Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Producție, catalog, televizoare, combină audio cu televizor, radiorecptoare, și altele

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De la Americani. Circa 1965. Nu era probabil în top 3, dar merită urmărită chestia. Combinele alea televizor + radio + pick-up erau făcute pentru locuinţele mari. Dacă stăteai într-un bloc de lux (şi combinele în sine erau destul de scumpe şi aveai nevoie de loc pentru ele, adică nu erau pentru apartamente mici), mă întreb cum îţi cărau aşa ceva până în apartament dacă nu stăteai la parter.
F.M. încă era ceva nou în uz pe atunci (vezi radioreceptoarele portabile). Doar în Germanii era ceva mai răspândit la vremea aia. Poate Olanda să fi avut ceva posturi în număr mai mare.
Televiziune în culori pe atunci exista doar în S.U.A., cred că Mexicanii aveau primele emisii şi în Japonia.
Vreo variantă de combină S.U.A. cu magnetofon în loc de pick-up nu am văzut încă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rfIgDef02LE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 24 October 2020 - 00:55.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
dude, tu si pe yt te uiti la clipuri cu vechituri?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
dacă TV-ul nu încăpea înseamnă ca n-aveau nici loc de dulapuri în case săracii ăia

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postlaffin, on 24 octombrie 2020 - 05:26, said:

dude, tu si pe yt te uiti la clipuri cu vechituri?

Da    ^_^
Doar nu o să mă uit la Abi neTalent.
De ăsta am dat însă pe un forum American.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Astea sunt clipuri destinate comerciantilor, sa-i convinga sa vanda in magazine produsele Philco. Nu stiu ce oferea concurenta, dar se pare ca firma mergea destul de bine. Chiar si Philips a trebuit sa vanda sub alt nume in SUA (Norelco, daca tin bine minte) pentru a nu fi confuindati cu ei :P

Dar vad pe final ca faceau parte din compania Ford :w00t: Din categoria "coada vacii si stampila primariei". Sau o prefigurare a cea ce se intampla acum, cand unele firme fabrica de la telefoane la avioane (am exagerat putin, dar nu prea mult :D)

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Era pentru dealeri.
Concurenţa ofera şi ea combine de genul.
Cu "Philips" ştii bine. Inclusiv camere de studio de televiziune au fost vândute sub marca "Norelco".

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Nici nu stiu prea bine ce concurenta aveau pe atunci. Probabil doar RCA si Motorola (am inteles ca si ei au fabricat televizoare), dar sunt sigur ca mai erau si altii de care eu n-am auzit.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe primele 2 locuri erau "R.C.A." (de la ei e cu mufa) şi "Zenith".
Televizoare mai produceau "G.E." ("General Electric") - cred că au făcut primele sau printre primele coloare portabile ("G.E." Portacolor), "Sylvania", "Motorola" (de care ai menţionat), şi care folosea şi marca "Quasar" din 1967, "Magnavox" (care ajunseseră la "Philips" la un moment dat)
Aici ar trebui să fie un articol din 1965 legat de televizoare color: https://worldradiohi...-1965-12-06.pdf
dar vouă vă merge?

Diverse combine: https://www.automati...AD.cgi?35544_34

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate