un fiscal dacă a trecut mașina pe el deși nu cred

#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
mai mult ca sigur o sa vrea sa faca un contract intre tine si vanzatorul din afara in asa fel incat samsarul sa nu apara in acte deloc.
dar daca samsarul a scos numere rosii iti trebuie si fiscal de la samsar, atlfel o sa plangi si tu ca asta: https://forum.softpe...re-lipsa-fiscal

#10
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
iar ba aceeasi intrebare? serios oameni buni, puneti aceeasi intrebare aproape saptamanal

#11
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postioppo, on 30 octombrie 2020 - 15:28, said:

Daca carvertical e prostie iti urma bafta. Verifica tu la fata locului, eventual si actele.
ce treaba are carvertical cu actele numai tu stii

View Postrex, on 30 octombrie 2020 - 15:50, said:

mai mult ca sigur o sa vrea sa faca un contract intre tine si vanzatorul din afara in asa fel incat samsarul sa nu apara in acte deloc.
dar daca samsarul a scos numere rosii iti trebuie si fiscal de la samsar, atlfel o sa plangi si tu ca asta: https://forum.softpe...re-lipsa-fiscal
bingo, sfaturi de genul asta cautam, habar n-am daca merita masina, abia dupa ce o verific eu cu diagnoza si un mecanic sa imi confirme ca nu e facuta din 2 jumatati  intru la discutii cu actele, dar nu vreau sa imi iau teapa fix la acte unde n-am nici cea mai vag idee.


Pentru toti care ati sarit in apararea carvertical, nu spuneam ca e prostie daca nu-l foloseam fix pe masina asta, mi-a aratat fix nimic : o dauna de 500 euro in portiera  si km ciuciu. Noroc ca am verificat in baza Renault unde am gasit mult mai multe si km dati inapoi

Edited by costy_ytsoc, 30 October 2020 - 16:03.


#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
cum zice rex, contractul se face intre tine și el, nu între tine și cineva care nu e de față.
nu accepta niciodată așa ceva, există riscul ca peste 2-3-5 ani să vină ANAF să te întrebe de ce faci evaziune fiscală.

#13
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Sincer, mai în glumă mai în serios, eu i-aș cere și certificatul de naștere, căsătorie etc. nu doar despre mașină.

Cu cât mai multe acte de la samsar cu atât ai mai multe șanse să rezolvi un litigiu cu el ulterior :)

#14
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postcosty_ytsoc, on 30 octombrie 2020 - 14:55, said:

pot apela la o firma de acte auto, dar am auzit cazuri cand erau intelesi cu samsarul.
Orice e posibil, dar du-te si tu la un birou de acte auto de pe langa politie; nu cred ca vreun notar (sau ce functii au cei care legalizeaza acte) isi risca toata afacerea si libertatea pentru o bere de la samsar chiar la 2 pasi de politie.

#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
ce litigiu nene? poate fi vorba de o masina care valoreaza cateva mii de euro...

View Postvali, on 30 octombrie 2020 - 16:16, said:

cum zice rex, contractul se face intre tine și el, nu între tine și cineva care nu e de față.
nu accepta niciodată așa ceva, există riscul ca peste 2-3-5 ani să vină ANAF să te întrebe de ce faci evaziune fiscală.
nu este evaziune fiscala ci fals in acte...chiar mai grav decat evaziunea Posted Image

Edited by bossake, 30 October 2020 - 17:33.


#16
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Postvali, on 30 octombrie 2020 - 16:16, said:

cum zice rex, contractul se face intre tine și el, nu între tine și cineva care nu e de față.
nu accepta niciodată așa ceva, există riscul ca peste 2-3-5 ani să vină ANAF să te întrebe de ce faci evaziune fiscală.
Ce treaba are ANAF si ce evaziune fiscala visezi?
Cel mult se poate plange "ala care nu e de fata" ca cel ce era de fata a facut fals in acte, dar nu o sa faca asa ceva pentru ca e afacere de familie, practic si-ar face autodenunt. In orice caz tu n-ai nici o implicare in speta, cel mult esti martor.

Ca sa revin la acte: contract vanzare cumparare, cartea de identitate, certificat inmatriculare, fiscal de la primarie.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Eu nu stiu cum de atator oameni li se pare o idee buna sa semneze un contract intre ei si o persoana care nu e de fata si nici nu l-a imputernicit sa faca asta pe cel care propune.

#18
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
De unde stii tu ca persoana care e de fata nu e cea din contract?
El asa se declara, cine sunt eu sa stiu daca el e Gheorghe Ion sau nu? Nici cei de la birourile de acte nu contesta treaba, ca nu au cum.

Comertul are la baza increderea. Pe principiul tau nu mai faci nimic in viata, ai sta pe intuneric in pestera de frica ca daca iesi la lumina poate umbra ta nu e a ta si te va beli.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate