Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Bani putini? - probleme multe!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

View PostDuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 11:19, said:


Inainte ma plimbam prin casa si ma stresam ca trebuie rezolvat aia, vedeam imperfectiunea aia, era stres, culoare inchisa. Acum imi este drag cand vin acasa.
La fel sunt si eu, abia astept sa se faca ora 16:00, Vineri, ca sa fiu pe bacul de la Braila la 16:20, iar la ora 18:00 sa ajung!

View Postccf_cristi, on 13 octombrie 2020 - 11:19, said:

1. Apa este pentru consum? Daca da, fa fantana mai adanca.
2. Daca te apuci de renovat casa, ia in calcul demolare si dupa aceea reconstructie.
3. 8.000mp nu-i de colea.

Spor la treaba! Posted Image
De la 20m incepe roca. Aici intervin alte costuri. Momentan nu intra in calcul reconstructie sau consolidari masive. Trebuie sa fac o analiza sa vad cat tine podul casei. Eventual trag niste intarituri verticale din beton, subzidire, si o centura pentru un nou acoperis. Dar de construit?  Abia dupa ce voi reusi sa scot niste banuti de pe teren..

View Postceanu1980, on 13 octombrie 2020 - 11:21, said:

un sfat,daca vrei ceva pomi fructiferi,planteaza-i cat mai repede,aia cresc si te bucuri mai tarziu
chiar unu de ai loc,nu pierde anul si planteaza
Am in plan sa plantez o liziera de salcami pe o laterala. Din ce am vorbit cu vecinii, vantul, iarna bate din acea parte. Bineinteles, ca liziera ii va ajuta si pe ei, si poate ca picam si facem ceva la comun, deoarece "se cam aduna zapada iarna in zona, cat bate vantul", dupa spusele lor.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postyocha85, on 13 octombrie 2020 - 10:58, said:

Multumesc!


Este in plan acest lucru, dar pentru asta trebuie buget, sau cel putin documentatie pentru ceva fonduri... Vedem, deocamdata pas cu pas! Multumesc oricum.



Tocmai ca esti la inceput si poti sa le asezi cum iti e mai bine, iti recomand sa ai in vedere pentru o parcela. Costa investitia (primesti si subventie de la Stat, dar tot ai nevoie de bani la inceput).

#21
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
omule, eu nu stau la curte ca sa fiu in masura sa-ti dau sfaturi, dar mi-a placut tare mult povestea ta si cum vorbesti. asa ca iti tin pumnii, iti urez multa bafta sa realizezi tot ceea ce iti propui si sa ne chemi la un gratar!

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
La acoperiș scapi foarte ieftin, să pui doar tabla momentan, să lași jgheaburi, burlane, pe mai târziu. Am rămas cu gura căscată când am văzut că am platit mult mai puțin pe tabla, decât pe alea, la o casa de 100 mp.

#23
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

View PostGbr_smt, on 13 octombrie 2020 - 11:50, said:

omule, eu nu stau la curte ca sa fiu in masura sa-ti dau sfaturi, dar mi-a placut tare mult povestea ta si cum vorbesti. asa ca iti tin pumnii, iti urez multa bafta sa realizezi tot ceea ce iti propui si sa ne chemi la un gratar!
Multumesc. Deocamdata curtea este dezordonata si in plin santier.. gropi, gauri, santuri ... Posted Image)

Dar oricum ar fi, la finalul zilei, cand aprind un foc pentru o bucata de carne si 2 legume, si mai desfac si o bere.. ma simt implinit!

Sa ajungem sanatosi, si de ce nu, ar merge o destrabalare! Sa treaca vremurile astea cu restrictiile intai!

Attached Files

  • Attached File  9.jpg   414.92K   161 downloads
  • Attached File  8.jpg   537.47K   170 downloads
  • Attached File  a.jpg   190.75K   166 downloads


#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postyocha85, on 13 octombrie 2020 - 09:24, said:

apartament cu 3 camere, de 38mp

Dar cat de mici erau camerele ? Pe langa camere mai sint si bucataria, baia si un mic hol.

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 October 2020 - 12:30.


#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Da, cam ciudat 3 camere la suprafața aia. Exact de 38 mp am avut eu o garsoniera.
În Ro mai am un ap de doua camere de 46 mp și am vândut unul de 48 mp.
Ma rog, suntem off topic.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Te felicit.
Banuiesc ca pretul a fost de asa natura incat te-ai bagat in afacerea asta.
Chirpicii sunt un material de constructie de nadejde.Doar europenii cu drepturi stramba din nas,da' ce stiu ei?
Casa se poate rezolva frumos si elegant.
Iti dau un sfat,inainte a te apuca de lucru.Fa-ti planul de bataie si apuca-te de prioritatea zero,care este acoperisul.
Apoi ia-le la rand.Da' sa nu te apuci de mai multe lucruri importante odata ca nu vei termina nici unul.
Vexi ca lutul la o fantana nu este un motiv de bucurie.De asta au secat celelalte fantani.Trebuie sa forezi mai adanc si vei folosi pompa submersila sau hidrofor de adancime.
Apa musai sa o duci la un laborator pentru analize.
Poti sa iei in calcul si demolarea,dar nu cred ca este avantajoasa.
Chestia cu 30 de ani de folosinta se numeste uzucapiune,dar am impresia ca s-a schimbat acea perioada,nu stiu sigur.Si tre' sa te inscri in cartea funciara,da-ti explica cei de la primarie ce sa faci.
Succes.

View Postclorel_utnapishtim, on 13 octombrie 2020 - 10:20, said:

8000 de mp e loc sa faci un orasel..

Cei 8000 mp nu sunt chiar asa de multi.
Dar avand in vedere ca majoritatea au case construite pe 5 ari,cu curte unde nu incape decat juma de masina si doar pechinezul se simte in largul lui,suprafata asta pare imensa,Dar nu e,crede-ma

Dar initiatorul deja se gandeste constructia celor doua sere,asta-i un avantaj.

View PostIon_de_la_Raion, on 13 octombrie 2020 - 12:28, said:

Dar cat de mici erau camerele ? Pe langa camere mai sint si bucataria, baia si un mic hol.

View PostKarhu, on 13 octombrie 2020 - 12:47, said:

Da, cam ciudat 3 camere la suprafața aia. Exact de 38 mp am avut eu o garsoniera.
În Ro mai am un ap de doua camere de 46 mp și am vândut unul de 48 mp.
Ma rog, suntem off topic.

Exista (existau) apartamente confort III si IV.Cu siguranta despre asa ceva e vorba,unde totul se reducea la cativa metri patrati.

#27
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

View Postadisz, on 13 octombrie 2020 - 13:25, said:

Te felicit.
Banuiesc ca pretul a fost de asa natura incat te-ai bagat in afacerea asta.
Chirpicii sunt un material de constructie de nadejde.Doar europenii cu drepturi stramba din nas,da' ce stiu ei?
Casa se poate rezolva frumos si elegant.
Iti dau un sfat,inainte a te apuca de lucru.Fa-ti planul de bataie si apuca-te de prioritatea zero,care este acoperisul.
Apoi ia-le la rand.Da' sa nu te apuci de mai multe lucruri importante odata ca nu vei termina nici unul.
Vexi ca lutul la o fantana nu este un motiv de bucurie.De asta au secat celelalte fantani.Trebuie sa forezi mai adanc si vei folosi pompa submersila sau hidrofor de adancime.
Apa musai sa o duci la un laborator pentru analize.
Poti sa iei in calcul si demolarea,dar nu cred ca este avantajoasa.
Chestia cu 30 de ani de folosinta se numeste uzucapiune,dar am impresia ca s-a schimbat acea perioada,nu stiu sigur.Si tre' sa te inscri in cartea funciara,da-ti explica cei de la primarie ce sa faci.
Succes.

Cei 8000 mp nu sunt chiar asa de multi.
Dar avand in vedere ca majoritatea au case construite pe 5 ari,cu curte unde nu incape decat juma de masina si doar pechinezul se simte in largul lui,suprafata asta pare imensa,Dar nu e,crede-ma

Dar initiatorul deja se gandeste constructia celor doua sere,asta-i un avantaj.

Exista (existau) apartamente confort III si IV.Cu siguranta despre asa ceva e vorba,unde totul se reducea la cativa metri patrati.

Multumesc!
Apa pare sa nu fie o problema atat timp cat este exploatat corespunzator putul/fantana. Inainte de a ma apuca de fantana, m-am interesat in sat atat pe linia pe care stau eu cat si pe cateva strazi mai "la vale", iar toti au spus astfel: Atat timp cat dau acum de apa, si atat timp cat scot apa din fantana in mod regulat, nu vor fi probleme. Apa in acest moment, exista in noua fantana, insa nu e folosita. Exista un risc foarte mare ca din cauza apei care sta in fantana, canalele care alimenteaza, sa se inchida. De aceea trebuie asigurata mereu golire.
Chirpicii, par sanatosi. Numai ca trebuie urgent rezolvata "conexiunea" dintre peretele de deasupra temeliei, si podeaua casei care este inaltata... cu lut si pe urma turnat beton.
Ca sa pot sa ma apuc de acoperis, aveam nevoie intai de apa. Merge ceva prost.. ia ceva foc... trebuie pusa berea intr-o lada cu apa rece din fantana.. na.. d-astea! Urmeaza sa fac acoperisul cu urmatorii bani investiti.
Pe urma, de achizitionat profil metalic.. Apropo, am invatat si sa sudez de cand mi-am luat casa! :)). Pe urma bazinele de stocare apa.. etc!
Totusi, de fiecare data cand ma duc, daca nu am finante disponibile, ma apuc de ce pot face fara costuri, tinand cont ca sunt totusi un salariat cu 5 credite.. Si termin ce incep de fiecare data. Nu sunt adeptul sa alerg pe 10 carari, pentru ca sunt constient ca am doar 2 picioare! Macar alerg o carare pana la capat!
Cum am spus si mai sus, demolarea nu intra in calcul, casa fiind ridicata in 2014. Chirpicul e ok... sunt ceva canale de soricei.. Dar ca sa ma apuc de interior, pierd focusul.. Intai apa, apoi acoperis... pe urma sa vedem cum facem terenul sa produca cat de cat.
Nu ma opreste nimeni sa curat camerele pe interior, atat timp cat pot face treaba doar in casa, adica sa las podeaua jos. astfel incat sa nu mai sufere peretii.. Din 4 camere, 3 sunt ridicate. Una din camere face parte dintr-un fel de anexa.. adica aceasta anexa e putin mai jos decat restul casei. Pentru moment, se poate locui acolo chiar si iarna.

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostKarhu, on 13 octombrie 2020 - 12:47, said:

Da, cam ciudat 3 camere la suprafața aia. Exact de 38 mp am avut eu o garsoniera.
În Ro mai am un ap de doua camere de 46 mp și am vândut unul de 48 mp.


De aia am zis si eu, eu am si un apartament cu o camera de 37 mp, nu imi pot inchipui trei camere pe suprafata aia


Cu aia de 8000 mp trebuie gandit bine, eu as pune pomi fructiferi si restul lasat faneata, nu bagat la ceva culturi scumpe si greu de intretinut, sa nu patesti ca ala dintr-o povestioara care s-a bucurat ca castigat la loterie un elefant iar apoi a falimentat din cauza costului mancarii.

#29
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

View PostdaniMMM, on 13 octombrie 2020 - 13:58, said:

De aia am zis si eu, eu am si un apartament cu o camera de 37 mp, nu imi pot inchipui trei camere pe suprafata aia



Off topic: Sa lamurim problema.. in schita de mai jos aveti prezentat apartamentul.

Attached Files

  • Attached File  b.jpg   99.14K   137 downloads


#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
partea nasoală la proiectul cu solariile este timpul în care nu esti acolo.în solar trebuie udat zilnic altfel  se usucă tot de luni până  vineri

înțelept compartimentat  apartamentul

ar fi fain de vacanță la mare

casa nu merită demolată dar n-am priceput cu ce te deranjează inălțimea podelelor din casă

#31
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

View PostEMPP, on 13 octombrie 2020 - 14:25, said:

partea nasoală la proiectul cu solariile este timpul în care nu esti acolo.în solar trebuie udat zilnic altfel  se usucă tot de luni până  vineri

înțelept compartimentat  apartamentul

ar fi fain de vacanță la mare

casa nu merită demolată dar n-am priceput cu ce te deranjează inălțimea podelelor din casă
Solariile vor fi supervizate de catre, ori mama, ori viitorul socru.. planul exista.. amandoi sunt deacord.. acum vedem cu cine colaboram Posted Image Posted Image)

Erau 6 apartamente pe scara, toate la fel mai putin apartamentul de la intrare in scara.

Casa are o fundatie din piatra. dar nu are o placa din piatra. Interiorul camerei este umplut cu pamant pentru a ajunge la un nivel. Si s-a umplut interiorul camerei pana s-a trecut de fundatie. sau temelie. Gen poza de mai jos.
Atat de bine ma pricep la desen.. sper sa se inteleaga!

Attached Files

  • Attached File  c.jpg   222.78K   94 downloads


#32
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Asta este si sfatul meu, cu toate ca iti pare mai de lunga durata, ia de si fa un lucru de la cap la coada ca o sa te aiuresti si nu o sa iti mai auzi gandurile de atatea astea cate se aduna.

Eu am terminat toti bani din contul de economii, de pe cardul de credit si am imprumutat de la o cunostinta.
Regret ca nu m-am concentrat de la inceput pe un singur lucru, eu incepusem si lucram peste tot, prin fiecare camera de nu mai putem sa ma concentrez pe ceva anume.

Solutia poti sa o gasesti si pe forum, cand dai de vreo problema mai complicata faci un subiect separat.

#33
yocha85

yocha85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2015

View PostDuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 15:10, said:

Asta este si sfatul meu, cu toate ca iti pare mai de lunga durata, ia de si fa un lucru de la cap la coada ca o sa te aiuresti si nu o sa iti mai auzi gandurile de atatea astea cate se aduna.

Eu am terminat toti bani din contul de economii, de pe cardul de credit si am imprumutat de la o cunostinta.
Regret ca nu m-am concentrat de la inceput pe un singur lucru, eu incepusem si lucram peste tot, prin fiecare camera de nu mai putem sa ma concentrez pe ceva anume.

Solutia poti sa o gasesti si pe forum, cand dai de vreo problema mai complicata faci un subiect separat.
Deja am facut multe lucruri dupa o vizita si o documentatie aici pe forum. Si cu siguranta voi mai face multe cu ajutorul acestui forum. Pentru asta, sunt recunoscator tuturor participantilor care au ceva de aratat sau invatat. Posted Image

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
1.te-a mâncat în cur...
2.8000 mp e FANTASTIC  de mult (io am 1800 și mi-au ieșit oasele prin piele :) )
2.1. pune toamna asta 50 de pomi fructiferi pt țuică (nimeni nu va mânca fructele :( ); țuica se vinde bine-n sat!!!
2.2. restul fă cultură de lucernă - irigă frumos și-n zona respectivă scoți cel puțin 2 culturi/an. lucerna se vinde bine pt oi și alte alea...
3.lasă naibii fântâna și fă puț forat la 50 metri adâncime
3.1. odată pt că încă 10 ani vom avea secetă
3.2. odată pt că tre să irigi serios culturile de pe 8000 mp (dacă vrei să ai bani de mers mai departe)
4.imaginează-ți de pe acum traseele de apă din teren, întinde țeavă PEHD de 1” la 100 cm adâncime și vei scoate robineți de conexiune peste tot unde vei avea nevoie
4.1.tot irigatul se poate face automatizat: un programator săptămânal de irigare îl găsești la 200/300 lei în funcție de moft
5.înțeleg că vei funcționa cu fosă septică
5.1.fă în așa fel încât să întinzi 20...40 metri de țeavă de dren de la fosa septică spre și printre viitorii pomi; astfel în viitor apa din fosă va „hrăni” rădăcinile pomilor
5.2. folosești de la-nceput microorganisme pt fosa septică și vei scoate ceva nămol sedimentat odat' la 3 ani (cum am zis, lichidul fuge-n livadă)  

voi continua pe măsură ce te „văz” înaintând!

6.uzucapiunea are termen de 10 ani
6.1.vezi că trebuie să dovedești că ai lucrat și întreținut respectivul teren în această perioadă
6.2.în acest sens fă poze pt a putea dovedi că ai arat/semănat/cultivat/îngrijit respectiva parcelă
7.fă poze de detaliu la tot ce construiești/modifici (io am peste 10000 de poze de la construcția casei... și de 6 ani tot am nevoie de ele)
7.1.lucrările ascunse au obiceiul prost de a se uita, iar când vei dori modificări sigur vei da gaură-n cablul/țeava deja existentă
7.2.salvează pozele pe „căprării” într-un HDD mobil

#35
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postgushpi, on 14 octombrie 2020 - 09:20, said:


6.uzucapiunea are termen de 10 ani
6.1.vezi că trebuie să dovedești că ai lucrat și întreținut respectivul teren în această perioadă
6.2.în acest sens fă poze pt a putea dovedi că ai arat/semănat/cultivat/îngrijit respectiva parcelă
7.fă poze de detaliu la tot ce construiești/modifici (io am peste 10000 de poze de la construcția casei... și de 6 ani tot am nevoie de ele)
7.1.lucrările ascunse au obiceiul prost de a se uita, iar când vei dori modificări sigur vei da gaură-n cablul/țeava deja existentă
7.2.salvează pozele pe „căprării” într-un HDD mobil

Vad ca, colegul, mi-a luat-o inainte cu un post :). Inainte sa te arunci la cheltuieli, din entuziasm bine intentionat - asa cum sunt si sfaturile celorlalti colegi - eu as verifica mai intai cu un avocat din *domeniu* eventualele chitibusuri legate de dreptul de proprietate asupra pamantului. Sa nu bagi bani in el si pe urma te vei uita lung cum se duc pe apa...

PS De ce peste Dunare si nu in Moldova, in jud. Galati n-ar fi fost mai ieftin?

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPiscopescu, on 14 octombrie 2020 - 09:36, said:

PS De ce peste Dunare si nu in Moldova, in jud. Galati n-ar fi fost mai ieftin?

nu mă pot abține :)
direcția este evidenta: Grecia!
(BT...GL...CT... ...GR)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate