Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

Termostat de ambient

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bogdan00001

bogdan00001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.03.2020
Salut, stiti ce fel de termostat ar trebui sa pun la centrala? nu stiu exact de care sa iau, vreau sa aflu de la voi ce termostate aveti si cum se descurca, wireless sau cu fir nu ma intereseaza, atata timp cat isi face treaba

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ce fel de centrala ai si ce vrei sa comande termostatul? Centrala, pompa sau ce?

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,035
  • Înscris: 08.08.2002
Scuze dar nu avem globul de cristal disponibil (vezi si postarea de mai sus legata de centrala)... daca posteaza 3 ca au termostate de 1000 lei iti cumperi si tu din acela ? Sau daca vin 3 si-ti spun ca ei au de 100 lei iti cumperi din ala ca e cel mai ieftin si lor le merge ok ?

Edited by MD, 04 October 2020 - 11:32.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am cu fir, firul ascuns. Merge normal de 12 ani. Auraton se numeste. Bateriile tin cu anii, adica, cred ca de 4 ori le-am schimbat. Cele de acum, au cateva luni, al patrulea set. O s ama tina inca vreo 3 ani.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postbogdan00001, on 04 octombrie 2020 - 10:54, said:

wireless sau cu fir nu ma intereseaza, atata timp cat isi face treaba
Cum sa ghicim noi ce conditii ai tu acasa (sau unde vrei sa pui termostatul...poate la firma, atelier?)...Cu fir, unde-l pui, acolo va ramane, in plus, pot fi complicatii de trecere a firului prin pereti/planseu, etc. Wireless, il poti muta un alt loc, in limita razei de bataie intre emitator si receptor...Maxim 50m (fara beton armat la pereti). Dar consuma mai repede bateriile, cam la 1 an, fata de aprox 3 ani la cel cu fir.

Edited by danpet, 04 October 2020 - 12:01.


#6
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Oricare , chiar nu conteaza cam asta e raspunsul corect la ce se cere . Vrei avioane , platesti mai mult , vrei ceva simplu fara figuri , platesti mai putin .

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
https://www.emag.ro/...DoaAq3NEALw_wcB
Dezavantajul celor wireless: după 2-3 ani se devalorizează un condensator de 330nF/450V din receptor și trebuie schimbat.

Attached Files


Edited by Mircel, 04 October 2020 - 14:10.


#8
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Singurul incovenient la unele termostatele wireless este, ca daca un vecin din apartamentele alaturate are acelasi model identic de termostat, poti primi comenzi de la termostatul lui sau invers. Problema se rezolva prin resetare, la cele care permit asa ceva. Daca locuiesti la casa nu exista probleme.

Edited by Suno, 04 October 2020 - 14:07.


#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostSuno, on 04 octombrie 2020 - 14:05, said:

daca un vecin din apartamentele alaturate are acelasi model identic de termostat, poti primi comenzi de la termostatul lui sau invers.
Teoretic există această posibilitate. Practic - imposibil.

#10
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostSuno, on 04 octombrie 2020 - 14:05, said:

Singurul incovenient la unele termostatele wireless este, ca daca un vecin din apartamentele alaturate are acelasi model identic de termostat, poti primi comenzi de la termostatul lui sau invers. Problema se rezolva prin resetare, la cele care permit asa ceva. Daca locuiesti la casa nu exista probleme.

Ce tare este asta . Sa zicem ca fiind iarna si vecinul pleaca d-acasa seara  pentru mai multe zile si opreste caldura din temostat si eu am acelasi termostat exista posibilitatea  ca dimineata sa ma scol cu turturi la nas Posted Image Posted Image

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu domnilor, la termostatele moderne se poate schimba codul de comunicare intre emitator si receptor...E descrisa procedura in manualul termostatului. Asta pentru situatia ipotetica amintita...A patit careva dintre voi asa ceva? sa coincida si modelul si codul termostatului cu al vecinului?  Eu inca n-am auzit, dar ipotetic vorbind, nu e imposibil.

PS: Am patit eu, ceva asemanator, prin '92-'93 cand avand un telefon cordless (fix, pe Romtelekom), m-am trezit ca vorbea altul pe linia mea si mi-a venit si factura mai mare...Am renuntat la el.

Edited by danpet, 04 October 2020 - 16:14.


#12
bogdan00001

bogdan00001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.03.2020

View PostWzzz, on 04 octombrie 2020 - 11:05, said:

Ce fel de centrala ai si ce vrei sa comande termostatul? Centrala, pompa sau ce?
Viessmann Vitodens 050 24 kw, urmeaza sa o instalez saptamana asta, vreau sa comande temperatura ambientala, nu prea ma pricep ca sa stiu ce sa-ti raspund

#13
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Poersmart.ro

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMircel, on 04 octombrie 2020 - 14:01, said:

https://www.emag.ro/...DoaAq3NEALw_wcB
Dezavantajul celor wireless: după 2-3 ani se devalorizează un condensator de 330nF/450V din receptor și trebuie schimbat.

Exact acelasi model ti-l recomand si eu.
Cu o precizare necesara.Nu dupa 2-3 ani se devalorizeaza un condensator (eventual) isi pierde capacitatea initiala,ci dupa vreo 8-10 ani.

#15
bogdan00001

bogdan00001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.03.2020

View Postdanpet, on 04 octombrie 2020 - 11:58, said:

Cum sa ghicim noi ce conditii ai tu acasa (sau unde vrei sa pui termostatul...poate la firma, atelier?)...Cu fir, unde-l pui, acolo va ramane, in plus, pot fi complicatii de trecere a firului prin pereti/planseu, etc. Wireless, il poti muta un alt loc, in limita razei de bataie intre emitator si receptor...Maxim 50m (fara beton armat la pereti). Dar consuma mai repede bateriile, cam la 1 an, fata de aprox 3 ani la cel cu fir.
As prefera wireless, daca sti vreunul bun.Cam ce conditii ar trebui sa am? e un apartament cu 2 camere, deci nu cine stie ce...

#16
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ieftin si bun, eu recomand Computherm Q3-RF (simplu) sau Q7-RF (programabil ore, zile, temperaturi diferite). RF inseamna ca e prin radio (wireless). Exista si in varianta Ligichterm C3 si C7 (tot RF), copii facute de alt producator, cu aceleasi functii (prefer originalul-Computherm).
Daca vrei sofisticari cu comanda wifi prin internet, etc...cauti in alta parte si la alte preturi.

#17
bogdan00001

bogdan00001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.03.2020
Honeywell T3R, Honeywell Lyric T6R, Salus iT500, Salus RT310i, astea cum vi se par? toate sunt wireless

#18
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Poersmart?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate