Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Bani putini? - probleme multe!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015
Buna ziua,

O sa incep prin a ma prezenta. Sunt Claudiu, din Botosani, plecat "de acasa" din 2004 pentru studii in Bucuresti. Intre timp am ajuns inginer metalurg, lucrez in combinatul siderurgic din acelasi oras in care locuiesc in chirie, si anume, in Galati.

De ce numele acesta la topic? Nu am un suport financiar "extern", si in plus am si cateva probleme create in tinerete Posted Image .

Ok. Cu toate acestea prin Martie, m-am hotarat sa fac un pas in directia pe care o voi relata in cele ce urmeaza, deoarece, dupa decesul tatalui, mama a gandit ca e mai bine sa vanda apartamentul din Botosani, pentru a sterge ceva din datorii, iar cu restul sa imparta atat ei cat si mie si fratelui meu. Era un apartament cu 3 camere, de 38mp... Nelocuit din 2006, fara modernizari dar in centrul orasului. Dupa vanzare practic.. eram al nimanui, desi aveam un buletin, nu aveam o locuinta.

Am strans ce am putut, am luat si banii de la mama, am mai completat cu un alt credit, si uite asa, am reusit achizitionarea unui teren in localitatea Mihai Viteazu, jud. Constanta, de 5762mp, intravilan, teren care are si o hotarare judecatoreasca pe langa, care atesta ca folosind succesiv timp de 30 de ani un teren care este acum al primariei, acesta devine proprietatea mea. Un total ar fi de 8006mp. Ce este drept, trebuie sa ma interesez sa vad ce este, sau ce inseamna aceasta "folosire".
Terenul l-am achizitionat in luna Iulie.

Detalii achizitie:
Deschidere stradala: 53m
Curte constructii: 1012mp
C1: 121mp
C2: 17mp
C3: 31mp

C1= Casa 4 camere, bucatarie si baie
C2= Bucatarie vara
C3= Grajd+Cotet

Casa este din chirpic cu temelie de piatra.

Probleme stiute la achizitie:
1. put forat la 15m - Secat
2. fantana forata la 14m - Secata
3. Hidroforul atasat putului - avariat din cauza lipsei apei.
4. Lipsa gard spate imprejmuire curte constructii
5. Lipsa gard imprejmuire curte totala
6. Pereti umflati
7. Tencuiala tavan cazut 30% intr-o camera
8. Soricei prezenti cam peste tot, desi nu i-am vazut la vizionari, dar am vazut gaurile.
9. Trebuia sa car apa de la 3km distanta.
10. Acoperis azbociment

Cu toate acestea, fiind presat de vremurile acestea si de situatia de mai sus, am acceptat si am achizitionat proprietatea.

Probleme aparute dupa achizitie, observate in momentul "instalarii", daca putem spune asta.
1. Imposibilitatea de a curata fantana secata. Motiv? Proasta executare, lipsa tuburi. S-au colapsat peretii in ea, si era riscant de a intra si rectifica, folosindu-se o metoda rudimentara, primitiva, cum vreti sa spuneti. Se putea salva, dar erau costuri foarte mari
2. Problema stiuta #6, pereti umflati, si-a scos la iveala si motivul.. peretii comunica cu podeaua, 3 camere fiind inaltate peste temelie.
3. Tamplarie PVC cu probleme. Nu se inchideau 4 din 6 geamuri care fac acces in casa. Din 2 usi care fac acces in casa, una nu ajungea la toc, sa stea inchisa, si nici nu se putea incuia.(Puteti rade, dar chiar nu am vazut asta in 3 vizite la locatie, vizite care au durat cel putin o ora si jumatate..)

4, 5, 6......n; sunt sigur ca vor ivi, deocamdata astea sunt

Eu merg saptamanal la locatie, deocamdata. Urmeaza sa o pun pe mama sa stea acolo, sa aiba grija cumva de proprietate. Totusi, mergand saptamanal, si avand un concediu de 2 saptamani, am reusit sa rezolv urmatoarele probleme:
1. Am folosit o pasta(cauciuc) dintr-o galetusa de 3 litri, am plicat-o cu pensula peste crapaturile de pe acoperis, hornuri, imbinari. Am asteptat ploaie, si rezultatele pentru moment sunt EXCEPTIONALE. Totusi e doar o carpeala.
2. Decopertat camera mare pentru a vedea cum arata chirpicul.
3. Sapat 18m la diametru de 1.3m, bagat 4 tuburi de 1m inaltime, => FANTANA CU APA!(eficienta?: cu submersibila: 1.5h scos continuu, 1h pauza pentru refill, si inca 1h scos, pentru a umple o piscina de 5000 litri).
4. Sapat langa fantana camera tehnica pentru hidrofor(2x1.4x1.8)(L*l*h)(in metri)
5. Cautat locul pe unde intra in casa vechea retea de apa, si sapat noul traseu al apei(adancime 1.2m)
6. Turnat placa camera tehnica hidrofor(camin)

Stiu ca un inginer vorbeste in mm, dar ca sa nu lungesc cifrele..
In ceea ce priveste zona de constructii, renovari sau imbunatatiri aduse caselor, sau locuintelor, sunt 0 barat. Nici macar termenii tehnici, sau populari, nu ii cunosc. Dar sunt dispus sa invat, si sa ma implic. Bani sa fie!

Am intrat in hora, de acum trebuie sa joc..
Mai jos pun cateva poze care sunt relevante acum, iar cu timpul, voi updata acest thread cu "patanii" de prin curte sau din casa. Bineinteles, voi veni si cu intrebari sau nedumeriri.. Sper din capul locului ca nimeni sa fie ofensat!

In poza cu schita avem astfel:
Cerc verde - Fantana veche - secata
Cerc rosu - Put vechi - secat
Cerc mov - Fantana noua
Dreptunghi maro - Camera tehnica a hidroforului(camin)
Linii roz - Noua alimentare cu apa a casei
Linia portocalie - Vechea alimentare cu apa a casei, viitoare retea de alimentare a bazinelor tampon cu apa pentru irigat  zona gri

In rest?? Ca o fi volumul de munca, sau o fi entuziasmul, nu stiu. Dar pot sa va spun cu mana pe inima ca n-am dormit si nu dorm nicaieri asa de bine cum dorm acolo..

Attached Files

  • Attached File  schita.jpg   22.28K   361 downloads
  • Attached File  1.jpg   495.66K   405 downloads
  • Attached File  2.jpg   454.44K   403 downloads
  • Attached File  3.jpg   515.29K   421 downloads
  • Attached File  4.jpg   344.38K   398 downloads


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Foarte bine ai facut! Ai de munca, spor! Oricum la casa cand termini intr-un capat incepi din nou in partea cealalta.

Off. Apartament de 38 mp cu trei camere? Cum arata ala?

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
8000 mp?
Oho, care e planul pe mai departe?

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 16.03.2007
spor la munca! ai multe de tras pentru urmatorii 10-15-20 de ani. si o sa tot bagi bani cu nemiluita. dar macar ai senzatia aia ca e al tau si acolo te vei simti cel mai bine.

Edited by laffin, 13 October 2020 - 09:48.


#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
De ce sa-ti iei la asa distanta de locul de servici ? Acolo esti la mare distanta de orice oras civilizat .... in schimb ai iniste intr adevar, marea aproape, locatii de pescuit etc.
Spor la treaba !

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
faci naveta?cam departe de galați

#7
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Acasa este unde te simti acasa.

Prioritatea banuiesc ca este acoperisul, schimbat cu tabla.
Curatat sobele, asigurat casa sa fie locuita.
Apa, facut ceva cu apa si pe urma restul se rezolva.

Cum zice si colegul "daniMMM", la casa sa te obisnuiesti ca nu poti sa faci chiar totul 100%, multe merg si asa.

#8
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

 daniMMM, on 13 octombrie 2020 - 09:41, said:

Foarte bine ai facut! Ai de munca, spor! Oricum la casa cand termini intr-un capat incepi din nou in partea cealalta.

Off. Apartament de 38 mp cu trei camere? Cum arata ala?
cat eram mic parea asa de mare.. alergam prin el. Acum cand m-am dus sa vad daca trebuie luat ceva de acolo, parca n-aveam loc sa ma misc in el...

 Taxon, on 13 octombrie 2020 - 09:43, said:

8000 mp?
Oho, care e planul pe mai departe?
Deocamdata planul meu este sa creez o a doua camera tehnica, mai mare, in apropierea vechiului put secat. Ma voi folosi de teava care este deja ingropata, pentru a aduce apa pe care sa depozitez 2 bazine de acumulare, iar de acolo sa plec cu pompa de suprafata pentru irigare terenului din spatele casei. Cu siguranta vor fi 2 sere de cate 1000mp, iar pentru restul, trebuie sa mai fac calcule si sa astept sa cada un avion cu bani in curte :)))

 laffin, on 13 octombrie 2020 - 09:48, said:

spor la munca! ai multe de tras pentru urmatorii 10-15-20 de ani. si o sa tot bagi bani cu nemiluita. dar macar ai senzatia aia ca e al tau si acolo te vei simti cel mai bine.
Multumesc. Nu fug de munca.. Trebuie sa las tigarile.. Cateodata simt ca ma sufoc.. in rest, cum am mai spus.. tot inainte!

 tablagiu_xxx, on 13 octombrie 2020 - 09:51, said:

De ce sa-ti iei la asa distanta de locul de servici ? Acolo esti la mare distanta de orice oras civilizat .... in schimb ai iniste intr adevar, marea aproape, locatii de pescuit etc.
Spor la treaba !
Avand in vedere ca, mama mea inca lucreaza undeva in Parcul National Retezat, locuinta care era la Botosani, iar acum este un cimitir de vizitat, si diverse lucruri de rezolvat ba la Giurgiu, ba la Bucuresti, plus joburile ce le-am avut pana sa termin facultatea, m-au invatat sa fiu un "nomand". Nu consider ca fac parte din grupul de oameni care "stau locului", asadar nu e asta o problema. Bineinteles, ceva in viata, la un momentdat, poate merge prost. Este un loc unde sa ma duc, daca nu ma va mai dori nimieni.. Posted Image

 EMPP, on 13 octombrie 2020 - 09:53, said:

faci naveta?cam departe de galați
Momentan, saptamanal. Dupa ce voi lasa pe cineva in zona, sau in cazul in care imi voi gasi un job in Constanta, stam, analizam, decizionam!

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Felicitari, acum intelegi mai bine ca oricand ce inseamna sa vii „acasa”. Munca multa dar si satisfactie pe masura.

#10
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Mult noroc.
Terenul pare foarte bun, 8000 de mp e loc sa faci un orasel. Daca rezolvi cu apa, restul se va rezolva incet-incet.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Spor la treaba.

Vin cu o propunere (din moment ce ai terenul asa mare). Pastreaza o portiune pentru panouri foto-voltaice. Din moment ce vrei sa faci ceva business, e bine sa te gandesti la un backup la curentul electric si, daca reusesti sa-l pui in functiune, nu mai ai treaba cu facturile (care pot fi destul de costisitoare la multi consumatori).

#12
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 clorel_utnapishtim, on 13 octombrie 2020 - 10:20, said:

Mult noroc.
Terenul pare foarte bun, 8000 de mp e loc sa faci un orasel. Daca rezolvi cu apa, restul se va rezolva incet-incet.
Nu cunosc zona dar intuiesc ca preturile or sa tot creasca.
Parceleaza daca este ceva.
Mai bine sa ai teren in loc sa nu ai si sa iti doresti sa pui ceva.


 rim80, on 13 octombrie 2020 - 10:14, said:

Felicitari, acum intelegi mai bine ca oricand ce inseamna sa vii „acasa”. Munca multa dar si satisfactie pe masura.
Asta este viata!

Asa ma uitam si eu sa cumpar langa oras, si tot asa imens, si mai ieftin, dar imens ca intindere, o oaza de liniste.
Am ales sa cumpar in oras, mai scump, am tras de credite dar asta este.

Cand stateam la bloc nu m-am gandit vreodata la apartament.
Dar la casa cand m-am dus in concediu ma gandeam la casuta mea, renovata.

O casuta, un pisicel sau un caine, poate o mandruta, despre asta este viata.

Si ca om care si acum imi permit sa cumpar cash o camera de camine sau sa fac credit pentru o garsoniera, iti zic ca dupa ce vezi cum este viata la casa nu vrei sa te mai intorci la bloc.
Totul este sa gasesti oameni pe acolo pe langa tine sa mai ai cu cine schimba o vorba.

Si legat de decizia mamei tale, uneori aia este decizia potrivita, daca atunci nu lua decizia respectiva ia de iti imagineaza cum era in pandemie la un apartament mic si cu rate de platit.

#13
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

 DuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 10:00, said:

Acasa este unde te simti acasa.

Prioritatea banuiesc ca este acoperisul, schimbat cu tabla.
Curatat sobele, asigurat casa sa fie locuita.
Apa, facut ceva cu apa si pe urma restul se rezolva.

Cum zice si colegul "daniMMM", la casa sa te obisnuiesti ca nu poti sa faci chiar totul 100%, multe merg si asa.

Multumesc.
Cu apa, mai am de cladit peretii, sa vad cum hidroizolez, sa nu se ude BCA.. pe urma de turnat placa de la acoperis, si .. montaj hidrofor plus acareturi.
Apa este, weekend-ul acesta ma duc sa o scot iar pe toata din fantana. Sa tinem curate canalele de umplere.

Simt deja ca nu pot face chiar 100% din ce imi propun.. Idei am, viziune am, doar ca sunt roman.. si ma plang ca n-am bani :))

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   631.1K   236 downloads
  • Attached File  6.jpg   634.17K   241 downloads
  • Attached File  7.jpg   505.06K   229 downloads


#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Sa te concentrezi pe strictul necesar si sa ai in vedere ca oricand poti vinde.
Spun chestia asta dupa ce mai tot anul 2020 am fost ocupat cu renovarea casei, a boltei, a tot ce am mai gasit stricat.

In dimineata asta m-am uitat pe holul proaspat vopsit, pisicei mei s-au alergat pe acolo si au pus labutele murdare pe perete, m-a amuzat.

La casa tot timpul se gaseste ceva de facut.

#15
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

 rim80, on 13 octombrie 2020 - 10:14, said:

Felicitari, acum intelegi mai bine ca oricand ce inseamna sa vii „acasa”. Munca multa dar si satisfactie pe masura.
Multumesc!

 clorel_utnapishtim, on 13 octombrie 2020 - 10:20, said:

Mult noroc.
Terenul pare foarte bun, 8000 de mp e loc sa faci un orasel. Daca rezolvi cu apa, restul se va rezolva incet-incet.
8000 peste 30 ani, ca acum sunt 5700 si ceva. E pe jumatate rezolvat cu apa! Am avut un sentiment super cand am vazut ca scoatem lut ud, si ca se aduna apa!

 Pololica, on 13 octombrie 2020 - 10:29, said:

Spor la treaba.

Vin cu o propunere (din moment ce ai terenul asa mare). Pastreaza o portiune pentru panouri foto-voltaice. Din moment ce vrei sa faci ceva business, e bine sa te gandesti la un backup la curentul electric si, daca reusesti sa-l pui in functiune, nu mai ai treaba cu facturile (care pot fi destul de costisitoare la multi consumatori).
Este in plan acest lucru, dar pentru asta trebuie buget, sau cel putin documentatie pentru ceva fonduri... Vedem, deocamdata pas cu pas! Multumesc oricum.

 DuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 10:38, said:

Sa te concentrezi pe strictul necesar si sa ai in vedere ca oricand poti vinde.
Spun chestia asta dupa ce mai tot anul 2020 am fost ocupat cu renovarea casei, a boltei, a tot ce am mai gasit stricat.

In dimineata asta m-am uitat pe holul proaspat vopsit, pisicei mei s-au alergat pe acolo si au pus labutele murdare pe perete, m-a amuzat.

La casa tot timpul se gaseste ceva de facut.
Intr-adevar, sa vad apa curgand prin robineti in casa, si urmatorul lucru prioritar este acoperisul. Dar cu siguranta anul acesta, timp nu prea mai este. Incerc sa ma uit la ce face lumea, cum face, si incerc sa fac de unul singur, astfel incat sa nu am cheltuieili prea mari. Totusi, mai apare cate ceva, care necesita un expert, gen cum a fost sapatul noii fantani.

Bineinteles ca este un plan de rezerva, de fapt ultimul plan, vanzarea. Avand in vedere pretul achizitiei, ar fi foarte bine si daca as vinde. Totusi, nu imi doresc acest lucru.

#16
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 yocha85, on 13 octombrie 2020 - 10:58, said:

Intr-adevar, sa vad apa curgand prin robineti in casa, si urmatorul lucru prioritar este acoperisul. Dar cu siguranta anul acesta, timp nu prea mai este. Incerc sa ma uit la ce face lumea, cum face, si incerc sa fac de unul singur, astfel incat sa nu am cheltuieili prea mari. Totusi, mai apare cate ceva, care necesita un expert, gen cum a fost sapatul noii fantani.

Bineinteles ca este un plan de rezerva, de fapt ultimul plan, vanzarea. Avand in vedere pretul achizitiei, ar fi foarte bine si daca as vinde. Totusi, nu imi doresc acest lucru.
Unele probleme sunt ascunse sau te depasesc, acolo o sa iti trebuiasca oleaca rezerva financiara sa apelezi la cineva priceput.
Partea buna ca nu stai singur acasa, poate o sa te ajute si financiar.
Pe rand.

Eu am de astupat o fosa septica sau hazna, cum se zice la gaura betonata, am canalizare dar asa am ramas si cu haznaua respectiva pe care vreau sa o astup, sa o darm sa fac loc.
Tot asa am zis ca o sa chem pe cineva sa rezolve, daca era dupa mine turnam o masina de nisip in gaura si cam atat.

Nici in 2020 nu o sa rezolv nici eu toate astea de pe lista dar macar anul asta am inceput, am observat cum poti sa te misti cu treburile astea fara sa iti afecteze viata si\sau sa te termine financiar.

Inainte ma plimbam prin casa si ma stresam ca trebuie rezolvat aia, vedeam imperfectiunea aia, era stres, culoare inchisa. Acum imi este drag cand vin acasa.

#17
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
1. Apa este pentru consum? Daca da, fa fantana mai adanca.
2. Daca te apuci de renovat casa, ia in calcul demolare si dupa aceea reconstructie.
3. 8.000mp nu-i de colea.

Spor la treaba! Posted Image

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
un sfat,daca vrei ceva pomi fructiferi,planteaza-i cat mai repede,aia cresc si te bucuri mai tarziu
chiar unu de ai loc,nu pierde anul si planteaza

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate