Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce toată lumea trece pe Sony ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostEntertain_er, on 30 septembrie 2020 - 13:13, said:

Oameni de calibru mare, brand ambasadori de la Canon si Nikon au facut swap pe Sony, au laudat in stanga si in dreapta pe toate canalele.
Un ambasador Canon , Nikon, daca era de succes si lauda Canon, Nikon, isi facea treaba cu Canon, Nikon, dece brusc, dupa ce a dat Sony banul, Canon, Nikon a devenit indezirabil, impracticabil si de neutilizat? Asta e dilema mea, in rest fiecare face ce vrea.

Edited by crokodilu, 30 September 2020 - 13:44.


#20
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Shipments of interchangeable lens cameras in 2019:
Canon: 4.16 million
Nikon: 1.73 million
Sony: 1.66 million
Fujifilm: 500,000
Olympus: 330,000
Others: 280,000

Cota de piata in jur de 20% este cam departe de "toata lumea" si procentul asta l-au obtinut in conditiile in care Sony a alergat singur pe culoarul ML FF. Odata cu intrarea CaNikon si chiar Panasonic pe acelasi culoar, este greu de crezut ca de la 20% vor ajunge la 100% ca sa fie "toata lumea" sau la 50.01% ca sa fie macar majoritatea daca nu toata lumea.

Edited by edri, 30 September 2020 - 14:44.


#21
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020

View Postcrokodilu, on 30 septembrie 2020 - 13:41, said:

Un ambasador Canon , Nikon, daca era de succes si lauda Canon, Nikon, isi facea treaba cu Canon, Nikon, dece brusc, dupa ce a dat Sony banul, Canon, Nikon a devenit indezirabil, impracticabil si de neutilizat? Asta e dilema mea, in rest fiecare face ce vrea.

Poti intelege ideea unui text simplu?
La asta m-am referit, ca s-au impus prin trecerea astora la Sony, prin ce mijloace mai era nevoie sa preciezez? Evident ca aia isi pot face treaba cu orice, dar banuțu bunuțu. Ca de altfel fiecare brand ce naiba. Doar se stie ca fiecare brand incearca sa isi atraga langa ei oameni influenti intr-ale fotografiei, pentru a influenta pe Dorel Photography sa isi cumpere X ca are si Y si uite ce mare si tare e el.

#22
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eh, in ultimii ani Canon taman (nici) asta nu a facut.
Ba, dimpotriva, a lasat gainile cu oua de aur sa zboare in alt cuibar.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 30 septembrie 2020 - 16:15, said:

Eh, in ultimii ani Canon taman (nici) asta nu a facut.
Ba, dimpotriva, a lasat gainile cu oua de aur sa zboare in alt cuibar.
Dece ar fi avut nevoie cand cifrele vorbeste de la sine: ..1. Canon: 4.16 million..

Edited by crokodilu, 30 September 2020 - 16:23.


#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostOxigen1234, on 30 septembrie 2020 - 07:39, said:

se trece de la DSLR la Mirrorless - mai mic, mai usor - iar Sony a pariat pe mirrorless cu multi ani inainte fata de Nikon si Canon.
unii trec chiar de la DSLR la poze cu telefonul

in ultima vreme mi-a fost lene sa mai car DSLR-ul prin vacante ... probabil ca un mirrorless ar fi incaput in bagaj

Din păcate este tot mai greu să fii turist cu aparate mari de fotografiat. Sunt tot mai des întâlnite restricții în tot mai multe orașe.

#25
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostTaxon, on 30 septembrie 2020 - 10:14, said:

Erau? Asa zici dumneata? Dar pe ce te bazezi?
Cred că e cazul să pierzi ceva timp pe youtube, unde greii din State îți explică de ce le-au umplut frigiderul de carne celor de la Canon pt modelul R5 și nu numai.
Clienții nu mai pot fi păcăliți cu vrăjeli și se mută la cei care pun totul pe masă. Clientul cere, tu îi dai. Asta dacă vrei să vinzi. Nu se mai roagă nimeni de Canon pentru că știu că și la un viitor model vor avea de-a face cu minciuni și păcăleli.

#26
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
ăia care cumpără în continuare DSLRuri sunt mai greu de convins. au deja unul bun, nu au mereu motive să fac upgrade. ceilalți s-au dus spre mirrorless, că e mai mic și mai bun pentru ce vor ei să facă. acolo e bătălia acum. DSLRurile vor rămâne ceva exotic, pentru profesionișt/nostalgici.

și apropo de ambasadori, și Nikon a pierdut unul de la noi, pe Berzergheanu, care s-a dus la Olympus.

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Intai Canon l-a pierdut.

#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@vali. Vor rămâne cu ele și cei care au foarte mulți bani băgați în obiective scumpe și nu prea mai au cum să-și mai recupereze mare lucru. Și până când nu vor avea nevoie la modul concret de ML, nu vor face trecerea. Bine, cu conditia să-și și permită financiar.
În mod evident piață sh o să ofere aparatură dslr de bună și foarte bună calitate la prețuri foarte mici.
Ăsta e motivul pentru care eu am vândut tot ce-a ținut de dslr doar cu un pas înainte ca piața să înceapă să cadă. Nu am pierdut mai mult de 10-20% din prețul de achiziție. E drept, le și luasem de BFP sau BF, altfel pierderea ar fi fost mai mare.
Iar la ML FF când l-am vândut după doi ani, am pierdut cam 100€ :D Pentru că am back-up, acum aștept modelul nou.

#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
eu am luat al doilea body de Panasonic G7 cu 1.000 lei (primul l-am luat kit cu 2.000, acum e 3.500). second, un pic zgâriat, dar face ce am nevoie de el. cred că unii dintre vânzătorii de DSLR-uri vor face la fel, dacă vor putea scăpa de ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate