Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat Achizitie 4×4

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Ma gandesc sa cumpăr un 4×4(undeva la 2500€),anume ori:
Suzuki Vitara ori Jimny,ceva sa urc cu el până in proprietăți,motiv pentru care masina necesită un reductor.
Aici am 2 întrebări:
Care dintre cele doua masini menționate ar trebuie aleasa si de ce?Care este mai fiabilă si ieftina la întreținere sau rezista mai bine la încercări grele.
Voi ce parere aveți despre cand ar fi mai ok de făcut achiziția,dat fiind si contextul cu pandemia si variațiile ratei de inflație.(toamna asta sau in primavara)

Legat de Jimny am niste retrageri pt motorul de 1.3,adica cat e de fiablil pt ca la 1.3 are cam mulți caluti,si cat de potent e in urcari abrupte cu o remorcă trasa dupa el.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
si una si alta sunt bune dar nu sunt infailibile la noroi sau zapada oricat 4x4 ar avea
noroiul il gasesti si pe drumul spre proprietati nu trebuie sa mergi neaparat sa-l cauti.
acum toamna pe ud ajunge sa intri 20m in padure si sa nu mai iesi de acolo
jimni este mai mititel.
amandoua sunt aproape egale la off,pretul nu este influentat de anotimpul in care cumperi

Edited by EMPP, 18 October 2020 - 14:55.


#3
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Sa reformzulez:Am nevoie de 4×4 pt cărat si sa ajung in proprietăți,adica nu vreau sa merg cu ea in noroi pana peste jante si vreau sa ma descurc cu ea.
In rest ce am mentionat mai sus si diferențele intre cele doua

#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 28.11.2001
Poate găsești răspunsuri aici:
https://www.suzuki-club.ro/

#5
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 Unknown10, on 18 octombrie 2020 - 14:43, said:

Sa reformzulez:Am nevoie de 4×4 pt cărat si sa ajung in proprietăți,adica nu vreau sa merg cu ea in noroi pana peste jante si vreau sa ma descurc cu ea.
In rest ce am mentionat mai sus si diferențele intre cele doua

Depinde cat cari cu Jimny. Nu de alta, da' e destul de usor (asta e si avantajul lui). Dar in afara de Vitara scurta si veche, la 2500 EUR nu cred ca o sa ai succes la cumparaturi.

Majoritatea Vitara de pana in 2000 aveau rugina din belsug. Poate gasesti ceva pe-afara.

Edited by Quoriah, 18 October 2020 - 15:47.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
pai noi stim ce inseamna pt tine carat si ajuns in ‘proprietati’? Jimny e masina de catarat, nu de carat. pt asta - carat si daca nu iesi de pe drum - probabil e mai potrivita o Vitara. zic si eu   :)

#7
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
"In afara de Vitara scurta si veche".
SCURAT o vreau si veche depinde fe intelegi tu,adica din 2000 pana in 2005 e diferența de 15 20 de ani dar totusi unele sunt in stare buna,am gasit si Jimny si vitara întreținute.
De cărat nu o sa fie ceva vai domne,dupa cum am spus daca poate sa traga o remorcă goala dupa el la deal,atunci e ok.


Carat:Sa traga la panta de 10-15% o remorcă cu ceva scânduri pe ea,sa care in jos niste saci cu prune etc...
Pe langa asta sa fie potent motorul sa iasa la urcari de pana in 30% cu masina puțin încărcata.
Dar,repet,eu nu asta am întrebat,si de faptul ca intre vitara si jimny e vreo diferență notabilă,ca si intretinere,componente,capabilități.
Masina o sa fie folosita 80-90 in afara soselei.

Edited by Unknown10, 18 October 2020 - 15:52.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  000000000000000Ford Maverick 2,3 4x4.jpg   152.4K   35 downloads


Un Ford Maverick, din 2006, motor benzina 2,3 litri,4x4, 150 CP este ok? https://www.mobile.d.../301927320.html

#9
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Mai bine Vitara decat Jimny pentru ca:
- Vitara e ceva mai grea
- Vitara e mai lata si mai lunga deci stabilitate mai buna
- Jimny e foarte inalt, centru de greutate sus si se destabilizeaza usor

Scurta si veche inseamna de dinainte de 2000.

De exemplu... pe mobile.de nu exista decat 1 rezultat la Suzuki Jimny / Vitara / Samurai din 2001, de pana in 2500 EUR si cu 4x4. Daca nici dincolo nu gasesti, ma indoiesc ca vei avea multe sanse in Romania. Bine, tepe "nerulata offroad" gasesti usor pe OLX.

Attached File  rezultat.png   75.79K   20 downloads

EDIT: era sa uit. important e sa aiba low range pentru drumul de padure si abia dupa reductor.

Singurul Vitara de 2500 EUR de pe OLX (V6 - 136 CP - din 2005): "Rugina ca la Vitara dar in limite normale...este o problema la Vitara in general." QED

EDIT2: Acum am vazut asta:

 Unknown10, on 18 octombrie 2020 - 15:52, said:

Masina o sa fie folosita 80-90 in afara soselei.

Deci clar nu Jimny decat daca vrei sa dizloci ceva pietre de la rinichi.

Edited by Quoriah, 18 October 2020 - 16:06.


#10
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Fors Maverick,nu!Ori Jimny ori Vitara SCURT.
Pe olx,am gasit dupa 2000 pana in 2500 destul vitara,dar cele mai multe sunt cu volan pe dreapta.
Exemple: https://m.olx.ro/ofe...k8.html?reason=
https://m.olx.ro/ofe...1T.html?reason=

Nu imi trebuie lungă,iar faptul ca jimny e îngust e un avantaj pt ca si drumul e îngust.
Cand mentionat clar nu jimny sau altceva menționați va rog si de ce.


#11
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Jimny e foarte bun catarator.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 xmanyacs77, on 18 octombrie 2020 - 15:53, said:

000000000000000Ford Maverick 2,3 4x4.jpg


Un Ford Maverick, din 2006, motor benzina 2,3 litri,4x4, 150 CP este ok? https://www.mobile.d.../301927320.html
nu fiindca  nu are reductor

oricare din cele doua sunt bune.cu jimni te intorci mai usor fiind mai scurt decat Vitara cu 4 usi.pe care o gasesti la pret mai bun si mai buna o poti lua linistit ca nu te face de rusine

#13
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Nu înțeleg de ce tot imi spuneți de Vitara in 4 usi!
Am spus si o sa mai repet: Jimny sau vitara in 2 usi.
Am cerut o comparatie intre cele doua,cuma ar fi schimbul de ulei al grupurilor,fiabilitatea motoarelor,etc.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cea aflata in starea cea mai buna in banii aia.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Depinde de teren, in unele locuri unde e noroi am vazut azi la niste prieteni ca nici cu patroluri modificate nu puteau urca. Pentru tractiune ti-ar trebui un diesel.
La 2500e nu prea ai alternative.

 Unknown10, on 18 octombrie 2020 - 20:18, said:

Nu înțeleg de ce tot imi spuneți de Vitara in 4 usi!
Am spus si o sa mai repet: Jimny sau vitara in 2 usi.
Am cerut o comparatie intre cele doua,cuma ar fi schimbul de ulei al grupurilor,fiabilitatea motoarelor,etc.

Sunt la fel, crezi ca sunt diferente colosale intre ele ? Jimny e mai scump, cam greu sa gasesti in 2500e unul in stare buna. Cel putin eu unul nu am gasit.

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am cautat mult timp un Vitara sau un Jimny pentru plimbari pe munte si am ajuns la urmatoarele concluzii:
- nu se poate masina fara rugina, in special la Suzuki. Pe toate le mananca, important e sa gasesti una cu "oasele" bune.
- Masoara-te pe tine si dupa da-te cu ambele. Jimny si Samuraiul dinainte ei sunt EXTRAORDINAR de mici inauntru si te vor rupe de spate daca ai mai mult de 1.8m si/sau 90kg. Sunt foarte agile si foarte bune cataratoare, dar la confort sunt 0 barat.

Cauta un Grand Vitara de 1.6 scurt si mai creste putin bugetul. La 2500 EUR sansele sa iei o ruginitura care va sta mai mult prin diverse service-uri decat pe drum sunt foarte mari.
Sau una cu volan pe dreapta, daca te poti adapta si vei merge cu ea mai mult in natura decat pe drumuri normale.

#17
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am deschis un topic similar,cu cerinte similare,dar inca nu am concluzionat.In primul rand pentru toata lumea.cind dati reply cuiva vedeti cine este pe cit se poate,mai sunt si oameni care se descurca gramatical si au cunostinte in ceva domenii.Apoi masini fara rugina se cumpara din tari unde masinile nu au rugina.Pentru initiator -Jimny e mai spartan,mai pregatit pentru offroad,dar nu tracteaza mult,din motiv de motor mic.Deci daca vrei sa tragi ceva vezi intii capacitatile de tractare.

#18
Gee_man

Gee_man

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2020

 Unknown10, on 18 octombrie 2020 - 14:43, said:

Sa reformzulez:Am nevoie de 4×4 pt cărat si sa ajung in proprietăți,adica nu vreau sa merg cu ea in noroi pana peste jante si vreau sa ma descurc cu ea.
In rest ce am mentionat mai sus si diferențele intre cele doua
Daca ai nevoie de o masina de carat, de ce nu te orientezi spre un pickup (L200/Navara) ?
Avand in vedere ca o sa fie folosita 80-90% in afara soselei, ai putea sa te uiti dupa una cu volan pe dreapta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate