Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Dedeman si animalele comunitare

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Am schimbat 2 preșuri de la intrarea in apartament exact din acel motiv, nu ți dai seama cum puțeau...

#56
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postrichelieu, on 10 ianuarie 2021 - 14:36, said:

Și mai sunt și din aia care nu strâng după caini.
Astia ma enerveaza enorm. La concurenta cu idiotii care arunca oase samd peste tot. Ce s-or gandi, ca poate le mananca vreun caine... Posted Image

#57
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ca să înțelegeți cât de idioți sunt acei oameni, o vecină posesoare de patruped mă apostrofa oarecum, că de ce strâng după câine după ce și-a făcut nevoile în iarbă, că să las acolo să fie îngrășământ.

Ce-i drept, trăind într-un oraș mic, mă întâlnesc cu aceiași oameni. Și văd că măcar unii dintre ei au început să fie jenați. Când li se cacă câinele se fac că își caută punga, sau inventează o scuză "mi s-au terminat pungile!", ceea ce e oricum mai bine decât să nici măcar nu sesizeze că ce fac e greșit.

#58
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019

View Postrichelieu, on 10 ianuarie 2021 - 14:58, said:

Io cred ca le puneam rahat de matza pe preșul de la intrarea in apartament, alora care ar face asta.
Și in același timp, nu știu de ce...s-ar defecta și becul de pe hol...
Vecina de la un etaj mai jos de unde locuiesc eu, si-a "dresat" asa pisica. Sa vina sa-si fac nevoile cu un etaj mai sus. Probabil e mai comod decat sa curete litiera. Nu a ales etajul de jos, ca ala e parterul si pe acolo circula mai multa lume.
Avem in permanenta balta, in mijlocul holului - nu pe presuri... Si stiu sigur, fiindca am vazut de mai multe ori cum fie se deschide usa lor incetisor, pisica se strecoara afara si vine la etajul superior, fie cand dupa ce pisica intra in apartamentul lor, usa se inchide incetisor. De fiecare data cand am vazut asta, era baltuta la etajul meu. De! Daca am sneekeri care nu fac zgomot si daca nu am obiceiul sa utilizez liftul! Deci, am putea spune ca tot oamenii sunt vinovati!

Mi-aduc aminte de o sedinta de bloc din anii '80, cand niste colocatari au inceput sa faca scandal, ca administratia sa introduca la plata intretinerii si cainii din apartamente. Unii, doreau chiar sa se interzica tinerea la bloc a cainilor! O aiureala, in contextul in care acesti caini erau in grija unui veterinar, erau curati, educati si hraniti. Pe usile mai multor locatari erau chiar niste mici ecusoane care adevereau ca acolo exista un caine ocrotit de asociatia chinologica. Si nu erau pit-bulli fiorosi si "educati" sa omoare!

In schimb, aceiasi revolutionari care doreau indepartarea cainilor cu stapan, nu aveau nimic impotriva maidanezilor care populau zona de langa bloc. Ii hraneau si chiar povesteau amuzati cum Negruta, l-a muscat pe un cetatean imbracat in costum, la parter, in timp ce acesta astepta liftul. Respectivii erau "iubitori de animale"!

Negruta era o catea maidaneza pe care sincer intentionam (si eu) s-o termin! Imi latra nevasta si se repezea la ea si la copil... Pe mine nu ma latra. Cand am iesit cu slanina preparata sa i-o furnizez, aceasta s-a uitat in ochii mei si a fugit! Nu mi-a mai latrat familia de atunci. Am fost ingrozit de ce era sa fac, si am avut convingerea ca "s-a prins" de intentia mea. Am aruncat intr-o punga la gunoi slaninuta si de atunci am jurat ca nu o sa ma mai gandesc la astfel de fapte.

Dar Negruta, a latrat si a mai muscat multa lume pana cand a murit de batranete - la ~18 ani! Deci la 100 de ani omenesti cred. Apoi, s-a inventat Basescu si incet, cainii vagabonzi din Bucuresti, inclusiv cei trei urmasi ai Negrutei au inceput sa fie adunati, idepartati din locurile publice.

Nota: si cu toate ca-l pomenesc, nu l-am votat niciodata! :)

#59
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postsergiuop, on 10 ianuarie 2021 - 08:37, said:

Pisicile alea miloage sa prinda sobolanii care circula in liniste. Unde dracu mai e normalitatea si instinctul lor de animal daca tu le dai mancarica la pliculet?

Eu am la serviciu o pisica si o catelusa, care azi mananca un codru de paine cu sos de peste, maine vanaza o vrabie sau o cioara iar poimaine le duc eu cateva oase impanate cu carne...

*Daca un animal este hranit doar cu pliculete....nu isi va pierde instinctul de vanator niciodata, atat pisicile cat si cainii! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate