Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat alegere marca/model fiabil de laptop gaming - buget aprox. 1000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Salutare tuturor,

1. Cand se va face achizitia -> cel mai probabil de sarbatori
2. La ce va fi folosit laptop-ul -> Gaming
3. Bugetul maxim -> aprox. 1000 Euro
4. Marci sau serii preferate -> nu cunosc, detaliez mai jos
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) -> fara preferinte
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) -> strainatate (Spania)

Ma bate gandul sa-mi achizitionez un laptop pentru gaming. Din cauza ca fac destul de multe delegatii, varianta unui PC incepe usor sa cam iasa din calcul...

As dori in primul rand sa stiu, spre ce marci si modele sa ma orientez? Ma intereseaza sa fie ceva cat mai fiabil si sa se incadreze intr-un buget de aprox. 1000 Euro.

Ca jocuri ma intereseaza strict World of Tanks, iar ca sa pot juca pe rezolutie ultra, am nevoie de urmatoarea configuratie:
- CPU: Intel Core i5-7400 / AMD Ryzen 5 1500 X.
- RAM: 8 GB
- GPU: GeForce GTX 1050ti (4 GB) / Radeon RX 570 (4 GB)

Orice sfat util este binevenit!

Multumesc.

Edited by _Aemilius_, 29 October 2020 - 11:20.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Revino de sărbători.

Ăsta e cel mai bun sfat momentan.

#3
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Ma gandesc sa ma informez putin pana atunci. Stiu ca vor veni reduceri de sarbatori, dar mi s-ar parea OK sa pot pune ochii dinainte pe un model anume de laptop si sa urmaresc evolutia pretului...
Momentan sunt cu ochii pe gama Lenovo Legion, par destul de robuste si fiabile...

Edited by _Aemilius_, 29 October 2020 - 12:26.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-ai despre ce să te informezi cu 2 luni înainte.

#5
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 waterman, on 29 octombrie 2020 - 12:26, said:

N-ai despre ce să te informezi cu 2 luni înainte.
Are totusi o sansa de black fraierday. 27Noiembrie in occident.

#6
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Asus și Lenovo au serii speciale pentru gaming, pe PC Garrage ai secțiune specială de laptopuri pentru așa ceva. Nu contează chiar atât de mult procesorul și placa video, cât contează sistemul de răcire suplimentar. Urmărește seriile respective și iei ce-ți poți permite la momentul respectiv.

#7
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 zaboss, on 29 octombrie 2020 - 12:39, said:

[...] Nu contează chiar atât de mult procesorul și placa video, cât contează sistemul de răcire suplimentar. [...]
Prin "sistem de racire suplimentar" te referi la un cooling pad? Sau laptopul sa aiba din constructie ceva sistem de racire mai eficient?

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 _Aemilius_, on 29 octombrie 2020 - 12:25, said:

dar mi s-ar parea OK sa pot pune ochii dinainte pe un model anume de laptop si sa urmaresc evolutia pretului...
Momentan sunt cu ochii pe gama Lenovo Legion, par destul de robuste si fiabile...
Da, fa lista, scrie preturile si vezi ce vine.
Lenovo Legion, Asus TUF, Acer Nitro, HP Pavilion.
AI o gramada de astfel de recomandari pe internet: https://www.techrada...eals-under-1000

Totul tine de ce oferta gasesti.

#9
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 elbjorn, on 29 octombrie 2020 - 12:44, said:

Lenovo Legion, Asus TUF, Acer Nitro, HP Pavilion.
AI o gramada de astfel de recomandari pe internet: https://www.techrada...eals-under-1000
Butonand putin forumul + review-uri + google search, am citit ca TUF-urile si Pavilioanele ar avea probleme cu sistemul de racire. Am inteles ca toate laptop-urile pentru gaming se incalzezc, dar e totusi diferenta intre 70-75 grade si 95-100 grade...
In ceea ce priveste Legion, majoritatea review-urilor sunt pozitive, in special pe partea de sistem de racire.

Acuma nu stiu ce sa zic, incerc sa acumulez cat mai multe informatii inainte de achizitie, dupa e tardiv...

De "black fraierday" cred ca vor fi oferte bune, in special anul asta. Datorita situatiei COVID, s-au acumulat stocuri mari...

Edited by _Aemilius_, 29 October 2020 - 12:55.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Lenovo Legion, Asus TUF sau mai ales ASUS ROG.
Astea sunt serii in care ai putea sa te incadrezi in buget cu un anumit model.

Ar mai fi Alienware dar e cam mic bugetul...

Quote

De "black fraierday" cred ca vor fi oferte bune, in special anul asta. Datorita situatiei COVID, s-au acumulat stocuri mari...   
Eu nu cred. Tocmai ca sunt stocuri mici.
Din cauza Covid scoala se muta online, multi lucreaza de acasa... Stiu firme care le-au dat bani angajatilor ca sa-si cumpere laptopuri special ptr asta.

In consecinta pe piata nu mai gasesti niumic sub 2500-2800 lei. Iar cele mai scumpe au stocuri mici.
Aprovizionarea e cam naspa ca nici fabricantii nu prea fac fata la comenzi iar cu chipseturile ( nu neaparat ale placilor de baza dar si cele de retea, Wi-fi... ) sunt probleme.

Plus ca din cauza asta s-au cam scumpit...

#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 eiffel, on 29 octombrie 2020 - 13:04, said:

In consecinta pe piata nu mai gasesti niumic sub 2500-2800 lei. Iar cele mai scumpe au stocuri mici.
Aprovizionarea e cam naspa ca nici fabricantii nu prea fac fata la comenzi iar cu chipseturile ( nu neaparat ale placilor de baza dar si cele de retea, Wi-fi... ) sunt probleme.

Plus ca din cauza asta s-au cam scumpit...
Achizitia se face in Spania. Intr-adevar ai dreptate. Totusi ceva ceva poate pica.
In nici un caz nu putem vorbi de stocuri crescute....

Edited by elbjorn, 29 October 2020 - 13:17.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum am avut dreptate in topicul despre tablete in care am spous cam acelasi lucru...
https://forum.softpe.../#entry27047429

Initiatorul a deschis si topicul de laptop... :D

#13
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 _Aemilius_, on 29 octombrie 2020 - 11:19, said:

Ma bate gandul sa-mi achizitionez un laptop pentru gaming.

 eiffel, on 29 octombrie 2020 - 13:18, said:

Oricum am avut dreptate in topicul despre tablete in care am spous cam acelasi lucru...
https://forum.softpe.../#entry27047429

Initiatorul a deschis si topicul de laptop... Posted Image
O mica, mare diferenta totusi Posted Image

Edited by elbjorn, 29 October 2020 - 13:21.


#14
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Laptopul e pentru mine, tableta era pentru altcineva. Posted Image
Multumesc pentru sfaturi, mi-am mai restrans un pic cautarile si stiu cam la ce sa ma astept de "black fraierday", daca situatia sta asa cu stocurile, n-o sa fie cine stie ce reduceri...

Edited by _Aemilius_, 29 October 2020 - 13:41.


#15
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 _Aemilius_, on 29 octombrie 2020 - 13:37, said:

Multumesc pentru sfaturi, mi-am mai restrans un pic cautarile si stiu cam la ce sa ma astept de "black fraierday", daca situatia sta asa cu stocurile, n-o sa fie cine stie ce reduceri...
In principiu or sa fie la generatiile anterioare.
Deci vezi sa aibe procesor Intel 1xxxx sau AMD 4xxxx.
Spre exemplu i5-10400 sau AMD 4600H.

#16
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 elbjorn, on 29 octombrie 2020 - 13:48, said:

Deci vezi sa aibe procesor Intel 1xxxx sau AMD 4xxxx.
Spre exemplu i5-10400 sau AMD 4600H.
Nu stiu daca pentru un joc ca World of Tanks conteaza mult diferenta intre 8GB RAM si 16GB RAM. Cum e MMO, cred ca e mai important CPU si GPU.
In ceea ce priveste GPU, as merge pe un GTX 1650, dar poate am noroc si prind o oferta cu RTX 2060. Deocamdata n-am prea gasit un laptop bun cu RTX2060 sub 1400 euro...

#17
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 _Aemilius_, on 29 octombrie 2020 - 13:59, said:

Nu stiu daca pentru un joc ca World of Tanks conteaza mult diferenta intre 8GB RAM si 16GB RAM. Cum e MMO, cred ca e mai important CPU si GPU.
In ceea ce priveste GPU, as merge pe un GTX 1650, dar poate am noroc si prind o oferta cu RTX 2060. Deocamdata n-am prea gasit un laptop bun cu RTX2060 sub 1400 euro...
Nu te limita doar la placi Nvidia. Ai si AMD.
https://www.notebook...e.477270.0.html

Cat despre memorie, depinde foarte mult cum este construit laptopul. Daca are sloturi de memorie, poti lua de 8Gb linistit.  Daca memoria este lipita de placa de baza, atunci vei avea nevoie de 16Gb.

#18
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Pret bun sau laptop problematic?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate