Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dedeman si animalele comunitare

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostIon_Bumbu, on 26 septembrie 2020 - 22:29, said:


Daca stati la curte nu`s probleme, doar mincare daca nu`i vreo gradina, cimp, zona de vinatoare pe aproape.
Asta  este cazul la mine, cind eram la bloc n`am avut nici ciine si nici pisica, locul lor este in libertate, afara, nu intre 4 pereti.
:)
Ce vorbesti? Cel mai fericit caine e cel care sta cu stapan-su. Sa-ti fac eu cunostinta cu cainele meu care dupa ce sta un sfert de ora in curte( mare, gazon, tufe, gard lung de 40 de metri deci are si vedere la ce se intampla pe strada),  vine la usa si latra de rasuna cartierul ca vrea in casa.

#38
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View PostFreddy12, on 26 septembrie 2020 - 23:57, said:

Ce vorbesti? Cel mai fericit caine e cel care sta cu stapan-su. Sa-ti fac eu cunostinta cu cainele meu care dupa ce sta un sfert de ora in curte( mare, gazon, tufe, gard lung de 40 de metri deci are si vedere la ce se intampla pe strada),  vine la usa si latra de rasuna cartierul ca vrea in casa.

Iti dai seama cum rasuna latratul ala intr-un apartament, intr-un bloc unde oamenii se plang chiar pe acest forum ca isi aud vecinii cum fac pisu sau trantesc vreo usa.
Anmalele trebuie sa stea in curte, nu sa deranjeze vecinii pe scara.

Edited by der25, 27 September 2020 - 06:29.


#39
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
As fi extrem de scandalizat daca vreun agent economic s-ar apuca de hraniti caini vagabonzi, porumbei si alte lighioane care ar trebui eutanasiate de urgenta, scapat de ele din spatiul public!

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postder25, on 27 septembrie 2020 - 06:28, said:



Iti dai seama cum rasuna latratul ala intr-un apartament, intr-un bloc unde oamenii se plang chiar pe acest forum ca isi aud vecinii cum fac pisu sau trantesc vreo usa.
Anmalele trebuie sa stea in curte, nu sa deranjeze vecinii pe scara.
In casa nu latra.

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De obicei mancarea se tranaforma in kkt. Poate de aia nu le da nimeni de mancare.
In plus, cantitatea de mancare e principalul factor care limiteaza o populatie de animale. Se vor inmulti pana la limita resurselor si vor fi tot timpul flamande, oricata mancare le-ai da.

#42
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 26.10.2017
Din putul gandirii adanci pe unde dai cu sonda..

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ei, lasa, nu te forta prea tare.

#44
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 24.11.2019
Locuiesc in Bucuresti. De ani de zile nu am mai vazut caine vagabond pe strada. Nici macar in parcarile supermarket-urilor, unde anterior erau hraniti de bodygarzi, de personal.

Am ajuns pe acest topic in urma a doau avenimente:
1. In ultimele saptamani am inceput sa vad din nou caini vagabonzi in parcarile din spatele blocurilor;
2. Chiar acum cand scriu, cateva minute in urma era un reportaj despre cum s-a descoperit un adapost ilegal de caini si cum au fost luati acestia in "grija statului". Si se incearca identificarea proprietarilor, pentru a fi castrati. Asta-i de la mine.

Nu m-ar mira ca in Bucuresti, in perioada urmatoare, se se dea din nou drumul pe strazi a minunatilor prieteni ai omului! Sa fie ca la Dedeman Constanta peste tot.

Edited by MiaJiro, 10 January 2021 - 07:50.


#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Nu mai sunt caini, dar s-a umplut de pisici. Și de binevoitori cretini care le pun resturi de mâncare de tot felul, in castroane de plastic: paste, ciorba, pâine înmuiată in diverse....uitând ca animalele alea sunt de fapt carnivore... și nu mănâncă nimic din ce pun ei acolo. Vara începe sa pută ca in templele indiene...

#46
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Animalele de foame ajung sa manince orice.Decat sa mori de foame mai bine maninci ceva chiar daca nu este conceput pentru sistemul tau digestiv...Si cretini sunt aia care trec pe langa fara sa le dea nimic.....

#47
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Pisicile alea miloage sa prinda sobolanii care circula in liniste. Unde dracu mai e normalitatea si instinctul lor de animal daca tu le dai mancarica la pliculet?

#48
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pisicile alea miloage nu stiu sa prinda soareci,prinsul soarecilor e invatat EXCLUSIV de la parinti.Cind omul le indeparteaza  de linga parinti de mici,NU VOR STII SA PRINDA SOARECI.

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsergiuop, on 10 ianuarie 2021 - 08:37, said:

Pisicile alea miloage sa prinda sobolanii care circula in liniste. Unde dracu mai e normalitatea si instinctul lor de animal daca tu le dai mancarica la pliculet?
Sergiu, don’t feed the trolls ;)


#50
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichelieu, on 10 ianuarie 2021 - 08:17, said:

Nu mai sunt caini, dar s-a umplut de pisici. Și de binevoitori cretini care le pun resturi de mâncare de tot felul, in castroane de plastic: paste, ciorba, pâine înmuiată in diverse....uitând ca animalele alea sunt de fapt carnivore... și nu mănâncă nimic din ce pun ei acolo. Vara începe sa pută ca in templele indiene...

Probabil tu trăiești într-o zonă mai civilizata. La mine in cartier le aruncă mâncare direct pe fereastră, oase, resturi de carne, toate tâmpeniile. Și dacă îți vine să crezi, pisicile de la noi de pe stradă sunt obeze. Pe ăștia și pe aia care nu adună rahatul câinilor i-aș bate non-stop.

Edited by SmurfK, 10 January 2021 - 12:39.


#51
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Slava domnului ca nu putem face ce vremPosted Image

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSmurfK, on 10 ianuarie 2021 - 12:38, said:



Probabil tu trăiești într-o zonă mai civilizata. La mine in cartier le aruncă mâncare direct pe fereastră, oase, resturi de carne, toate tâmpeniile. Și dacă îți vine să crezi, pisicile de la noi de pe stradă sunt obeze. Pe ăștia și pe aia care nu adună rahatul câinilor i-aș bate non-stop.

Nu suficient de civilizata. Tot se găsesc cretinii mai sus menționați :)
Și mai sunt și din aia care nu strâng după caini.

Uite...chestiile astea stau acolo de 3 zile, neatinse. Pur și simplu neatinse.
Norocul nostru ca e iarna și frig.

Attached Files



#53
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi e bine boss, sunt pe stradă.
Eu am avut o perioadă când erau pe casa scării caserole asemănătoare iar ușa de la intrarea in bloc, cu interfon, era blocată deschisă cu o piatră...

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Io cred ca le puneam rahat de matza pe preșul de la intrarea in apartament, alora care ar face asta.
Și in același timp, nu știu de ce...s-ar defecta și becul de pe hol...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate