Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Huawei Mate 40/ 40 PRO/ 40 PRO +

- - - - -
  • Please log in to reply
612 replies to this topic

#541
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Din nou, dacă tu n-ai probleme nu înseamnă că alții n-au. Am fost cu el la marele service samsungi ,,n-are nimic domne, e în parametrii", deși se încinge de-l ia nebuneala fără motiv, deci de ce-mi spui tu mie ca-s ok ca-s praf ca telefoane.
Ok, deci am parte de un academician aici și ar trebui sa folosesc doar cuvinte frumoase în favoarea samsung

Edited by robi101012981, 04 January 2022 - 21:25.


#542
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Rog colegii care activează pe acest topic să dea dovadă de seriozitate. Nu ca cei de pe topicul P40 Pro.

https://forum.softpe...0#entry28342922


@shymano: Ți-a revenit speranța. Profită.

Edited by badmania98, 05 January 2022 - 12:23.


#543
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Daca si speranta asta e ca si ROBOR-ul proaspat marit, (practic s-a dublat), e clar ... n-am nicio sansa.
Insa tot stau si ma gandesc, in prostia mea: bai, ce are Android Auto asta, de e toata lumea disperata dupa el ??
Ca l-am instalat si eu pe un telefon cu GMS, sa nu mor prost ... in afara unei interfete de secolul trecut, nu am prea vazut ceva interesant.
Navigatia poate merge bine-mersi pe telefon, nu simt niciun moment nevoia de a o avea in bordul masinii, muzica poate fi transmisa catre masina in nspe moduri, nu vad "marea necesitate" de a o transmite doar prin Android Auto ...
Ce-o fi cu disperarea asta, chiar nu stiu ... nu o inteleg.
Sa renunt la un telefon cu semnal bun, baterie buna, camere bune, doar pentru o aplicatie banala, mi se pare ... mai bine ma abtin.
Si mai dubioasa mi se pare alegerea de a folosi un telefon despre care, pe langa faptul ca dau o caruta de bani, mai stiu si ca este "incetinit" voit de producator(i) (lucru recunoscut cu subiect si predicat, atat de Samsung, cat si de Apple).
Sa mor daca am vazut chestia asta la Huawei, de la P6 incoace !!!
Si in ziua de azi aveam P6-le, daca nu dadeam cu el de pamant (de ciuda ca il indoise fi-miu).
Dar, de, fiecare actionam diferit, folosim lucrurile diferit, etc ...

Edited by shymano, 05 January 2022 - 15:03.


#544
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Chestia asta cu Android Auto ține de fiecare. Adică, eu am reușit să leg Wireless P40 Pro la multimedia din mașină. De ce aș sta cu telefonul în geam dacă pot sta cu el în buzunar? Asta când merg pe distanțe scurte. Și văd pe ecranul din mașină, care este mai mare decât cel al telefonului. Nu m-am născut cu Android Auto pe mașină, dar îl prefer.
Pe mine altceva mă seacă. De ce pe Mate 40 Pro (C00) poți instala liniștit GMS, iar pe cel C432, nu? Aici e măgăria.  Că nu oferi GMS pe telefon e una, dar că te dai de ceasul moții să-l blochezi pentru anumite regiuni, e alta. Chiar am lucrat pe un Mate 40 Pro (C00) al unui japonez (la distanță) și nu are nicio limitare din acest punct de vedere.
Eu nu aș cumpăra acest telefon. Era luat dacă mă convingea. Să nu fiu înțeles greșit: e bun, face ceea ce se zice că ar trebui să facă. Dar nu e pentru mine.

Edited by badmania98, 05 January 2022 - 16:26.


#545
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Ai incercat ceva si pe 432 (fara succes) ?
Sau doar pe modelul de China ?
(Ca o paranteza, asta imi place mai mult decat P40 pro.
Nu stiu, are acel "ceva" ... il simt mai bine, mai placut, in mana ...)

Edited by shymano, 05 January 2022 - 16:43.


#546
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014

 shymano, on 05 ianuarie 2022 - 15:00, said:

Daca si speranta asta e ca si ROBOR-ul proaspat marit, (practic s-a dublat), e clar ... n-am nicio sansa.
Insa tot stau si ma gandesc, in prostia mea: bai, ce are Android Auto asta, de e toata lumea disperata dupa el ??
Ca l-am instalat si eu pe un telefon cu GMS, sa nu mor prost ... in afara unei interfete de secolul trecut, nu am prea vazut ceva interesant.
Navigatia poate merge bine-mersi pe telefon, nu simt niciun moment nevoia de a o avea in bordul masinii, muzica poate fi transmisa catre masina in nspe moduri, nu vad "marea necesitate" de a o transmite doar prin Android Auto ...
Ce-o fi cu disperarea asta, chiar nu stiu ... nu o inteleg.
Sa renunt la un telefon cu semnal bun, baterie buna, camere bune, doar pentru o aplicatie banala, mi se pare ... mai bine ma abtin.
Si mai dubioasa mi se pare alegerea de a folosi un telefon despre care, pe langa faptul ca dau o caruta de bani, mai stiu si ca este "incetinit" voit de producator(i) (lucru recunoscut cu subiect si predicat, atat de Samsung, cat si de Apple).
Sa mor daca am vazut chestia asta la Huawei, de la P6 incoace !!!
Si in ziua de azi aveam P6-le, daca nu dadeam cu el de pamant (de ciuda ca il indoise fi-miu).
Dar, de, fiecare actionam diferit, folosim lucrurile diferit, etc ...

Nu te supara eu am Mate 9 pro si mate 30 pro dupa upgradari soft la ambele camerela sau banalizat !. Iti garantez sunt si fotograf amator cu dslrul si stiu ce inseamna calitate fotografie.

#547
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Nu spun ca nu mai strica si astia cate una, pe ici pe colo ...
La Mate10 pro, de exemplu, au scos rotirea automata a homescreen-ului, care era o chestie unica pe telefoane.
Eu ma refeream la sistem, ca acolo nu au umblat asa cum o fac "marii", sa incetineasca voit telefoanele si sa te forteze la schimbare...
Iar despre camere, Pro-urile de la Huawei au fost (valabil si in prezent) in fruntea listei de telefoane, mai mereu.
Probabil ca sa fie in trend au bagat minusuri si ei, p-aici, ca de exemplu modul macro (pe Mate40 pro nu mai este).
Totusi, nu cred ca ai pretentii de DSLR de la o camera de telefon ...

Edited by shymano, 06 January 2022 - 17:51.


#548
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai asta inseamna sa fii fanatic. Pana acum te dadeai peste cap ca huawei e ceea ce n-a vazut parisul, ca e minunea de pe lume, ca orice nu poate huawei de fapt nu e necesar, bla bla. Cand ti se spune ca acelasi rahat il face si huawei, la fel ca ceilalti jucatori mari, spui "eee, si ei, nu zic ca nu...". Dar concluzia e ca nu ne trebuie domne nimic din ce nu stie sa faca huawei, huawei e sfant.
Nu sunt telefoane proaste, dar prea se inchina unii la ele.

#549
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Una e sa strici o aplicatie, alta e sa umbli intentionat la sistem, sa incetinesti telefoanele fortand schimbarea lor.
Eu despre manarirea sistemului am afirmat ca Huawei au fost fair pana acum.
Si inca n-am vazut telefon Huawei care sa se miste in ritmul Samsung sau Apple, adica sa nu-l mai poti folosi dupa o vreme de la lansare, din cauza ca ti l-au busit producatorii.
N-are treaba fanatismul cu neintelegerea a ceea ce citesti ...

#550
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004

 zapptorres, on 06 ianuarie 2022 - 14:15, said:

Nu te supara eu am Mate 9 pro si mate 30 pro dupa upgradari soft la ambele camerela sau banalizat !. Iti garantez sunt si fotograf amator cu dslrul si stiu ce inseamna calitate fotografie.
Ma bag si eu...Sa nu uitam ca senzorii foto sunt supusi procesului firesc de imbatranire. La un telefon, la care lentila foto nu este acoperita, patrunde lumina tot timpul prin mecanismul optic (bine nu atunci cand este in buzunar). Lumina care, concentrata, pe senzor produce in timp imbatranirea acestuia materializata prin scaderea senzibilitatii si a spectrului de culoare reprodus.
Pe de alta parte  eu am un P40 pro si un Mate 10 pro pe care le folosesc simultan. Nu am observat la niciunul vreo incetinire in functionare. Evident, este o parere personala pe care nu o pot argumenta matematic. Pe linga asta, aplicatiile folosite evolueaza (nu intotdeauna in sensul dorit de utilizator) si cer din ce in ce mai multe resurse hardware in functionare. Eu stau si ma intreb: de ce are nevoie o aplicatie de sute de mega spatiul ocupat la instalare cand este doar o aplicatie bancara (vezi Revolut) sau un simplu browser de internet
In alta ordine de idei...
Nativ am tendinta de a fraterniza cu cel care este asuprit (Huawei) de unul care se crede mai puternic ( SUA) si care isi simte amenintata suprematia intr-un domeniu care face diferenta ....cel al culegerii de date personale (tot felul de date personale) pe care noi, utilizatorii punem prea putina importanta.
Ce nu imi place la Huawei este faptul ca NU mai permit deblocarea bootloader-ului si ca, la telefoanele fara GMS, fac tot ce le sta in putinta pentru a ingreuna (sau a face imposibila) instalarea serviciilor gms. Poate le este frica de procese juridice cu mari implicatii financiare...gen despagubiri...sau poate nu vor sa isi mai arunce alti ochiul prin software-ul lor...dracu' stie...
Una peste alta...toti..de la producatorul hardware al telefonului, google (prin android si gms) si pana si cea mai banala aplicatie instalata, toti...absolut toti, culeg date despre noi utilizatorii. Acest proces, de culegere si raportare a datelor, are intodeauna prioritate de a rula pe un telefon in dauna proceselor lansate in executie de utilizator

Edited by ninel, 07 January 2022 - 20:54.


#551
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Auzi tu nu tii telefonul cu ecranul in sus? Da. Camera e pe spate. Deci oha lumina pe senzor. Stricăciunile aduse camerei sunt facute de updateuri. Nu e ambitie această postare dar le creezi scuze. Sunt/am fost fan Huawei dupa câți bani am cotizat. 30 pro are aplicații fara gsm cu poticnele. Appgallery o catastrofa. AI inutil.

#552
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Si atunci cand il tin in suportul de pe parbrizul masinii si navighez ore in sir cu Waze...vara ...chiar si iarna..? Cam la ce temperatura o ajunge senzorul/senzorii foto de la lumina concentrata de sistemul optic pe suprafata lor?
In fine...era o parere. Fiecare cu afinitatile lui

Edited by ninel, 10 January 2022 - 20:40.


#553
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Noutati legate de BT Pay ...
Am trimis acum aplicatia de pe P10 lite pe Mate40 pro, cu Clonare telefon, am instalat-o pe Mate si am putut inrola toate cele 4 carduri fara probleme.
Probabil maine o sa-l si probez, sa vad daca merge plata la POS, prin NFC.
Incercarile de pana acum au fost fara succes, prin clonare nu megea deloc, iar instalarea ultimei versiuni din App gallery (incercata acum cateva zile) era cu erori (inrola decat 2 carduri din 4, nu puteam plati la POS).
Deocamdata e bine ca le-am putut inrola pe toate 4, daca merge si plata prin NFC va fi un real succes.

Edited by shymano, 16 January 2022 - 23:25.


#554
frantech

frantech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.11.2007
Transferat aplicatia Btpay de la Samsung note 8 la mate 40 pro prin clone phone (doar aplicatia ,fara setari,carduri,etc) pe Huawei Mate 40 pro si apoi inrolat carduri Bt inclusiv Revolut (doar soldul de vazut).Facut plata prin NFC. Icard, Curve history :)

#555
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
A apărut update la Emui 12

#556
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004
la mine nu apare .

#557
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Scuze... Acum am văzut ca nu am postat pe topicul cu P40 Pro

Oricum, a apărut în Europa și pentru seria Mate 40

#558
snapisrl

snapisrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 06.11.2004
da de unde sa apara verific zilnic nu vine nici un update.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate