Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cinematografele se inchid din nou

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Am observat ca  toate cinematografele din lantul Cinema City din  Bucuresti  s-au inchis din nou pentru urmatoarea saptamana sau cel putin pana scade numarul zilnic al infectatilor.

Numarul creste de la o zi la alta insa.
Credeti ca acesta e sfarsitul erei cinematografelor?

O gramada de filme si blockbustere ce trebuiau lansate anul asta  au fost amanate pentru 2021-2023. Inclusiv serialele pentru platforme ca Netflix au fost amanate din cauza riscului de infectate la filmari.  
Daca pandemia va tine 5-10 ani, asa cum spun analistii si savantii mai pesimisti, sa inteleg ca vreo cativa ani nu vom mai avea filme si seriale noi?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sanse minime sa se inchida industria cinematografiei, in special ca a crescut consumul pe platformele online.

Tin minte ca era o regula la lansare unui film: mai intai in cinematografe, apoi pe platforme VOD (HBO Go, Netflix, etc), apoi la canalele de filme PayPerView (HBO, Filmbox, Film Now, etc), apoi la restul (dupa vreo 1-2 ani).

Daca nu se pot filma intr-o parte, se pot filma in alta, nu e problema, nu mai spun ca scenele de la interior pot fi filmate individual si apoi suprapuse (pana la un punct, bineinteles). Daca o sa arunci un ochi, o sa vezi ca statisticile incep sa se egaleze (procentual).

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Foarte bine ca se inchid. Posted Image

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
poate e o speranta sa investeasca societatea asta mai mult in stiinta decat vedete de cinema si sport.

#5
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Traim intr- o societate de filmele alea distopia s-ar uita sa imprumute idei.

Inchidem restaurantele si cinematografele dar lasam mall-urile unde in fiecare V-S-D se inghesuiesc mii de persoane.
Deci ce distantare sociala?

Inchidem mall-urile, lasam supermaketurile sa avem mancare si obligatoriu masca peste tot.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu e sfarsitul lor. Lumea inca vrea sa vada la cinema un film bun, e un obicei social, ca mersul la restaurant, la bar, la terasa. Mai vedem in viitor, cat de nesocial va deveni omul, dar deocamdata inca e OK.
Cred ca deocamdata pirateria e prea mare ca sa le profite ca toate filmele sa aiba premiera doar on-line.

Edited by bai3tzash, 13 October 2020 - 07:17.


#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View Postrihan, on 12 octombrie 2020 - 22:55, said:

...  sa inteleg ca vreo cativa ani nu vom mai avea filme si seriale noi?
Ne multumim cu productia de animatie, sau tot ce se va putea produce computerizat.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
In ultimul timp au inceput sa apara filme destul de bune pe platforme. Vezi "American Pie - Girl's rules", "Mulan", "Project power", etc...
Nu se apropie de blockbustere, insa sunt peste filmele facute doar pentru lansare pe DVD / BlueRay.

Edited by 2Unlimited, 13 October 2020 - 08:12.


#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Poate la redeschidere se gandesc sa schimbe putin regulile cu mancatul in sala.
Hai ca bei un suc este ok dar sa rontai 2 ore rahaturile alea de "scovergi" este oribil.

#10
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Motivul pentru care se amana lansarea filmelor cred ca tine de logica financiara.
Momentan planeta este in pandemie si oarecum criza financiara.
Si ce profit sa atraga in cinema cu pandemie?

Inainte filmele proaste/slabe/de buget aterizau pe dvd/BlueRay si streaming. Acum singura varianta este streaming.
Si Netflix a mers bine cat timp avea monopol pe filme, merita sa platesti abonamentul ca aveai toate alea acolo.

Au aparut alternative la netflix de ar trebui sa caut pe google top 5-10, asa ca majoritatea utilziatorilor cred ca s-au intors la a cauta filme pe google, free.

Om scapa dracu anul viitor de coronavirus, vaccin, naiba stie.

Si cred ca majoritatea or sa isi amane lansarile pana la Craciun, aproprierea Craciunului. Momentan prioritatea este plata utilitatilor.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
accesul in cinema se facea doar cu masca? nu stiu nu am fost
daca am suc si un popcorn stau fara masca

#12
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Fiind spatiu inchis? Probabil cu masca.

Oricum nu stiu cat de productiv era cu distantarea sociala. Mergeam zilele trecute pe strada princiapala din oras, am numarat cateva supermarket Pro Ciy, toate deschise in locul unde erau restaurante, baruri.
Cumva spatiile respective au fost ocupate cu ce se cauta, supermaketuri si mancare aproape de casa.

Cinematografele nu prea au in ce se transforma si mai toate sunt private.

Inteleg ca aia de la teatruri nationale, operete, astia merg inainte de la buget, au sau nu clienti.

Nu stiu ce dracu facem cu coronavirusul asta, ma gandesc ca pe langa cimenatograful ala este o intreaga industrie care sufera.
Asa si la restaurante, pe langa patron si angajati sunt distribuitori, producatori de materie prima, o intreaga industrie.

Asa ca nu stiu ce sa zic cu masurile astea, macar restaurantele supravietuiesc cu comanda la domeiciliu.
Cinematografele si asa erau sufocate de concurenta piraterie online si netflix.

Edited by DuskGerman, 13 October 2020 - 08:55.


#13
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu o sa dureze pandemia 5-10, de unde prostia asta? Anul urmator va fi dificil, dar cu el se va cam termina povestea asta. Din 2022 lucrurile vor reveni cat de cat la normal. Cand spun asta ma bazez pe faptul ca sunt o gramada de companii care dezvolta vaccinuri pt covid si pe de alta parte cred ca si oamenii se vor responsabiliza din ce in ce mai mult cand vad ca din cauza nr de infectari pierd libertati. Adica cu gripa spaniola s-a terminat in 2 ani si acum, cu tehnologie mult mai avansata decat acum 100 de ani stam 10 ani inchisi in case? Nope, nu se va intampla asa ceva.

Cat despre cinema - nu se va termina. Din simplul fapt ca oamenii sunt fiinte sociale. Oricat ar deveni de populare platformele de streaming, experienta de la cinema o sa fie mereu deosebita. Sa nu uitam ca inainte de streaming era pirateria (nu ca nu ar fi si acum), deci oamenii au avut intotdeauna acces la filme acasa si cinematografele au mers bine-mersi.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nici nu stiam ca s-au deschis. Nu as sta o ora si jumatate in spatiu inchis, langa necunoscuti, fara sa port masca. Nu mor de frica lui Covi, dar daca vreunul dintre cei prezenti e infectat, am nesanse sa ma trezesc la izolare.
Consumul de multimedia, jocuri, filme, muzica, net, a explodat. Criza aia de care vorbiti, inseamna redistribuirea banilor. Da, unele domenii o duc mai greu, altele insa, rup randurile. Am amic in telecomunicatii, spune ca au sumplimentat echipamente, ca foloseste lumea net de cateva ori mai mult decat inainte, de la baba Floarea, pana la domnita imparateasa.

Pandemia ne-a aratat ca multe din întâlnirile declarate obligatoriu cu interactiune directa, se pot face online. Cum ar fi sedintele de orice felul.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
pai in cinema erau angajati maj tineri,astia au de suferit,in rest mai putin

#16
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostBylly00, on 13 octombrie 2020 - 09:16, said:

Nu o sa dureze pandemia 5-10, de unde prostia asta? Anul urmator va fi dificil, dar cu el se va cam termina povestea asta. Din 2022 lucrurile vor reveni cat de cat la normal. Cand spun asta ma bazez pe faptul ca sunt o gramada de companii care dezvolta vaccinuri pt covid si pe de alta parte cred ca si oamenii se vor responsabiliza din ce in ce mai mult cand vad ca din cauza nr de infectari pierd libertati. Adica cu gripa spaniola s-a terminat in 2 ani si acum, cu tehnologie mult mai avansata decat acum 100 de ani stam 10 ani inchisi in case? Nope, nu se va intampla asa ceva.

Cat despre cinema - nu se va termina. Din simplul fapt ca oamenii sunt fiinte sociale. Oricat ar deveni de populare platformele de streaming, experienta de la cinema o sa fie mereu deosebita. Sa nu uitam ca inainte de streaming era pirateria (nu ca nu ar fi si acum), deci oamenii au avut intotdeauna acces la filme acasa si cinematografele au mers bine-mersi.
Ne apropriem de 1 an de cand a fost descoperit primul caz de coronavirus in China, cel putin de cand s-au gandit sa comunice si fraierilor de pe planeta.
Au aparut la stiri despre vaccinuri pentru coronavirus de termene fanteziste de la 3 luni la 6 luni, la 9 luni, la 12 luni si nu se stie nici daca o sa avem un vaccin anul viitor.
Ma refer ceva de incredere nu ceva dubios din Rusia cu nume si mai dubios de ma duce la filmul Stalker.

Cinematografele erau bune ca socializare, filme de calitate nu prea am vazut la cinematograf, dar filme placute de vazut cu prieteni si cunostintele am vazut.

Oricum financiar nu iti permiti sa stai inchis in casa nici 2 ani, deci cumva or sa gaseasca o rezolutie la coronavirusul asta.

Si cred ca dupa streaming o sa fie tot piraterie ca am observat limitari ciudate si la Netflix, conteaza de tara in care esti daca este disponibil un film.

View PostYOUR_GOD, on 13 octombrie 2020 - 09:18, said:

Nici nu stiam ca s-au deschis. Nu as sta o ora si jumatate in spatiu inchis, langa necunoscuti, fara sa port masca. Nu mor de frica lui Covi, dar daca vreunul dintre cei prezenti e infectat, am nesanse sa ma trezesc la izolare.
Consumul de multimedia, jocuri, filme, muzica, net, a explodat. Criza aia de care vorbiti, inseamna redistribuirea banilor. Da, unele domenii o duc mai greu, altele insa, rup randurile. Am amic in telecomunicatii, spune ca au sumplimentat echipamente, ca foloseste lumea net de cateva ori mai mult decat inainte, de la baba Floarea, pana la domnita imparateasa.

Pandemia ne-a aratat ca multe din întâlnirile declarate obligatoriu cu interactiune directa, se pot face online. Cum ar fi sedintele de orice felul.
Pf... in concediu nu ai fost in 2020?
Asta ca am citit ca nu ai putea sta o jumate de ora intr-un spatiu inchis, adica stai ca ai scris spatiu inchis si m-am gandit la terase, ce este drept terase acoperite si cu pereti laterali dar tot terase erau.

La cinematograf nu poti reorganiza nimic. Recunosc ca pana sa citesc subiectul asta nu m-am gandit la treaba asta.
Adica cu restul spatiilor le inchidiezi, le transformi, faci ceva. Cu cinematograful ce sa faci? O sala mare care in pandemie nu ai voie sa bagi prea multe persoane, restaurantele oricum sunt inchise la interior deci nu poti face ceva spatiu fain.

Cu toate ca asa ca o solutie de avarie ar merge si un supermarket in cinema...

View Postceanu1980, on 13 octombrie 2020 - 09:18, said:

pai in cinema erau angajati maj tineri,astia au de suferit,in rest mai putin
Eu vad problema altcumva, cinematografele sunt toate private.
Unde mai pun ca ma gandesc doar la 2-3 cinematografuri care au fost renovate in ultima perioada, cati bani s-au bagat in ele.
Si asa este in afaceri... uneori se intampla sa te apuci de o afacere cand alti se lasa.

Edited by DuskGerman, 13 October 2020 - 09:46.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
La terase am fost.
Ai dreptate cu cinematografele. Poate le asigură Statul un venit, ceva. Nu știu.

Nu poți vinde in interior. Magazinele erau afară, știi...

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
nah ca asta e buna,mergi la film si socializezi
pai sa-mi bag ceva,mergi la film sa vizionezi in liniste un film,nu sa-i ascult pe altii in sala
sau socializezi cu actorii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate