Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sunt in dilema. Merita sa aduc masina in tara sau nu?

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1456 replies to this topic

#55
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017

View Postsmddms, on 01 octombrie 2020 - 19:20, said:

Prea multi va intoarceti cu coada intre picioare - ciudat ! Eu la toti care au plecat le urez sa ramana acolo , sa faca foamea daca trebuie numa sa ramana acolo .
Cu masinile :ori le vinzi acolo , ori le pocanesti acolo si iei banii din asigurari ca aici la ce ceri tu n-ai sa vezi , lumea cumpara dacii noi , ma rog , unii ....

Nu o să mai cumpere că probbail franta isi va muta şi liniile de asamblare acasa la ea ca are somaj destul. Avem destui nemti la conducere si Germania nu asamblează nici o maşină in Ro din multitudinea de mărci pe care le fabrică

#56
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
daca iti deschizi forma in ro ma iei la un interviu? :D

#57
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017
Vine in Ro să mănânc pâne din aloat turcesc congelată şi diverse low-enduri ce nu e bun in vest de pe la lidl.

In caz că vine in europa, de fapt tocmai in Ro inseană că domnul motociclist ascunde ceva.

View Postsmddms, on 01 octombrie 2020 - 19:21, said:

Ce mocirla visezi omule ? Stai in cotet si mergi la cersit ?Daca e asa , emigreaza de urgenta !

nu trebuie să stau io in coteţu si să cerşesc, destul că fac alţii asta

#58
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Ce stii sa faci? (intrebare ajutatoare: Pretabil la munca remote sau tre' sa te vada aia cum asuzi pe liniile lor de productie)

Puradei, ceva? In functie de asta se pot schimba destul de mult conditiile problemei.

Nu asculta corul bocitoarelor. Si in Ro se poate trai excelent.

Edited by lyanna, 01 October 2020 - 19:30.


#59
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Fara puradei sau ...ii creste altu puradeii ca e la moda .

View Postcipri2bau, on 01 octombrie 2020 - 19:27, said:



nu trebuie să stau io in coteţu si să cerşesc, destul că fac alţii asta
Aia care stau la cotet si cersesc is putori ordinare nici n-are rost sa-i aduci in discutie .

#60
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View Poston64, on 01 octombrie 2020 - 19:25, said:

daca iti deschizi forma in ro ma iei la un interviu? :D

Nici o sansa. Firma lu tsunami are nevoie de angajati care sa vina cu bani de acasa, ca sa creasca profitul, satisfactia si burta patronilor.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBernard77, on 01 octombrie 2020 - 19:16, said:

Pentru o casa in America prin suburbii e chiar sub medie.

Sa nu-mi spui ca te lauzi acuma cu 2 focusuri si casa asta, ca nu e cazul, zau ca nu e!

Man, sub medie nu e, dar nici mare branza
Insa stii cum e cand iubesti locul in care stai, in care intri, in care iti petreci "quarantina", in care iti lasi chihuahua sa miroasa p-afara, in care-ti cresti rosiile romanesti, garajul din care iesi iarna cu masina "calda", de unde-ti scoti motocicleta sa pleci in aventuri... e.. de suflet
Mandra a inceput sa planga ieri.

Well, asta e viata ai si sacrificii, trebuie insa sa decizi ce vrei sa faci, sa tii fericite fiintele pe care le iubesti si de care trebuie sa ai grija.

Da, pentru nimeni 2 focusuri nu e mare branza, dar pentru mine sunt Bentley, in primul rand ca pana in America mandra n-a sofat, si-a luat permisul pe a mea (aveam si eu un Titanium negru, automat tocmai pentru ea sa invete),a poi a trebuit sa-i cumpar una noua EXACT ca cea pe care a invatat. Si i-am luat una in care sa-i placa. Din pacate nu a fost chip s-o fac sa aiba curaj sa sofeze, dar, pana l;a serviciu si inapoi, sa parcheze in garaj la 10cm de motrul meu.. suficient. Aia inseamna pentru mine focusul ei.
Iar ST-ul meu...
Jeez.
Rupe aderenta si cand trec dintr-a 2-a intr-a 3-a. Fac misto si de fierataniile de 800 de cai.
E de suflet.
Nu mai spun cat ma ocup de ele, tot timpul cu benzina premium, ulei sintetic 0-40 si nu am liniste pana cand nu stiu ca merg TOATE pe ele.
Verificat presiunea in fiecare luna etc.
Am dovezi ca ce e pe kilometraj e si in realitate si am aceeasi emotie cand ma urc in virusul asta ca si atunci cand l-am cumparat de am bagat-o p-asta mica in scaun cu acceleratia

Da, am colegi cu case mai serioase, cu case de vacanta si masini mai tari.
Not for me
E suficient cat am si cat am grija.

Deci, lauda?
Neah, nu ma laud, mai mult imi astern gandurile care-mi vin pentru despartirea de ceea ce am avut grija cu drag.
Orice schimbare vine si cu un compromis

View PostNoua_pe_site, on 01 octombrie 2020 - 19:23, said:

iti dai seama ca e diferenta ca de la cer la pamant Posted Image

the hardest part!

#62
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlyanna, on 01 octombrie 2020 - 19:29, said:

. Si in Ro se poate trai excelent.
Corect.
Tsu e un om puternic si capabil si probabil ca va gasi o cale.
Problema, asa cum zicea si @noua, e ca se va lua cu mainile de cap cand se va lovi de sistem.

Si sa-ti spun de ce.
In 1997 prin jurul Pastelui ma aflam intr-un fel de trecere prin Portland, Oregon. In santierul unde eram lucrau si cativa romani, in pozitii chiar bune. Ne-au vizitat cativa romani din comnitatea locala... un distribuitor care ne-a livrat niste produse (industriale) a tinut legatura cu noi... Unii ne-au invitat la slujba de Pasti. Spre marea mea surpriza, privind oamenii care intrau in biserica.... GEORGE! plecase de multi ani din tara, castigase nevasta-sa viza la loterie. Eu nu-l mai vazusem de vreo 10 ani. care erau sansele?
Mi-a explicat George o chestie, pe care dupa 13 ani nu am uitat-o.
"Sa vin in Ro? Pentru ce? Innebunes numai gandindu-ma la lupta cu sistemul. Aici, vezi asta? (imi arata telefonul - btw, internetul era la inceput atunci....google nu stiu daca era) Toate le rezolv cu asta, instant! Doar numai si pentru asta nu ma intorc niciodata in Ro, cat mi-ar fi de greu aici!"

Se poate trai excellent in Ro, de exemplu eu unul nu ma plang si nu as pleca... si nu am cine stie ce venituri. Sa zicem, mananc aproape orice imi doresc. Si daca vreau sa plec maine in Hawaii, plec. (bine, dupa aia mananc ketch-up pe paiine 6 luni).
  Dar lupta cu sistemul nu stiu daca se va potrivi cu Tsu.

  Btw. Banuiesc ca il stii pe Karhu. Sunt convins ca Karhu ar putea castiga mai mult si ar putea sa-si castige o "pozitie sociala" mai buna in Ro. Oare de ce sta acolo, in frigul ala cumplit?

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsmddms, on 01 octombrie 2020 - 19:20, said:

Prea multi va intoarceti cu coada intre picioare - ciudat !

Daca-ti pun un fluturas cu salariul meu iti cad chilotii, :lol:
"Coada-ntre picioare?"
Spune-i mai bine "curaj"!
Salariu mare
2 salarii in casa
Casa ai vazut-o, mai platesc la ea, $900/luna, mai putin decat o chirie (am dat mult jos)
2 masini noi care merg ceas platite
o motocicleta nemteasca

"coada-ntre picioare"?
Ce inseamna pentru tine coada intre picioare?
Crezi ca vin la cersit?

#64
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Tsu, ar mai fi o varianta.
Cat platesti pe cineva sa-ti convinga soacra sa plece de aici?! :D

#65
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Strict la masini cred ca as pastra ST-ul.
Apoi in Romania.....nu este exact ca in vest , insa daca ti selectezi cercul de prieteni si cunostinte cred ca o sa te descurci.
Nu este dracul atat de negru nici aici...dar stii cum este cand esti la tine in tara.
Multi din cei care au fost pe afara probabil au cumparat private label din magazinele de acolo si aici n concep nici sa se uite la asa ceva.....
Probabil costurile la anumte servicii si produse sunt mai accesibile aici iar optiunile de vacanta sunt nelimitate...doar suntem in U.E.
Priveste si jumatatea plina a paharului...si din moment ce ai lucrat in atatea locuri si te-ai descurcat , de ce nu ai reusii si aici....doar esti acasa.

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postviotl, on 01 octombrie 2020 - 19:48, said:

  Dar lupta cu sistemul nu stiu daca se va potrivi cu Tsu.

Am mai trait in Romania 2009-2014, ca expat de acord.
Stiu ca voi avea clipe nasoale

E o experienta noua
Wotta hell?

View Postargonaut, on 01 octombrie 2020 - 19:53, said:

Tsu, ar mai fi o varianta.
Cat platesti pe cineva sa-ti convinga soacra sa plece de aici?! Posted Image

Trimit cecul in alb!!!!!

#67
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostTsunnnami, on 01 octombrie 2020 - 19:48, said:

Mandra a inceput sa planga ieri.
..........
Ii tinem pumnii sa aibe putere sa treaca peste asta.
Va asteptam cu drag, exista si pe aici a few good men... Dupa o vreme chiar parca incep sa-ti placa si manelele...(evident, le asculti la casca pe toaleta, sa nu te vada careva)

View PostTsunnnami, on 01 octombrie 2020 - 19:48, said:


Mandra a inceput sa planga ieri.
E de suflet.
Sper sa nu ma dezamagesti acum.
Lasa sufletul deoparte, ai nevoie de putere. Ratiunea nu asculta de inima.

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLanceDemon, on 01 octombrie 2020 - 19:55, said:

Strict la masini cred ca as pastra ST-ul.
Apoi in Romania.....nu este exact ca in vest , insa daca ti selectezi cercul de prieteni si cunostinte cred ca o sa te descurci.
Nu este dracul atat de negru nici aici...dar stii cum este cand esti la tine in tara.
Multi din cei care au fost pe afara probabil au cumparat private label din magazinele de acolo si aici n concep nici sa se uite la asa ceva.....
Probabil costurile la anumte servicii si produse sunt mai accesibile aici iar optiunile de vacanta sunt nelimitate...doar suntem in U.E.
Priveste si jumatatea plina a paharului...si din moment ce ai lucrat in atatea locuri si te-ai descurcat , de ce nu ai reusii si aici....doar esti acasa.

Absolut
Nu cred ca pastrez nici ST-ul
As fi in stare sa stau cu ochii pe geam sa nu mi-l zgarie tot timpul, :lol:
Sunt idiot la capitolul asta.
Apoi trebuie si modificat...

#69
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Vinde domne masinile alea acolo, aici treci pe nemțești si gata.
Nici un ford st, iei audi rs. :)

#70
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,870
  • Înscris: 26.01.2010

View Postviotl, on 01 octombrie 2020 - 19:48, said:


Se poate trai excellent in Ro, de exemplu eu unul nu ma plang si nu as pleca...

Eu am trait excelent in Ro. M-am plans cand am ajuns aici pentru ca imi lipseau prietenii , nu aveam job , nu aveam masina , vorbeam engleza de la televizor. Pentru mine venita din Ro de pe pozitia de directoras care facea o caruta de banuti in Ro pe vremea aia , america a fost naspa la inceput. E usor sa pleci de la bine la si mai bine insa si m-am adaptat destul de repede. Nu cred ca m-as adapta in RO acum insa.

#71
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017
Mai dă-ne poze de acolo.

Sătul de paradis, sătul de prea mult bine, ar fi concluzia topicului.

Gânditi-vă că in Ro multi sunt cu chirie, au rate si altele, umblă numai cu vechituri, stau in cocioabele ălea din Floreşti-Cluj. Acolo sunt poze de iad. Aia e ce poate oferi Ro celor din It si din alte domenii in oras bine cotat si scump anume Cluj-Napoca. Altceva ce poti vedea in Ro e chiar sub ălea.
Iar domnul tsunammi casă proprie in SUA.

Intradevăr in Ro şmecherii au avantaj, acolo in SUA valoarea omului se vede nu ca aici. Aici e "valoarea" ailaltă, aia de manelar la modă.

#72
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017

View Postviotl, on 01 octombrie 2020 - 19:48, said:

  Btw. Banuiesc ca il stii pe Karhu. Sunt convins ca Karhu ar putea castiga mai mult si ar putea sa-si castige o "pozitie sociala" mai buna in Ro. Oare de ce sta acolo, in frigul ala cumplit?

Nu, n-ar putea. Acolo face vreo 6-7 mii de euro



In rest, sunt de acord. Sa nu se intoarca nimeni, Romania nu merita. Cel putin nu inca.

cine se gandeste sa revina, sa-si aminteasca de ce a plecat!

Edited by Bernard77, 01 October 2020 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate